Wiatrak musztardowy

Zaanse Schans

Sklepiki w Zaanse Schans Nieopodal miasta Zaandam (gdzie, swoja droga, znajduje sie domek-muzeum - mieszkanie cara Piotra Wielkiego, gdy przebywal w Zaandam uczyc sie stolarki okretowej) znajduje sie wies Zaanse Schans. Wies ta jest rodzajem skansenu, choc wiekszosc domów jest normalnie zamieszkalych. Niektóre sa do zwiedzania, jak i urocze staro-holenderskie sklepiki sprzedajace staroswieckie juz dzisiaj produkty, (a wsród nich pierwszy sklepik pana Albert Heijn - dzisiaj najwiekszej sieci supermarketów w Holandii i wlasciciel wielu duzych sieci supermarketów m.in.w USA jak i w Polsce), wiejska wytwórnia serów i sabotów i ciekawe souveniers. Wszystkie domki, jak to w Holandii, otoczone woda, polazone ze soba mostkami. Stoi tam tez seria róznych wiatraków sluzacych niegdys do celów przemyslowych, jak wiatrak musztardowy, tartakowy, olejowy, takze otwartych do zwiedzania. Wstep do wsi Zaanse Schans jest bezplatny, jedynie zwiedzanie wiatraków kosztuje ƒ2,- od osoby i slono platny jest parking.

Rotterdamski ratusz

Rotterdam

Port rotterdamski jest najwiekszym portem w swiecie; 40% towarów przybywajacych do Europy przechodzi przez port rotterdamski, czyli 292 mln ton. Na liscie najwiekszych portów swiata, za Rotterdamem stoi: Singapur, Shanghai, Hong Kong, Yokohama, Nagoya.
Rotterdam jest miastem gdzie sie zarabia pieniadze dla Holandii - tak przynajmniej mysla Rotterdamczycy. To jest powodem awersji do Amsterdamczyków którzy zdaniem Rotterdamczyków pasozytuja na ich ciezkiej pracy.
W czasie ostatniej wojny swiatowej komletnie zburzony w niemieckich bombardowaniach, ma dzisiaj malo zabytków i starej zabudowy, w centrum przetrwal cudem monumentalny ratusz miasta. Dzisiaj ma Rotterdam niewatpliwie najnowoczesniejsza architekture z wszystkich miast kraju. Nowoczesne wiszace mosty, ruchliwa glówna ulica handlowa (Coolsingel) z duzymi domami towarowymi z najbardziej szykownym Bijenkorf i niemalze drapaczami chmur biurowców. Ta sky line pretenduje Rotterdam do holenderskiego Nowego Yorku.

Nowoczesny Rotterdam

W pierwszy weekend wrzesnia tzw. otwarte dni najwiekszego portu w swiecie. Masa marynistycznych atrakcji.
W Holandii buduje sie, po Niemczech, najwiecej statków w Europie. Dalej na liscie najwiekszych budowniczych statków sa: Hiszpania, Norwegia, Polska, Wlochy, Dania i Anglia.
Stateczki pasazerskie czekaja na turystów chetnych przejazdzki po porcie; cena: dorosli ƒ15,50,- dzieci do 13 lat ƒ9,-.
Euromast (Maszt Euro) Superszybka winda z widokiem na caly Rotterdam "wystrzeliwuje" jak prawdziwa rakieta na wysokosc 185 m. Potym spada na wysokosc 100 m skad juz spokojnie mozna obejrzec panorame miasta i najwiekszego portu w swiecie.
Euromast jest widoczny z wielu punktów miasta i jest otwarty codziennie od godz. 10.00 do 19.00 (w wakacje letnie do 22.30), wstep: dorosli ƒ15,- dzieci (4-11 lat) ƒ9,50.
Rotterdamskie ZOO "Blijdorp" jest nie mniej interesujace niz amsterdamski "Artis". Otwarte codziennie od 9.00 do 18.00, w czasie wakacji letnich (1.07 - 31.08) od 9.00 do 21.00, wstep: dorosli ƒ22,50 dzieci (4-11 lat) ƒ16,-.

Najbardziej znanym holenderskim serem jest ser Gouda. To jest nazwa exportowa sera. Najsmacznejszy ser zólty kupisz na wszechobecnych targach we wszystkicj miasteczkach w calej Holandii. Targi odbywaja sie przed poludniem, kilka razy w tygodniu. Polecam ser chlopski (boerenkaas - czyt. burekas). Ser im starszy, tym drozszy, twardszy i ostrzejszy w smaku. Generalnie sery sa w trzech jakosciach: jong - mlody, belegen - dojrzaly i oud - stary.

Gouda

To 70-tysieczne miasteczko odwiedza rocznie pól miliona turystów. Jeszcze jedno z typowych starych Holenderskich miast, z bogata historia. Choc nam najbardziej znane z nazwy najpopularniejszego (poza granicami Holandii) sera Gouda (uwaga! Gouda wymawia sie: "Chauda"). Stare centrum miasta z jego perelkami: ratuszem i kosciolem Sw. Jana (Sint Janskerk) sa glownymi atrakcjami Goudy. Sint Janskerk szczyci sie najpiekniejszymi, XVI-wiecznymi, witrazami w tej czesci Europy. Choc Holandia posiada tysiace wspanialych gotyckich kosciolów, to jednak wiekszosc z nich nie ominol XVII-wieczny tzw. "sztorm obrazów" z czasów reformacji. "Sztorm" ten ogolocil wiekszosc kosciolów z ich wspanialych oltarzy, rzezb, obrazów i witrazy. Witraze z kosciola w Gouda byly ponoc za piekne aby ktos osmielil sie je wybic.
W sezonie letnim, w kazdy wtorek, na wielkim rynku z charakterystycznym ratuszem w srodku odbywa sie atrakyjny targ serów i rzemiosla.

Fragment zapory w poblizu Neeltje Jans

Neeltje Jans

Waterland Neeltje Jans, Zeeland.
Najefektowniej- szy fragment gigantycznych zapór wodnych (Deltaplan; ekspozycja ta nazywa sie dzisiaj Delta Expo) odgradzajacych morze od Zelandii. Bardzo interesujace wizualnie muzeum które ukazuje ogrom tej budowli, bo wieksza czesc budowli schowana przed okiem turysty znajduje sie pod poziomem morza. W cene biletu do muzeum wchodzi tez krótki film dokumentalny (w roznych jezykach), w sali kinowej, opowiadajacy historie tego przedsiewziecia, przejazdzka statkiem po okolicy (w sezonie od kwietnia do pazdziernika), Zelandia: Luctor Et Emergo wstep do wnetrza tamy-zapory i zwiedzanie chodowli malz i ostryg.
Godz. otwarcia muzeum: 10.00 - 17.00
Wstep: dorosli ƒ20,- dzieci do 12 lat ƒ15,-

Zelandia najciezej doswiadczona w walce z morzem. Po najbardziej katastrofalnym zalaniu Zelandii w 1953 roku zmodyfikowano herb Zelandii: ponad symbolicznymi falami wznosi sie holenderski lew i calosc okala motto: "Luctor et Emergo" (zmagam sie i pokonuje).

Zierikzee

Misto powstale juz w IX wieku, czlonek miast hanzatyckich, w wieku XIV - XV jednen z wazniejszych portów handlowych Europy. Dzisiaj jego stare centrum jest byc moze najatrakcyjniejszym turystycznie miasteczkiem w Zelandii.

nieskazone sredniowiecze Brugii

Brugge

Choc Brugge (po polsku Brugia) lezy w belgijskiej Flandrii, to ze wzgledu na jego piekno dolaczylem go do mojej strony. Dla mnie osobiscie jest to jedno z najpiekniejszych miast w Europie. Jak malo które miasto w Europie zachowalo Brugge w 100% swój sredniowieczny wyglad. Ominela je w 19 wieku rewolucja przemyslowa, kiedy to burzono wiele aby budowac nowe wspaniale fabryki, co uratowalo stare miasto.
Miasteczko otoczone jest fosa i murami z zachowanymi czterema bramami wjazdowymi do miasta. Juz sam rynek jest wspanialy. Na rynku wspaniala XII-wieczna Kapela Swietej Krwi (Heilige Bloedkapel) z relikwia; krwia Chrystusa przywieziona z wypraw krzyzowych, XV-wieczny kosciol Naszej Najswietrzej Pani (Onze Lieve Vrouwekerk) z unikalna w tej czesci Europy rzezba Matki Boskiej rak Michala Aniola. To miasto trzeba po prostu zobaczyc. Rocznie odwiedza go ponad 2 miljony turystów - przez co w weekendy bywa bardzo tloczno w stosunkowo malym miasteczku z waskimi uliczkami.

Utrecht

Historycznie jedno z wazniejszych i wiekszych miast Holandii. Polozone centralnie mialo zawsze duze znaczenie w historii kraju. Nad centrum góruje wysoka wierza katedry Dom, najwyzsza wierza koscielna w Holandii, na której góre mozna sie wspiac na wysokosc 112 m. Miasto kanalów i uroczych nabrzezy.

Dordrecht

Najstarsze miasto Holandii (czyli nie mylic z Niderlandami)

Zamki

Zamek Loevenstein Na terenie calej Holandi znajduje sie okolo 300 zamkow, najbardziej znane i imponujace z nich to zamki Muiderslot i Slot Loevestein. Oba w sezonie udostepnione do zwiedzania.

- Zamek Muiderslot datowany jest od 1280 roku. Znajduje sie w pólnocno holenderskim miescie Muider i jest dzisiaj muzeum udostepnionym do zwiedzania. Jego wyglad jest niezmieniony od 600 lat. Jest najbardziej znanym sredniowiecznym zamkiem w Holandii. Zamkowy ogród jest niewatpliwie tez warty obejrzenia.

- Zamek Loevestein, najbardziej znany Holendrom zbudowany ok. roku 1360. Od XVI wieku uzywany jako wiezienie w którym na dozywocie skazany przebywal (od 1619 do swej ucieczki dwa lata pózniej) wielki holenderski mysliciel Hugo de Groot. Znajduje sie kolo malego miasteczka Poederoijen w prowincji Gelderland u samego zbiegu rzek Afgedamde Maas i Waal. Wspaniale wygladajacy zamek na wodzie.

- Palac Het Loo (Paleis het Loo) i jego ogrody, odrestaurowany w XVII stylu, palac mysliwski rodziny królewskiej, obecnie muzeum z kolekcjami roznych dziedzin sztuki, jak i królewskich powozów i innych królewskich pamiatek, znajduje sie w Apeldoorn (powincja Gelderland). Otwarty 7 dni w tygodniu od 10.00 do 17.00. Wstep: dorosli ƒ12,50, dzieci ƒ10,-


powrót