3.0 Ludzie

Jak g│osz▒ nie potwierdzone pog│oski, opr≤cz tr≤jk▒ta: maniak komputerowy - komputer - drugi maniak komputerowy istnieje inny, tajemniczy ╢wiat pe│en komputerowych nie-maniak≤w.

3.1 Maniacy komputerowi.

I dla kotrastu:
  • Dwa prawa kobiety:
    1. Je┐eli mΩ┐czyzna zaczyna wyra┐aµ uwagi w rodzaju "┐yjemy w epoce informacji", to znaczy, ┐e chce kupiµ komputer.
    2. Je┐eli mΩ┐czyzna o tym nie wspomina, to znaczy, ┐e ju┐ go kupi│.
  • Zjawisko problemu:
    - Maniak komputerowy opracowuje problem w trzech r≤┐nych etapach:
    1. W czym problem? Nic nie widzΩ. Zostaw mnie w spokoju.
    2. LubiΩ grzebaµ w problemach nie do rozwi▒zania.
    3. Kt≤ry problem? Nie, nie rozwi▒za│em go, by│ dla mnie zbyt nu┐▒cy. Zostaw mnie w spokoju.
  • Rozpoznanie finansowe:
    - Ka┐dy musi mieµ komputer. Jednak ┐aden posiadacz komputera nie straci twarzy, je╢li przyzna, ┐e ca│a sprawa by│a kosztown▒ pomy│k▒.
  • Rozszerzone prawo Gerti:
    1. MΩ┐czy╝ni kochaj▒ komputery, poniewa┐ komputery wykonuj▒ to, co siΩ im poleci. I jest im obojΩtne, czy jest to zgodne z tym, czego naprawdΩ chcieli.
    2. Zaimkiem "on" jest okre╢lany zar≤wno mΩ┐czyzna, jak i komputer.
  • Regu│a Doros:
    - Je╢li fachowcy od komputer≤w s▒dz▒, ┐e ludzie powinni rozumieµ komputery, to w rzeczywisto╢ci maj▒ na my╢li to, ┐e ludzie powinni przyj▒µ komputery jako dar bo┐y i nie robiµ tyle ha│asu wok≤│ tej sprawy - aby maniacy komputerowi mogli spokojnie robiµ to co chc▒, nie bΩd▒c atakowani przez ╢wiat zewnΩtrzny.
  • Westchnienie Dorothy:
    - Je╢li na przyjΩciu dosi▒dziesz siΩ do stolika, przy kt≤rym siedz▒ dwaj pozornie interesuj▒cy mΩ┐czy╝ni, okazuje siΩ, ┐e tak naprawdΩ s▒ to maniacy komputerowi, kt≤rzy ca│ymi godzinami bΩd▒ rozmawiaµ o algorytmach sortowania nie zwracaj▒c na Ciebie najmniejszej uwagi.
  • Pierwsze prawo Platta:
    - Nie wa┐ne, po co kto╢ kupi│ sobie komputer. Najdalej po up│ywie tygodnia bΩdzie gra│ przez 26 godzin na dobΩ w "Prince'a"
  • Paradoks oszczΩdno╢ci czasu:
    1. Czas, kt≤ry maniak komputerowy zyska dziΩki automatyzacji zada±, jest odwrotnie proporcjonalny do czasu programowania. Zyskany czas Z mo┐na okre╢liµ nastΩpuj▒cym wzorem: Z=1/1+(P*H)
      gdzie P - czas potrzebny na programowanie, H - czΩstotliwo╢µ wystΩpowania zadania. W najlepszym przypadku nie zyskuje nic.
    2. Czas samodzielnej pracy komputera maniak komputerowy wykorzysta do tego, by nieruchomo obserwowaµ sprawno╢µ jego dzia│ania.
  • Pogl▒d feministyczny:
    - Przestrze± w pamiΩci i mΩski rozum maj▒ z sob▒ co╢ wsp≤lnego: wielko╢µ nie jest a┐ tak znowu wa┐na, lecz ┐aden mΩ┐czyzna nie przyzna siΩ do tego.

    3.2 Programista

    3.3 U┐ytkownik.


    Murphy Komputerowe prawa Murphy'ego

    Ostatnia modyfikacja: 1999-11-21