WebReporter

Cofnij
Strona g│≤wna
Poprzedni artyku│NastΩpny artyku│


-= WARSZTAT =-
WebReporter nr 03 - 2000.03.15 Damian Szczepanik, www

B▒d╝ widoczny w sieci

Ka┐dy, kto ma w│asn▒ stronΩ WWW w Internecie, chcia│by zapewne, aby by│a licznie odwiedzana. Dlatego tak wa┐nym elementem jest przygotowanie jej i umieszczenie tam, gdzie ka┐dy internauta przybywa po wiedzΩ.

Zacznij od swoich s▒siad≤w

Im lepszym rozg│osem ciesz▒ siΩ strony, tym lepsze osi▒gaj▒ statystyki odwiedzin i wzbudzaj▒ wiΩksze zainteresowanie odwiedzaj▒cych. Podstaw▒ jej popularno╢ci jest og│oszenie ╢wiatu, ┐e strona powsta│a. Mo┐na rozes│aµ znajomym i przyjacio│om listy, w kt≤rych to uczynimy. Taka reklama nie przyniesie zapewne oczekiwanych skutk≤w w skali globalnej. Mo┐na skorzystaµ z list dyskusyjnych, gdzie tak┐e istnieje mo┐liwo╢µ pokazania siΩ. Nale┐y przy tym pamietaµ, ┐e wszelki spam jest niemile widziany. Wys│anie nieodpowiedniego listu mo┐e spowodowaµ wiΩcej z│ego ni┐ korzy╢ci dla samej strony.

Zagadnienia podejmowane na twoich stronach na pewno nie s▒ jedyne w swoim rodzaju w Sieci. Przynajmniej nie w dzisiejszych czasach, kiedy nikt ju┐ nie potrafi dok│adnie oceniµ ilo╢ci stron WWW. Dlatego warto znale╢µ te, kt≤re s▒ zwi▒zane z prezentowan▒ przez ciebie tematyk▒ i w ten spos≤b zobaczyµ, co interesuj▒cego siΩ dzieje w Sieci. Bardziej rozbudowane serwisy posiadaj▒ wyodrΩbnione czΩ╢ci z linkami. Jest to tak┐e dobre miejsce do wypromowania strony. W najlepszych wyszukiwarkach korzystniejsze wyniki osi▒gaj▒ te strony, do kt≤rych jest wiΩcej odno╢nik≤w w Sieci. Im wiΩcej stron umie╢ci link do danej strony, tym wiΩksze prawdopodobie±stwo, ┐e wyszukiwarka wysoko j▒ wypunktuje.

Skorzystajmy z tradycyjnej reklamy internetowej. Mamy ju┐ wiele serwis≤w, kt≤re pomagaj▒ w wymianie baner≤w reklamuj▒cych strony. Za to, ┐e ty umie╢cisz baner na swojej stronie, kto╢ inny umie╢ci tw≤j na swojej. Reklama za darmo, ale trzeba przygotowaµ naprawdΩ interesuj▒cy, najlepiej animowany obrazek GIF. Oryginalno╢µ tw≤rcza nie jest bez znaczenia.

Wyszukiwarki i katalogi

Prawdziw▒ popularno╢µ mo┐esz zdobyµ po zapisaniu swoich stron do potΩ┐nych wyszukiwarek i katalog≤w. Te pierwsze s▒ wykorzystywane najcze╢ciej wtedy, gdy internauta w og≤le nie ma pojΩcia, gdzie mo┐na znale╢µ dane, interesuj▒ce nas zagadnienie. Wyszukiwarki z regu│y indeksuj▒ strony bez ┐adnej ingerencji jej autora. Wystarczy wpisaµ pe│ny adres strony, a wyszukiwarka w ci▒gu kilku dni sama zindeksuje i zapamiΩta stronΩ. Z jednej strony wygodne, bo nie wymaga wype│niania formularzy, o wszystko postara sie program. Z drugiej strony nie mamy w│a╢ciwie wp│ywu na to, czy strona znajdzie siΩ w╢r≤d tych wy╢wietlanych przez program przeszukuj▒cy strony WWW. Nie wszyscy udostepniaj▒ konkretne informacje dotycz▒ce dok│adnych zasad indeksowania stron. Ka┐dy ma swoj▒ tajemnicΩ zawodow▒, tak┐e portale i tw≤rcy program≤w do przeszukiwania Sieci.

Katalog, w odr≤┐nieniu od wyszukirarki, zawiera strony posortowane tematycznie. Zawsze warto go przeszukaµ, zanim zadasz pytanie tej drugiej. Je┐eli baza danych katalogu jest bardzo rozbudowana, to znajdziesz tam du┐o linek, kt≤rych poszukujesz. Wyszukiwarka nie czΩsto zwraca naprawdΩ interesuj▒ce adresy. Wy┐szo╢µ katalogu polega na tym, ┐e samemu nale┐y zdecydowaµ, w kt≤rym jego miejscu dana strona powinna bya umieszczona, jak zatytu│owana, opisana, itd. Ponadto niekt≤re katalogi daj▒ mo┐liwo╢µ umieszczenia swojego adresu w kilku jego miejscach, co jeszcze bardziej pomorze odnale╝µ twoj▒ strone. Skoro kto╢ doda│ swoj▒ linkΩ do kilku miejsc, to warto odwiedziµ tak┐e tamte miejsca katalogu, bo mo┐e s▒ tam strony o podobnej tematyce. Wszystkie strony katalogu umieszczone w jednym dziale s▒ posortowane alfabetycznie. Pozwala to zarezerwowaµ pierwsze miejsca na li╢cie. Z drugiej strony nie zawsze pierwsze strony s▒ najlepsze.

Wygoda dodawania stron ko±czy siΩ, gdy musimy stronΩ dodaµ korzystaj▒c z e-maila. Trudno samemu zdecydowaµ, kt≤re informacje dodatkowe bed▒ dla danego katalogu wa┐ne, jak rozwi▒zaµ problem polskich ogonk≤w. Takie rozwi▒zania, to rzadko╢µ, ale je┐eli ju┐ s▒, to ╢wiadczy o tym, ┐e katalog nie jest prowadzony profesjonalnie.

O ile wyszukiwarka od╢wie┐a swoje dane ╢rednio raz w miesi▒cu, o tyle informacje w katalogu nie s▒ odowie┐ane automatycznie. Warto zatem upewniµ siΩ, ┐e bΩdziemy mogli modyfikowaµ informacje o naszej stronie, gdy zajdzie taka potrzeba. Co za po┐ytek ze strony w katalogu, je┐eli jej opis nie bedzie odzwierciedlaµ tre╢ci strony.

Skoro decyzja o dodaniu do wyszukiwarki lub katalogu zosta│a podjΩta, to nale┐y zacz▒µ od ojczystych portali. Nasze krajowe wyszukiwarki przeszukuj▒ przede wszystkim polskie serwisy. Kto╢, kto poszukuje strony w jΩzyku polskim nie zacznie swoich poszukiwa± od portalu Yahoo! lub AltaVisty. Nie wolno zapominaµ o mniejszych i mniej popularnych katalogach prowadzonych przez internetowe serwisy bran┐owe zajmuj▒ce sie dan▒ dziedzin▒. S▒ tam bardzo konkretne informacje, przeznaczone dla w▒skiej grupy internaut≤w. Jest to bardzo dobry spos≤b na dotarcie do konkretnej grupy, kt≤ra mo┐e byµ najbardziej zainteresowana tematyk▒ serwisu.

Niekt≤rzy internauci pr≤buj▒ dodawaµ swoje strony do wyszukiwarek ponownie, z zamiarem jej uaktualnienia. Powodem jest tak┐e chΩµ, by by│a ona wy┐ej na li╢cie linek przygotowanych przez wyszukiwarkΩ. Praktyki takie mog▒ przynie╢µ bardzo niepo┐▒dane skutki. Mo┐e siΩ zdarzyµ, i┐ autor dodanej strony zostanie poinformowany, ┐e jego strona nie bedzie ju┐ w przysz│o╢ci indeksowana. S▒ pewne wyj▒tki, gdy mo┐na ponownie dodaµ (ten sam) serwis. W przypadku bardziej rozbudowanego serwisu mo┐na dodaµ jego now▒ kategoriΩ. Mo┐na to uczyniµ bez ┐adnych ujemnych konsekwencji, je┐eli nowa strona bΩdzie znajdowa│a siΩ np. w innym katalogu. Podobnie ma siΩ sprawa, z dodawaniem jednej konkretnej strony, nie ca│ego katalogu lub domeny. R≤┐ne pliki, le┐▒ce nawet w tym samym folderze, nie s▒ traktowane jak jeden adres internetowy.

U┐yteczno╢µ polece± <META>

Polecenia <META> pomagaj▒ dodaµ do katalogu i zaindeksowaµ strone do odpowiedniej kategorii. Informuj▒ maszynΩ przeszukuj▒c▒ Sieµ o charakterze tej┐e strony, jej zawarto╢ci, autorach, jΩzyku itd. S▒ pierwsz▒ i najwa┐niejsz▒ wiedz▒ dla wyszukiwarki, dlatego warto umieszczaµ te elementy na stronach. Onet.pl najwiΩcej punktuje w│a╢nie informacje zawarte w poleceniach <META>, tytu│ i adres. Dopiero na samym ko±cu zawarto╢µ strony. Na adres nie mamy czesto ju┐ wp│ywu.

Mimo tak wa┐nych polece± <META> nie mo┐na zapomnieµ o tytule strony. To on jest zwykle link▒ w wyszukiwarce i katalogu. Powinien byµ oryginalny, by wyr≤┐niaµ siΩ spo╢r≤d innych. Jego d│ugo╢µ nie powinna przekraczaµ 50, 60 znak≤w, w przeciwnym razie zostanie skr≤cony w po│owie wyrazu. Onet.pl tak go u╢ci╢la: Tytu│ powinien bya tre╢ciwy, obja╢niaj▒cy ale i jednocze╢nie zwiΩz│y - powinien on adekwatnie okre╢laµ charakter zg│aszanej strony.

Do najwa┐niejszych polece± <META> nale┐▒: strona kodowa Content-type, s│owa kluczowe Keywords oraz opis strony Description.

Strona kodowa nie ma wp│ywu na katalogowanie strony. Ma wp│yw na to, jak bΩdzie wygl▒daµ opis strony, je┐eli ju┐ zostanie przygotowany przez wyszukiwarkΩ. Standartowo przyjΩta zosta│a strona kodowa ╢rodkowoeuropejska ISO-8859-2. W przypadku innej na ekranie przegl▒darki mog▒ pojawiµ siΩ r≤┐nego rodzaju "robaczki".

S│owa kluczowe s▒ to wyrazy kojarz▒ce siΩ z zawarto╢ci▒ strony. Zasadniczo mo┐na powiedzieµ, ┐e powinny znale╢µ siΩ tam takie s│owa, kt≤re sam by╢ zada│ wyszukiwarce, chc▒c odnale╝µ w│asn▒ stronΩ. Wa┐na jest kolejno╢µ wystΩpowania s│≤w kluczowych. W pierwszej kolejno╢ci te, kt≤re bardzo dobrze odzwierciedlaj▒ zawarto╢µ strony, te najwa┐niejsze. Zdarza siΩ, ┐e autorzy u┐ywaj▒ tego samego s│owa kilkakrotnie, aby zwiΩkszyµ prawdopodobie±stwo zwr≤cenia przez wyszukiwarki w│aonie ich strony. Mo┐e to odnie╢µ zamierzone skutki, ale programy mog▒ tak┐e punktowaµ ujemnie takie fortele. W og≤lnym bilansie strona mo┐e na tym straciµ.

Opis strony jest wykorzystywany przez wyszukiwarki i katalogi, by przedstawiµ kr≤tkie obja╢nienie jej zawarto╢ci. Zatem zawarta w nim informacja musi byµ tre╢ciwa i jednoznacznie opisuj▒ca charakter strony. Jej d│ugo╢µ jest ograniczona i wynosi od 200 do 250 znak≤w. To w│a╢nie g│≤wnie od zawarto╢ci tego polecenia <META> zale┐y, czy internauta zdecyduje, czy strona jest warta odwiedzenia. Ponadto w opisie nie powinien wystΩpowaµ po raz drugi tytu│ strony. W przypadku braku opisu strony zostan▒ wy╢wietlone pierwsze znaki napotkane na stronie, kt≤re nie zosta│y objΩte tagami. Nic dziwnego, ┐e niekt≤re opisy stron s▒ bardzo dziwnym ci▒giem znak≤w, np. linkami, nierzadko ╝le kodowanymi.

Do miej popularnych polecen strony, pomagaj▒cych jednak okre╢liµ jej autora, nale┐y Author. Daje mo┐liwo╢µ odnalezienia stron WWW znaj▒c jej autora. Nic nie stoi na przeszkodzie, by autorem by│a organizacja, grupa itp.

By dope│niµ wszystkich formalno╢ci z dodawaniem swoich stron do baz danych portali, mo┐na zajrzeµ na strony, gdzie poszukuje sie adres≤w e-mailowych. Tutaj kryterium odnalezienia adresu e-mail jest znajomo╢µ imienia, nazwiska lub firmy, gdzie szukana osoba pracuje.

Przedstawione tutaj metody nie maj▒ za zadanie wytykanie b│Ωd≤w internaut≤w. Mam nadziejΩ, ┐e pomog▒ wszystkim zainteresowanym zapisaµ siΩ do katalogu oraz wyszukiwarki. W koncu ka┐dy chce byµ widoczny. Z drugiej strony nikt nie lubi, kiedy jego ulubiona wyszukiwarka sieciowa po raz kolejny zwraca stosy danych - tych niepo┐▒danych. Za pomoc▒ polece± <META> wyszukiwarka lepiej "zrozumie" tre╢µ strony, a tym samym wszyscy na tym zyskaj▒. Nie wystarczy dodaµ stronΩ do bazy danych. Trzeba jeszcze pom≤c maszynie poprawnie zrozumieµ jej zawarto╢µ. Przestrzegaj▒c tych zasad, sami │atwiej znajdziemy interesuj▒ce nas zagadnienie, jednocze╢nie wszyscy zainteresowani odnajd▒ nas w jak┐e gigantycznej sieci, jak▒ jest Internet.

[spis tre╢ci][do g≤ry]