Reporter

Cofnij
Strona g│≤wna
Poprzedni artyku│NastΩpny artyku│


-= RepNEWS =-
Reporter nr 03 - 2000.03.25 redakcja, www

Nauka - kraj

2000.02.19 - Interkl@sa

Powsta│a strona WWW programu przygotowania m│odzie┐y do swobodnego funkcjonowania w spo│ecze±stwie informacyjnym - Interkl@sa.

S▒ to dzia│ania prowadz▒ce do przygotowania Narodowego Programu Edukacji na rzecz Spo│ecze±stwa Informacji. Program "Interkl@sa" wykorzystuje r≤┐norodne ╢rodki: bud┐etowe, Unii Europejskiej, miΩdzynarodowych organizacji finansowych, miΩdzynarodowych bilateralnych program≤w wsp≤│pracy, samorz▒d≤w lokalnych, organizacji pozarz▒dowych, sponsor≤w prywatnych i rodzic≤w uczni≤w. WstΩpnie szacuje siΩ ╢rodki publiczne i prywatne, kt≤re uruchomi Program "Interkl@sa" bΩd▒ wynosi│y ok. 400 mln z│. [dm]

+ INTERKL@SA - www.interklasa.pl

2000.02.26 - InterPr@wnicy

Na stronie domowej Piotra Waglowskiego - VaGla Net, w dziale po╢wiΩconym prawu, znalaz│y siΩ dwa konspekty na temat historii doktryn politycznych i prawnych oraz na temat prawa rzymskiego.

Strona mo┐e byµ przydatna studentom wydzia│u prawa i administracji oraz osobom, kt≤re chc▒ studiowaµ na tym wydziale. W archiwum Czasopisma Student≤w Wydzia│u Prawa i Administracji "Jurysta" mo┐na znale╝µ wywiady ze znanymi prawnikami na temat ich drogi zawodowej. OdrΩbna czΩ╢µ po╢wiΩcona jest szeroko pojΩtym prawom studenta - m.in. pomocy materialnej, skre╢leniu z listy student≤w.

Serwis oferuje r≤wnie┐ dzia│ po╢wiΩcony cywilnoprawnej ochronie d≤br osobistych. Autor strony pe│ni│ funkcjΩ cz│onka zarz▒du Stowarzyszenia Student≤w i Absolwent≤w Wydzia│u Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. [dm]

+ VAGLA NET - www.vagla.wiaraa.pl

2000.03.03 - Polacy ┐yj▒ d│u┐ej

Wed│ug ªwiatowej Organizacji Zdrowia, ╢rednia przewidywana d│ugo╢µ ┐ycia kobiet w naszym kraju wynosi 76,6 lat, a mΩ┐czyzn - 67,8 lat; ╢rednia dla obu p│ci wynosi 72,1 lat.

W badaniach nad d│ugo╢ci▒ ┐ycia, kt≤re ªwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadzi│a w 47 krajach, Polacy zajΩli 44 miejsce. Najd│u┐ej ┐yj▒ Kanadyjczycy (79 lat), Norwegowie (78,1), Francuzi (78,1) i Austriacy (77), a najkr≤cej - WΩgrzy (70 lat).

WHO podaje, ┐e w Polsce nast▒pi│o zahamowanie nadumieralno╢ci mΩ┐czyzn w wieku 40-49 lat, kt≤ra jeszcze na pocz▒tku lat 90. grozi│a katastrof▒ demograficzn▒. Wynika to ze spadku liczby zachorowa± i zgon≤w z powodu chor≤b uk│adu kr▒┐enia, co ╢ci╢le wi▒┐e siΩ ze zmniejszeniem liczby pal▒cych w╢r≤d mΩ┐czyzn, popraw▒ dostΩpu do diagnostyki kardiologicznej oraz promocj▒ zdrowego stylu ┐ycia. [KURIERMP, dm]

+ ªWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA - www.who.org

2000.03.06 - Lekcja historii

Za spraw▒ wydawnictwa Infomedia poczet polskich monarch≤w dostΩpny jest tak┐e w postaci elektronicznej. Obszernym om≤wieniom poszczeg≤lnych w│adc≤w towarzysz▒ ilustracje i animacje, przedstawiaj▒ce miΩdzy innymi przebieg bitew oraz wygl▒d miast i twierdz. Publikacja zawiera ponadto kalendarium wydarze± w Polsce i Europie, drzewa genealogiczne czy szczeg≤│owe mapy granic za panowania kolejnych kr≤l≤w. Swoj▒ wiedzΩ historyczn▒ mo┐na sprawdziµ w kwizie. Program znalaz│ siΩ na li╢cie zalecanych przez MEN pomocy naukowych dla uczni≤w. [kdm], [wprost-intermedia]

2000.03.14 - Szklarnia dla organizacji pozarz▒dowych

Organizacje pozarz▒dowe zajmuj▒ce siΩ pomoc▒ spo│eczn▒ oraz ochron▒ zdrowia mog▒ otrzymaµ niewielkie dotacje na rozw≤j w│asnych instytucji.

Celem konkursu "Szklarnia", og│oszonego przez FundacjΩ im. Stefana Batorego, jest wspieranie rozwoju w│a╢nie ma│ych, lokalnych organizacji pozarz▒dowych, by mog│y one sprawniej i skuteczniej wype│niaµ swoje zadania statutowe.

- "W naszej Szklarnii mog▒ dojrzewaµ ma│e i m│ode organizacje pozarz▒dowe. To wylΩgarnia dobrych organizacji, dobrych pomys│≤w. To pomoc na rozwiniΩcie skrzyde│, doszkolenie spo│ecznik≤w i wolontariuszy kieruj▒cych organizacj▒" - twierdzi Justyna Blinowska, koordynator Fundacji Batorego.

Pierwsza, pilota┐owa edycja konkursu bΩdzie realizowana tylko w dw≤ch wojew≤dztwach - podlaskim i lubelskim. [pc]

+ SZKLARNIA - www.batory.org.pl/program/pozarzadowy/konkurs2.html
+ FUNDACJA BATOREGO - www.batory.org.pl

Nauka - ╢wiat

2000.03.01 - Bioniczny procesor

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley skonstruowali pierwszy na ╢wiecie mikroprocesor bioniczny, kt≤ry sk│ada siΩ z czΩ╢ci elektronicznych i ┐ywej, ludzkiej tkanki. Nowy procesor wykorzystuje wcze╢niejsze odkrycie, w kt≤rym wykazano, ┐e ludzkie kom≤rki w pewnych sytuacjach mog▒ zachowywaµ siΩ jak dioda lub prze│▒cznik, co pozwala regulowaµ przep│yw napiΩcia. Konstrukcja biologicznego procesora jest dosyµ prosta i tania, a sam wynalazek mo┐e przyczyniµ siΩ do rozwoju medycyny, usprawniaj▒c m.in. przeszczepy w chorobach genetycznych.

Naukowcy twierdz▒, ┐e w zastosowaniach komercyjnych procesor biologiczny znajdzie siΩ w ci▒gu roku. [dm]

+ UNIWERSYTET BERKELEY - www.berkeley.edu

2000.03.05 - Technologia NASA w s│u┐bie medycyny

Technologia opracowana w NASA pos│u┐y│a naukowcom do opracowania nieinwazyjnej metody kontroli serca p│odu. Niew▒tpliwie jest to informacja koj▒ca r≤wnie┐ dla podatnik≤w, kt≤rych pieni▒dze i to w ogromnych kwotach s▒, zapewne wedle opinii wielu os≤b "mitrΩ┐one", na projekty kosmiczne. Kt≤┐ by jednak pomy╢la│, ┐e technologia, kt≤ra pierwotnie s│u┐y│a do pomiaru przep│ywu powietrza ponad skrzyd│ami samolotu, pozwoli na skonstruowanie przeno╢nego, nieinwazyjnego i w dodatku │atwego do u┐ycia urz▒dzenia kontroluj▒cego serce p│odu!

Trwaj▒ jeszcze badania kliniczne, ale ju┐ wiadomo, ┐e bΩdzie to nieoceniona pomoc dla kobiet w ci▒┐y, kt≤re b▒d╝ to z powodu odleg│o╢ci maj▒ utrudniony kontakt z lekarzem, b▒d╝ te┐ z racji ci▒┐y wysokiego ryzyka musz▒ byµ badane nawet i kilka razy w tygodniu. R≤wnie┐ i zupe│nie zdrowe kobiety bΩd▒ rade skorzystaµ z tego patentu, jako ┐e nie zawsze warunki czasowo-finansowe pozwalaj▒ na okresowe podr≤┐e do lekarza, b▒d╝ te┐ lekarz zaleci│ d│ugie okresy odpoczynku w │≤┐ku.

W swym obecnym kszta│cie urz▒dzenie jest miΩkkim paskiem z czujnikami, kt≤ry kobieta zamocowuje na swoim brzuchu. NastΩpnie, po nieskomplikowanym dostrojeniu skomputeryzowanego urz▒dzenia kontrolnego, pomiary bicia serca p│odu s▒ wysy│ane do lekarza przez Internet. Poniewa┐ do organizmu przysz│ej matki nie dostaje siΩ ┐adna energia z urz▒dzenia, metoda ta jest ca│kowicie nieinwazyjna. O ile w przysz│o╢ci nie wyeliminuje tradycyjnych technik pomiarowych, to na pewno bΩdzie stanowiµ ich pe│nowarto╢ciowe uzupe│nienie. [UPA, mg]

+ NASA - www.nasa.gov

2000.03.08 - Afganistan modli siΩ o deszcz

Taliban - afga±ska organizacja zrzeszaj▒ca islamskich fundamentalist≤w nakaza│a mieszka±com, by w poniedzia│kowe po│udnie wziΩli udzia│ w masowych mod│ach o deszcz. Apelowa│ przyw≤dca tej kontroluj▒cej oko│o 80 proc. obszaru kraju organizacji - mu││a Mohammed Omar.

Po│udniowy Afganistan zawsze odczuwa│ niedobory wody - dzia│a│ tam jednak skuteczny system nawadniaj▒cy pola. Lata wojny sprawi│y, i┐ system ten zosta│ doszczΩtnie zniszczony, a do tej pory nikt go nie odbudowa│. [pc]

2000.03.09 - Lodowce topniej▒ coraz szybciej

Zdaniem ekspert≤w z Worldwatch Institute w Waszyngtonie pokrywa lodowa, w okolicach k≤│ podbiegunowych topnieje w coraz szybszym tempie. W latach 1972-1996 warstwa lodu w rejonie Bieguna P≤│nocnego zmala│a o prawie 6 proc., a pokrywa lodowa na obrze┐ach Grenlandii co rok staje siΩ o metr ni┐sza. Topnienie gigantycznych lodowc≤w dowodzi ocieplania siΩ klimatu na naszej planecie. Eksperci z Worldwatch Institute przewiduj▒, ┐e topnienie lodowc≤w spowoduje podnoszenie siΩ poziomu m≤rz i doprowadzi do zalania niekt≤rych ni┐ej po│o┐onych wysp oraz obszar≤w przybrze┐nych. [kdm]

+ WORLDWATCH INSTITUTE - www.worldwatch.org

2000.03.09 - Madagaskar tonie

Szalej▒cy na po│udniu Afryki cyklon "Gloria" spowodowa│ ╢mierµ oko│o 100 mieszka±c≤w Madagaskaru, za╢ niemal 600 tys. musia│o uciekaµ ze swoich dom≤w. W│adze obawiaj▒ siΩ, i┐ liczby te mog▒ znacznie wrosn▒µ.

Rz▒d Madagaskaru, jednego z najbiedniejszych pa±stw afryka±skich, prosi miΩdzynarodowe organizacje humanitarne o pomoc - brakuje ┐ywno╢ci, lekarstw i wody pitnej.

Ulewne deszcze od miesiΩcy drΩcz▒ tak┐e BotswanΩ, Zimbabwe, RPA i Mozambik. W tym ostatnim pow≤d╝ dotknΩ│a niemal miliona os≤b, a prawie p≤│ miliona pozbawi│a ┐ywno╢ci. [pc]

2000.03.11 - Palisz - przegrywasz...

Wed│ug nowych wytycznych Niemieckiej Federalnej Izby Lekarskiej osoby z ciΩ┐kim na│ogiem nikotynowym, alkoholowym lub narkotykowym nie bΩd▒ przyjmowane na listΩ oczekuj▒cych na przeszczep organu. Osoby, co do kt≤rych istnieje podejrzenie, ┐e po przeszczepie nie bΩd▒ regularnie przyjmowaµ lekarstw, dotrzymywaµ innych warunk≤w otrzymania przeszczepu oraz termin≤w wizyt kontrolnych r≤wnie┐ nie bΩd▒ kwalifikowane do przeszczepu. [KURIERMP,dm]

2000.03.11 - Zawieszono terapiΩ genow▒ w dzieciΩcym szpitalu w USA

Naukowcy z dzieciΩcego szpitala w Memphis przerwali eksperymenty nad terapi▒ genow▒, kiedy zaistnia│y podejrzenia, ┐e genetycznie zmienionekom≤rki, wszczepiane chorym na raka dzieciom mog▒ byµ ska┐one wirusem HIV lub zapalenia w▒troby. [DPA, kdm]

2000.03.12 - ONZ przeciwko AIDS

ONZ rozpocz▒│ w New Delhi w Indiach akcjΩ przeciwko AIDS, wzywaj▒c mΩ┐czyzn do zmiany swoich przyzwyczaje± i zachowa±, w celu ograniczania rozprzestrzeniania tej choroby, kt≤ra przenoszona jest przede wszystkim drog▒ p│ciow▒.

G│≤wnym celem UNAIDS - kampanii prowadzonej przez ONZ przeciwko AIDS jest u╢wiadomienie ludziom znaczenia odpowiedzialnego zachowania seksualnego w zapobieganiu rozprzestrzenianiu siΩ tej choroby.

Wed│ug UNAIDS pod koniec ubieg│ego roku na ╢wiecie by│o 33,6 mln zarejestrowanych os≤b zaka┐onych wirusem HIV. [DPA, kdm]

+ UNAIDS - www.unaids.org

2000.03.13 - Indonezja - zagro┐enie nawrotem gor▒czki tropikalnej

Indonezyjscy eksperci z dziedziny medycyny obawiaj▒ siΩ kolejnego powa┐nego nawrotu wirusowej choroby, zwanej gor▒czk▒ tropikaln▒.

W ci▒gu bie┐▒cego roku, z powodu gor▒czki tropikalnej zmar│o ju┐ 10 os≤b, a zarazi│o siΩ ni▒ co najmniej 1500 os≤b.

W 1998 roku epidemia gor▒czki tropikalnej, roznoszonej przez komary poch│onΩ│a 133 ofiary ╢miertelne, a zachorowa│o na ni▒ 15.000 os≤b.

W ubieg│ym roku odnotowano 3751 zachorowa± i 45 zej╢µ ╢miertelnych spowodowanych gor▒czk▒ tropikaln▒. [DPA, kdm]

2000.03.14 - DGE namawia do picia alkoholu

Niemieckie Towarzystwo ds. Od┐ywiania (DGE) zaleci│o przyjmowanie codziennie... alkoholu w umiarkowanych dawkach.

Z monachijskiego tygodnika "Focus" dowiadujemy siΩ, i┐ eksperci z DGE sugeruj▒ mΩ┐czyznom ekwiwalent 20 gram≤w alkoholu dziennie, kobietom - 10 gram≤w. Celem takiej kuracji jest zapobieganie chorobom uk│adu kr▒┐enia.

Nie jest jednak wa┐ne, w jakiej formie spo┐ywa siΩ alkohol - z oblicze± "Focusa" wynika, i┐ kobiety ten sam efekt osi▒gn▒ pij▒c codziennie szklankΩ piwa, 1/8 litra wina lub, je╢li taki ich wyb≤r - podw≤jn▒ ┐ytni▒. [pc]

2000.03.17 - Mapa ciemnej materii Wszech╢wiata

Rozk│ad przestrzenny zagadkowej ciemnej materii, przewa┐aj▒cego budulca Kosmosu, nie jest ju┐ dla nas niewiadom▒. Co prawda, na razie jedynie dla niewielkiego wycinka nieba.

Od dawna ju┐ wiadomo, ┐e wiΩkszo╢µ materii Wszech╢wiata - 90 proc. jego masy - zasiedla go w postaci niewidocznej dla nas. Tak wynika z bada± dynamiki gromad galaktyk. Niemniej wci▒┐ otwart▒ spraw▒ jest zagadka budulca owej ciemnej materii - w╢r≤d rozwa┐anych propozycji s▒ przyk│adowo "zwyk│e" br▒zowe kar│y, ale i r≤wnie┐ egzotyczne cz▒stki aksjony. Praktycznie nic nie wiadomo tak┐e odno╢nie jej dystrybucji w przestrzeni kosmicznej. ªci╢le rzecz bior▒c, nie by│o wiadomo do 7 marca bie┐▒cego roku.

Tego dnia bowiem grupa badaczy, kierowana przez Yannicka Melliera z Obserwatorium Paryskiego, og│osi│a wyniki swych naukowych dywagacji. Korzystaj▒c z 3,6-metrowego teleskopu Canada-France-Hawaii Telescope zbudowanego na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea, obserwowali oni wycinek nieba o wielko╢ci dw≤ch stopni kwadratowych. W polu widzenia znalaz│o siΩ 200 tysiΩcy galaktyk. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe pozwoli│o przeanalizowaµ, jak ╢wiat│o emitowane przez owe galaktyki jest zaburzane przez pola grawitacyjne ciemnej materii. Ostatnim krokiem by│o sporz▒dzenie mapy, na kt≤rej widaµ, i┐ materia ta wystΩpuje jako "wst▒┐ki" wij▒ce siΩ w╢r≤d galaktyk. Niew▒tpliwie jest to olbrzymi krok na drodze do ostatecznego rozwi▒zania zagadki ciemnej materii. [U-PA, mg]

2000.03.17 - Muzycy maj▒ d│u┐sze palce

Dr John Manning z Univeristy of Liverpool twierdzi, i┐ zdolno╢ci muzyczne zale┐▒ w du┐ej mierze od... d│ugo╢ci serdecznego palca. Jest ona podobno dobrym wyznacznikiem tych ludzkich cech, o kt≤rych decyduje prawa p≤│kula m≤zgowa - miΩdzy innymi orientacji w przestrzeni, kt≤ra to z kolei ma spory wp│yw na zdolno╢ci matematyczne i muzyczne - twierdzi Manning.

Uczony zmierzy│ d│ugo╢ci palc≤w 70 muzyk≤w z orkiestry (w╢r≤d nich 16 kobiet), por≤wnuj▒c je z d│ugo╢ci▒ palc≤w typowej grupy statystycznej. Eksperyment ten wykaza│, i┐ palce serdeczne muzyk≤w s▒ wyj▒tkowo d│ugie. Zdaniem Manninga r≤┐nica ta by│a tym wiΩksza, im lepszy by│ "mierzony" muzyk. [pc]

2000.03.18 - Przetrwa│y dziΩki... Czerwonym Khmerom?

Gatunek krokodyli syjamskich zosta│ ju┐ uznany za wymar│y na wolno╢ci, pojedyncze egzemplarze przedstawicieli tego gatunku przetrwa│y wy│▒cznie w ogrodach zoologicznych.

Dlatego wielkie poruszenie w ╢rodowisku zoolog≤w wywo│a│a informacje o odkryciu populacji krokodyli syjamskich w odleg│ych od miejsc, w kt≤rym spotykano je niegdy╢ kambod┐a±skich g≤rach Cardamom.

G≤ry te przez lata by│y odizolowane od ╢wiata z powodu walk z Czerwonymi Khmerami, prawdopodobnie dlatego krokodyle mia│y szanse przetrwaµ. Zoologowie uwa┐aj▒, ┐e w g≤rach Cardamom mog│y przetrwaµ tak┐e inne gatunki zwierz▒t, uznane za wymar│e i apeluj▒ o utworzenie na terenie g≤r parku narodowego. [DPA, kdm]

2000.03.18 - Sonda NEAR podgl▒da Erosa

Sonda NEAR, bΩd▒ca zaledwie miesi▒c na bliskiej (ok. 200 km) orbicie wok≤│ planetoidy Eros, dokona│a ju┐ wielu wa┐nych i prze│omowych obserwacji. Umo┐liwi│a m.in. pierwsz▒ detekcjΩ takiego cia│a w promieniowaniu rentgenowskim, a do kompletu przes│a│a ponad 2400 doskona│ych zdjΩµ. [U-PA, mg]

+ NEAR - near.jhuapl.edu
+ EROS - near.jhuapl.edu/iod/

2000.03.19 - »egnaj l▒downiku

Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie obwie╢ci│o ostateczny koniec misji Mars Polar Lander. Podejmowane od czasu nieudanego l▒dowania 3 grudnia ubieg│ego roku, rozmaite pr≤by nawi▒zania kontaktu z sond▒ nie powiod│y siΩ. Zawiod│a r≤wnie┐ ostatnia deska ratunku - prze│▒czenie w tryb nadawania co trzy godziny. [U-PA, mg]

+ JET PROPULSION LABORATORY - www.jpl.nasa.gov
+ MARS POLAR LANDER - mars.jpl.nasa.gov/msp98/lander/

2000.03.22 - Ile kr▒┐y nad nami planetoid?

NASA poda│a najnowsze oszacowania ilo╢ci wielkich planetoid, stanowi▒cych gro╝ne s▒siedztwo dla Ziemi. Jak pokaza│y kilkuletnie systematyczne obserwacje, jest ich oko│o dwukrotnie mniej ni┐ przyjmowano dotychczas - jakie╢ 500-1000 cia│ o kilometrowej ╢rednicy. [U-PA, mg]

+NEAR - www.nasa.gov

UWAGA
Umieszczone tutaj informacje u│o┐one s▒ wed│ug kolejno╢ci nap│ywania do codziennie uaktualnianego dzia│u "RepNEWS" na stronach WWW Reportera. Firmy i osoby zainteresowane umieszczeniem aktualnych informacji prosimy o przes│anie ich na adres e-mail redakcji: redakcja@reporter.pl Serdecznie dziΩkujemy.

[spis tre╢ci][do g≤ry]