porady_wujka.jpg (22040 bytes)

photo by M. Jastrz▒b (43643 bytes)

Czyli s│≤w kilka jak je╝dziµ na rowerze i do┐yµ p≤╝nej staro╢ci w dobrym zdrowiu...


    Ka┐dy kto choµ raz posadzi│ sw≤j odw│ok na rowerowym siode│ku z pewno╢ci▒ zdaje sobie sprawΩ z niebezpiecze±stwa jakie niesie za sob▒ jazda na tym sprzΩcie. Szale±stwa na rowerze stanowi▒ spore zagro┐enie dla innych a w szczeg≤lno╢ci dla Ciebie. PamiΩtaj - grawitacja istnieje, a do tego inne prawo fizyki: Im szybciej jedziesz tym mocniej glebujesz...

    Je╢li bΩdziesz du┐o je╝dziµ, to samodzielnie zdobΩdziesz do╢wiadczenia. Korzystaj▒c z w│asnych, czasem bolesnych b│Ωd≤w mo┐esz siΩ nauczyµ reagowaµ szybko na przeszkody i dopasowywaµ siΩ do warunk≤w jazdy.

    Na pocz▒tek trochΩ na temat Twoich ko±czyn. RΩce opr≤cz tego, ┐e ╢wietnie nadaj▒ siΩ do masa┐u, spe│niaj▒ rolΩ amortyzatora oraz pozwalaj▒ utrzymaµ r≤wnowagΩ. Nogi natomiast to g│≤wna si│a napΩdowa, amortyzacja oraz uk│ad zawieszenia. Ca│y sukces polega na tym, by podczas jazdy ramiona by│y odpowiednio ugiΩte lub usztywnione, nogi zawsze lekko ugiΩte, a ciΩ┐ar cia│a oparty na peda│ach. Po jakim╢ czasie siode│ko staje siΩ w│a╢ciwie zbΩdne.

    Co nieco o skrΩcaniu. Og≤lnie zakrΩt polega na skrΩcaniu kierownic▒ i lekkim pochyleniu cia│a do wewn▒trz zakrΩtu, lecz przy wiΩkszych prΩdko╢ciach nale┐y i rower i cia│o mocniej pochyliµ do wewn▒trz delikatnie skrΩcaj▒c kierownicΩ. Mo┐esz te┐ odchyliµ lekko │okieµ i kolano, co pomo┐e Ci skorygowaµ promie± skrΩtu. Je╢li chcesz wej╢µ w zakrΩt z po╢lizgiem- musisz tu┐ przed zakrΩtem zablokowaµ tylne ko│o i przechyliµ siΩ mocno do wewn▒trz. Mo┐e uda Ci siΩ nie potargaµ twarzy. Istnieje te┐ inna odmiana zakrΩtu tzw. Rysunek.
Kliknij tutaj, ┐eby zobaczyµ jak skrΩcaj▒ fachowcy

    Tajemnica techniki peda│owania to przede wszystkim w│a╢ciwy dob≤r bieg≤w. Np. lepiej unikaµ zbyt szybkiej redukcji bieg≤w przy podje╝dzie na stromym zboczu, bo mo┐e siΩ to sko±czyµ brutalnie dla Twego krocza, a w najlepszym wypadku stracisz przyczepno╢µ i r≤wnowagΩ jazdy. Peda│owanie wymaga pracy obu n≤g: jedna naciska peda│ w d≤│, druga unosi peda│ do g≤ry. U│atwisz to sobie kupuj▒c noski lub peda│a zatrzaskowe np. SPD. Zr≤b to koniecznie je╢li nie chcesz hodowaµ siniak≤w na piszczelach i │ydach. WiΩkszo╢µ biker≤w pocz▒tkowo ╝le znosi tΩ niewolΩ st≤p, ale warto siΩ przem≤w, gdy┐ opr≤cz funkcji ochronnych noski lub SPD zapewniaj▒ r≤wnie┐ dynamikΩ jazdy. Z czasem tak siΩ przyzwyczaisz, ┐e bez nich bΩdziesz siΩ czu│ jak bez powietrza.

    Biegi - po to s▒ by ich u┐ywaµ. Ka┐dy je╝dziec powinien wybraµ najbardziej optymalne dla siebie prze│o┐enia, ale jest kilka zasad, kt≤rych trzeba siΩ trzymaµ, je╢li nie chcesz kupowaµ nowego │a±cucha co tydzie±. Je╢li idzie o │a±cuch - darmowa porada z autopsji. Co robiµ ┐eby przed│u┐yµ ┐ycie napΩdu w Twoim wspania│ym poje╝dzie? Nawet najwiΩksze fujary wiedz▒, ┐e napΩd (czyli korbow≤d, wielotryb i │a±cuch) jest najbardziej nara┐on▒ na samoczynne zu┐ycie czΩ╢ci▒ roweru. By maksymalnie op≤╝niµ ten proces nale┐y je╝dziµ na "dw≤ch │a±cuchach". Na I robisz 300 km, podmieniasz go na II i znowu robisz 300 km. Po trzech zmianach czyli po 1800 km oba wywalasz , kupujesz nowe i robisz to samo co poprzednio - na I 300 km, podmieniasz, itd... Zrobi│em w ten spos≤b ju┐ ponad 4500 km - prawie nie widaµ zu┐ycia podzespo│≤w. U┐ywaj raczej "miΩkkich" │a±cuch≤w (IG 31, IG 51). TrochΩ gorzej przenosz▒ napΩd, ale nie przyczyniaj▒ siΩ tak bardzo do jego zu┐ycia jak "twarde".

    Ogranicz do koniecznego minimum redukcjΩ bieg≤w na stromych, wyboistych podjazdach. Je┐eli zrobisz to nieumiejΩtnie us│yszysz ╢liczny zgrzyt, kt≤ry strasznie dra┐ni receptory s│uchu. Podczas zjazd≤w zrzuµ o jeden bieg ni┐ej ni┐ to konieczne. Zachowasz w ten spos≤b naprΩ┐enie │a±cucha. Je┐eli tego nie zrobisz │a±cuch mo┐e siΩ zsun▒µ pomiΩdzy rurΩ tylnego widelca a ko│o, co w rezultacie mo┐e siΩ zako±czyµ degustacj▒ czarnoziemu... Gdy nie chcesz siΩ zdziwiµ po zje╝dzie bez peda│owania pamiΩtaj, ┐e szalenie wa┐ny jest wyb≤r w│a╢ciwego biegu, kt≤ry wrzucisz rozpoczynaj▒c na nowo peda│owanie.

    Je┐eli chcesz do┐yµ kolejnych urodzin musisz koniecznie pamiΩtaµ, ┐e to rowerzysta kieruje rowerem, a nie rower rowerzyst▒. Zje┐d┐aj▒c z g≤rki pamiΩtaj, ┐eby ci▒g przeszk≤d traktowaµ jako jedn▒ ca│o╢µ, inaczej mijaj▒c pierwsz▒ z sukcesem wy│o┐ysz siΩ na kolejnej.

    Pewnie chcia│by╢ posiadaµ umiejΩtno╢ci przeskakiwania przez p≤│metrowe konary? Podstawowym manewrem umo┐liwiaj▒cym przeskoczenie w przysz│o╢ci przez pie± jest podniesienie przedniego ko│a. W tym celu musisz na niskim biegu podci▒gn▒µ kierownicΩ i r≤wnocze╢nie mocno nacisn▒µ peda│. Przy odrobinie wysi│ku uda Ci siΩ to za pierwszym razem. Gdy ju┐ opanujesz tΩ sztuk▒ spr≤buj po podniesieniu przedniego ko│a podci▒gn▒µ peda│y i silnie pchn▒µ kierownicΩ w prz≤d, podnosz▒c tylne ko│o. Spr≤buj- to prawie nie boli... Kolejnym etapem jest skok, kt≤ry wykonaj obci▒┐aj▒c mocno peda│y (by sprΩ┐yµ ko│a) i mocno wybij rower w g≤rΩ. Nie my╢l genitaliami - jak siΩ strzaskasz spr≤buj jeszcze raz.
Kliknij tutaj, ┐eby zobaczyµ jak to wygl▒da w praktyce

    Teraz nadszed│ czas pr≤by z "┐yw▒" przeszkod▒. Pojed╝ gdzie╢ w teren i znajd╝ niewielki, wystaj▒cy garb ziemny. ╞wicz tak d│ugo przeskok przez niego, a┐ bΩdziesz w stanie wykonaµ nad nim d│u┐szy lot, pojed╝ do domu i szybko pod│▒cz siΩ pod kropl≤wkΩ...

    Kiedy ju┐ odwa┐ysz siΩ spr≤bowaµ z p≤│metrowymi pniami, po╢wieµ sw≤j kask i grzej do lasu. Sta± oko w oko z pniem, ustaw korby poziomo, pochyl siΩ i wygrzej w powietrze. W g≤rze pchnij mocno kierownicΩ, by tylne ko│o unios│o siΩ w g≤rΩ, nastΩpnie otar│o o pie± w ko±cowym etapie skoku. Staraj siΩ nie z│amaµ roweru. Mo┐esz r≤wnie┐ wykonaµ ten skok zbli┐aj▒c siΩ do pnia stosunkowo szybko i przed samym pniem wybijaj▒c siΩ do g≤ry. Pokonasz go wtedy o wiele bardziej dynamicznie, ale je╢li zrobisz co╢ nie tak, to bez wizyty u dentysty siΩ nie obejdzie.

    Skoro jeste╢ ju┐ na tym etapie przyda ci siΩ kilka wskaz≤wek na temat techniki bezpiecznych glebowa±. Proporcjonalnie ze wzrostem Twoich umiejΩtno╢ci zmniejszy siΩ czΩstotliwo╢µ Twoich upadk≤w, lecz gdy zmniejsz siΩ ich ilo╢µ, to wzro╢nie ich powaga i niebezpiecze±stwo. G│≤wn▒, kto wie czy nie najwa┐niejsz▒, zasad▒ w wywalankach jest to by w razie wypadki trzymaµ obie rΩce na kierownicy. DziΩki temu ich nie po│amiesz. Poµwicz pady w prz≤d, gdy┐ w tym kierunku najczΩ╢ciej bΩdziesz fruwa│. R≤b to najlepiej na materacu, schowaj g│owΩ w ramiona i przyjmij glebΩ na barki. Te umiejΩtno╢ci z pewno╢ci▒ Ci siΩ przydadz▒, ale pamiΩtaj by nigdy nie puszczaµ roweru, bo mo┐e siΩ zdarzyµ, ┐e prze┐yjesz wypadek a spadaj▒cy rower przybije CiΩ do ziemi.

    CzΩsto zdarza siΩ te┐ upadek na bok. Tego rodzaju kontakt z ziemi▒ nie jest zwykle niebezpieczny, ale jak siΩ zdarzy to trzymaj siΩ roweru i rozlu╝nij cia│o, tym samym redukuj▒c b≤l. Mo┐e uda Ci siΩ wyskoczyµ przed upadkiem z roweru na r≤wne nogi..

    Z tych wszystkich upadk≤w "najzabawniejsze" jest chyba zbli┐aj▒ce siΩ zderzenie czo│owe (np. ze Starem). Pewnie nie chcesz by Twoja g│owa wygl▒da│a po tym jak jeden ogromny strup? Widz▒c zbli┐aj▒c▒ siΩ przeszkodΩ, wci╢nij tylny hamulec i po│≤┐ rower na bok. W ten spos≤b walniesz w ni▒ g│≤wnie rowerem i z mniejsz▒ prΩdko╢ci▒. Ko╢ci raczej ochronisz , ale gorzej bΩdzie z nask≤rkiem.

    Gdy ju┐ zdarzy Ci siΩ srodze poturbowaµ i bΩdziesz musia│ u│o┐yµ siΩ na trochΩ w wyrze prawdopodobnie dopadnie CiΩ zw▒tpienie i depresja. Mog▒ CiΩ nachodziµ my╢li o zmianie sportu (np. na golfa), ale nie r≤b tego. Ocal sw≤j rower i zamiast siΩ mazgaiµ, przekszta│µ ca│e to bolesne zdarzenie w do╢wiadczenie, z kt≤rego m≤g│by╢ wyci▒gn▒µ wnioski na przysz│o╢µ. Przeanalizuj ca│e to zaj╢cie i skup siΩ na tym co zrobi│e╢ ╝le. Gdy zn≤w wsi▒dziesz na brykΩ bΩdziesz je╝dzi│ wolniej, a z pewno╢ci▒ ostro┐niej.

    Jeszcze tylko parΩ s│≤w o ubieraniu . Gdy wybierasz siΩ na ma│▒ przeja┐d┐kΩ rowerkiem podczas ch│od≤w nie ubieraj siΩ zbyt grubo. Najlepiej ubierz siΩ w kilku warstwach, aby╢ w razie zmiany pogody m≤g│ dokonaµ koniecznej korekty odzienia. Ciep│e skarpety i getry zapewni▒ Ci ciep│o a dodatkowe spodenki z wk│adk▒ zapewni▒ owrzodzeniu Twego przyrodzenia. Na plecy koszulka typu rhovyl, dalej polar, a na skrajne mrozy Gore-tex lub co╢ podobnego. Co╢ pod szyj▒ (raczej nie krawat...), czapka, a na niej obowi▒zkowo kask. Dodatkowo przydadz▒ Ci siΩ rΩkawiczki rowerowe i jakie╢ szkie│ka na oczy. W razie d│u┐szych wycieczek m▒drze bΩdzie zabraµ ze sob▒ dodatkowe spodnie, bluzΩ i skarpety.

    Je╢li nie zrazi│e╢ siΩ jeszcze zmasakrowanymi mu│ami, b≤lem krocza, potarganymi gaciami i tysi▒cem siniak≤w i zadrapa±, to jeste╢ na najlepszej drodze do zostania rasowym bikerem. Teraz zosta│o Ci ju┐ tylko nape│niµ po brzegi bidon i wyruszyµ w d│ug▒, wyboist▒ i krΩt▒ drogΩ....

wasz_wujek.jpg (9686 bytes)

 

S│owniczek pojΩµ:
- glebowaµ - doznawaµ nag│ego i nieplanowanego kontaktu z powierzni▒ Matki Ziemi
- SPD - Shimano Pedaling Dynamics, czyli peda│a zatrzaskowe. Wymagaj▒ specjalnych but≤w. Ich dzia│anie przypomina dzia│anie wi▒za± narciarskich - podczas jazdy noga (but) sztywno trzyma siΩ peda│≤w, a gdy zajdzie potrzeba podparcia siΩ nog▒ lub po prostu zaliczymy glebΩ, to but wypina siΩ (a przynajmniej powinien) na skutek ruchu nogi w pewnych p│aszyznach.