[Company Logo Image]  

Home ] Up ] News ] Szukaj ] Index ] NetMapa ] Ankieta ] Sprawy GroszNetu ] Forum ] Zrob to sam ] Download ]

Ogolne pytania

 

 

Home
Up

Email

Ten dzia│ zapo┐yczony z serwera www.trzepak.pl i z LANZONE,  grupuje odpowiedzi na trudne pytania, kt≤re mog▒ siΩ czasem pojawiµ przy planowaniu lub budowaniu amatorskich instalacji. Prosimy przesy│aµ pytania grosznet@webprovider.com

Spis:

  1. Czy mogΩ wykorzystaµ okablowanie pracuj▒cej w moim bloku telewizji kablowej ? Ich kabel wygl▒da podobnie jak kabel Ethernet wiec mo┐e da siΩ go pod│▒czyµ do kompa ?
  2. Jakie s▒ zasiΩgi sieci Eternetowych ?
  3. Jak po│▒czyµ siΩ z kumplem w drugim budynku ?
  4. Czym siΩ r≤┐ni Ethernet koncentryczny od Ethernetu na skrΩtce ?
  5. Jak zdobyµ zezwolenie na budowΩ sieci na osiedlu ?
  6. Jak prowadziµ kable po bloku ?
  7. Jak wybraµ firmΩ do kt≤rej mo┐emy siΩ podpi▒µ ?
  8. Jak za│atwiµ dzier┐awΩ kabli od TP-S.A. ?
  9. Ile kosztuje dzier┐awa │▒cza od TP-S.A. ?
  10. O co chodzi z uziemieniami i fazami ?
  11. Technika ╢wiat│owodowa dla amator≤w - o co tu chodzi ?
    oraz wyja╢nienie i uzupe│nienie nades│ane przez Piotra
    Jak uk│adaµ ╢wiat│owody ?
  12. Jak zagniataµ kabel Eternetowy we wtyczki RJ-45. Chodzi o kolejno╢µ kolor≤w.
  13. Czy siΩ r≤┐ni wej╢cie UpLink od normalnego wej╢cia w HUBie 
  14. ú▒cza radiowe w zastosowaniach amatorskich (autor: Bogus│aw Grabias)
  15. ú▒cza laserowe w zastosowaniach amatorskich - (autor. Mirek Gawenda)
  16. A co z ArcNet'em ? A mo┐e gruby Ethernet ?
  17. Jak zrobiµ aby Winsowsy w│▒czone w roznych sieciach sie widzialy?
  18. Jak odpaliµ HIS'a na Linuksie?
  19. Dlaczego d╝wiΩk w Netmeeting jest taki posiekany?
  20. Czy mogΩ ustawiµ kontrolΩ dostΩpu na poziomie u┐ytkownika?
  21. Czy 2 pecety po│▒czone skrΩtk▒ te┐ musz▒ mieµ hub ?
  22. Po│▒czy│em siΩ z koleg▒ koncentrykiem, lecz w otoczeniu sieciowym nie widzΩ jego komputera. Czego to mo┐e byµ wina? Jak mo┐na sprawdziµ czy kabel jest dobry?
  23. Co muszΩ zrobiµ aby startowaµ Win95 ze stacji bezdyskowych pod│▒czonych do serwera Windows NT?
  24. Jak udostΩpniµ Internet innym u┐ytkownikom sieci korzystaj▒c tylko z jednego modemu?
  25. Opr≤cz dw≤ch nazw komputer≤w w sieci, stale jest widoczna poprzednia nazwa jednego z komputer≤w i tak razem s▒ trzy nazwy (trzeciego widmo nie mo┐na przegl▒daµ). Jak mo┐na wykasowaµ widmo z OTOCZENIA SIECIOWEGO ?
  26. Czy mo┐liwe jest po│▒czenie dw≤ch modem≤w bez dzwonienia na centralΩ przy u┐yciu jakiego╢ kabla?
  27. Czy mo┐na po│▒czyµ komputerki drog▒ np. radiow▒ lub podczerwie±? (kabel mia│em ju┐ dwa razy ciΩty przez "uprzejme osoby") i jak przedstawia siΩ to cenowo ?
  28. Czy mogΩ po│▒czyµ kablem croslinkowym dwa kompy i jeszcze r≤wnolegle do│▒czyµ siΩ do sieci z HUB. Jak po│▒czyµ moje dwa komp. aby widzia│y siΩ wzajemnie oraz widzia│y sieµ. Czy muszΩ kupiµ HUB-a ? Czy skrosowaµ r≤wnolegle. Na koncentryku solo moje komp. siΩ widz▒ . jak w│▒czΩ skrΩtkΩ to roz│▒czaj▒ siΩ i ka┐dy widzi sieµ.
  29. Jak pod│▒czyµ do sieci komputerowej przez modemy i centrale inne stanowiska sieci lub inn▒ sieµ komputerow▒?
  30. Jestem po│▒czony z dwoma kumplami za pomoc▒ kabelka BNC. Ja jestem 'zewnΩtrzny'. Wszystko dzia│a opr≤cz WinChata tzn. nie mogΩ siΩ po│▒czyµ ze ╢rodkowym kumplem. Z drugim ko±cowym ju┐ tak. On ze mn▒ te┐ siΩ │▒czy. Drugi ko±cowy │▒czy siΩ ze ╢rodkowym , a ╢rodkowy z nim. Co mam zrobiµ ? Co jest ╝le ?
  31. Co trzeba ustawiµ w W95, do kt≤rego jest przypiΩta drukarka HP, aby da│o siΩ drukowaµ przez sieµ z komputera NT?
  32. Czy mo┐na a jak tak to jak pozmieniaµ standartowe ikonki komputer≤w w otoczeniu sieciowym na jakie╢ inne?
  33. Robimy w akademiku sieµ... w ka┐dym pokoju jest jedno gniazdko (skrΩtka)... no i jest problem bo w niekt≤rych pokojach s▒ dwa komputery... Jak pod│▒czyµ (i czy sie w og≤le da) dwa do jednego gniazda... a mo┐e jeden przez drugi???
  34. Kupili╢my jednakowe karty,instalacja i monta┐ przesz│y bez problem≤w. Po│▒czyli╢my siΩ koncentrykiem wg wszelkich zalece±. I wszystko gra│o dop≤ki nie wyjecha│em zabieraj▒c ze sob▒ kompa. Po powrocie ┐aden z pozosta│ych dw≤ch koleg≤w nie widzia│ mnie w otoczeniu sieciowym. Pomog│a reinstalacja Win '98 i sterownik≤w do k. sieciowej. Ale teraz ponownie, mamy ten sam problem poniewa┐ pod│▒czyli╢my kolejnego 4 kolegΩ. Co mo┐na w takiej sytuacji zrobiµ opr≤cz reinstalacji W '98 na wszystkich kompach ?
  35. Czy masz albo wiesz sk▒d skombinowaµ program do obs│ugi poczty w Intranecie, │atwy w skonfigurowaniu??
  36. Jeste╢my po│▒czeni w sieµ lokaln▒, w kt≤rej jest jeden modem. Nie potrafimy skonfigurowaµ MS Outlook'a, tak aby inne osoby mog│y korzystaµ z us│ug poczty.
  37. Z kolegami jestem po│▒czony w LAN-ie. Chcia│bym z mojego komputera umo┐liwiµ dostΩp do internetu. Czy serwer proxy siΩ do tego nadaje? Czy bΩdzie mo┐na korzystaµ z takich us│ug jak : WWW, FTP, E-MAIL, listy dyskusyjne? Jakie │▒cze nale┐y zastosowaµ (sta│e?)
  38. W Quake 2 nawet nie chce nas po│▒czyµ razem ! Najpierw pisa│o co╢ o nieprawid│owych wersjach mapek, a po przeinstalowaniu na tΩ sam▒ wersjΩ na obu kompach wywala│o siΩ z jakim╢ innym dziwnym komunikatem. Nawet nas nie po│▒czy│o?
  39. Mam problem zwi▒zany z netbusem, nie zawsze dzia│a chocia┐ na kompach "lamer≤w" jest zainstalowany, czemu? A i kiedy bΩdzie nowa wersja programiku.
  40. W swoim budynku osiedlowym zamierzamy z kumplami po│▒czyµ swoje komputery (10Base-T), lecz jest jeden problem. Ja mieszkam na 7 piΩtrze a jedyn▒ drog▒ poci▒gniΩcia kabelka(skrΩtki) jest kana│ z wszystkimi przewodami napiΩciowymi (grubasy), domofonu, telefonu. WiΩc moje pytanko to: czy skrΩtka mo┐e byµ obok (10-20 cm) przewod≤w napiΩciowych, a mo┐e tak w│adowaµ j▒ w jak▒╢ rurkΩ, a mo┐e s▒ takie huby z portami RJ45 i BNC( kilka rj45 i bnc)?
  41. Zamierzam uruchomiµ sieµ z│o┐on▒ z 3 (na razie) komputer≤w kt≤re by│yby po│▒czone przez kabel typu koncentryk. Jakie poleci│by╢ karty sieciowe (w granicach 70z│)? Chcemy zastosowaµ tak▒ sieµ do wysy│ania sobie wiadomo╢ci tekstowych i grania.
  42. 1.Czy serwer Proxy jest jednocze╢nie firewall'em ?
    2.Czy serwer Proxy mo┐e byµ jednocze╢nie serwerem pocztowym?
    3.W Chipie 9-98 sa udostΩpnione dwa serwery Proxy, czy s▒ one wystarczaj▒ce na niewielk▒ sieµ (5 komp≤w)?
    4.Co z bezpiecze±stwem w takiej sieci - przecie┐ to Windows 95!
    5.Jakiego systemu (Win 95, NT Workstation, NT Serwer) najlepiej u┐yµ na serwer Proxy, oraz jaki procesor powinien mieµ Proxy.?
  43. Mam domow▒ mini sieµ - dwa kompy po│▒czone koncentrykiem. W jednym z komp≤w mam te┐ modem. Wszystko dzia│a poprawnie pod Win95 - kompy siΩ widz▒ w otoczeniu sieciowym, mo┐na kopiowaµ etc. Problem pojawia siΩ gdy chcemy zagraµ w sieci. Oba komputery twierdz▒ w≤wczas, ┐e nie s▒ w stanie zainicjowaµ po│▒czenia. Dotyczy to zar≤wno gier korzystaj▒cych z IPX jak i TCP/IP (Grand Theft Auto) Gdzie tkwi b│▒d ?
  44. Jak po│▒czyµ trzy kompy bez huba? Czy wtedy transfer bΩdzie wolniejszy?
  45. Jak znale╝µ IP kompa?
  46. Sieµ mamy ju┐ 2 lata i od pocz▒tku u┐ywam do gadania Winpopup95 ver. 1.12, teraz nadesz│y czasy Win98 i trzeba by│o siΩ mu poddaµ. Ja siΩ podda│em, ale m≤j winpop nie. Jakby╢ by│ taki mi│y i m≤g│ mi przys│aµ na e-mail przepis na wieczne u┐ywanie winpopa plus ??
  47. Chcia│bym za│o┐yµ sobie sieµ z koleg▒ mieszkaj▒cym w mieszkaniu obok. Jeste╢my ju┐ po│▒czeni kabelkiem szeregowym (d│ugo╢ci ok.25 m). Kabelek spreparowali╢my sami, tzn. kupili╢my kabel null-modem w sklepie, przeciΩli╢my go i zlutowali╢my z kupionym w sklepie 20 m. kabelkiem 10-cio ┐y│owym. Po│▒czenie pod Win95 (Bezpo╢rednie po│▒czenie kablowe) siΩ nie udaje, chyba ze wzglΩdu na d│ugo╢ci kabelka.
  48. Jak po│▒czyµ dwie sieci lokalne kablem dzier┐awionym od TP SA. Co bΩdzie potrzebne?
  49. Czy je╢li karta jest typu Combo, tzn. posiada zar≤wno z│▒cze BNC jak i RJ-45 to czy mo┐na u┐ywaµ obu jednocze╢nie?
  50. Czy odleg│o╢µ 185m miΩdzy ko±cami sieci nie mo┐e byµ d│u┐sza?

Czy mogΩ wykorzystaµ okablowanie pracuj▒cej w moim bloku telewizji kablowej ? Ich kabel wygl▒da podobnie jak kabel Ethernet wiec mo┐e da siΩ go pod│▒czyµ do kompa ?

Zapomnij ! Po pierwsze, zak│≤ca│ by╢ im sygna│ a oni tego bardzonie lubi▒. Po drugie tam s▒ t│umiki i filtry a wiΩc i tak by nic nie przelaz│o. Co najwy┐ej mo┐esz wykorzystaµ zrobione przez nich dziury w stropach, korytka kablowe albo przewieszki miΩdzy budynkami. Lepiej jednak najpierw zapytaj. Ma│e, lokalne TVK czΩsto siΩ na to godz▒ chc▒c mieµ dobre uk│ady z administracj▒ i lokatorami. O wpinianiu siΩ w kabel zapomnij no chyba, ┐e Twoja TVK zacznie co╢ robiµ w temacie internetu, ale ja bym sobie nie robi│ nadziei (wyj▒tek - warszawska AsterCity, choµ i o tym r≤╝nie m≤wi▒).

 


Jakie s▒ zasiΩgi sieci Eternetowych ?

Je┐eli chcemy siΩ bawiµ w Ethernet 10Mb/s (a pewnie tak bo taki jest ta±szy a do grania 100Mb/s nie potrzeba) to mamy do wyboru:

  • kabel koncentryczny przy czym jego d│ugo╢µ nie mo┐e przekraczaµ teoretycznie 180m. (na kartach 3COM 300m. a w praktyce wiΩcej)
  • skrΩtkΩ IV kategorii przy czym 100m to jest to, czego przekraczaµ siΩ teoretycznie nie powinno choµ praktycznie na 200 te┐ chodzi ale przeginania nie polecam.

WiΩkszym problemem ni┐ zasiΩg jest zasilanie swoich komputer≤w. Przy │▒czeniu budynk≤w na pewno pojawi▒ siΩ problemy z fazami zasilania i przepiΩciami a wiΩc zagro┐one jest bezpiecze±stwo ca│ej instalacji. Odgromniki i porz▒dne uziemienia s▒ zawsze godne polecenia !

 


Jak po│▒czyµ siΩ z kumplem w drugim budynku ?

Ojjej ! Trudne pytanie. ªwiat│ow≤d, kabel Ethernet ? modemy ? Mo┐e, kto╢ kto ma wiΩcej do╢wiadcze± i co╢ tu napisze. My po│▒czyli╢my siΩ poprzez kable TPSA i modemy asynchroniczne (drogo !) ale wiem, ┐e niekt≤rzy wieszaja Ethernety pomiΩdzy blokami.

 


Czym siΩ r≤┐ni Ethernet koncentryczny od Ethernetu na skrΩtce ?

R≤┐nic▒ zasadnicz▒ jest architektura sieci. Koncentryk to magistrala, skrΩtka to gwiazda z koncentratorem w ╢rodku.

Kabel koncentryczny biegnie od komputera do komputera tworz▒c magistrale. Komputer wpina siΩ poprzez tr≤jniki wygl▒daj▒ce jak literka "T". Na ko±cach kabla (a w│a╢ciwie przy ostatnim kompie) daje siΩ terminatory ko±cz▒ce linie. Tak wiΩc od pierwszego do ostatniego komputera dochodzi jeden kabel. Do tych komputer≤w, kt≤re s▒ w│▒czone w ╢rodku sieci dochodz▒ dwa. D│ugo╢µ takiej sieci nie powinna byµ wiΩksza ni┐ 150m. (firma 3COM twierdzi, ze z ich kartami 300m.) a maksymalna liczba komputer≤w to chyba z 40 ale nie jestem tego pewien. Wad▒ technologii jest to, ┐e z│e po│▒czenie jednego komputera zak│≤ca dzia│anie ca│ej sieci. Podobnie przepiΩcie w jednym punkcie mo┐e zniszczyµ wszystkie komputery.

Na skrΩtce tworzy siΩ sieµ gwia╝dzist▒ ci▒gn▒c kable od koncentratora (hub-a) do poszczeg≤lnych komp≤w. SkrΩtki s▒ z regu│y 4 parowe ale technologia Ethernet 10Mb/s wykorzystuje tylko 2 pary ! D│ugo╢µ kabla to chyba cos ko│o 100 m. (3COM 180m.). Cech▒ tej technologii jest fakt, ┐e gdzie╢ siΩ te kable musz▒ zbiegaµ, a tam gdzie siΩ zbiegaj▒ musi byµ pr▒d bo koncentratory wymagaj▒ zasilania. Z drugiej strony jednak, poniewa┐ koncentratory mo┐na │▒czyµ ze sob▒ i s▒ one ju┐ do╢µ tanie (s▒ ju┐ takie po 200z│) mo┐na tak zaprojektowaµ sieµ aby by│a ona rozwojowa, tania i naprawdΩ rozleg│a. Technologia kabla koncentrycznego nie by│a pod tym wzglΩdem tak elastyczna.

Od pewnego czasu karty sieciowe na kabel koncentryczny s▒ znacznie dro┐sze ni┐ na skrΩtkΩ, a poniewa┐ koncentratory te┐ potania│y wydaje siΩ, ┐e ta technologia do naszych zastosowa± jest lepsza. Do tego znane mi s▒ instalacje, gdzie z powodzeniem u┐yto dw≤ch par starego kabla telefonicznego (nawet nie skrΩtka III kategorii) zamontowanego gdzie╢ pod tynkiem.

I jeszcze co╢ wa┐nego - obie architektury mo┐na mieszaµ maj▒c do dyspozycji koncentratory z wyj╢ciem koncentrycznym. Nale┐y jednak pamiΩtaµ, ┐e skrajnie oddalone od siebie komputery nie powinny byµ po│▒czone przez wiΩcej ni┐ 4 lub 5 koncentrator≤w.

 


Jak zdobyµ zezwolenie na budowΩ sieci na osiedlu ?

A jakie zezwolenie ? Od Ministra ú▒czno╢ci ? Po co ? Je┐eli budowa│ by╢ sieµ telefoniczn▒, sieµ telewizji kablowej albo sieµ do komercyjnej transmisji danych to pewnie nale┐a│o by siΩ o co╢ tam staraµ, ale amatorszczyzna ?

Ustawa o │▒czno╢ci m≤wi, ┐e w tym kraju koncesjonowaniu podlega ╢wiadczenie us│ug telekomunikacyjnych za pieni▒dze. Amatorska sieµ choµby po ca│ym osiedlu nie ╢wiadczy us│ug za pieni▒dze. Po prostu kto╢ sobie │▒czy sw≤j komputer z innym komputerem, a poniewa┐ wcze╢niej zbudowali╢my Pa±stwo Obywatelskie to taka obywatelska inicjatywa nie wchodzi w konflikt z pa±stwem. Tak wiΩc ze strony pa±stwa nie spodziewajmy siΩ k│opot≤w i jak radzi│ pan prezydent Wa│Ωsa "we╝my sprawy w swoje rΩce".

Co innego je┐eli chodzi o zezwolenie w│a╢ciciela budynku lub w│a╢ciciela terenu. Tu ju┐ mo┐e byµ problem bo tak naprawdΩ ka┐dy mo┐e sobie robiµ co chce na swoim terenie (swoja dzia│ka, sw≤j domek). Mieszkanie w bloku, nawet mieszkanie w│asno╢ciowe ci▒gle jest w budynku jakiej╢ sp≤│dzielni, podlega jakiej╢ administracji a ta nie zawsze chce siΩ godziµ z wymys│ami lokator≤w. Administracja nie mo┐e mi zabroniµ zbudowania sieci komputerowej, ale mo┐e zabroniµ po│o┐enia kabla w taki lub inny spos≤b. Problem zgody, lub w og≤le pytania o zgodΩ administracji jest wiΩc problemem otwartym i my╢lΩ, ┐e nale┐y go ka┐dorazowo dok│adnie przemy╢leµ. Wiem, ┐e koledzy z sieci WieczysnaNet maj▒ jakie╢ do╢wiadczenia w dogadywaniu siΩ ze sp≤│dzielni▒. Odsy│am wiΩc do listu od Grzesia.

 


Jak prowadziµ kable po bloku ?

Znowu trudne pytanie. Dam wiΩc prost▒ odpowied╝: porz▒dnie.

  • Po pierwsze, tak aby nie popa╢µ w konflikt z administracj▒ i s▒siadami. Mo┐na siΩ wiΩc maskowaµ, uzyskiwaµ zgody i pozwolenia, szukaµ komin≤w kablowych na kable telefoniczne i antenowe (nie polecam wk│adania swoich drut≤w do dziur z kablami energetycznymi), ci▒gn▒c po balkonach, wyrzucaµ przez okno, wierciµ dziury w pod│odze lub suficie.
  • Po drugie tak, aby by│o to choµ czΩ╢ciowo zgodne z wymaganiami technicznymi zastosowanej technologii (patrz inne pytania, np. to o zasiΩgu sieci Ethernet).
  • Po trzecie "z g│ow▒". Takiej instalacji nie robi siΩ na tydzie± ani dwa i nale┐y braµ pod uwagΩ, ┐e bΩdzie siΩ ona rozwijaµ. Brzd▒c od s▒siad≤w za rok te┐ sobie kupi PeCeta i bΩdzie siΩ chcia│ podpi▒µ. Do wolnego mieszkania na g≤rze pewnie wprowadz▒ siΩ w pa╝dzierniku studenci co nie maj▒ kasy ale maj▒ pomys│y, a ten smutny facet z parteru ma tyle szmalu, ┐e pewnie za wpiΩcie do sieci kupi nam nowy dysk do serwera. Przecie┐ ka┐dy nowy PeCet w sieci to nowe mo┐liwo╢ci techniczne i finansowe a wiΩc projektuj▒c sieµ nale┐y przewidzieµ jej rozw≤j. Lepsza pod tym wzglΩdem jest technologia oparta na skrΩtce.

 


Jak wybraµ firmΩ do kt≤rej mo┐emy siΩ podpi▒µ ?

Dylemat taki mog▒ mieµ tylko mieszkaj▒cy w mie╢cie, w kt≤rym dzia│a wiΩcej dostawc≤w. Ale jak ju┐ ma siΩ z czego wybieraµ to podam tu kilka kryteri≤w, kt≤rymi przy wyborze kierowaµ siΩ warto:

  • Po pierwsze cena. PamiΩtajmy, ┐e miesiΩczna cena za przy│▒czenie przez modem 28,8kb/s u naszego "monopolisty" to oko│o 976 z│. (uruchomienie te┐ 976 z│ i w tej cenie po┐yczaj▒ modemy !) To jest g≤rna granica i je┐eli jaki╢ niezale┐ny operator oferuje co╢ takiego w tej cenie nara┐a siΩ na ╢mieszno╢µ. Nale┐y sprawdziµ, czy operator ten stosuje jakie╢ upusty dla klient≤w indywidualnych, czy te┐ bΩdziemy traktowani podobnie jak jaka╢ szmalowna Super Korporacja S.A. Osobi╢cie znam operatora, kt≤ry wpina do porz▒dnych wΩz│≤w po 427 z│ za port 115kb/s ale s│ysza│em te┐ o takim za 57kb/s bierze 183 z│.
  • Po drugie odleg│o╢µ. Za │▒cza dzier┐awione od TP-S.A. niestety siΩ p│aci od kilometra. PamiΩtajmy te┐, ┐e na d│ugich kablach nie mo┐na zrealizowaµ szybszych │▒cz i na tanich urz▒dzeniach nie da siΩ praktycznie przekroczyµ 7 km. I jeszcze co╢. To, ┐e firma ma swoje biuro gdzie╢ tam, nie oznacza, ┐e tam siΩ bΩdziemy wpinaµ. Nale┐y sprawdziµ dok│adnie w kt≤rym miejscu dany operator ma swoje serwery i gdzie chce nas wpi▒µ.
  • Po trzecie jako╢µ │▒czy. Nale┐y sprawdziµ w jaki spos≤b nasz potencjalny dostawca wpiΩty jest do sieci szkieletowej internetu. G│upio siΩ wpinaµ przez modem 115kb/s do kogo╢, kto sam ma │▒cze 128kb/s a obs│uguje ju┐ 30 innych klient≤w. Nie ma sensu te┐ wpinaµ siΩ do kogo╢, kto ma z POLPAK-a │▒cze nawet i 2Mb/s ale zapomnia│, ┐e w POLPAKu liczy siΩ CIR-y (tzn. pasmo gwarantowane) a tu najbogatszych staµ najwy┐ej na 64kb/s (wiΩkszo╢µ ma zero !). Po co siΩ potem denerwowaµ, ┐e kapi▒ na 3 bajty na sekundΩ.
  • Po czwarte jako╢µ supportu. Warto sprawdziµ jakimi si│ami dysponuje firma, ilu ma kompetentnych pracownik≤w gotowych nam pom≤c gdy co╢ nie bΩdzie dzia│aµ. Warto te┐ sprawdziµ, czy mo┐na siΩ z nimi zaprzyja╝niµ i liczyµ na przysz│▒ pomoc w zamian za "dziΩkujΩ".
  • My prawie, z racji koneksji adresowych korzystamy z dzia│aj▒cego na ªl▒sku PIK-Net. Ich specjalna oferta na │▒cza dla amator≤w wywieszonan jest pod http://www.pik-net.pl/pik-net/oferta/amator.htm przy czym mogΩ tu zakablowaµ, ┐e ceny podane tam s▒ zawy┐one (mo┐na negocjowaµ). W Warszawie ciekaw▒ ofert▒ mo┐e poszczyciµ siΩ POLBOX - sieµ wΩz│≤w i dostΩpno╢µ w ka┐dym tanich dostΩp≤w asynchronicznych jest niew▒tpliwym atutem w por≤wnianiu z innymi warszawskimi, kt≤rzy albo s▒ Wspaniali i Drodzi albo Cie±cy i Tani. Najta±sze │▒cze w Polbox-e opisane jest tu: http://www.polbox.pl/98uslugi.html#PNET. Ciekaw▒ propozycje daje te┐ Che│mNet. Poniewa┐ PIK-Net sponsoruje nasz▒ Trzepakow▒ dzia│alno╢µ winien im jestem t▒ kryptoreklame :-)

 


8. Jak za│atwiµ dzier┐awΩ kabli od TP-S.A. ?

To prawie jest proste. Nale┐y udaµ siΩ do swojego Biura Obs│ugi Klienta lokalnego Zak│adu Telekomunikacyjnego i z│o┐yµ odpowiedni wniosek, w kt≤rym piszemy sk▒d i dok▒d ma przebiegaµ zestawione │▒cze. Problemy mog▒ zacz▒µ siΩ wtedy, gdy po (teoretycznie) dw≤ch tygodniach uzyskamy odpowied╝ typu: "Instalacja │▒cza nie mo┐e byµ wykonana z powodu braku warunk≤w technicznych. Przewidywana rozbudowa sieci w Pana rejonie nast▒pi na wiosnΩ 2007 roku." Mimo to nie nale┐y siΩ za│amywaµ i traciµ nadziei. Jako╢µ │▒czy jest wprost proporcjonalna do liczby napisanych do TP-S.A. pism !

 


9. Ile kosztuje dzier┐awa │▒cza od TP-S.A. ?

Wed│ug cennika umieszczonego na ich WWW (koniec 1998)

Dzier┐awa │▒czy telefonicznych i radiofonicznych analogowych oraz kana│≤w cyfrowych

Uzyskanie abonamentu │▒cza telefonicznego (kana│u) wskutek umowy dzier┐awy: 689,30 z│ (netto 565 z│)

Abonament miesiΩczny za dzier┐awΩ │▒cza miejscowego

  • op│ata sta│a 35,38 z│ (netto 29 z│)
  • op│ata za 1 km │▒cza 17,08 z│ (netto 14 z│)

Wiem, ┐e w niekt≤ry zak│adach stosuje siΩ inny cennik

Dzier┐awa │▒czy teleinformatycznych wolnej transmisji danych

Uzyskanie abonamentu │▒cza wskutek zawarcia umowy dzier┐awy: w sieci telefonicznej: │▒cze normalnej jako╢ci - sta│e 689,30 z│ (netto 565 z│)

MiesiΩczny abonament dzier┐awionego │▒cza teleinformatycznego normalnej jako╢ci na obszarze miejscowej sieci telefoniczne

  • op│ata sta│a 51,24 z│ (netto 42 z│)
  • op│ata za 1 km │▒cza 17,08 z│ (netto 14 z│)

 

 


10. O co chodzi z fazami i uziemieniami. Jak siΩ to ma do bezpiecze±stwa sieci ?

Problemy z faza to powazne problemy.  Moze na poczatek skad sie biora.

Po pierwsze kazde, nawet najlepsze uziemienie ma jakas opornosc, niestety wieksza od zera. Oczywiscie czym grubszy kabel tym lepiej ale najczesciej nie zalezy to od nas. Elektrycy budujac dom zrobili taki kabel, takie zlacza i koniec - nic nie zmienisz. Tak wiec na rezystancji uziemienia moga pojawic sie jakies napiecia. Nie pamietam dokladnie ale rezystancja pomiedzy rzeczywistym uziemieniem w wyimaginowana, teoretyczna ziemia nie powinna byc wieksza niz 0,1 Ohm a ta wartosc chyba i tak juz jest bardzo duza.

Drugi problem to brak uziemienia. Wbrew pozorom w wiekszosci naszych dom≤w jezeli nawet mamy w gniazdku bolec uziemiajacy to tak naprawde jest to ZEROWANIE a nie UZIEMIENIE. Oznacza to, ze po tym samym drucie uziemia sie urzadzenie oraz sie je zasila. W praktyce oznacza to, ze masa urzadzenia zerowanego (a nie uziemianego) w ten spos≤b jest stale na potencjale r≤wnym ilorazowi pradu zasilania i rezystancji uziemienia (no c≤z - prawo Ohma jest bezwzgledne).

Po trzecie jezeli dwa ZEROWANE urzadzenia pracuja na r≤znych fazach (a przypomne, ze do kazdego wiekszego bloku doprowadzane sa 3 przesuniete o 120 st. w fazie napiecia zmienne) to napiecia te niestety, dodaja sie fazowo. Czyli jezeli na jednym urzadzeniu mamy 0,5V i na drugim 0,5V to pomiedzy ich masami jest 0,5 * pierwiastek z 3 = 0,5*1,7= 0,87 V. Ale te napiecie to jeszcze nie jest problem bo ....

.... takie male napiecia nie powinny przeszkadzac w pracy instalacji. Nie uszkodza nam tez sieci bo niby dlaczego mialo by sie tak stac. Jezeli mamy instalacje na dobrych kartach BNC to na wejsciu jest transformator izolujacy galwanicznie siec od masy urzadzenia. Napiecie wiec odklada sie na transformatorze i jedyne co to nalezy uwazac aby tylko w jednym miejscu (najlepiej na koncu) kabel koncentryczny uziemic. Do tego wlasnie sluza takie ladne lancuszki na terminatorach. Wazne - uziemiamy na JEDNYM koncu. Jezeli uziemimy na dw≤ch to przez kabel plynie nam prad wyr≤wnujacy potencjaly dw≤ch skrajnych komputer≤w. Ten prad wywoluje na kablu spadek napiecia, kt≤ry zakl≤ca prace sieci. Jezeli uziemienia sa bardzo kiepskie (a to sie zdarza) to siec nie pracuje, jest duza stopa bled≤w a na kablu wyczuwa sie reka napiecie.

Jak to jest w przypadku sieci TP - nie wiem. Wydaje mi sie, ze nie ma transformator≤w na wejsciu ale pewien nie jestem. Moze ktos madrzejszy mnie uzupelni. I teraz jak takie problemy zlikwidowac. Ano uziemiac. Nie zerowac ale uziemiac. W blokach mieszkalnych gdzie nie ma uziemien a jedynie zerowanie mozna przylaczac bolce gniazdek komputerowych do kaloryfer≤w, kt≤re sa wykonane z dosc grubych rur i pewnie gdzies tam na dole dobrze polaczone z prawdziwym uziemieniem. Krany wodociagowe tez sa godne polecenie ale zawsze starajmy sie aby obejma na rure byla porzadna.

Uziemienie powinno calkowicie zlikwidowac problemy statyczne, no chyba ktos kabel uziemiajacy w jednym miejscu przepnie na faze. :-) No c≤z - mozna sie smiac ale ja bralem udzial w takim wypadku: 25 Pecet≤w z dymem i jeden czlowiek powaznie pokopany bo odlaczal kabel BNC dwoma rekami.

I teraz wiekszy problem - zdarzenia dynamiczne: przepiecia i burze. O ile w warunkach statycznych to nedzne uziemienie 0,1 Ohm jest zle ale nie przeszkadza tak bardzo to przy burzy plyna tak wielkie prady, ze na 0,1 Ohm moga sie pojawic powazne napiecia. Potencjal pomiedzy uziemieniami w dw≤ch sasiednich blokach moze znacznie przewyzszac to co wytrzyma nasza karta sieciowa chocby z najlepszym transformatorem izolujacym. Po prostu - jak piorun wali w budynek, a wlasciwie jego piorunochron to splywajacy do ziemi prad nawet na takim grubym kablu (czy raczej stalowej listwie bo jakie sa uziemienia w blokach) wytwarza potezne napiecia.

Do tego jeszcze problem indukcji. Jak cos poteznego plynie tu to cos innego indukuje sie tam i jezeli mamy kabel gdzies w powietrzu to pewnie cos tam powstanie i do naszego kompa doplynie. Burze to wielki problem......

Ale aby w tym problemem walczyc wymyslono odgromniki. Odgromnik to takie male, pasywne ustrojstwo w kt≤rym jest iskrownik (to co wieksze niz 5kV przeskoczy), warystor (co co wieksze niz 300 przywrze) i bezpiecznik (jak warystor przywrze to on sie spali). Jest jeszcze kawalek ceweczki co jakos pomaga warystorowi ale nie rozumiem jak.

Takie odgromniki sa juz do kupienia. Ostatnio ktos oglaszal sie na pl.misc.telefonia, ale sa tez w sklepach ze sprzetem telefonicznym (np. w sieci sklep≤w IMPOL). Problem w tym, ze latwo kupic takie na kabel telefoniczny, a wiec chroniace jedna pare - gorzej z takimi na kabel TP lub BNC. No coz - pozostaje lutowanie albo szukanie drozszych, specjalizowanych na takie media. Widzialem do kupienia za 60 zl netto takie specjalizowane na skretke komputerowa. Male to to, przykreca sie do srubki obudowy PeCeta (uziemienie), ma dwa gniazda RJ-45, jedno do sieci, drugie do karty sieciowej.

Widzialem juz popalone takie odgromniki co oznacza, ze chyba warto je kupowac. Co prawda karta sieciowa jest tania ale nigdy nie wiemy czy na karcie sie skonczy a plyta gl≤wna to juz inny wydatek. Tak wiec polecam odgromniki na wszystkich dluzszych kablach laczacych czy to odlegle budynki, czy tez mieszkania zasilane z innych pion≤w zasilajacych.

Oczywiscie dla bogadszych i pragnacych nowinek polecamy SWIATLOWODY :-) Nie smiac sie - to wcale nie jest takie drogie. Przyciety na miare i zakonczony zlaczami swiatlowodowy kabel stacyjny nie jest wiele drozszy niz porzadny kabel 5-kategorii. A jezeli nasze HUB-u, lub karty sieciowe maja wyjscia AUI to transiver ST wpinany do dziury AUI kosztuje kolo 400 zl. A jak przewiesimy swiatlow≤d miedzy budynkami to burze nam niegroznie.

komentarz Darka

 


11. Technika ╢wiat│owodowa dla amator≤w - jak to w│a╢ciwie jest ?

>1. Jak to jest dok│adnie z topologia ╢wiat│owodow▒? Czy mo┐na te trzy bloku
>po│▒czyµ w ring ╢wiat│owodowy?

Um≤wmy siΩ tak. Rozmawiamy o technologii Ethernet poprzez ╢wiat│ow≤d wielomodowy. Tylko taka jest dostΩpna cenowo dla normalnych ludzi, wiΩc zapomnijmy o jednomodzie, FDDI, ATM i nie wiadmo czym jeszcze. A poniewa┐ ASK cechuj▒ niezbyt wyg≤rowane wymagania (10Mb/s wystarczy) i totalny brak pieniΩdzy my╢lΩ, ┐e to za│o┐enie jest poprawne.

Skoro Ethernet to 10Mb/s (a mo┐e i 100 ?) i nie ring tylko punkt-punkt. A naj│atwiej, tak ┐eby nie filozofowaµ to w gniazdo AUI huba lub karty wpi▒µ transiwer ╢wiat│owodowy zako±czony dziurkami na ╢wiat│ow≤d (tzw. styk ST). ªwiat│ow≤d ma oczywi╢cie dwa w│≤kna bo transiwer w jednej dziurce ╢wieci a w drug▒ patrzy.

>2. Jakie s▒ koszty "kabla"? Czy jest on wytrzyma│y?

A wiΩz zacznijmy, ┐e s▒ trzy rodzaje kabli ╢wiat│owodwych:
- kable ziemne do wsadzenia w kana│;
- kable budynkowe do ci▒gniΩcia we wnΩtrzu budynku;
- kable stacyjne do krosowania aparatury ew, k│adzenia wewn▒trz pomieszcze±.

To pierwsze odpada. Z regu│y jest co najmniej 12 parowe, ciΩ┐kie grube a do ziemi nic nie w│o┐ymy. To drugie ju┐ mo┐na stosowaµ bo liczba oplot≤w, warstw, ochrony jest tak du┐a, ┐e i tak jak to gdzie╢ na zewn▒trz przymocujemy to nic mu siΩ nie stanie.

Ale ja bym poszed│ dalej - kupi│ odpowiedni ╢wiat│ow≤d stacyjny, tym bardziej ┐e kupuje siΩ go na miarΩ, zako±czonego ju┐ wtyczkami. Ala powy┐sze kable nale┐y ko±czyµ jakimi╢ mufami, co╢ tam spawaµ, kombinowaµ z jakimi╢ │▒czami, itp. A kabel stacyjny ma na ko±cu upragnion▒ wtyczkΩ ST i po k│opocie.

Ja u┐ywa│em takiego kabla stacyjnego, co mia│ grubo╢µ (i nawet tak wygl▒da│) jak kabel zasilaj▒cy do magnetofonu. Mia│o to w ╢rodku taki dziwny oplot, ┐e no┐yczkami nie ma szans a do tego spokojnie mo┐na by│o siΩ na tym powiesiµ (pr≤bowa│em). My╢lΩ, ┐e wytrzyma to sw≤j ciΩ┐ar na przewieszkach ... Problem jest jednak z dziurami. Musimy przez nie przeciskaµ z│▒cza ST tak aby ich nie zniszczyµ. Tak wiΩc dziura musi mieµ te swoje 2cm ╢rednicy jak nic.

>3. Jakie s▒ koszty urz▒dze± ╢wiat│owodowych?

Transiwer AUI do ST kosztuje ko│o 400 z│. WiΩcej na temat cen nie powiem

>4. Jakie prΩdko╢ci mo┐na osi▒gn▒µ dziΩki po│▒czeniom ╢wiat│owodowym?

Tak jak pisa│em - 10Mb/s czyli Ethernet

>5. Czy dzier┐awi kto╢ z Was kana│y teletechniczne od TP S. A.? Jak wygl▒da
>instalacja kabla w takim kanale?

Zapomnij ! W tej chwili w Tepse tego raczej nie za│atwisz. Oni ju┐ s▒ w╢ciekli, ┐e pozwolili niekt≤rym kabl≤wk▒ to zrobiµ. A nawet je┐eli jaki╢ dyrektor zak│adu (ni┐ej nie masz z kim gadaµ) siΩ zgodzi to potem uzgodnienia, projekty, kable ziemne, wci▒gania, spawanie przy mufach tzw. pigtaili - przer▒bane. Lepiej ju┐ wieszaj albo ryj samemu rowek przez trawnik.

 

11a. Ja uk│adaµ ╢wiat│owody ? (wyja╢nienia i uzupe│nienia mades│ane przez Piotra)

Witaj Zenku !

W│a╢nie trafi│em na stronkΩ o amatorskich sieciach. Ca│kiem fajna. Chcia│bym co╢ dodaµ do FAQu w punkcie o ╢wiat│owodach. Piszesz miΩdzy innymi:

: Ja u┐ywa│em takiego kabla stacyjnego, co mia│ grubo╢µ (i nawet tak wygl▒da│)
: jak kabel zasilaj▒cy do magnetofonu. Mia│o to w ╢rodku taki dziwny oplot,
: ┐e no┐yczkami nie ma szans
: a do tego spokojnie mo┐na by│o siΩ na tym powiesiµ (pr≤bowa│em).

Kevlar ! To samo z czego robi siΩ kamizelki kuloodporne ;-)

Na d│ugo╢µ pewnie wytrzyma obci▒┐enia, bardziej siΩ nale┐y baµ zginania, ┐eby nie po│amaµ w│≤kna. Nie pamiΩtam jaki by│ minimalny promie± zgiΩcia (10 mm zdaje siΩ), ale trzeba uwa┐aµ np. przy rozwijaniu, ┐eby siΩ pΩtelka nie zadzierzgnΩ│a i nie robiµ ostrych zakrΩt≤w. Mieli╢my ju┐ przypadek po│amania w│≤kna przy przeci▒ganiu kabla w korytkach.

Mimo wszystko poleca│bym wci▒gniΩcie kabla do giΩtkiej rurki instalacyjnej (tzw. peszel), kupuje siΩ to na metry w sklepie elektrycznym. W ka┐dym razie tak mamy zabezpieczone wszystkie kable stacyjne, kt≤re biegn▒ gdzie╢ poza korytkami. Poniewa┐ wci▒gniΩcie kilku(nastu, dziesiΩciu) metr≤w kabla do rurki mo┐e byµ zadaniem nietrywialnym, polecam wypr≤bowany spos≤b:

Potrzebne bΩd▒:

1. szpagat lub inny sznurek - kilka metr≤w wiΩcej ni┐ d│ugo╢µ rurki,
2. odkurzacz - sztuk jedna,
3. kawa│ek papieru,
4. ta╢ma samoprzylepna - wed│ug potrzeb,
5. stara skarpetka - niekoniecznie.

Bierzemy papier, zgniatamy w niezbyt ╢cis│▒ kulkΩ i przywi▒zujemy do ko±caszpagatu. KulkΩ wk│adamy do jednego ko±ca rurki, za╢ drugi przytykamy do rury ss▒cej odkurzacza. Mo┐na ewentualnie uszczelniµ po│▒czenie metod▒ astronaut≤w z Apollo 13, czyli skarpetk▒ i ta╢m▒ samoprzylepn▒. W tym momencie s│ychaµ przeci▒g│e szszszuuuur! i kulka jest w odkurzaczu a szpagat w rurce. Lepiej niech kto╢ trzyma drugi koniec szpagatu, ┐eby go ca│kiem nie wci▒gnΩ│o. Teraz do dowolnie wybranego ko±ca szpagatu przymocowujemy za pomoc▒ ta╢my z│▒cza ST znajduj▒ce siΩ z jednego ko±ca kabla i powoli i ostro┐nie ci▒gniemy szpagat, jednocze╢nie dbaj▒c o to, ┐eby z│▒cza nie zahacza│y o karby rurki. Uwaga: kabel nale┐y rozwijaµ ze zwoju (krΩc▒c ca│ym zwojem), a nie wysnuwaµ, bo siΩ poskrΩca i popl▒cze.

: Problem : jest jednak z dziurami. Musimy przez nie przeciskaµ z│▒cza ST tak aby ich
: nie zniszczyµ. Tak wiΩc dziura musi mieµ te swoje 2cm ╢rednicy jak nic.

Znowu stara metoda: wzi▒µ kawa│ek cienkiego sztywnego prΩta, przymocowaµ do niego z│▒cza ta╢m▒ "jedno za drugim" a nie obok siebie, prze│o┐yµ wolny koniec prΩta przez dziurΩ i ostro┐nie wyci▒gn▒µ prΩt z drugiej strony. Je╢li siΩ da, zrobiµ dziurΩ na tyle du┐▒, ┐eby przesz│a rurka instalacyjna.

--
Piotr Auksztulewicz                
piotras@zeus.polsl.gliwice.pl
Centrum Komputerowe Politechniki ªl▒skiej, Gliwice, Akademicka 16

 


12. Jak zagniataµ kabel Eternetowy we wtyczki RJ-45. Chodzi o kolejno╢µ kolor≤w.

From: zenek@pik-net.pl (Zenek Kochanek)
Newsgroups: trzepak.networking
Subject: Odp: Zlacze RJ-45 i kabelki
Date: 11 Mar 1999 19:41:31 +0100

Pozwole sobie skomentowac i poszerzyc wypowiedz Tomka

>Jak przytrzymasz wtyczke stykami do twarzy i "wejsciem" na kabel do siebie
>(czyli rozlozyles wtyczke na plecach :)) ) to od lewej masz 1-wszy pin.
>Wtedy:
>1 -> 1
>2 -> 2
>3 -> 3
>6 -> 6 tak laczysz dla kabla HUB-komputer,

Jak widac, technologia Ethernet wykorzystuje 4 przewody: jeden do nadawania, drugi do odbioru. Co jest wazne, a czego Tomek nie napisal. Te cztery przewody to sa DWIE PARY przewod≤w i to jest WAZNE ! W kazdym porzadnym przewody sa skrecone parami aby zmniejszyc przesluchy pomiedzy nimi. W powyzszym przykladzie parami sa 1 i 2 oraz 3 i 6 i jest to wazne.

>Natomiast polaczenie
>1 -> 3
>2 -> 6
>3 -> 1
>6 -> 2
>to polaczenia dla kabla crossover, czyli polaczenia dwoch komputerow.
>(lub dw≤ch hub≤w o ile Tw≤j HUB nie ma wejscia lub przelacznika crooosover)
>Kolorow nie bede przytaczal, bo moga sie zmieniac. I jeszcze jedno:
>po zdjeciu zewnetrznej izolacji na kablu nie sciagaj izolacji z przewodow.
>Maja pozostac w koszulkach. Wtyczka po to ma styki,
>by wciely sie w kabelek. Pisze o tym, bo
>kiadys mialem taka sytuacje... A schemacik to juz sobie sam narysuj ;)))

I jeszcze jedno uzupelnienie. Poniewaz kabel jest z reguly 8 zylowy (albo 4-parowy, jak kto woli) lepiej jest majac taki kabel wlozyc w wtyczke wszystkie cztery pary. Moze sie zdarzyc, ze kiedys po tym kablu puscimy Ethernet 100Mb/s albo jakis ISDN ? Nie wiadomo co przyniesie przyszlosc i lepiej od razu robic dobrze. Przy pelnym wykorzystaniu par ukladaja sie one tak: 1-2, 3-6, 4-5, 7-8. Jak widac jest to w zgodzie z kablami telefonicznymi (i modemowymi) gdzie wykorzystuje sie pare 4-5 czyli srodkowa. ISDN (na styku S wykorzystuje 4-5 i 3-6.

Kolejnosc kolor≤w ma tez swoja norme, kt≤ra warto stosowac jezeli chcemy w przyszlosci uniknac niepotrzebnych nerw≤w przy rozbudowie.

1 - Bialo-Pomaranczowy
2 - Pomaranczowy
3 - Bialo-Zielony
4 - Niebieski
5 - Bialo-Niebieski
6 - Zielony
7 - Bialo-Brazowy
8 - Brazowy

Pary numeruje sie tak:

para 1 przew≤d niebieski, styki 4 i 5
para 2 zielony, styki 6, 3
para 3 pomaranczowy, styki 2, 1
para 4, brazowy, styki 8, 7

Kabel croosover dla 8 przewod≤w laczy sie tak

1 -> 3, 2 -> 6
3 -> 1, 6 -> 2
4 -> 7, 5 ->8
7 ->4, 8 -> 5

Tyle uzupelnienia. Powodzenia w zagniataniu :-)

Zen,-

 


13. Czy siΩ r≤┐ni wej╢cie UpLink od normalnego wej╢cia w HUBie ?

From: Tomasz Kowaluk
To: trzepak.networking
Date: 17 marca 1999 23:25

>witam,
>wlasnie modernizujemy nasz LAN czyli przechodzimy z koncentryka na skretke.
>Niestety ze wzgledu na rozleglosc fizyczna sieci wymagane sa 4 huby
>polaczone ze soba. Oto kilka pytan:

1. Czym roznia sie porty uplink od zwyklych portow, do ktorych sa podlaczeni uzytkownicy? Uplinki to takie porty, ktore umozliwiaja laczenie HUBow bez przeplatania kabli na odpowiednich pinach we wtyczce. Jest to uzyteczne, gdy Siec sie rozbudowuje. Dotychczasowy kabel, ktory byl wykorzystywany do polaczenia HUB-komputer bez zadnych modernizacji podlaczasz do drugiego HUBa i nie mieszasz z polaczeniami.

2. Czy polaczenie uplink-normal ma byc wykonane z przeplotem czy bez? Bez przeplotu, gdyz wlasnie po to jest ono w HUBie. Sa w ogole dwa rodzaje HUBow: takie, ktore maja osobne wyjscie Uplink i jak wetkniesz tam kabel, to automatycznie jest odcinany 8 port w HUBie oraz takie, ktore maja dzielony osmy port pomiedzy te dwie funkcje. Przelaczasz sie wtedy miedzy trybami za pomoca przelaczniczka.

3. Jakie sa ewentualnie inne rozwiazania takich polaczen? Mozesz laczyc HUBy przez kabel BNC, ale nie wiem czy jest to najlepsze wyjscie.

Pozdrowienia dla wszystkich.
> > rexx@polbox.com < <
'-_ _^_^_^_^_^_^_^_^_ _-'

 


ú▒cza radiowe w zastosowaniach amatorskich (Bogus│aw Grabias bydgoszcz@usa.net)

Docelowo pe│ny materia│ znajdzie siΩ pod adresem
http://www.online.com.pl/sieci
a tu jedynie cytuje listy Bugusia opublikowane na NewsSerwerze Trzepaka.

 

Od: Bogus│aw Grabias bydgoszcz@usa.net
Temat: Re: jest siec nie ma chentnych
Data: 4 kwietnia 1999 22:50

Poniewaz dostalem kilka listow dotyczacych radiolinii odpowiem na nie tu a nie indywidualnie 1) Uznalem ze gotowe rozwiazania sa za drogie i trzeba cos wymyslec, tak wiec jest amatorszczyzna!! 2) Moc nadajnika przekracz 10mW ok 50mW (trzeba kupic pasmo) 3) Czestotliwosc pracy ok 1,2 GHz 4) To jest lacze punkt-punkt fulduplex, a nie siec radiowa WAN

Jesli ktos chce schemat to bardzo prosze ale za kilka dni na razie sam nie wiem jaki jest finalny uklad Urzadzenie bardzo sie zmienilo na drodze od pomyslu do realizacji.

Jak to jest skonstruowane : odbiornik to zwykly tuner TVSAT bez konvertera zakres czestotliwosci wejsiowej ok 0,8 - 1,6 GHz antena kierunkowa yagi odzielnie nadawcza odzielnie odbiorcza Opis konstrukcji nadajnika znalazlem na stronach Francuskiego radioamatora pocket radio ale uklad nadajnika bardzo zmienilem z powodu trudnosci z zakupem w Polsce koncowek mocy wcz. modulacja FM oczywiscie z kazdej strony jest pracujacy caly czas nadajnik i odbiornik i uzywam dwu roznych czestotliwosci.

pod│aczenie do sieci i do PC w tej chwili kompy s▒ po│▒czone po portach szeregowych, ale probowalem polaczyc kompa do sieci (RJ45) przy podlaczeniu do sieci efekt jest bardzo nie mily bo spowalnia cala siec wymyslilem ze kupie switcha i do lacznosci radiowych zrobie odzielna siec, wolniejsza wpieta na switchu do istniejacej ( jak telko kupie switcha )

co planuje ulepszyc ? - po pierwsze sprowadzic urzadzenie do finalnego ukladu na jednej plytce - uzywac jednej anteny do nadawania i odbioru - zwiekszyc czulosc odbiornika, podniesc czestotliwosc do 2GHz aby zmniejszyc moc do 10mW (zgodne z prawem bez zezwolenia)

Weso│ych ╢wi▒t dla wszystkich Bogus│aw

Od: Bogus│aw Grabias bydgoszcz@usa.net
Temat: Radio LAN
Data: 7 kwietnia 1999 02:14

Znowu otzrymalem porcje poczty na temat radiolinii Proponuje odzieln▒ dyskusjΩ na temat radio-po│▒cze± i nie tylko. Najpierw odpowied╝ na posty. Schemat nadajnika zaczerpn▒│em z http://www.ccr.jussieu.fr/physio/f6bvp/thd2.html ale z powodu niemo┐liwo╢ci dostania ko±c≤wki mocy i po wielu nieudanych pr≤bach skonstruowania zadowal▒cej i stabilnej ko±c≤wki na dyskretnych elementach zastosowa│em uk│ady MAR 3 i 8 w po│▒czeniu mieszanym i prawie by│o OK tylko zbyt ma│a moc. W ko±cy dosta│em uk│ad hybrydowy mocy w.cz. lecz bez opisu WTA-1121a i niestety opisu te┐ nie znalaz│em w inecie, nawet nie ustali│em producenta. Ale znalaz│em na czeskich stronach opis amatorskiej radiostacji w│a╢nie z tym uk│adem na 2,4GHz z tym ┐e u┐yty by│ tylko fragment tego hybryda reszta to eksperymenty. Dla zainteresowanych donoszΩ ┐e przetestowa│em wiele trazystor≤w w.cz.mocy (ze wzglΩdu na cenΩ te┐) i ustali│em ┐e najlepiej spisuj▒ siΩ (z dostΩpnych na rynku) sowieckie KT939A (jek kto╢ nie mo┐e kupiµ to niech poczeka a┐ spadnie stacja MIR tam na pewno s▒) W odbiorniku (tunerze TVSAT wzmaciaczem wejsciowym jest r≤wniΩ┐ MAR 3 i 8 szeregowo zapewniaj▒ dopasowanie i dostatecznie du┐▒ czu│o╢µ wej╢cia Tunery SAT u┐y│em zabytkowe jeden SAKURA drugi GOLDSTAR. Problemem w uzyskaniu wiΩkszej szybko╢ci transmisji jest po╢rednia tunera !!!

Lada dzie± mam mieµ jakie╢ uk│ady w.cz. hybrydowe na zakres od 330 - 600MHz 1W mocy w.cz. przystosowane do transmisji danych z modulacj▒ fazy i czΩstotliwo╢ci r≤wnocze╢nie, z syntez▒ i I2C do komunikacji. Jak bΩdΩ mia│ to przybli┐e co╢ na ten temat na razie nie wiem nawet jak sie wabi▒.

RADIO-LINIA a WAN Radio liniΩ zrobi│em dlatego ┐e zbyt ma│o wiem na temat sieci WAN , Rozwi▒zanie z wyko┐ystaniem dwu czestotliwo╢ci na raz jedna do nadawania druga do odbioru wydaje siΩ jedyne mo┐liwe.

Nie wiem jak zorganizowaµ │▒czno╢µ z wielo dostΩpem do serwera protok≤│ jest gotowy w win98 ale nadajnik klienta musia│ by otrzymywaµ od serwera zezwolenie na nadawanie ??? jesli kto╢ wie jak zorganizowaµ tak▒ │▒czno╢µ to chΩtnie pos│ucham.

Jesli chodzi o wykonanie dla kogo╢ radio-linii to na razie siΩ NIE PODEJMUJ╩ mo┐e za jaki╢ czas.

My╢lΩ ┐e nale┐a│o by siΩ skoncentrowaµ przy konstruowaniu tego typu urz▒dze± na niskiej cenie, ma│ej mocy, mo┐liwie jak najwiΩkszym zasiΩgu point to point nie tyle na szybko╢ci. -po pierwsze sieµ WAN to du┐a moc baz≤wki, a to siΩ wi▒┐e z zezwoleniem na pasmo i k│opotami z s▒siadami (zak│ucenia). -przy uzyciu anten kierunkowych nawet wieksza moc nie jest szkodliwa dla otoczenia :) -stosowanie ni┐szych czestotliwo╢ci bardzo upraszcze uk│ad o wiele │atwiej o stabiln▒ pracΩ i s▒ gotowe i tanie uk│ady wada to ma│a szybko╢µ transmisji, ale czy 115K to ma│o ?

PS. Kto╢ pyta│ o koszt radio linii nie jestem w stanie powiedziec ile to kosztowa│o jesli policzyc wszystko co kupi│em w tym celu do test≤w to jakie╢ nie przyzwoite pieni▒dze ale my╢lΩ ┐e finalny uk│ad w cenie element≤w na f do 600MHz nie wyjdzie dro┐ej ni┐ 150z│ za stacje

ci▒d dalszy nast▒pi... pozdrowienia Boguslaw

 


ú▒cza laserowe w zastosowaniach amatorskich (Miroslaw Gawenda mirek@magsoft.com.pl)

Temat ten jest niezwykle ciekawy i obiecujacy jednakze jakby zapomniany przez producentow sprzetu elektronicznego.

Wyobrazmy sobie, ze zamiast zalatwiac z mozolem zgody na okablowanie pomiedzy budynkami bierzemy sobie dwa urzadzonka, wieszamy na scianach budynkow i siec dziala. Zadnego rycia trawnikow, zadnego karkolomnego biegania po dachach !

Temat ten jest na tyle ciekawy, ze postanowilem sprobowac wykonac jakies cudenka, ktore by pozwolily na tak trywialne podejscie do sieci.

Najpierw oczywiscie poszukalem czy nie ma gdzies juz gotowych. Znalazlem wiele ale w cenach od 3000$ w gore za 10Mbit (czyli ethernet). Dodatkowo znalazlem 2 urzadzenia amatorskie ktore mozna kupic w rozsadnych cenach jednakoz ograniczaja sie one do predkosci 115kbit.

http://www.alphalink.com.au/~derekw/upntcvr.htm
http://wallace.free.de/laser

Po analizie sposobow wykonania urzadzen gotowych zebralem materialy i wyruszylem do kumpla z czasow studenckich (niby na piwo, ale z interesem). Doszlismy razem do 3 mozliwych wariantow, ktore oczywiscie moga i powinny ewaluowac:

  1. Latwe w instalacji i wykonaniu ale o zasiegu do 40m i predkosci max 4mbit
  2. Trudne w instalacji i srednie w wykonaniu ale o zasiegu do 100m predkosci teoretycznej 100Mbit
  3. Trudne w instalacji i trudne w wykonaniu ale o zasiegu teoretycznym do 2km i predkosci teoretycznej 100Mbit

Pierwsze urzadzenie jest oparte o uklady Hewlet Packarda HSDLxxxx. Sa to kompletne transceivery na podczerwien, do ktorych mozna dodac kilka lamp podczerwonych (lampy to takie silnie swiecace diody) i uzyskac w ten sposob zwiekszenie zasiegu do 40m. Urzadzenie charakteryzuje sie tym ze nie trzeba go super ustawiac bo wiazka podczerwona jest bardzo szeroka. Niestety na uklady serii HSDLxxxx trzeba czekac min 6 tyg zatem zostawilem sobie to na pozniej.

Drugie urzadzenie jest oparte o wlasny uklad kodowania i transmisji zas jako element nadawczy zastosowalem tanie wskazniki laserowe kupione w zwyklym kiosku :)) Niestety Wskazniki te maja bardzo slaba moc (2-3mW) zatem zasieg jest niewielki (moze optyka cos pomoze).

Urzadzenie trzecie to modyfikacja drugiego tak aby mozna bylo zastosowac profesjonalne diody laserowe. Diody te sa sprzedawane w cenie 450PLN (15mW) i na dodatek bez optyki a jest przy niej troche zabawy. Wykonanie dobrej optyki jest niezbedne, gdyz aby uzyskac min klase lasera 3A nalezy swiecic wiazka nie wezsza jak 5cm. Jest to bardzo istotne, gdyz wezsza wiazka moglaby uszkodzic czyjs wzrok. Zastanawiam sie wlasnie czy nie podlaczyc diodek o mocy 5mW ktore spelniaja klase 3A a maja lepsza plamke ale juz tyle wydalismy na testy, ze trzeba zaczac sie ograniczac :((

Podczas wykonywania urzadzen napotkalismy 3 glowne problemy, ktore wydaje sie sa najistotniejsze dla wariantu 2 i 3.

  1. Problem jest z ustawieniem tych badziewek. Przesuniecie o 1 mikrometr nadajnika skutkuje po 100m przesunieciem plamki ok 10cm a to jest za duzo. Przesuniecie takie to normalka na wysokich budynkach zatem nalezy wykonac dobre mocowanie (wiatr) oraz umieszczac na wysokosciach do 10m.
  2. Wzmacniacz sygnalu musi byc dla pradu zmiennego aby podniesc czulosc i wyeliminowac zewnetrze zrodla swiatla. Konieczne jest zatem uzycie kodowania przynajmniej manchestera. Ja zastosowalem kodowanie szerokosci impulsu, gdyz nie mialem zadnych scalakow do manchestera.
  3. Sprzegamy to z komputerem po linii szeregowej zatem szybkosc jest ograniczona tymi portami. Na dzien dzisiejszy sa to porty o predkosci do 920kbit. Mozna wykonac transceivery dla Etherneta ale sa do tego
    potrzebne scalaki takie jak np: HFBR 4663 (kompletny transceiverem AUI-FL.) Niestety nie posiadamy takowego a na dostawe trzeba czekac min 6 tyg zatem czekamy :(((

Po wielu tygodniach prob i bledow uzyskalismy sobie 2 pary linkow, jedna na odleglosc 50-80m ze zwyklych wskaznikow laserowych a druga na odleglosc 300m z kupionych diodek po 450/szt. Elektronika jest troche skomplikowana ale urzadzenia sprawuja sie calkiem calkiem do predkosci 920kB.

Niestety koszt tego malego (wykonanie prawie chalupnicze) to 300PLN a tego duzego o 450 wiecej. Nalezy oczekiwac ze jesli ktos to wyprodukuje to cena bedzie X2 gdyz tak zwykle w elektronice robia :((((

Reasumujac : Temat jest bardzo ciekawy i jest szansa na wykonanie urzadzen w ilosciach hurtowych dla predkosci 10Mbit (ethernet) w cenie 500-900PLN ale jak do tego przekonac producentow elektroniki ?

PS komentarze konstruktywne mile widziane mirek@magsoft.com.pl

Mirek.

 


A co z ArcNet'em ? A mo┐e gruby Ethernet ?

Od: Zenek Kochanek zenek@pik-net.pl
Temat: Pytania o stare technologie
Data: 8 kwietnia 1999 01:02

Cze╢µ

>Mam kilka pytan: A co z Arcnet'em? Probowal ktos tego u was? Moze wiesz jaki to ma >efektywny zasieg i przepustowosc? I jak sie ma cena tego do ceny eth?

ArcNet to juz kawalek historii. Je┐eli chodzi o kupowanie czego╢ nowego w tej technologii to nie polecam. Ceny urz▒dze± ArcNet s▒ w tej chwili por≤wnywalne chyba tylko z najlepszym ATM bo skoro technologia umar│a to produkuje siΩ te urz▒dzenia w ilo╢ciach minimalnych tylko dla tych co to kupiµ musz▒ a wiΩc musza za to zap│aciµ.

Wcale jednak nie oznacza to eliminacji tej technologi z zastosowa± amatorskich. Nie mo┐na kupiµ rzeczy nowych ale stary sprzet ArcNet czΩsto jest do kupienia za grosze b▒d╝ nawet za darmo. Mimo to radze ostro┐no╢µ bo ....

1) Sieµ jest przestarza│a i mog▒ byµ problemy z driverami. Wiem, ┐e kumple nieco siΩ namΩczyli zanim uruchomilo TCP/IP na ArcNet-cie pod Linuxem. Przyczyna jets prosta - kto o tym dzi╢ pamiΩta ! Podobnie mo┐e byµ z Windowsami.

2) ArcNet to kabel koncentryczny ale nie 50 Ohm ale 93 ! Nie wiem gdzie siΩ taki kupuje - przypuszczam, ┐e mo┐e teraz byµ ciΩzko choµ kiedy╢ bywa│. I o ile mo┐na za darmo dostaµ z jakiej╢ firmy co likwiduje swoj▒ ArcNetow▒ sieµ karty i HUB-y to z kablami mo┐e byµ problem bo ciΩ┐ko siΩ je wyci▒ga bez niszczenia.

3) ArcNet to technologia gwiazny lub magistrali w zale┐no╢ci czy ma siΩ karte STAR czy BUS. Niekt≤re lepsze karty da siΩ prze│▒czaµ. Technologia BUS ma takie same wady jak technologia Ethernet 10Base-T (BUS). Technologia STAR nie ma zalet Ethernet 10Base2 bo te┐ jest na kablu koncentrycznym tylko o HUB-y nieco trudniej.

4) W ArcNet STAR czΩ╢µ HUB≤w mog▒ byµ pasywna (ma│a skrzyneczka, 3 dziurki BNC bez zasilacza).

5) ArcNet to 2,5Mb/s na drucie ado tego tak nieskutecznie dzielone pomiedzy stacje, ┐e transfer 40kB/s to du┐y sukces (dla por≤wnania Ethernet to od 180 w dziadowskich kartach do 700 kB/s lub wiΩcej w porz▒dnych)

6) ArcNet jest praktycznie nieodporny na problemy z fazami zasilania.

7) Nie pamietam dok│adnie jak by│o z zasiΩgami ale wiem, ┐e s▒ mniejsze i to znacznie ni┐ 10Base-T czyli mniejsze niz 180m.

Wnioski: Nie polecam lub polecam do ma│ych sieci (4-8 stacji) bardzo blisko serwera jak kto╢ lubi szukaµ driver≤w.

>Jak wyglada sprawa grubego eth? Moze sie orientujesz jakie sa tam >rzedy kosztow?

Gruby Ethernet to te┐ kawa│ historii. Fakt, mo┐na ci▒gn▒µ taki kabel chyba na 2 km ale wierz mi - raz tylko co╢ takiego w zyciu widzia│em (Wydzia│ AEI PolSl jakie╢ 8 lat temu). Praktycznie nie do kupienia z uwagi na ╢mierµ technologii.

Zen,-

PS. Obawiam, siΩ ┐e nastΩpne Twoje pytanie bΩdzie dotyczy│o zastosowania systemu operacyjnego CP/M 2.2 w sieciach amatorskich. Uprzedzaj▒c je odpowiem - nie mam symulatora 8080 pod mojego Pentium II

Ale mi│o powspominaµ :-)

 


Jak zrobic aby Winsowsy wlaczone w roznych sieciach sie widzialy ?

Wojtek <wojtek@sikornik.gliwice.pl>

Problem:

Userzy z eth0 nie widza w otoczeniu sieciowym userow z eth2.

W kazdej sieciowce widac userow z biezacej sieciowki, a chcia│bym bysmy widzieli sie wzajemnie wszyscy bez wyjatku z kadego komputera.

Czy istnieje sposob rozwiazania problemu bez WINs ? Jak i co ustawic by osiagnac zamierzony cel ?

Nie napisales tego dokladnie ale rozumiem, ze chodzi o uzytkownikow Windows9x, ktrorzy chca sobie udostepniac zasoby. Otoz Winodwsy potrafia to robic po wszystkich protokolach a wiec i NetBUI polozonym wprost na Ethernetcie, po IPX wymyslonym przez Novella i po IP czyli protokole bardziej Unixowym. Wszystkie te protokoly dzialajac w sieci lokalnej (czyli na jednym kablu) maja mozliwosc wysylania broadcastow (pakietow adresowanych do wszuystkich co uslysza). Przez broadcasty wlasnie Windowsy dowiaduja siΩ o sobie. Jedna stacja pya na kablu: czy sa tu jakies serwery ? a poniewa┐ inne stacje sluchaja to odpowiadaja, ze sa i mowia jakie maja zasoby (ten ma drukarke a tamten jakis dysk itp). I wszsytko gra.

Problem w tym, ze broadcasty NIE SA PRZEPUSZCZANE PRZEZ ROUTER.

Malo tego - jezeli dobrze zrozumialem to Wasz router to router tylko IP a wiec jezeli cos przez niego przelezie to tylko ten protokol. (Nawiasem mowiac NetBUI nie moze byc routowane a IPX jest w routowaniu ciezki)

Coz wiec zrobic aby stacje W95 sie widzialy.

Rozwiazania sa dwa: zastosowac serwer Wins (czego jak widze nie chcesz) albo wpisac na stale wszystkich stacja informacje o innych stacjach (przerabane).

A teraz jeszcze raz:

1. Rozwiazanie pierwsze - WINS.

======================

To jest dobre rozwiazanie. Kazda stacja zna IP serwera WINS, pierwsze co robi to informuje go o swoich zasobach a potem pyta sie co za zasoby zna WINS i to wyswietla w otoczeniu sieciowym. Teraz jak wybierzez taki serwer co go widac w otoczeniu sieciowym to nawet jak jest w innej sieci IP to poniewaz IP jego jest znane Twoja stacja sie z nim skomunikuje i przejdzie to nie tylko przez jeden router ale nawet jak bedziesz chcial to przez caly internet.

Jako serwer WINS wcale nie musisz stawiac Windows NT. Bardzo dobrze w tej roli spisuje sie Linux z zainstalowana Samba - tyle tylko, ze nalezy tego WINSa wlaczyc.

2. Rozwiazanie drugie - wpisy w plik lmhosts.

===============================

W katalogu Windowsow (najczescie C:\windows) mozemy utworzyc plik o nazwie lmhost. Jest to odpowiednik Unixowych plikow /etc/hosts tyle tylko, ze dla protokolu NETBUI pakowanego w IP. Tworcy Windows przewidywali takie problemy bo pojawialy sie one juz w Windows 3.11 for WG i zaczerpneli pomysl z Unixa.

W sieci Unixowej jezeli nie chce Ci sie stawiac serwera DNS (a w malych instalacjach czasem nie warto) w pliku /etc/hosts wpisuje sie nazwe kompuetra i jego IP. Od tego chwili te dwie rzeczy sa jednoznaczne.

W pliku lmhosts w Windows robi sie to samo ale znaczenie jest nieco inne. Tam wpisuje sie nazwe serwera w rozumieniu sieci Microsoft i adres IP gdzie ten serwer sie znajduje.

Wystraczy teraz, ze spiszecie wszystkie IP waszej sieci i nazwy komputerow w rozumieniu Windows i kazdy sobie to wpisze w ten plik. Ale biada jak cos sie zmieni - wtedy kazdy z Was na swojej maszynce musi to poprawic.

I jeszcze cos: Normalnie w Windows tego pliku nie ma - jest tylko przyklad w pliku lmhosts.sam Ten przyklad nalezy skopiowac na lmhost i w nim na koncu, pod komentarzami wpisac co nalezy zgodnie z przykladami.

No to tyle !

Powodzenia Wojtek

 

 


Jak odpaliµ HIS'a na Linuksie?
(Leszek Krupi±ski d@z.pl)

Pochodzi to od go╢cia z tepsy kt≤ry podobno to przetestowa│.

skrypt polacz :
------ciach--------
#!/bin/bash
# Skrypt uruchamiajacy dialera i │aczacy z inetem
/usr/sbin/pppd /dev/ttyS1 115200 modem crtscts defaultroute lock user \ uzytkownik
------ciach--------

i teraz jeszcze pap-secrets
------ciach--------
# client server secret IP addresses
uzytkownik * haslo
------ciach--------

Pozdrawiam.

Leszek Krupi±ski

 


P: Dlaczego d╝wiΩk w Netmeeting jest taki posiekany?
O: D╝wiΩk w Netmeeting bardzo zale┐y od jako╢ci posiadanego sprzΩtu. Wymagany komputer klasy Pentium, karta muzyczna 16-bit z dobrymi sterownikami. Kabel sieciowy te┐ musi byµ dobry. Nale┐y te┐ pokombinowaµ z Kreatorem Strojenia D╝wiΩku.


P: Czy mogΩ ustawiµ kontrolΩ dostΩpu na poziomie u┐ytkownika?
O: W przypadku sieci peer-to-peer niestety nie. Jest to mo┐liwe tylko w sieci typu klient-serwer.


P:Czy 2 pecety po│▒czone skrΩtk▒ te┐ musz▒ mieµ hub ?
O: U┐ywaj▒c skrΩtki mo┐na po│▒czyµ dwie maszyny bez koncentratora za pomoc▒ specjalnego kabla kt≤ry wygl▒da jak normalna skrΩtka lecz cztery z jego przewod≤w s▒ po│▒czone na krzy┐. St▒d te┐ jego angielska nazwa 'crossover'. Mo┐na go zrobiµ samemu prze│▒czaj▒c parΩ przewod≤w w zwyk│ej skrΩtce lub zapytaµ o niego w sklepie z akcesoriami sieciowymi. WiΩcej szczeg≤│≤w na podstronie o sieci na skrΩtce


P:Po│▒czy│em siΩ z koleg▒ koncentrykiem, lecz w otoczeniu sieciowym nie widzΩ jego komputera. Czego to mo┐e byµ wina? Jak mo┐na sprawdziµ czy kabel jest dobry?
O: Powod≤w mo┐e byµ wiele. ProponujΩ jeszcze raz prze╢ledziµ konfiguracjΩ sieci i upewniµ siΩ czy w│▒czona jest opcja 'ChcΩ mieµ mo┐liwo╢µ udostΩpniania innym plik≤w'. Byµ mo┐e sprawa jest zwi▒zana z ko±c≤wkami kabla (╝le zarobione). Takie problemy mia│em w swojej sieci. Najlepiej sprawdziµ to na go│ym kablu wpiΩtym w tr≤jnik (bez zarobionej ko±c≤wki) i z drugiej strony za│o┐yµ terminator. O ile czΩ╢ci by│y kupione w sklepie (a nie s▒ one wcale drogie) powinno zaskoczyµ. Wtedy mo┐na siΩ ju┐ martwiµ jak ko±c≤wki pod│▒czyµ na sta│e.


P:Co muszΩ zrobiµ aby startowaµ Win95 ze stacji bezdyskowych pod│▒czonych do serwera Windows NT?
O: Niestety, nie mogΩ ci pomoc w tej sprawie, poniewa┐ nie mam do╢wiadczenia z Windows NT. Odpowiedzi na pytanie powiniene╢ szukaµ w dokumentacji Windows NT, lub na stronach po╢wiΩconych temu systemowi. Odpowiedz na to pytanie wykracza poza obecny zakres zawarto╢ci tej strony. W ka┐dym b▒d╝ razie potrzebujesz Windows NT Server.


P:Jak udostΩpniµ Internet innym u┐ytkownikom sieci korzystaj▒c tylko z jednego modemu?
O: Otrzymuje ostatnio du┐o list≤w zwi▒zanych z ta tematyka. Sa dwa sposoby udostΩpnienia Internetu:
1. SprzΩtowy, kupujemy Internet Sharing HUB (taki lepszy i dro┐szy hub) kt≤ry siΩ zajmuje wszystkim, nie trzeba prawie nic konfigurowaµ samemu. Rozwi▒zanie szalenie wygodne i do╢µ drogie: 250-1000 USD i wymaga oczywi╢cie sieci na skrΩtce. Takie rozwi▒zanie nie wymaga ┐adnego do╢wiadczenia, poniewa┐ taki HUB zajmuje siΩ wszystkim sam, │atwe jest r≤wnie┐ diagnozowanie wszystkich problem≤w. Oczywi╢cie mamy r≤wnie┐ dwa w jednym: HUB i Internet.
2. Programowy, instalujemy jeden z wielu program≤w do udostΩpniania Internetu na ka┐dym kompie. Bardzo du┐y ich wyb≤r znajduje siΩ na Tucows: tucows.icm.edu.pl, niestety wiΩkszo╢µ tego typu program≤w jest komercyjnych i do╢µ drogich. Nie jestem w stanie poleciµ konkretnych tytu│≤w poniewa┐ nie testowa│em tego typu program≤w.


P:Opr≤cz dw≤ch nazw komputer≤w w sieci, stale jest widoczna poprzednia nazwa jednego z komputer≤w i tak razem s▒ trzy nazwy (trzeciego widmo nie mo┐na przegl▒daµ). Jak mo┐na wykasowaµ widmo z OTOCZENIA SIECIOWEGO ?
O: Wina musi siedzieµ po stronie Windowsa. Upewnij siΩ ┐e nazwa komputera wpisana przy logowaniu (tabelka przy uruchomieniu Windowsa) jest TAKA SAMA jak w Panelu Sterowania -> Sieµ -> karta Identyfikacja. Je╢li u┐ywasz sterownik≤w do karty z dysku Windowsa, spr≤buj zainstalowaµ te z do│▒czonej dyskietki (nawet te najta±sze karty posiadaj▒ swoje sterowniki). Je╢li i to nie pomo┐e to najlepiej... przeinstalowaµ system. Nawet je╢li i to nie zlikwiduje problemu pozbΩdziesz siΩ przy okazji wielu ╢mieci z twardziela. Powodzenia!


P:Czy mo┐liwe jest po│▒czenie dw≤ch modem≤w bez dzwonienia na centralΩ przy u┐yciu jakiego╢ kabla?
O: Takie po│▒czenie jest mo┐liwe z u┐yciem programu Hyper Terminal (│▒czymy dwa modemy kablem telefonicznym i wchodzimy do trybu polece± w terminalu, w jednym wpisujesz ath1 w drugim ata), jednak nie daje zbyt du┐ych mo┐liwo╢ci (w│a╢ciwie to mo┐na przesy│aµ tylko pojedyncze pliki).


P: Czy mo┐na po│▒czyµ komputerki drog▒ np. radiow▒ lub podczerwie±? (kabel mia│em ju┐ dwa razy ciΩty przez "uprzejme osoby") i jak przedstawia siΩ to cenowo ?
O: Ot≤┐ zbudowanie sieci drog▒ radiow▒ jest jak najbardziej mo┐liwe, ale w▒tpiΩ aby by│o op│acalne. Sama jednostka bazowa firmy Breezcom kosztuje ok. 9000 z│, za╢ karta z nadajnikiem/odbiornikiem dla ka┐dego kompa lub mini-sieci to 3500-7000 z│. Oczywi╢cie byµ mo┐e istniej▒ rozwi▒zania p≤│profesjonalne ale koszty i tak przekraczaj▒ mo┐liwo╢ci zwyk│ego ╢miertelnika :((((


P:Czy mogΩ po│▒czyµ kablem croslinkowym dwa kompy i jeszcze r≤wnolegle do│▒czyµ siΩ do sieci z HUB. Jak po│▒czyµ moje dwa komp. aby widzia│y siΩ wzajemnie oraz widzia│y sieµ. Czy muszΩ kupiµ HUB-a ? Czy skrosowaµ r≤wnolegle. Na koncentryku solo moje komp. siΩ widz▒ . jak w│▒czΩ skrΩtkΩ to roz│▒czaj▒ siΩ i ka┐dy widzi sieµ.
O: To co zamierzasz zrobiµ, jest niewykonalne. Dwie r≤┐ne sieci nigdy nie bΩd▒ dzia│aµ jednocze╢nie na jednej karcie sieciowej. Potrzebujesz dwie karty sieciowe - jedna do sieci ze skrΩtk▒, druga do po│▒czenia dw≤ch komputer≤w (dowolnym sposobem). Ale uwaga! Pod│▒czaj▒c tak dwie sieci, nie bΩd▒ one wzajemnie siΩ widzia│y (czyli jednocze╢nie z obydwu bΩdziesz m≤g│ korzystaµ tylko na jednym komputerze - tym z dwoma kartami sieciowymi). Aby sieci siΩ zobaczy│y potrzebujesz w sieci router. Nie musi to byµ oczywi╢cie router sprzΩtowy, mo┐e byµ programowy - odpalasz na kompie z dwoma kartami i dzia│a. Taki mechanizm jest wbudowany w systemy Windows NT, Linux, mo┐esz te┐ skorzystaµ z innych program≤w dostΩpnych dla zwyk│ych windows lub nawet dla dosu - maj▒ one niewielkie wymagania sprzΩtowe. Je╢li chcesz mieµ osobny router - komputer wykorzystywany tylko do tego wystarczy nawet 386!


P:Jak pod│▒czyµ do sieci komputerowej przez modemy i centrale inne stanowiska sieci lub inn▒ sieµ komputerow▒?
O:Rozumiem ┐e masz dwie sieci komputerowe i chcesz je po│▒czyµ miΩdzy sob▒ przy u┐yciu modemu. Jest to jak najbardziej mo┐liwe - najpopularniejszy program do tych cel≤w to Symantec pcAnywhere - oczywi╢cie pe│na integracja dw≤ch sieci nie bΩdzie mo┐liwa, ale korzystanie z protoko│u tcp/ip czy wymiana plik≤w jak najbardziej. Je╢li ma to byµ po│▒czenie profesjonalne, to nale┐a│oby wykorzystaµ drogie rozwi▒zania sprzΩtowe.


P:Jestem po│▒czony z dwoma kumplami za pomoc▒ kabelka BNC. Ja jestem 'zewnΩtrzny'. Wszystko dzia│a opr≤cz WinChata tzn. nie mogΩ siΩ po│▒czyµ ze ╢rodkowym kumplem. Z drugim ko±cowym ju┐ tak. On ze mn▒ te┐ siΩ │▒czy. Drugi ko±cowy │▒czy siΩ ze ╢rodkowym , a ╢rodkowy z nim. Co mam zrobiµ ? Co jest ╝le ?
O: TrochΩ zamerda│e╢ w pytaniu ale postaram siΩ odpowiedzieµ.
1. Je╢li generalnie sieµ dzia│a (nie powiedzia│e╢ tego), czyli dzia│a protok≤│ IPX a masz problem z TCP/IP (WinChat) wynika to z konfiguracji adres≤w IP - zmie± je na 192.168.1.2, 192.168.1.3......4... itd.
2. Je╢li masz og≤lnie problem z sieci▒ i tylko czΩ╢µ komputer≤w siΩ widzi, sprawd╝ czy masz dzia│aj▒cy tr≤jnik przy karcie sieciowej (po┐ycz od kogo╢ u kogo dzia│a). Sprawd╝ tez czy z obu stron sieci s▒ prawid│owo za│o┐one terminatorki !


P:Co trzeba ustawiµ w W95, do kt≤rego jest przypiΩta drukarka HP, aby da│o siΩ drukowaµ przez sieµ z komputera NT?
O: W W95 zaznacz opcjΩ "ChcΩ mieµ mo┐liwo╢µ udostΩpniania innym moich drukarek" we w│a╢ciwo╢ciach sieci. NastΩpnie udostΩpniasz drukarkΩ tak jak zwyk│y folder. W NT (lub innym dowolnym Windows) dodajesz drukarkΩ, z tym ┐e podczas instalacji wybierasz "Drukarka sieciowa", a nie lokalna. Instalacja sterownik≤w przebiega jak w zwyk│ej drukarce lokalnej i tak te┐ t▒ drukarkΩ sieciow▒ widzisz. Drukujesz te┐ tak jakby ta drukarka byla podpiΩta bezpo╢rednio - z tym ┐e musisz j▒ zaznaczyµ jako domy╢ln▒.


P:Czy mo┐na a jak tak to jak pozmieniaµ standartowe ikonki komputer≤w w otoczeniu sieciowym na jakie╢ inne?
O: Mo┐esz zmieniµ KA»Dí ikonkΩ w Windows na jak▒kolwiek inn▒. Sprawa polega na tym, ┐e Windows przetrzymuje ikony systemowe w bibliotekach dll w katalogu Windows. Absolutna wiΩkszo╢µ ikon systemowych znajduje siΩ w pliku WINDOWS\SYSTEM\SHELL32.DLL. Tu pojawia sie ma│y problem, gdy┐ rΩcznie tych ikonek nie pozmieniasz. Polecam pakiet Microangelo, znajduje sie w nim program Librarian (w nim mo┐esz edytowaµ biblioteki ikon, czyli np. w│a╢nie shell32.dll) oraz Engineer (tu zmieniasz sobie najwa┐niejsze ikonki, tu jest │atwiej ale mniejszy wyb≤r). Odrobina inwencji oraz zaciΩcia plastycznego (lub dostΩp do du┐ej bazy ikon - w Internecie jest ich du┐o) i mo┐esz Windows ca│kowicie pozmieniaµ. Domy╢lam siΩ, ┐e chcia│by╢ zmieniµ ikonΩ dla ka┐dego komputera w sieci - niestety nie jest to mo┐liwe bez powa┐nej ingerencji w system (wymaga to ju┐ wiedzy programistycznej) - nie spotka│em siΩ z programem kt≤ry by co╢ takiego umozliwia│.


P:Robimy w akademiku sieµ... w ka┐dym pokoju jest jedno gniazdko (skrΩtka)... no i jest problem bo w niekt≤rych pokojach s▒ dwa komputery... Jak pod│▒czyµ (i czy sie w og≤le da) dwa do jednego gniazda... a mo┐e jeden przez drugi???
O: Jest to mo┐liwe. Mo┐esz pod│▒czyµ ko±c≤wkΩ do zakupionego HUB-a, do jego pozosta│ych port≤w pod│▒czasz pozosta│e komputery w pokoju. Inny sposob to zamontowanie w jednym kompie dw≤ch kart sieciowych - jedn▒ pod│▒czasz do du┐ej sieci, drug▒ │▒czysz z drugim kompem w pokoju. Stawiaj▒c odpowiednie oprogramowanie (wystarczy sam Windows NT) na kompie z dwoma kartami sieciowymi, mo┐esz te dwie sieci routowaµ, tak ┐e bΩd▒ siΩ wzajemnie widzia│y.


P:Kupili╢my jednakowe karty,instalacja i monta┐ przesz│y bez problem≤w. Po│▒czyli╢my siΩ koncentrykiem wg wszelkich zalece±. I wszystko gra│o dop≤ki nie wyjecha│em zabieraj▒c ze sob▒ kompa. Po powrocie ┐aden z pozosta│ych dw≤ch koleg≤w nie widzia│ mnie w otoczeniu sieciowym. Pomog│a reinstalacja Win '98 i sterownik≤w do k. sieciowej. Ale teraz ponownie, mamy ten sam problem poniewa┐ pod│▒czyli╢my kolejnego 4 kolegΩ. Co mo┐na w takiej sytuacji zrobiµ opr≤cz reinstalacji W '98 na wszystkich kompach ?
O: Sytuacja jest bardzo dziwna, wiec je╢li nie zale┐y to od sprzΩtu (je╢li jest sprawny) to rzecz siedzi w konfiguracji win98 - przeinstalowywanie go przy do│▒czaniu ka┐dego nowego sieciowicza jest ca│kowit▒ ostateczno╢ci▒. Sprawa musi siedzieµ w sterowniku do karty sieciowej. Musi zadzia│aµ je╢li usuniesz wszystkie sk│adniki w w│a╢ciwo╢ci sieci i zainstalujesz je od nowa. Inna mo┐liwo╢µ - je┐eli nie zaznaczymy opcji 'ChcΩ mieµ mo┐liwo╢µ udostΩpniania plik≤w i folder≤w' to Windows nie wy╢wietli danego kompa w otoczeniu sieciowym - bzdurne ale prawdziwe!


P:Czy masz albo wiesz sk▒d skombinowaµ program do obs│ugi poczty w Intranecie, │atwy w skonfigurowaniu??
O: Chodzi ci po prostu o postawienie serwera e-mail ? Polecam zbi≤r oprogramowania na Tucows - http://sunsite.icm.edu.pl/tucows. Klikniesz tam na mail servers i ╢ci▒gniesz ten serwer kt≤ry ci najbardziej odpowiada. Nie musisz odstraszaµ siΩ cenami tych serwer≤w, je╢li nie zale┐y ci na zaawansowanych funkcjach to skonfigurujesz taki serwer bez specjalnych problem≤w.


P:Jeste╢my po│▒czeni w sieµ lokaln▒, w kt≤rej jest jeden modem. Nie potrafimy skonfigurowaµ MS Outlook'a, tak aby inne osoby mog│y korzystaµ z us│ug poczty.
O: Nie wiem jakiego programu do udostΩpniania Internetu w sieci lokalnej u┐ywasz (musi byµ taki aby ca│a sieµ mia│a wyj╢cie na ╢wiat), ale je╢li jest wsp≤lne udostΩpnianie protoko│u TCP/IP na wszystkie komputery w sieci (korzystaj▒c w│a╢nie z udostΩpnianie inetu), to na ka┐dym komputerze powiniene╢ tak skonfigurowaµ outlooka jakby to on sam by│ bezpo╢rednio podpiΩty do inetu - czyli po prostu wpisaµ wszystkie parametry skrzynki pocztowej danego go╢cia, nie zapominaj▒c o zaznaczeniu po│▒czenia przez serwer proxy. Je╢li natomiast chcesz mieµ w│asny serwer pocztowy (wtedy w parametrach podajesz namiary jednego z komputer≤w w sieci gdzie ten serwer jest postawiony i wszystkie e-maile chodz▒ tylko w obrΩbie sieci) w sieci lokalnej (nieprzydatne w ma│ych/domowych sieciach) - to ╢ci▒gnij z TUCOWS jaki╢ mail server (choµ z tym mo┐e byµ du┐o roboty).


P:Z kolegami jestem po│▒czony w LAN-ie. Chcia│bym z mojego komputera umo┐liwiµ dostΩp do internetu. Czy serwer proxy siΩ do tego nadaje? Czy bΩdzie mo┐na korzystaµ z takich us│ug jak : WWW, FTP, E-MAIL, listy dyskusyjne? Jakie │▒cze nale┐y zastosowaµ (sta│e?)
O: DostΩp do Internetu jest mo┐liwy przez ka┐dy komputer w LAN-ie pod warunkiem ze chocia┐ jeden jest do Internetu pod│▒czony - niewa┐ne jakim │▒czem, mo┐e byµ nawet zwyk│y modem i po│▒czenie telefoniczne. Na komputerze z modemem sam nadajesz uprawnienia u┐ytkownikom, komu przydzielisz jakie pasmo (oczywi╢cie z modemu 33.6 przy kilku osobach trudno du┐o wycisn▒µ). Mo┐esz do tego zastosowaµ osobny serwer (osobny komputer), ktory bΩdzie siΩ tym wszystkim zajmowaµ (mo┐esz na nim postawiµ Novella lub Lantastic - oba maj▒ wbudowane udostΩpnianie Internetu). Je╢li nie masz takiej mo┐liwo╢ci lub po prostu nie ma takiej potrzeby, instalujesz jeden z wielu program≤w do udostΩpniania Internetu (proxy), wtedy nie potrzeba osobnego kompa specjalnie do tych cel≤w. Programowy proxy spe│nia dobrze swoj▒ funkcjΩ w niewielkich sieciach. W wiΩkszych nale┐y ju┐ pomy╢leµ nad osobnym komputerem do tych cel≤w. Wyb≤r proxy jest te┐ wa┐ny, gdy┐ ka┐dy oferuje inne funkcje, w tym funkcje ochrony sieci przed dostΩpem z zewn▒trz (firewall). Dobre serwery proxy maj▒ to wszystko wbudowane, mniejsze programiki udostΩpniaj▒ tylko inet dla sieci bez ┐adnego firewalla czy innej ochrony.


P:W Quake 2 nawet nie chce nas po│▒czyµ razem ! Najpierw pisa│o co╢ o nieprawid│owych wersjach mapek, a po przeinstalowaniu na tΩ sam▒ wersjΩ na obu kompach wywala│o siΩ z jakim╢ innym dziwnym komunikatem. Nawet nas nie po│▒czy│o
O: Je╢li chodzi o wersje gier to tu nie mo┐esz ryzykowaµ. Wiem jak to jest z Q2, wysz│o tyle upgrade'ow (do Q1 te┐ ich by│o sporo) i obs│uga sieci zosta│a naprawdΩ poprawiona dopiero w najnowszych wersjach (3.17+) i o takie wersje powiniene╢ siΩ postaraµ na wszystkich kompach. Tylko nie mo┐esz pope│niµ podstawowego b│Ωdu, nie instaluj 3.17 bezpo╢rednio na wersjΩ zainstalowan▒ z cd ! Najpierw musisz zainstalowaµ Service Pack (poznasz go po tym ze zajmuje ok. 10mb), dopiero po tym 3.17 lub nowsze. Najlepiej jest dorwaµ pe│n▒ wersjΩ 3.20 - zajmuje 14mb ale posiada wszystkie niezbΩdne pliki.


P:Mam problem zwi▒zany z netbusem, nie zawsze dzia│a chocia┐ na kompach "lamer≤w" jest zainstalowany, czemu? A i kiedy bΩdzie nowa wersja programiku.
O: Errr... w│a╢ciwie to nie powinienem odpowiadaµ na takie pytania, czego od teraz ju┐ nie robiΩ. Je╢li kto╢ uwa┐a innych za "lamer≤w", to na pewno sobie z problemami poradzi...... A co do nowej wersji to bΩdzie wtedy jak tylko autor ja wypu╢ci (nie ode mnie to zale┐y :)


P:W swoim budynku osiedlowym zamierzamy z kumplami po│▒czyµ swoje komputery (10Base-T), lecz jest jeden problem. Ja mieszkam na 7 piΩtrze a jedyn▒ drog▒ poci▒gniΩcia kabelka(skrΩtki) jest kana│ z wszystkimi przewodami napiΩciowymi (grubasy), domofonu, telefonu. WiΩc moje pytanko to: czy skrΩtka mo┐e byµ obok (10-20 cm) przewod≤w napiΩciowych, a mo┐e tak w│adowaµ j▒ w jak▒╢ rurkΩ, a mo┐e s▒ takie huby z portami RJ45 i BNC( kilka rj45 i bnc)?
O: Kabelek najlepiej w takiej sytuacji o ile to mo┐liwe wpu╢ciµ w rurkΩ PCV (s▒ takie w sprzeda┐y) i umie╢ciµ jak najdalej od przewod≤w napiΩciowych, gdy┐ one wytwarzaj▒ pole magnetyczne co mo┐e niekorzystnie wp│yn▒µ na przep│yw pakiet≤w. Je╢li chodzi o HUB-y to praktycznie wszystkie maj▒ jedno wej╢cie BNC oraz okre╢lon▒ liczbΩ portow RJ-45. Wej╢cie BNC s│u┐y g│≤wnie do │▒czenia HUB-≤w miΩdzy sob▒ (│▒czysz je jak zwyk│▒ sieµ na BNC, tr≤jniki itp.).


P:Zamierzam uruchomiµ sieµ z│o┐on▒ z 3 (na razie) komputer≤w kt≤re by│yby po│▒czone przez kabel typu koncentryk. Jakie poleci│by╢ karty sieciowe (w granicach 70z│)? Chcemy zastosowaµ tak▒ sieµ do wysy│ania sobie wiadomo╢ci tekstowych i grania.
O: W tych granicach cenowych mogΩ poleciµ tylko kartΩ znanej i lubianej firmy NONAME. RadzΩ kupiµ jednak kartΩ nowa a nie u┐ywan▒, gdy┐ nawet na taka kartΩ otrzymasz gwarancjΩ. Lepiej kup te┐ kartΩ na PCI. Dobrze by by│o gdyby karta posiada│a zar≤wno wej╢cie na BNC jak i RJ-45. Takie karty kosztuj▒ do 100z│ (zale┐y gdzie kupujesz), wiΩc nie powinno byµ problemu. Sieµ bΩdzie dzia│aµ jak najbardziej spoko i mo┐na bΩdzie j▒ wykorzystaµ do wszystkich cel≤w (nie s▒ wcale potrzebne dro┐sze karty).


1.Czy serwer Proxy jest jednocze╢nie firewall'em ?
2.Czy serwer Proxy mo┐e byµ jednocze╢nie serwerem pocztowym?
3.W Chipie 9-98 sa udostΩpnione dwa serwery Proxy, czy s▒ one wystarczaj▒ce na niewielk▒ sieµ (5 komp≤w)?
4.Co z bezpiecze±stwem w takiej sieci - przecie┐ to Windows 95!
5.Jakiego systemu (Win 95, NT Workstation, NT Serwer) najlepiej u┐yµ na serwer Proxy, oraz jaki procesor powinien mieµ Proxy.

1.Tak. Generalnie Proxy Serwer to po prostu jedna z odmian firewalla. Przynajmniej tak mamy zapisane w standardach sieciowych. Oczywi╢cie to ┐e w nazwie serwera jest s│owo proxy nie znaczy, ┐e posiada on wszystkie cechy prawdziwego serwera proxy. Niekt≤re z najpopularniejszych proxy na rynku posiadaj▒ firewall (funkcje ochronne) inne nie maj▒ ich wcale.
2.Nie. Do tego s│u┐y po prostu serwer mail (osobny program).
3.Na Chipie 9/98 znajduj▒ siΩ Computalynx CProxy oraz VSOCKS. Ciekawszy z tych dw≤ch jest z pewno╢ci▒ pierwszy program, jednak ┐aden z tych dw≤ch nie posiada praktycznie ┐adnych funkcji ochronnych, co u│atwia nieautoryzowany dostΩp z zewn▒trz (w ma│ej sieci zazwyczaj nie ma niczego cennego, st▒d te┐ prawdopodobie±stwo w│amania jest ma│e). Godne uwagi proxy z mechanizmem ochronnym to WinProxy oraz NetProxy.
4.Je╢li chodzi o ko±c≤wki to tym siΩ nie przejmuj. Wszelkie funkcje bezpiecze±stwa s▒ postawione po stronie serwera i do ko±c≤wek dochodzi tylko to na co serwer pozwala. Ka┐dy serwer pozwala na dok│adne skonfigurowanie uprawnionych u┐ytkownik≤w. Firewall s│u┐y jedynie do kontroli danych miΩdzy proxy a Internetem.
5.Najlepszy system do tego to Linux - wszystkie funkcje s▒ wbudowane i darmowe. Jednak nie jest to system │atwy w obs│udze. Najpopularniejszym i naj│atwiejszym sposobem bΩdzie postawienie proxy na Windows (wszystkie wymienione powy┐ej chodz▒ na 95/98/NT). Mo┐na nawet to zrobiµ na Win95 (o bezpiecze±stwo dba serwer) jednak najlepszym wyborem bΩdzie tu NT. Dla Linuxa wystarczy nawet 486, dla Windows NT ju┐ trzeba mieµ lepszy sprzΩt (P200 w g≤rΩ). Dla Linuxa ok. 16MB pamiΩci, dla NT 64MB lub wiΩcej.
Wkr≤tce postaram siΩ wyskrobaµ co╢ wiΩcej o tych sprawach


P:Mam domow▒ mini sieµ - dwa kompy po│▒czone koncentrykiem. W jednym z komp≤w mam te┐ modem. Wszystko dzia│a poprawnie pod Win95 - kompy siΩ widz▒ w otoczeniu sieciowym, mo┐na kopiowaµ etc. Problem pojawia siΩ gdy chcemy zagraµ w sieci. Oba komputery twierdz▒ w≤wczas, ┐e nie s▒ w stanie zainicjowaµ po│▒czenia. Dotyczy to zar≤wno gier korzystaj▒cych z IPX jak i TCP/IP (Grand Theft Auto) Gdzie tkwi b│▒d ?
O: ... w sterownikach do karty (najprawdopodobniej). Je┐eli wszystko jest zrobione wg wszelkich norm (kabelki nie s▒ za d│ugie) to jedyna mo┐liwo╢µ problem≤w to z│e sterowniki do karty. ProponujΩ posprawdzaµ zar≤wno te na do│▒czonej dyskietce jak i te na dysku Windowsa (w przypadku tanich kart bΩdzie to Zgodny z NE2000). Je╢li karta jest firmowa koniecznie nale┐y ╢ci▒gn▒µ najnowsze sterowniki. Je╢li w sieci natomiast jest HUB, nale┐y wy│▒czyµ w kartach opcjΩ Full-Duplex, gdy┐ HUB-y pracuj▒ tylko w Half-Duplex i to te┐ mo┐e byµ ╝r≤d│em problem≤w.


P:Jak po│▒czyµ trzy kompy bez huba? Czy wtedy transfer bΩdzie wolniejszy?
O: Korzystaj▒c ze skrΩtki tego nie zrobisz, wobec tego musisz zbudowaµ sieµ opart▒ na koncentryku (co jeszcze bardziej zmniejszy koszty). Sieµ na BNC (koncentryk) czy sieµ na skrΩtce je╢li chodzi o prΩdko╢µ to przy ma│ej ilo╢ci komp≤w nie ma to wiΩkszej roznicy. BNC ma jednak ograniczenia przy wiΩkszej rozbudowie (ale za to jest tanie).


P:Jak znale╝µ IP kompa?
O: Je╢li w sieci jest zainstalowany protok≤│ TCP/IP to ka┐dy komputer posiada sw≤j unikalny adres IP w formacie x.x.x.x, gdzie x to liczba w zakresie 0-255. Nie ruszaj▒c siΩ z krzes│a IP innego komputera mo┐esz zdobyµ np. za pomoc▒ programu SearchIP (w sekcji DOWNLOAD), po wpisaniu nazwy sieciowej (np. ADMIN) program zapinguje komputer z podan▒ nazw▒ sieciow▒ i poda adres IP.


P:Sieµ mamy ju┐ 2 lata i od pocz▒tku u┐ywam do gadania Winpopup95 ver. 1.12, teraz nadesz│y czasy Win98 i trzeba by│o siΩ mu poddaµ. Ja siΩ podda│em, ale m≤j winpop nie. Jakby╢ by│ taki mi│y i m≤g│ mi przys│aµ na e-mail przepis na wieczne u┐ywanie winpopa plus ??
O: Winpopup95 rzeczywi╢cie dosyµ kiepsko wsp≤│pracuje z Windows 98, a Winpop Plus jest dobrym rozwi▒zaniem, aczkolwiek darmowym tylko przez 60 dni. Po tym okresie czasu program odmawia wsp≤│pracy. Korzystanie z programu po up│ywie tego czasu jest nielegalne, je╢li nie wykupimy licencji. Oczywi╢cie mo┐na program zcrackowaµ lub wyzerowaµ licznik ewaluacji (odpowiedni wpis w rejestrze) ale jest to sprzeczne z prawem........


P:Chcia│bym za│o┐yµ sobie sieµ z koleg▒ mieszkaj▒cym w mieszkaniu obok. Jeste╢my ju┐ po│▒czeni kabelkiem szeregowym (d│ugo╢ci ok.25 m). Kabelek spreparowali╢my sami, tzn. kupili╢my kabel null-modem w sklepie, przeciΩli╢my go i zlutowali╢my z kupionym w sklepie 20 m. kabelkiem 10-cio ┐y│owym. Po│▒czenie pod Win95 (Bezpo╢rednie po│▒czenie kablowe) siΩ nie udaje, chyba ze wzglΩdu na d│ugo╢ci kabelka.
O: Na tak▒ odleg│o╢µ (25m) to przyjmij moje gratulacje, ze chcia│o ci siΩ bawiµ z kabelkiem i ┐e to jako╢ dzia│a na tak▒ odleg│o╢µ !!!! Takie po│▒czenie jest zalecane tylko przy bezpo╢rednim s▒siedztwie komp≤w (3-5m) !! Absolutnie radzΩ zakupiµ karty sieciowe i kabel koncentryczny. Karty sieciowe noname, nowe mo┐na dostaµ ju┐ za 60-80z│, do tego kabelek koncentryczny (1z│/m) i ko±c≤wki+terminatory (po 5z│ na kompa) - ca│y wydatek. A na sieci mo┐na zrobiµ wszystko.


P:Jak po│▒czyµ dwie sieci lokalne kablem dzier┐awionym od TP SA. Co bΩdzie potrzebne?
O: Przede wszystkim nie bΩdzie to biznes tani. Dzier┐awa │▒cza od TPSA to jedna sprawa, ale nale┐y te┐ zakupiµ odpowiedni sprzΩt - chodzi tu o modemy HDSL/ADSL (wystarczaj▒co szybkie) - s▒ one do╢µ drogie - ceny od 4000z│ w g≤rΩ, do tego dochodzi jeszcze router (to ju┐ mo┐e siΩ odbyµ programowo na serwerze). Niekt≤re modemy posiadaj▒ te┐ wtyczkΩ Ethernetow▒, kt≤ra umo┐liwia bezpo╢rednie pod│▒czenie do sieci (nie trzeba routera).


P:Czy je╢li karta jest typu Combo, tzn. posiada zar≤wno z│▒cze BNC jak i RJ-45 to czy mo┐na u┐ywaµ obu jednocze╢nie?
O: Nie! Konieczny bΩdzie zakup koncentratora, z kt≤rych wiΩkszo╢µ posiada oba typy z│▒cz.


P:Czy odleg│o╢µ 185m miΩdzy ko±cami sieci nie mo┐e byµ d│u┐sza?
O: Mo┐e byµ. Oto fragment listu jednego z Czytelnik≤w: "Administrowa│em sieci▒ w kt≤rej by│y 4 nitki po 305m (r≤wno, ze szpuli) na ka┐dej po 30 komp≤w (razem 120) serwer (Linux) na ko±cu nitek (nitki konczy│y siΩ na kartach sieciowych serwera (serwer sze╢ciokartowy!!!) i nie by│o z tym najmniejszych problem≤w przez rok (potem zdemontowali╢my i walimy teraz skrΩtke). Mo┐e dlatego ┐e wszystkie BNC by│y zaciskane porz▒dnym przyrz▒dem, przeze mnie a kabel by│ markowy"




 

 

Wyślij E-mail MMalinow@bigfoot.com z pytaniami lub komentarzem.
Copyright © 2000 GroszNet Osiedlowa Sieµ Komputerowa
Ostatnia modyfikacja: March 01, 2000