[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

 

Ustawa
 
z dnia 27 czerwca 1997 roku 
o odpadach 
 
(Dz. U. 96/97 poz. 592)
 
 
Rozdzia│ 1 
Przepisy og≤lne 

Art. 1. Ustawa okre╢la zasady postΩpowania z odpadami, a w szczeg≤lno╢ci zasady zapobiegania powstawaniu odpad≤w lub minimalizacji ich ilo╢ci, usuwania odpad≤w z miejsc powstawania, a tak┐e wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpad≤w w spos≤b zapewniaj▒cy ochronΩ ┐ycia i zdrowia ludzi oraz ochronΩ ╢rodowiska.  
 

Art. 2. 1. Przepisy ustawy stosuje siΩ tak┐e do postΩpowania:  

    1) ze zu┐ytymi opakowaniami,  
    2) z substancjami przeterminowanymi lub w uszkodzonych opakowaniach, nie nadaj▒cymi siΩ do dalszego u┐ytku,  
    3) z masami ziemnymi lub skalnymi, je┐eli s▒ usuwane albo przemieszczane w zwi▒zku z realizacj▒ inwestycji lub prowadzeniem eksploatacji kopalin. 
2. Przepis≤w ustawy nie stosuje siΩ do:  
    1) mas ziemnych lub skalnych usuwanych albo przemieszczanych w zwi▒zku z realizacj▒ inwestycji lub prowadzeniem eksploatacji kopalin, je┐eli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o ustaleniu warunk≤w zabudowy i zagospodarowania terenu okre╢l▒ warunki i spos≤b ich zagospodarowania,  
    2) odpad≤w promieniotw≤rczych w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1991 r. Nr 8, poz. 28, z 1994 r. Nr 90, poz. 418, z 1995 r. Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 24, poz. 110 i Nr 106, poz. 496). 
3. Przepisy ustawy nie naruszaj▒ przepis≤w ustawy - Prawo geologiczne i g≤rnicze.  
 

Art. 3. Ilekroµ w ustawie jest mowa o:  
1) odpadach - rozumie siΩ przez to wszystkie przedmioty oraz substancje sta│e, a tak┐e nie bΩd▒ce ╢ciekami substancje ciek│e powsta│e w wyniku prowadzonej dzia│alno╢ci gospodarczej lub bytowania cz│owieka i nieprzydatne w miejscu lub czasie, w kt≤rym powsta│y; za odpady uwa┐a siΩ r≤wnie┐ osady ╢ciekowe,  
2) odpadach niebezpiecznych - rozumie siΩ przez to te odpady, kt≤re ze wzglΩdu na swoje pochodzenie, sk│ad chemiczny, biologiczny, inne w│a╢ciwo╢ci i okoliczno╢ci stanowi▒ zagro┐enie dla ┐ycia lub zdrowia ludzi albo dla ╢rodowiska,  
3) odpadach komunalnych - rozumie siΩ przez to sta│e i ciek│e odpady powstaj▒ce w gospodarstwach domowych, w obiektach u┐yteczno╢ci publicznej i obs│ugi ludno╢ci, w tym nieczysto╢ci gromadzone w zbiornikach bezodp│ywowych, porzucone wraki pojazd≤w mechanicznych oraz odpady uliczne, z wyj▒tkiem odpad≤w niebezpiecznych z zak│ad≤w opieki zdrowotnej i weterynaryjnych,  
4) obiektach u┐yteczno╢ci publicznej i obs│ugi ludno╢ci - rozumie siΩ przez to w szczeg≤lno╢ci urzΩdy organ≤w administracji publicznej, zak│ady opieki zdrowotnej i opieki spo│ecznej, szko│y i plac≤wki w rozumieniu przepis≤w o systemie o╢wiaty, plac≤wki kulturalno-o╢wiatowe oraz jednostki wiΩziennictwa, zak│ady poprawcze i schroniska dla nieletnich,  
5) ╢ciekach - rozumie siΩ przez to wprowadzane do w≤d, do ziemi albo do urz▒dze± kanalizacyjnych:  

    a) wody zu┐yte do cel≤w bytowych i gospodarczych,  
    b) wody pochodz▒ce z odwodnienia zak│ad≤w g≤rniczych, z wy│▒czeniem w≤d pierwszej i drugiej klasy czysto╢ci,  
    c) wody ska┐one promieniotw≤rczo,  
    d) ciek│e odchody zwierzΩce,  
    e) wody opadowe pochodz▒ce z teren≤w zanieczyszczonych, w tym z centr≤w miast, teren≤w przemys│owych, sk│adowych, baz transportowych i dr≤g o du┐ym natΩ┐eniu ruchu wraz z parkingami, 
6) wytwarzaj▒cych odpady - rozumie siΩ przez to podmioty gospodarcze w rozumieniu ustawy o dzia│alno╢ci gospodarczej oraz jednostki organizacyjne nie prowadz▒ce dzia│alno╢ci gospodarczej, powoduj▒ce powstawanie odpad≤w,  
7) odbiorcach odpad≤w - rozumie siΩ przez to podmioty gospodarcze w rozumieniu ustawy o dzia│alno╢ci gospodarczej, kt≤rym wytwarzaj▒cy odpady zlecili wykonywanie obowi▒zku usuwania odpad≤w z miejsc ich powstawania, wykorzystywania lub ich unieszkodliwiania,  
8) sk│adowisku odpad≤w - rozumie siΩ przez to tak┐e wysypisko odpad≤w komunalnych, wylewisko odpad≤w ciek│ych, a tak┐e zwa│owiska mas ziemnych i skalnych powstaj▒ce w wyniku realizacji inwestycji albo prowadzenia eksploatacji kopalin, z zastrze┐eniem przypadk≤w, o kt≤rych mowa w art. 2 ust. 2 pkt 1,  
9) termicznym przekszta│caniu odpad≤w - rozumie siΩ przez to proces rozk│adu organicznych sk│adnik≤w odpad≤w przebiegaj▒cy w temperaturze powy┐ej 600░ Celsjusza.  
 

Art. 4. 1. Powstawanie odpad≤w powinno byµ eliminowane lub ograniczane przez wytwarzaj▒cych odpady i odbiorc≤w odpad≤w niezale┐nie od stopnia uci▒┐liwo╢ci b▒d╝ zagro┐e± dla ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz dla ╢rodowiska, a tak┐e niezale┐nie od ich ilo╢ci lub miejsca powstania.  
2. Dzia│ania powoduj▒ce lub mog▒ce powodowaµ powstawanie odpad≤w powinny byµ planowane, projektowane i prowadzone tak, aby:  

1) zapobiega│y powstawaniu odpad≤w,  
2) zapewnia│y bezpieczne dla ╢rodowiska wykorzystywanie odpad≤w, je┐eli nie uda│o siΩ zapobiec ich powstaniu,  
3) zapewnia│y zgodny z zasadami ochrony ╢rodowiska spos≤b postΩpowania z odpadami, kt≤rych powstaniu nie uda│o siΩ zapobiec lub kt≤rych nie uda│o siΩ wykorzystaµ.  
 
Art. 5. 1. Wykorzystywanie odpad≤w polega na ich u┐yciu w celach:   1) przemys│owych, w tym energetycznych, a tak┐e budowlanych, jako surowc≤w wt≤rnych w ca│o╢ci lub w czΩ╢ci, bezpo╢rednio lub przez przetwarzanie,  
2) nieprzemys│owych, a w szczeg≤lno╢ci do kszta│towania powierzchni grunt≤w lub ich dostosowywania do okre╢lonych potrzeb, a tak┐e do nawo┐enia lub ulepszania gleby. 
2. Unieszkodliwianie odpad≤w polega na poddaniu ich procesom przekszta│cenia biologicznego, fizycznego lub chemicznego w celu doprowadzenia ich do stanu, kt≤ry nie stwarza zagro┐e± dla ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz dla ╢rodowiska.  
3. Unieszkodliwianiem odpad≤w w rozumieniu niniejszej ustawy jest tak┐e sk│adowanie odpad≤w.  
 

Art. 6. 1. Odpady klasyfikuje siΩ w zale┐no╢ci od ╝r≤de│ powstawania, stopnia uci▒┐liwo╢ci b▒d╝ stwarzania zagro┐e± dla ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz dla ╢rodowiska.  
2. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Prezesem G│≤wnego UrzΩdu Statystycznego, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, klasyfikacjΩ odpad≤w, w ramach kt≤rej wyodrΩbni listΩ odpad≤w niebezpiecznych.

Rozdzia│ 2 
Zasady postΩpowania z odpadami 

Art. 7. Wytwarzaj▒cy odpady jest obowi▒zany do stosowania takich sposob≤w produkcji i form us│ug lub wykorzystywania surowc≤w i materia│≤w, kt≤re zapobiegaj▒ powstawaniu odpad≤w albo pozwalaj▒ utrzymaµ na mo┐liwie najni┐szym poziomie ich ilo╢µ, a tak┐e zmniejszaj▒ uci▒┐liwo╢µ b▒d╝ zagro┐enie ze strony odpad≤w dla ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz dla ╢rodowiska.  
 

Art. 8. 1. Zezwolenie na prowadzenie dzia│alno╢ci, w wyniku kt≤rej powstaj▒ odpady niebezpieczne lub odpady inne ni┐ niebezpieczne w ilo╢ci powy┐ej jednego tysi▒ca ton rocznie, z wy│▒czeniem odpad≤w komunalnych, wydaje wojewoda po zasiΩgniΩciu opinii w≤jta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz pa±stwowego wojew≤dzkiego inspektora sanitarnego.  
2. KopiΩ wydanego zezwolenia wojewoda przekazuje do wiadomo╢ci w│a╢ciwemu w≤jtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.  
3. Spos≤b postΩpowania z odpadami innymi ni┐ niebezpieczne, wytworzonymi w ilo╢ci od jednej tony do jednego tysi▒ca ton rocznie, z wy│▒czeniem odpad≤w komunalnych, wymaga uzgodnienia wytwarzaj▒cego odpady z w≤jtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, kt≤ry zasiΩga w tej sprawie opinii terenowego inspektora sanitarnego.  
4. Rada gminy mo┐e podj▒µ uchwa│Ω o obowi▒zku dokonania uzgodnienia, o kt≤rym mowa w ust. 3, przez wytwarzaj▒cych okre╢lone rodzaje odpad≤w w ilo╢ci do jednej tony rocznie.  
5. Kopie uzgodnienia, o kt≤rym mowa w ust. 3 i 4, w≤jt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje do wiadomo╢ci wojewodzie i pa±stwowemu wojew≤dzkiemu inspektorowi sanitarnemu.  
 

Art. 9. 1. Zezwolenie, o kt≤rym mowa w art. 8 ust. 1, wydaje siΩ w drodze decyzji na wniosek zainteresowanego, zawieraj▒cy:  

1) wyszczeg≤lnienie rodzaj≤w odpad≤w przewidzianych do wytwarzania, z uwzglΩdnieniem ich podstawowego sk│adu chemicznego i innych w│a╢ciwo╢ci,  
2) okre╢lenie ilo╢ci wytwarzanych rocznie odpad≤w poszczeg≤lnych rodzaj≤w,  
3) program obejmuj▒cy sposoby zapobiegania powstawaniu odpad≤w lub minimalizacji ich ilo╢ci oraz ich usuwanie, wykorzystywanie lub unieszkodliwianie z wyodrΩbnieniem przewidywanego postΩpowania z odpadami niebezpiecznymi,  
4) oznaczenie miejsca oraz spos≤b sk│adowania i transportu odpad≤w uwzglΩdniaj▒cy postΩpowanie z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystywania. 
2. W zezwoleniu, o kt≤rym mowa w ust. 1, okre╢la siΩ:   1) rodzaj oraz ilo╢µ odpad≤w dopuszczonych do wytworzenia w okresie roku,  
2) warunki realizacji programu, o kt≤rym mowa w ust. 1 pkt 3, a tak┐e miejsce i warunki sk│adowania oraz transportu odpad≤w, z uwzglΩdnieniem selektywnego postΩpowania z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystywania. 
3. W razie gdy wytwarzaj▒cy odpady narusza przepisy ustawy lub nie przestrzega warunk≤w okre╢lonych w zezwoleniu, o kt≤rym mowa w ust. 1, organ wydaj▒cy zezwolenie wzywa go do niezw│ocznego zaniechania narusze±.  
4. Je┐eli wytwarzaj▒cy odpady mimo wezwania, o kt≤rym mowa w ust. 3, nadal narusza przepisy ustawy lub nie przestrzega warunk≤w okre╢lonych w zezwoleniu, organ wydaj▒cy zezwolenie mo┐e je cofn▒µ, w drodze decyzji, bez odszkodowania.  
5. CofniΩcie zezwolenia powoduje wstrzymanie dzia│alno╢ci objΩtej cofniΩtym zezwoleniem.  
6. Wyga╢niΩcie lub cofniΩcie zezwolenia nie powoduje wyga╢niΩcia obowi▒zku usuniΩcia skutk≤w prowadzonej dzia│alno╢ci na koszt wytwarzaj▒cego odpady.  
 

Art. 10. 1. Uzgodnienie, o kt≤rym mowa w art. 8 ust. 3 i 4, nastΩpuje w drodze decyzji na czas oznaczony, na wniosek zainteresowanego, zawieraj▒cy:  

1) opis sposobu usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania wytworzonych odpad≤w wraz z okre╢leniem ich ilo╢ci, rodzaju i sk│adu chemicznego,  
2) oznaczenie miejsca oraz opis sposobu sk│adowania i transportu odpad≤w uwzglΩdniaj▒cy postΩpowanie z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystania,  
3) przewidywany okres dzia│alno╢ci, w wyniku kt≤rej powstaj▒ odpady. 
2. W uzgodnieniu, o kt≤rym mowa w ust. 1, okre╢la siΩ:   1) miejsce i warunki sk│adowania oraz transportu odpad≤w, z uwzglΩdnieniem selektywnego postΩpowania z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystania,  
2) okres obowi▒zywania uzgodnienia. 
3. W razie gdy wytwarzaj▒cy odpady narusza przepisy ustawy lub nie przestrzega warunk≤w okre╢lonych w uzgodnieniu, o kt≤rym mowa w ust. 1, stosuje siΩ przepisy art. 9 ust. 3-6.  
 

Art. 11. 1. Obowi▒zek zapobiegania powstawaniu lub minimalizacji ilo╢ci odpad≤w, ich wykorzystywania, usuwania lub unieszkodliwiania spoczywa na wytwarzaj▒cym odpady.  
2. Wytwarzaj▒cy odpady mo┐e zleciµ wykonanie obowi▒zku usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpad≤w odbiorcy odpad≤w.  
3. Odbiorca odpad≤w niebezpiecznych jest obowi▒zany do uzyskania zezwolenia na usuwanie tych odpad≤w, w tym na transport, na ich wykorzystywanie lub unieszkodliwianie. Zezwolenie wydaje, w drodze decyzji, wojewoda w│a╢ciwy ze wzglΩdu na miejsce wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpad≤w niebezpiecznych, po zasiΩgniΩciu opinii pa±stwowego wojew≤dzkiego inspektora sanitarnego oraz w│a╢ciwego w≤jta, burmistrza lub prezydenta miasta.  
4. Wniosek o wydanie zezwolenia, o kt≤rym mowa w ust. 3, powinien zawieraµ:  

1) wyszczeg≤lnienie rodzaj≤w odpad≤w niebezpiecznych przewidzianych do usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania, z uwzglΩdnieniem ich podstawowego sk│adu chemicznego i innych w│a╢ciwo╢ci,  
2) okre╢lenie ilo╢ci odpad≤w niebezpiecznych poszczeg≤lnych rodzaj≤w, poddawanych usuwaniu, wykorzystywaniu lub unieszkodliwianiu,  
3) oznaczenie miejsca oraz przedstawienie sposobu sk│adowania i transportu odpad≤w niebezpiecznych, z uwzglΩdnieniem selektywnego postΩpowania z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystywania,  
4) przedstawienie mo┐liwo╢ci technicznych i organizacyjnych pozwalaj▒cych nale┐ycie wykonywaµ zlecane przez wytw≤rc≤w odpad≤w niebezpiecznych obowi▒zki, ze szczeg≤lnym uwzglΩdnieniem kwalifikacji fachowych pracownik≤w oraz liczby i jako╢ci posiadanych maszyn i urz▒dze± odpowiadaj▒cych wymaganiom ochrony ╢rodowiska,  
5) przewidywany okres wykonywania dzia│alno╢ci zwi▒zanej z usuwaniem odpad≤w niebezpiecznych z miejsc ich powstawania, wykorzystywaniem odpad≤w lub ich unieszkodliwianiem. 
5. W zezwoleniu, o kt≤rym mowa w ust. 3, okre╢la siΩ:   1) rodzaj i ilo╢µ odpad≤w niebezpiecznych usuwanych w okresie roku, odpowiednie sposoby ich usuwania, wykorzystywania lub unieszkodliwiania przez odbiorcΩ odpad≤w,  
2) miejsce oraz warunki sk│adowania i transportu odpad≤w niebezpiecznych, z uwzglΩdnieniem postΩpowania z odpadami nadaj▒cymi siΩ do wykorzystywania,  
3) czas obowi▒zywania zezwolenia,  
4) inne warunki zwi▒zane ze specyfik▒ odpad≤w niebezpiecznych, a tak┐e potrzeb▒ zachowania wymaga± ochrony ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz ╢rodowiska. 
6. W razie gdy odbiorca odpad≤w niebezpiecznych narusza przepisy ustawy lub nie przestrzega warunk≤w okre╢lonych w zezwoleniu, o kt≤rym mowa w ust. 3, wojewoda wzywa go do niezw│ocznego zaniechania narusze±.  
7. Je┐eli odbiorca odpad≤w niebezpiecznych mimo wezwania, o kt≤rym mowa w ust. 6, nadal narusza przepisy ustawy lub nie przestrzega warunk≤w okre╢lonych w zezwoleniu, wojewoda mo┐e cofn▒µ to zezwolenie, w drodze decyzji, bez odszkodowania.  
8. CofniΩcie zezwolenia powoduje wstrzymanie dzia│alno╢ci objΩtej cofniΩtym zezwoleniem.  
9. Wyga╢niΩcie lub cofniΩcie zezwolenia nie powoduje wyga╢niΩcia obowi▒zku usuniΩcia skutk≤w prowadzonej dzia│alno╢ci na koszt odbiorcy odpad≤w.  
10. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Ministrem Spraw WewnΩtrznych i Administracji oraz Prezesem UrzΩdu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, mo┐e, w drodze rozporz▒dzenia, wprowadziµ obowi▒zek, o kt≤rym mowa w ust. 3, w stosunku do innych odpad≤w ni┐ niebezpieczne.  
 

Art. 12. 1. Je┐eli przemawia za tym szczeg≤lnie wa┐ny interes spo│eczny, zwi▒zany z ochron▒ ╢rodowiska, a w szczeg≤lno╢ci z zagro┐eniem jego zniszczenia w znacznych rozmiarach, udzielenie zezwolenia, o kt≤rym mowa w art. 8 ust. 1 oraz w art. 11 ust. 3, mo┐e byµ uzale┐nione od ustanowienia zabezpieczenia roszcze± mog▒cych powstaµ wskutek wykonywania dzia│alno╢ci objΩtej zezwoleniem lub zaniechania wykonywania obowi▒zk≤w objΩtych tym zezwoleniem.  
2. FormΩ i wielko╢µ zabezpieczenia, o kt≤rym mowa w ust. 1, ustala siΩ w zezwoleniu, o kt≤rym mowa w art. 8 ust. 1 oraz w art. 11 ust. 3.  
3. Wojewoda uchyla obowi▒zek zabezpieczenia, na wniosek wytwarzaj▒cego odpady lub odbiorcy odpad≤w, po stwierdzeniu zaprzestania prowadzenia dzia│alno╢ci bΩd▒cej przyczyn▒ jego ustanowienia, je┐eli nie wystΩpuj▒ szkody spowodowane dzia│alno╢ci▒ wytwarzaj▒cego odpady lub odbiorcy odpad≤w.  
 

Art. 13. 1. Wytwarzaj▒cy odpady i odbiorca odpad≤w s▒ obowi▒zani do prowadzenia ich ilo╢ciowej i jako╢ciowej ewidencji, zgodnie z przyjΩt▒ klasyfikacj▒ odpad≤w oraz list▒ odpad≤w niebezpiecznych.  
2. Ewidencja, o kt≤rej mowa w ust. 1, powinna zapewniµ ilo╢ciow▒ i jako╢ciow▒ kontrolΩ:  

1) wytwarzanych odpad≤w,  
2) obrotu i przekszta│cania odpad≤w w trakcie ich usuwania do miejsc wykorzystywania lub unieszkodliwiania,  
3) prawid│owo╢ci naliczania op│at za sk│adowanie odpad≤w, a tak┐e wymierzania kar za sk│adowanie odpad≤w w miejscu na ten cel nie przeznaczonym lub niezgodnie z wymaganiami, o kt≤rych mowa w art. 22. 
3. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Ministrem Spraw WewnΩtrznych i Administracji oraz Prezesem UrzΩdu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, wzory dokument≤w stosowanych na potrzeby ewidencji odpad≤w oraz s│u┐▒cych do przekazywania informacji, o kt≤rych mowa w art. 29.  
 

Art. 14. 1. Zasady zapobiegania powstawaniu odpad≤w niebezpiecznych lub minimalizacji ich ilo╢ci powinny byµ ustalane w pierwszej kolejno╢ci w procesach planowania i projektowania.  
2. Odpady niebezpieczne powinny byµ w pierwszej kolejno╢ci wykorzystywane lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.  
3. Usuwanie odpad≤w niebezpiecznych z miejsc ich powstawania jest dopuszczalne tylko w≤wczas, gdy ich wykorzystywanie lub unieszkodliwianie w tych miejscach jest niewykonalne b▒d╝ te┐ nieracjonalne ze wzglΩd≤w ekologicznych lub ekonomicznych.  
4. Usuwanie odpad≤w niebezpiecznych z miejsc ich powstawania do miejsc ich wykorzystywania lub unieszkodliwiania odbywa siΩ z zachowaniem przepis≤w obowi▒zuj▒cych przy transporcie materia│≤w niebezpiecznych.  
5. Minister Gospodarki, w porozumieniu z Ministrem Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa oraz Ministrem Spraw WewnΩtrznych i Administracji, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, szczeg≤│owe zasady usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpad≤w niebezpiecznych.  
 

Art. 15. Wojewoda, po zasiΩgniΩciu opinii pa±stwowego wojew≤dzkiego inspektora sanitarnego, mo┐e, w drodze decyzji, okre╢liµ dodatkowe obowi▒zki zwi▒zane z postΩpowaniem z odpadami niebezpiecznymi, niezale┐nie od ustale± zawartych w zezwoleniu, o kt≤rym mowa w art. 8 ust. 1, je┐eli wymagaj▒ tego wzglΩdy ochrony ┐ycia lub zdrowia ludzi oraz ochrony ╢rodowiska.  
 

Art. 16. 1. Podmioty gospodarcze maj▒ obowi▒zek wykorzystywania jako surowc≤w wt≤rnych odpad≤w, je┐eli jest to technologicznie i ekonomicznie uzasadnione.  
2. Minister Gospodarki, w porozumieniu z Ministrem Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa oraz Ministrem Spraw WewnΩtrznych i Administracji, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, odpady, kt≤re powinny byµ wykorzystywane w celach przemys│owych, oraz warunki, jakie musz▒ byµ spe│nione przy ich wykorzystywaniu.  
3. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki »ywno╢ciowej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Spo│ecznej, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, warunki, jakie musz▒ byµ spe│nione przy wykorzystywaniu osad≤w ╢ciekowych na cele nieprzemys│owe.  
4. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki »ywno╢ciowej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Spo│ecznej, mo┐e okre╢liµ, w drodze rozporz▒dzenia, warunki, jakie musz▒ byµ spe│nione przy wykorzystywaniu na cele nieprzemys│owe innych odpad≤w ni┐ osady ╢ciekowe.  
 

Art. 17. 1. Producenci i importerzy opakowa± lub importerzy produkt≤w opakowanych za granic▒ s▒ zobowi▒zani do umieszczania na opakowaniach informacji i oznacze± u│atwiaj▒cych ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z wymaganiami ochrony ╢rodowiska.  
2. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, szczeg≤│owe zasady oznaczania opakowa±, o kt≤rych mowa w ust. 1.  
3. W razie niedope│nienia przez podmioty gospodarcze, o kt≤rych mowa w ust. 1, obowi▒zku, o kt≤rym mowa w ust. 1, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e wydaµ decyzjΩ o wstrzymaniu dzia│alno╢ci powoduj▒cej naruszenie tego obowi▒zku.  
4. W przypadku okre╢lonym w ust. 3, na wniosek podmiotu gospodarczego, o kt≤rym mowa w ust. 1, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e ustaliµ termin usuniΩcia stwierdzonych nieprawid│owo╢ci, a w razie nieusuniΩcia ich w tym terminie - wstrzyma dzia│alno╢µ powoduj▒c▒ naruszenie obowi▒zku, o kt≤rym mowa w ust. 1.  
 

Art. 18. 1. U┐ytkownik substancji truj▒cych okre╢lonych w odrΩbnych przepisach jest obowi▒zany zwr≤ciµ opakowanie po tych substancjach producentowi, sprzedawcy lub importerowi.  
2. Producent substancji truj▒cych, a gdy substancje pochodz▒ z zagranicy - importer, jest obowi▒zany odebraµ opakowania po tych substancjach.  
3. Sprzedawca substancji truj▒cych jest obowi▒zany przyjmowaµ od u┐ytkownik≤w opakowania po tych substancjach w celu ich przekazania producentowi lub importerowi. 
4. Obowi▒zki, o kt≤rych mowa w ust. 1-3, obejmuj▒ tak┐e substancje truj▒ce przeterminowane, w uszkodzonych opakowaniach oraz nie nadaj▒ce siΩ do dalszego u┐ytku.  
5. Producent, importer lub sprzedawca substancji truj▒cych mog▒ zleciµ wykonanie obowi▒zk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 2-4, odbiorcy odpad≤w niebezpiecznych, na warunkach nie pogarszaj▒cych uprawnie± u┐ytkownika, o kt≤rym mowa w ust. 1.  
6. Je┐eli producent substancji truj▒cych, ich importer lub sprzedawca nie zlec▒ obowi▒zk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 2-4, odbiorcy odpad≤w niebezpiecznych, maj▒ w≤wczas wobec nich odpowiednie zastosowanie przepisy art. 11 ust. 3-9, art. 12 i 13.  
7. Minister Gospodarki, w porozumieniu z Ministrem Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Spo│ecznej, w drodze rozporz▒dzenia, mo┐e rozszerzyµ obowi▒zki, o kt≤rych mowa w ust. 1-4, na inne opakowania i wyroby.  
 

Art. 19. 1. Gmina realizuje zadania zwi▒zane z racjonalnym gospodarowaniem odpadami komunalnymi wed│ug zasad okre╢lonych w przepisach o utrzymaniu czysto╢ci i porz▒dku w gminach.  
2. Zadania gmin zwi▒zane z ochron▒ ╢rodowiska przed odpadami innymi ni┐ komunalne okre╢laj▒ przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisy niniejszej ustawy.  
3. Gmina realizuje zadania zwi▒zane z racjonalnym gospodarowaniem odpadami komunalnymi wed│ug przyjΩtego przez radΩ gminy programu ochrony ╢rodowiska w gminie.  
 

Art. 20. 1. Kompostowaniu b▒d╝ termicznemu przekszta│caniu, w tym tak┐e na cele energetyczne, poddaje siΩ te odpady, z kt≤rych uprzednio wyselekcjonowano odpady nadaj▒ce siΩ do wykorzystania.  
2. Zabrania siΩ spalania odpad≤w na powierzchni ziemi poza obiektami i urz▒dzeniami technicznymi, o kt≤rych mowa w ust. 3.  
3. Obiekty oraz urz▒dzenia techniczne do kompostowania lub termicznego przekszta│cania odpad≤w mog▒ byµ eksploatowane tylko w≤wczas, gdy:  

1) nie zostan▒ przekroczone dopuszczalne normy emisji substancji zanieczyszczaj▒cych ╢rodowisko, okre╢lone na podstawie odrΩbnych przepis≤w,  
2) powstaj▒ce po zastosowaniu kompostowania b▒d╝ termicznego przekszta│cenia pozosta│o╢ci bΩd▒ wykorzystywane b▒d╝ unieszkodliwiane z zachowaniem wymaga± okre╢lonych w ustawie. 
4. Do budowy obiekt≤w i urz▒dze± technicznych s│u┐▒cych do kompostowania lub termicznego przekszta│cania odpad≤w stosuje siΩ zasady okre╢lone w art. 21 ust. 2-4.  
5. W razie niedope│nienia przez podmioty gospodarcze prowadz▒ce kompostowanie b▒d╝ termiczne przekszta│canie odpad≤w obowi▒zk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1-3, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e wydaµ decyzjΩ o wstrzymaniu dzia│alno╢ci zwi▒zanej z kompostowaniem lub termicznym przekszta│caniem odpad≤w.  
6. W przypadkach okre╢lonych w ust. 5, na wniosek podmiotu gospodarczego, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e ustaliµ termin do usuniΩcia stwierdzonych nieprawid│owo╢ci, a w razie nieusuniΩcia ich w tym terminie - wstrzyma dzia│alno╢µ zwi▒zan▒ z kompostowaniem lub termicznym przekszta│caniem odpad≤w.  
 

Art. 21. 1. Sk│adowanie lub wylewanie odpad≤w, zwane dalej "sk│adowaniem odpad≤w", z zastrze┐eniem ust. 6, mo┐e siΩ odbywaµ wy│▒cznie w miejscu do tego wyznaczonym.  
2. Wyznaczenie sk│adowiska odpad≤w dokonywane jest w trybie przepis≤w o zagospodarowaniu przestrzennym.  
3. Wyznaczenie sk│adowiska odpad≤w w pobli┐u lotnisk wymaga zgody organu nadzoru lotniczego.  
4. Wyznaczenie sk│adowiska odpad≤w w pobli┐u obiekt≤w zabytkowych lub na terenie wystΩpowania stanowisk archeologicznych wymaga zgody wojew≤dzkiego konserwatora zabytk≤w.  
5. Je┐eli istnieje mo┐liwo╢µ wykorzystania lub unieszkodliwienia odpad≤w bez budowy sk│adowiska odpad≤w, organ w│a╢ciwy w sprawach nadzoru budowlanego mo┐e odm≤wiµ wydania decyzji o pozwoleniu na budowΩ sk│adowiska odpad≤w. Organ ten mo┐e uzale┐niµ wydanie decyzji od przedstawienia przez inwestora ekspertyzy co do mo┐liwo╢ci wykorzystywania odpad≤w lub innego ni┐ sk│adowanie ich unieszkodliwienia.  
6. Nie uwa┐a siΩ za sk│adowisko odpad≤w, wymagaj▒ce wyznaczenia w trybie okre╢lonym ustaw▒, takiego miejsca gromadzenia odpad≤w, na kt≤rym umieszczanie ich przez wytwarzaj▒cego spe│nia │▒cznie nastΩpuj▒ce warunki:  

1) dotyczy odpad≤w przeznaczonych do wykorzystywania,  
2) wynika z proces≤w technologicznych b▒d╝ organizacyjnych i nie przekracza termin≤w uzasadnionych zastosowaniem tych proces≤w,  
3) odbywa siΩ na terenie, do kt≤rego wytwarzaj▒cy posiada tytu│ prawny. 
7. ZgodΩ na miejsce oraz spos≤b gromadzenia odpad≤w w przypadku, o kt≤rym mowa w ust. 6, wydaje w≤jt, burmistrz lub prezydent miasta, uwzglΩdniaj▒c odpowiednio wymagania ustalone w art. 22.  
 

Art. 22. 1. Organ w│a╢ciwy w sprawach nadzoru budowlanego, po uzgodnieniu z wojewod▒ i pa±stwowym wojew≤dzkim inspektorem sanitarnym, w decyzji o pozwoleniu na budowΩ sk│adowiska odpad≤w, okre╢la wymagania zapewniaj▒ce ochronΩ ┐ycia i zdrowia ludzi, ochronΩ ╢rodowiska, ochronΩ uzasadnionych interes≤w os≤b trzecich oraz okre╢la spos≤b i termin rekultywacji terenu sk│adowiska odpad≤w.  
2. Wymagania, o kt≤rych mowa w ust. 1, obejmuj▒ w szczeg≤lno╢ci:  

1) okre╢lenie warunk≤w technicznych urz▒dzenia sk│adowiska,  
2) ustalenie sposobu eksploatacji sk│adowiska, w tym ogranicze± co do rodzaju sk│adowanych odpad≤w, ich selekcji i sposobu izolowania oraz stopnia wykorzystania pojemno╢ci eksploatacyjnej sk│adowiska,  
3) obowi▒zek opracowania instrukcji eksploatacyjnej sk│adowiska,  
4) okre╢lenie sposobu odprowadzania, gromadzenia i oczyszczania w≤d odciekowych,  
5) okre╢lenie sposobu i terminu docelowego zagospodarowania terenu sk│adowania odpad≤w,  
6) obowi▒zek prowadzenia sta│ych lub okresowych bada± wp│ywu sk│adowiska na stan ochrony ┐ycia i zdrowia ludzi oraz ╢rodowiska.  
 
Art. 23. 1. Odpady niebezpieczne umieszcza siΩ na sk│adowiskach odpad≤w niebezpiecznych.  
2. Je┐eli umieszczenie odpad≤w niebezpiecznych na sk│adowiskach odpad≤w niebezpiecznych jest niemo┐liwe, odpady niebezpieczne mog▒ byµ sk│adowane na wydzielonych czΩ╢ciach innych sk│adowisk, je┐eli spe│nione s▒ warunki, o kt≤rych mowa w art. 22.  
3. Na sk│adowanie odpad≤w niebezpiecznych na wydzielonych czΩ╢ciach innych sk│adowisk jest wymagane zezwolenie wojewody wydawane w drodze decyzji, po jej uzgodnieniu z w≤jtem, burmistrzem lub prezydentem miasta.  
4. Wytwarzaj▒cy odpady niebezpieczne do│▒cza do wniosku o wydanie zezwolenia, o kt≤rym mowa w ust. 3, zgodΩ zarz▒dzaj▒cego sk│adowiskiem odpad≤w potwierdzaj▒c▒, ┐e jest mo┐liwe sk│adowanie odpad≤w niebezpiecznych zgodnie z wymaganiami zawartymi w ust. 2.  
5. Zarz▒dzaj▒cy sk│adowiskiem odpad≤w obowi▒zany jest odm≤wiµ przyjΩcia odpad≤w niebezpiecznych, je╢li ich cechy s▒ niezgodne z wymienionymi w zezwoleniu, o kt≤rym mowa w ust. 3.  
 

Art. 24. 1. Zarz▒dzaj▒cy sk│adowiskiem odpad≤w jest obowi▒zany:  

1) ewidencjonowaµ ilo╢µ i rodzaj przyjmowanych na sk│adowisko odpad≤w, zgodnie z przyjΩt▒ klasyfikacj▒ odpad≤w oraz list▒ odpad≤w niebezpiecznych,  
2) zapewniµ selektywne sk│adowanie odpad≤w, maj▒c na uwadze unikniΩcie szkodliwych dla ╢rodowiska reakcji pomiΩdzy sk│adnikami tych odpad≤w, mo┐liwo╢µ dalszego ich wykorzystania oraz rekultywacjΩ i ponowne zagospodarowanie terenu sk│adowiska odpad≤w,  
3) utrzymywaµ i eksploatowaµ sk│adowisko odpad≤w w spos≤b zapewniaj▒cy w│a╢ciwe funkcjonowanie urz▒dze± stanowi▒cych wyposa┐enie sk│adowiska odpad≤w oraz zachowanie wymaga± sanitarnych, bezpiecze±stwa i higieny pracy, przeciwpo┐arowych, a tak┐e zasad ochrony ╢rodowiska,  
4) odm≤wiµ przyjΩcia na sk│adowisko odpad≤w o sk│adzie niezgodnym z dokumentami wymaganymi przy obrocie odpadami i zawiadomiµ o tym niezw│ocznie wojew≤dzkiego inspektora ochrony ╢rodowiska,  
5) zawiadomiµ organ, kt≤ry wyznaczy│ sk│adowisko odpad≤w, oraz wojew≤dzkiego inspektora ochrony ╢rodowiska o zako±czeniu eksploatacji i wykonaniu prac rekultywacyjnych. 
2. W razie niedope│nienia przez zarz▒dzaj▒cego sk│adowiskiem odpad≤w obowi▒zk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1 pkt 1-3, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e wydaµ decyzjΩ o wstrzymaniu korzystania ze sk│adowiska odpad≤w.  
3. DecyzjΩ, o kt≤rej mowa w ust. 2, mo┐e wydaµ r≤wnie┐ pa±stwowy wojew≤dzki inspektor sanitarny w przypadku stwierdzenia zagro┐enia dla ┐ycia lub zdrowia ludzi.  
4. W przypadkach okre╢lonych w ust. 2 i 3, na wniosek zarz▒dzaj▒cego sk│adowiskiem odpad≤w, odpowiednio wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska lub pa±stwowy wojew≤dzki inspektor sanitarny mo┐e ustaliµ termin do usuniΩcia stwierdzonych nieprawid│owo╢ci, a w razie nieusuniΩcia ich w tym terminie - wstrzyma korzystanie ze sk│adowiska odpad≤w.
 Rozdzia│ 3 
Op│aty i kary pieniΩ┐ne 

Art. 25. Przepisy niniejszego rozdzia│u nie dotycz▒ op│at za sk│adowanie odpad≤w komunalnych.  
 

Art. 26. Wytwarzaj▒cy odpady jest obowi▒zany do naliczania i wnoszenia op│at za umieszczanie odpad≤w na sk│adowisku odpad≤w oraz za czas ich sk│adowania, bΩd▒cych op│atami za gospodarcze korzystanie ze ╢rodowiska i za wprowadzanie w nim zmian.  
 

Art. 27. 1. Op│aty za umieszczenie odpad≤w na sk│adowisku odpad≤w oraz za czas ich sk│adowania wytwarzaj▒cy odpady wnosi do dnia 31 stycznia nastΩpnego roku po roku, w kt≤rym sk│adowano odpady.  
2. Op│aty, o kt≤rych mowa w ust. 1, wytwarzaj▒cy odpady wnosi na rachunek redystrybucyjny urzΩdu wojew≤dzkiego w│a╢ciwego ze wzglΩdu na miejsce sk│adowania odpad≤w.  
 

Art. 28. Obowi▒zek wnoszenia op│aty za sk│adowanie na okre╢lonym sk│adowisku odpad≤w wygasa z dniem zako±czenia eksploatacji sk│adowiska lub jego czΩ╢ci wydzielonej i wykonania prac rekultywacyjnych.  
 

Art. 29. Wytwarzaj▒cy odpady jest zobowi▒zany do sk│adania wojewodzie oraz w│a╢ciwemu ze wzglΩdu na miejsce sk│adowania w≤jtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta informacji o rodzaju i ilo╢ci umieszczonych na sk│adowisku odpad≤w oraz o czasie ich sk│adowania, w terminie, o kt≤rym mowa w art. 27 ust. 1.  
 

Art. 30. 1. Rada Ministr≤w okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, zr≤┐nicowane w zale┐no╢ci od rodzaju odpad≤w stawki op│at za:  

1) umieszczenie odpad≤w na sk│adowisku,  
2) ka┐dy rok sk│adowania odpad≤w. 
2. Rada Ministr≤w okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, odpady, za kt≤re wytwarzaj▒cy odpady nie ponosi op│at za ka┐dy rok ich sk│adowania, gdy wykorzystanie tych odpad≤w jest technicznie lub technologicznie niemo┐liwe albo ekologicznie lub ekonomicznie nieracjonalne.  
3. Rada Ministr≤w mo┐e okre╢liµ, w drodze rozporz▒dzenia, dla poszczeg≤lnych rodzaj≤w odpad≤w czas, po up│ywie kt≤rego wytwarzaj▒cy odpady nie ponosi op│at za czas ich sk│adowania.  
 

Art. 31. W przypadku sk│adowania odpad≤w przez niepe│ny rok kalendarzowy op│atΩ za czas sk│adowania uiszcza siΩ w wysoko╢ci 1/12 op│aty ustalonej przy zastosowaniu stawki rocznej okre╢lonej na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 za ka┐dy pe│ny miesi▒c kalendarzowy.  
 

Art. 32. Je┐eli odpady ulegaj▒ zmieszaniu w procesach technologicznych w miejscu ich powstania lub przy usuwaniu na sk│adowisko, w czasie transportu lub w wyniku nieselektywnego gromadzenia, za podstawΩ obliczenia op│aty przyjmuje siΩ stawkΩ op│aty za ten rodzaj odpad≤w, za kt≤ry stawka op│at jest najwy┐sza.  
 

Art. 33. 1. W razie niedope│nienia przez wytwarzaj▒cego odpady obowi▒zku uiszczenia op│aty, o kt≤rej mowa w art. 27, wojewoda wydaje decyzjΩ, w kt≤rej okre╢la jej wysoko╢µ.  
2. W razie niedope│nienia przez wytwarzaj▒cego odpady obowi▒zku z│o┐enia informacji, o kt≤rej mowa w art. 29, lub z│o┐enia informacji nierzetelnej, wojewoda, w drodze decyzji, okre╢la wysoko╢µ op│aty na podstawie ustale± dokonanych we w│asnym zakresie, stosuj▒c stawki op│at powiΩkszone o 100%.  
3. W przypadkach, o kt≤rych mowa w ust. 1 i 2, za termin p│atno╢ci uwa┐a siΩ dzie±, w kt≤rym zgodnie z art. 27 ust. 1 powinna nast▒piµ wp│ata.  
 

Art. 34. 1. W razie nieterminowego uiszczenia op│aty pobiera siΩ odsetki za zw│okΩ w wysoko╢ci odsetek pobieranych za nieterminowe regulowanie zobowi▒za± podatkowych.  
2. Op│aty nie uiszczone w terminie, o kt≤rym mowa w art. 27 ust. 1, podlegaj▒ wraz z odsetkami za zw│okΩ przymusowemu ╢ci▒gniΩciu w trybie okre╢lonym w przepisach o postΩpowaniu egzekucyjnym w administracji.  
3. Koszty postΩpowania egzekucyjnego, o kt≤rym mowa w ust. 2, s▒ egzekwowane w trybie przepis≤w ustawy o postΩpowaniu egzekucyjnym w administracji.  
 

Art. 35. 1. Kwoty nadp│aconych i nienale┐nie uiszczonych op│at (nadp│aty) podlegaj▒ z urzΩdu zaliczeniu na poczet bie┐▒cych i zaleg│ych op│at, a w razie braku takich obowi▒zk≤w - podlegaj▒ zaliczeniu na poczet przysz│ych op│at, chyba ┐e wytwarzaj▒cy odpady zg│osi wniosek o ich zwrot.  
2. Wymierzone, a nie pobrane op│aty nie s▒ objΩte postΩpowaniem uk│adowym.  
 

Art. 36. Obowi▒zek uiszczenia op│aty ulega przedawnieniu z up│ywem 5 lat - licz▒c od ko±ca roku, w kt≤rym up│yn▒│ termin uiszczenia op│aty.  
 

Art. 37. 1. Za sk│adowanie odpad≤w w miejscu na ten cel nie wyznaczonym lub niezgodnie z wymaganiami okre╢lonymi decyzj▒ organu w│a╢ciwego w sprawach nadzoru budowlanego o pozwoleniu na budowΩ sk│adowiska odpad≤w, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska wymierza wytwarzaj▒cemu odpady karΩ pieniΩ┐n▒.  
2. Kary pieniΩ┐ne wytwarzaj▒cy odpady wnosi na rachunek redystrybucyjny wojew≤dzkiego inspektoratu ochrony ╢rodowiska w│a╢ciwego ze wzglΩdu na miejsce sk│adowania odpad≤w.  
3. KarΩ pieniΩ┐n▒ wymierza siΩ w zale┐no╢ci od rodzaju i ilo╢ci odpad≤w.  
4. Za ka┐d▒ rozpoczΩt▒ tonΩ odpad≤w sk│adowanych w miejscu lub w spos≤b okre╢lony w ust. 1 wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska wymierza karΩ pieniΩ┐n▒ w wysoko╢ci 0,05 jednostkowej stawki op│aty jednorazowej za ka┐d▒ dobΩ sk│adowania.  
5. Wysoko╢µ kary pieniΩ┐nej, o kt≤rej mowa w ust. 3, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska zwiΩksza o 100% w razie wyrzucenia b▒d╝ wylania odpad≤w:  

1) do w≤d powierzchniowych, podziemnych morskich w≤d wewnΩtrznych lub morza terytorialnego,  
2) nad brzegami zbiornik≤w wodnych, a zw│aszcza w strefach ochronnych ujΩµ w≤d, na terenach wyp│ywu w≤d z warstw wodono╢nych,  
3) na terenach park≤w narodowych i rezerwat≤w przyrody,  
4) na terenach le╢nych albo uzdrowiskowych lub na terenach przeznaczonych na cele turystyczno-wypoczynkowe. 
6. KarΩ pieniΩ┐n▒ wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska wymierza za ka┐d▒ dobΩ od dnia stwierdzenia sk│adowania odpad≤w w miejscu lub w spos≤b okre╢lony w ust. 1 do dnia zlikwidowania stwierdzonego naruszenia wymaga± ochrony ╢rodowiska przez wytwarzaj▒cego odpady.  
7. ú▒czn▒ karΩ pieniΩ┐n▒ za ca│y okres trwania stwierdzonego naruszenia wymaga± ochrony ╢rodowiska wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska wymierza po zlikwidowaniu tego naruszenia oraz gdy decyzja okre╢laj▒ca dobowy wymiar kary pieniΩ┐nej stanie siΩ ostateczna.  
8. Je┐eli do dnia 31 grudnia danego roku naruszenie wymaga± ochrony ╢rodowiska nie zosta│o usuniΩte, │▒czn▒ karΩ pieniΩ┐n▒ wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska wymierza za okres do dnia 31 grudnia tego roku, natomiast od dnia 1 stycznia nastΩpnego roku dobowy wymiar kary pieniΩ┐nej stanowi podstawΩ do wymierzania nastΩpnej │▒cznej kary pieniΩ┐nej.  
9. W razie kolejnego sk│adowania odpad≤w przez tego samego wytwarzaj▒cego odpady w miejscu lub w spos≤b okre╢lony w ust. 1, wysoko╢µ kary pieniΩ┐nej, o kt≤rej mowa w ust. 4, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska zwiΩksza o 100%.  
10. Wymierzone │▒czne kary pieniΩ┐ne, nie uiszczone w wyznaczonym terminie, podlegaj▒ wraz z odsetkami za zw│okΩ przymusowemu ╢ci▒gniΩciu w trybie okre╢lonym w przepisach o postΩpowaniu egzekucyjnym w administracji.  
11. Koszty postΩpowania egzekucyjnego, o kt≤rym mowa w ust. 10, s▒ egzekwowane w trybie przepis≤w ustawy o postΩpowaniu egzekucyjnym w administracji.  
12. Wymierzone, a nie pobrane │▒czne kary pieniΩ┐ne nie s▒ objΩte postΩpowaniem uk│adowym.  
13. Kary pieniΩ┐ne obci▒┐aj▒ zysk lub powiΩkszaj▒ stratΩ wytwarzaj▒cego odpady po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.  
 

Art. 38. 1. Nie mo┐na wydaµ decyzji w sprawie wymierzenia kary pieniΩ┐nej, je┐eli od dnia, w kt≤rym stwierdzono przyczynΩ jej wymierzenia, up│ynΩ│o 5 lat.  
2. Wymierzonej │▒cznej kary pieniΩ┐nej nie pobiera siΩ po up│ywie 5 lat od dnia, w kt≤rym decyzja ustalaj▒ca jej wysoko╢µ sta│a siΩ ostateczna, lub w razie odroczenia terminu p│atno╢ci tej kary - po up│ywie 5 lat od up│ywu okresu odroczenia.  
3. W razie roz│o┐enia │▒cznej kary pieniΩ┐nej na raty, bieg terminu, o kt≤rym mowa w ust. 2, rozpoczyna siΩ od dnia p│atno╢ci ostatniej raty.  
 

Art. 39. 1. Termin p│atno╢ci │▒cznej kary pieniΩ┐nej wynosi 14 dni od dnia, w kt≤rym decyzja w sprawie jej wymierzenia sta│a siΩ ostateczna.  
2. W razie nieterminowego uiszczenia │▒cznej kary pieniΩ┐nej pobierane s▒ odsetki za zw│okΩ, w wysoko╢ci odsetek pobieranych za nieterminowe regulowanie zobowi▒za± podatkowych.  
 

Art. 40. 1. Termin p│atno╢ci wymierzonej │▒cznej kary pieniΩ┐nej, na wniosek ukaranego wytwarzaj▒cego odpady, mo┐e byµ odroczony lub │▒czna kara pieniΩ┐na mo┐e byµ roz│o┐ona na raty, na okres nie d│u┐szy ni┐ 5 lat.  
2. Decyzja o odroczeniu terminu p│atno╢ci │▒cznej kary pieniΩ┐nej mo┐e byµ podjΩta w razie stwierdzenia, ┐e ukarany wytwarzaj▒cy odpady realizuje przedsiΩwziΩcia, kt≤rych wykonanie, w okresie nie d│u┐szym ni┐ 5 lat, zapewni usuniΩcie przyczyn wymierzenia kary pieniΩ┐nej.  
3. Decyzja o roz│o┐eniu │▒cznej kary pieniΩ┐nej na raty mo┐e byµ podjΩta w razie stwierdzenia, ┐e uiszczenie w ca│o╢ci wymierzonej │▒cznej kary pieniΩ┐nej w terminie okre╢lonym w art. 39 ust. 1 znacznie ograniczy lub uniemo┐liwi prowadzenie przedsiΩwziΩµ, kt≤rych wykonanie ma zapewniµ usuniΩcie przyczyny wymierzenia tej kary.  
4. Decyzje w sprawach okre╢lonych w ust. 2 i 3 podejmuje wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska.  
5. Wniosek o odroczenie terminu p│atno╢ci lub roz│o┐enie │▒cznej kary pieniΩ┐nej na raty mo┐e byµ zg│oszony w ci▒gu 14 dni od dnia, w kt≤rym decyzja o wymierzeniu tej kary sta│a siΩ ostateczna.  
6. ú▒czn▒ karΩ pieniΩ┐n▒, kt≤rej termin p│atno╢ci zosta│ odroczony, podwy┐sza siΩ o 100% i o wska╝nik wzrostu cen towar≤w i us│ug w okresie odroczenia, og│aszany w obwieszczeniu Prezesa G│≤wnego UrzΩdu Statystycznego w Dzienniku UrzΩdowym "Monitor Polski", i pobiera siΩ niezw│ocznie po terminie odroczenia, je┐eli przedsiΩwziΩcia, o kt≤rych mowa w ust. 2, nie zosta│y w tym terminie wykonane.  
7. Kara, o kt≤rej mowa w ust. 6, jest umarzana w ca│o╢ci, pod warunkiem ┐e zosta│y terminowo wykonane przedsiΩwziΩcia bΩd▒ce podstaw▒ odroczenia p│atno╢ci │▒cznej kary pieniΩ┐nej i zosta│y usuniΩte przyczyny wymierzenia tej kary.  
 

Art. 41. 1. Wp│ywy z tytu│u op│at, o kt≤rych mowa w art. 26, oraz z tytu│u kar pieniΩ┐nych, o kt≤rych mowa w art. 37, stanowi▒ dochody Narodowego Funduszu Ochrony ªrodowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojew≤dzkich i gminnych funduszy ochrony ╢rodowiska i gospodarki wodnej.  
2. Zasady podzia│u wp│yw≤w miΩdzy fundusze, o kt≤rych mowa w ust. 1, oraz ich przeznaczania na okre╢lone cele reguluj▒ przepisy o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska.  

Rozdzia│ 4 
MiΩdzynarodowy obr≤t odpadami 

Art. 42. MiΩdzynarodowy obr≤t odpadami polega na przywozie odpad≤w z zagranicy na terytorium pa±stwa polskiego, przewozie odpad≤w pochodz▒cych z zagranicy przez terytorium pa±stwa polskiego oraz wywozie odpad≤w za granicΩ z terytorium pa±stwa polskiego.  
 

Art. 43. 1. Zakazuje siΩ przywozu z zagranicy odpad≤w niebezpiecznych.  
2. Przyw≤z z zagranicy odpad≤w innych ni┐ niebezpieczne jest dopuszczalny jedynie za zezwoleniem G│≤wnego Inspektora Ochrony ªrodowiska, wydanym w drodze decyzji. O wydanym zezwoleniu G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska zawiadamia niezw│ocznie Prezesa G│≤wnego UrzΩdu Ce│, Komendanta G│≤wnego Stra┐y Granicznej oraz wojewodΩ i gminΩ w│a╢ciwych ze wzglΩdu na miejsce wykorzystania lub przeznaczenia odpad≤w.  
3. Odbi≤r odpad≤w przekazywanych do urz▒dze± odbiorczych w portach morskich, rzecznych i lotniczych, powsta│ych w trakcie normalnej eksploatacji statk≤w morskich i ┐eglugi ╢r≤dl▒dowej oraz statk≤w powietrznych, nie podlega ograniczeniom, o kt≤rych mowa w ust. 1 i 2.  
4. Zezwolenie, o kt≤rym mowa w ust. 2, mo┐e byµ wydane, je┐eli spe│nione zostan▒ │▒cznie nastΩpuj▒ce warunki:  

1) odpady przeznaczone s▒ do wt≤rnego wykorzystania jako surowce w kraju lub za granic▒,  
2) nie ma na terenie kraju mo┐liwych do pozyskania odpad≤w nadaj▒cych siΩ do r≤wnorzΩdnego wykorzystania albo te┐ wystΩpuj▒ one w niewystarczaj▒cej ilo╢ci,  
3) odpady przywiezione z zagranicy lub spos≤b ich wykorzystania w kraju nie spowoduj▒ wzrostu zagro┐enia dla ╢rodowiska i nie przyczyni▒ siΩ do zwiΩkszenia masy sk│adowanych odpad≤w. 
5. G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska mo┐e uzale┐niµ wydanie zezwolenia od przedstawienia przez przywo┐▒cego odpady z zagranicy ekspertyzy co do spe│nienia warunk≤w okre╢lonych w ust. 4.  
6. Zezwolenie na przyw≤z odpad≤w z zagranicy wydaje siΩ na czas oznaczony, na wniosek przywo┐▒cego odpady, zawieraj▒cy:  
1) opis przywo┐onych odpad≤w, w tym zw│aszcza ich fizycznych i chemicznych w│a╢ciwo╢ci,  
2) okre╢lenie ilo╢ci przywo┐onych odpad≤w,  
3) wskazanie miejsca wykorzystywania odpad≤w,  
4) opis sposobu postΩpowania z przywiezionymi odpadami, w tym zw│aszcza opis technologii ich wykorzystywania wraz z opisem oddzia│ywania na ╢rodowisko,  
5) wskazanie nazwy i adresu wytwarzaj▒cego odpady oraz ich dostawcy,  
6) uzasadnienie potrzeby przywiezienia odpad≤w z zagranicy. 
7. G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska mo┐e za┐▒daµ udokumentowania stwierdze± zawartych we wniosku, o kt≤rym mowa w ust. 6.  
8. Zezwolenie, o kt≤rym mowa w ust. 2, mo┐e byµ przez G│≤wnego Inspektora Ochrony ªrodowiska cofniΩte, w drodze decyzji, bez odszkodowania w razie stwierdzenia, ┐e przywo┐▒cy odpady nie przestrzega zawartych w zezwoleniu warunk≤w. O cofniΩciu zezwolenia G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska zawiadamia niezw│ocznie Prezesa G│≤wnego UrzΩdu Ce│, Komendanta G│≤wnego Stra┐y Granicznej oraz wojewodΩ i gminΩ w│a╢ciwych ze wzglΩdu na miejsce wykorzystania lub przeznaczenia odpad≤w.  
9. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, w porozumieniu z Ministrem Gospodarki, mo┐e okre╢liµ, w drodze rozporz▒dzenia, listΩ odpad≤w, kt≤rych przywo┐enie z zagranicy nie wymaga zezwolenia, o kt≤rym mowa w ust. 2.  
 

Art. 44. 1. Wyw≤z za granicΩ odpad≤w niebezpiecznych jest dopuszczalny wy│▒cznie za zezwoleniem G│≤wnego Inspektora Ochrony ªrodowiska. O wydanym zezwoleniu G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska zawiadamia niezw│ocznie Prezesa G│≤wnego UrzΩdu Ce│ i Komendanta G│≤wnego Stra┐y Granicznej.  
2. Zezwolenie, o kt≤rym mowa w ust. 1, mo┐e byµ wydane, je┐eli:  

1) spos≤b postΩpowania z odpadami za granic▒ bΩdzie bezpieczny dla ╢rodowiska,  
2) w│a╢ciwe organy w│adz pa±stwa przyjmuj▒cego odpady niebezpieczne oraz pa±stw, przez kt≤rych terytoria odpady te bΩd▒ przewo┐one, wyra┐▒ zgodΩ na ich przyjΩcie oraz przew≤z. 
3. Przepisy ust. 1 i 2 maj▒ odpowiednie zastosowanie w przypadku przewozu odpad≤w niebezpiecznych przez terytorium pa±stwa polskiego.  
4. Zezwolenie na wyw≤z odpad≤w za granicΩ wydaje siΩ na czas oznaczony, na wniosek wywo┐▒cego odpady, zawieraj▒cy:  
1) opis wywo┐onych odpad≤w, w tym zw│aszcza ich fizycznych i chemicznych w│a╢ciwo╢ci, wraz z opisem sposobu wytworzenia tych odpad≤w i informacj▒ o wymaganiach dotycz▒cych zasad ostro┐nego obchodzenia siΩ z odpadami,  
2) okre╢lenie ilo╢ci wywo┐onych odpad≤w,  
3) wskazanie trasy wywozu odpad≤w, rodzaju transportu i opakowania odpad≤w,  
4) wskazanie nazwy i adresu podmiotu odbieraj▒cego odpady oraz miejsca ich wykorzystywania,  
5) opis sposobu postΩpowania z odpadami za granic▒,  
6) uzasadnienie potrzeby wywozu odpad≤w. 
5. G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska mo┐e za┐▒daµ udokumentowania danych zawartych we wniosku, o kt≤rym mowa w ust. 4.  
6. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa mo┐e, w drodze rozporz▒dzenia, wprowadziµ obowi▒zek uzyskiwania zezwole± na wyw≤z do okre╢lonych pa±stw odpad≤w innych ni┐ niebezpieczne.  
7. Minister Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa mo┐e, w drodze rozporz▒dzenia, wprowadziµ obowi▒zek sk│adania wniosku o wydanie zezwolenia na wyw≤z odpad≤w za granicΩ na formularzu, wed│ug wzoru okre╢lonego w rozporz▒dzeniu.  
8. Zezwolenie na przew≤z odpad≤w niebezpiecznych przez terytorium pa±stwa polskiego wydaje siΩ na czas oznaczony, na wniosek zawieraj▒cy:  
1) opis przewo┐onych odpad≤w, w tym zw│aszcza ich fizycznych i chemicznych w│a╢ciwo╢ci, wraz z opisem sposobu wytworzenia tych odpad≤w i informacj▒ o wymaganiach dotycz▒cych zasad ostro┐nego obchodzenia siΩ z odpadami,  
2) okre╢lenie ilo╢ci przewo┐onych odpad≤w,  
3) wskazanie trasy przewozu odpad≤w, rodzaju transportu i opakowania odpad≤w,  
4) wskazanie nazwy i adresu podmiotu odbieraj▒cego odpady oraz miejsca ich wykorzystywania. 
9. G│≤wny Inspektor Ochrony ªrodowiska mo┐e za┐▒daµ udokumentowania danych zawartych we wniosku, o kt≤rym mowa w ust. 8.  
10. Je┐eli zagospodarowanie wywiezionych z terytorium pa±stwa polskiego odpad≤w nie mo┐e byµ dokonane zgodnie z warunkami kontraktu albo te┐ wyw≤z nast▒pi│ bez zezwolenia, eksporter obowi▒zany jest do odebrania tych odpad≤w.  
 

Art. 45. Minister Gospodarki, w porozumieniu z Ministrami Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa oraz Transportu i Gospodarki Morskiej, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, wzory dokument≤w stosowanych w miΩdzynarodowym obrocie odpadami.

Rozdzia│ 5 
Przepisy karne 

Art. 46. 1. Kto, wbrew ci▒┐▒cemu na nim obowi▒zkowi, nie usuwa odpad≤w z miejsc ich powstawania, nie unieszkodliwia tych odpad≤w, b▒d╝ te┐ usuwa, wykorzystuje lub unieszkodliwia je, miesza lub transportuje, albo dopuszcza do usuwania, wykorzystywania b▒d╝ unieszkodliwiania, mieszania lub transportowania w warunkach nara┐enia na niebezpiecze±stwo ┐ycia lub zdrowia ludzi albo zagro┐enia zniszczeniem ╢rodowiska w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolno╢ci do lat 3.  
2. Je┐eli nastΩpstwem czynu okre╢lonego w ust. 1 jest zniszczenie ╢rodowiska w znacznych rozmiarach, sprawca podlega karze pozbawienia wolno╢ci do lat 5.  
3. Je┐eli nastΩpstwem czynu okre╢lonego w ust. 1 jest ciΩ┐kie uszkodzenie cia│a lub ciΩ┐ki rozstr≤j zdrowia cz│owieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolno╢ci od 6 miesiΩcy do lat 5.  
4. Je┐eli nastΩpstwem czynu okre╢lonego w ust. 1 jest ╢mierµ cz│owieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolno╢ci od 6 miesiΩcy do lat 8.  
5. Je┐eli sprawca czynu okre╢lonego w ust. 1 dzia│a nieumy╢lnie, podlega karze pozbawienia wolno╢ci do lat 2, ograniczenia wolno╢ci albo grzywny.  
 

Art. 47. Kto przywozi do kraju z zagranicy odpady niebezpieczne albo te┐ wywozi je za granicΩ bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega karze pozbawienia wolno╢ci do lat 5.  
 

Art. 48. 1. Kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom przywozi do kraju albo wywozi za granicΩ odpady inne ni┐ niebezpieczne, podlega karze pozbawienia wolno╢ci do lat 3.  
2. W przypadkach mniejszej wagi sprawca podlega karze pozbawienia wolno╢ci do roku, ograniczenia wolno╢ci albo grzywny.  
 

Art. 49. Kto bez wymaganego zezwolenia lub uzgodnienia b▒d╝ z naruszeniem warunk≤w w nich okre╢lonych wytwarza odpady, usuwa z miejsc ich powstawania lub je wykorzystuje, unieszkodliwia lub przemieszcza, podlega karze aresztu albo grzywny.  
 

Art. 50. Kto sk│aduje odpady w miejscu na ten cel nie wyznaczonym lub spala na powierzchni ziemi, poza obiektami i urz▒dzeniami technicznymi, o kt≤rych mowa w art. 20 ust. 3, podlega karze aresztu albo grzywny.  
 

Art. 51. 1. Kto jako u┐ytkownik nie zwraca i kto jako producent, importer lub sprzedawca substancji truj▒cych nie odbiera opakowa± po tych substancjach lub te┐ nie zwraca albo nie odbiera substancji truj▒cych przeterminowanych, w uszkodzonych opakowaniach oraz nie nadaj▒cych siΩ do dalszego u┐ytku, podlega karze aresztu albo grzywny.  
2. Tej samej karze podlega ten, kto jako u┐ytkownik nie zwraca, a jako producent, importer lub sprzedawca nie odbiera innych opakowa± i wyrob≤w, na kt≤re obowi▒zek ten zosta│ rozszerzony.  
 

Art. 52. Kto, bΩd▒c obowi▒zany, nie umieszcza na opakowaniach informacji i oznacze± u│atwiaj▒cych ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z wymaganiami ochrony ╢rodowiska, podlega karze grzywny.  
 

Art. 53. Kto, bΩd▒c obowi▒zany do prowadzenia ewidencji wytwarzanych odpad≤w lub przekazywania wymaganych informacji i zawiadomie±, nie wykonuje tego obowi▒zku albo wykonuje go nierzetelnie, podlega karze grzywny.  
 

Art. 54. Kto zarz▒dzaj▒c sk│adowiskiem odpad≤w nie dope│nia ci▒┐▒cych na nim obowi▒zk≤w w zakresie ewidencji przyjmowanych do sk│adowania odpad≤w, selektywnego ich sk│adowania, zapewnienia w│a╢ciwego funkcjonowania urz▒dze± stanowi▒cych wyposa┐enie sk│adowiska, przestrzegania wymaga± sanitarnych, bezpiecze±stwa i higieny pracy, przeciwpo┐arowych, zasad ochrony ╢rodowiska oraz nieprzyjmowania na sk│adowisko odpad≤w o sk│adzie niezgodnym z dokumentami wymaganymi przy obrocie odpadami, podlega karze grzywny.  
 

Art. 55. Orzekanie w sprawach, o kt≤rych mowa w art. 49-54, nastΩpuje na zasadach i w trybie okre╢lonym w Kodeksie postΩpowania w sprawach o wykroczenia.  

 
 
Rozdzia│ 6 
Przepisy przej╢ciowe i ko±cowe 

Art. 56. Obowi▒zki, o kt≤rych mowa w art. 18, dotycz▒ opakowa± i substancji truj▒cych wytworzonych w kraju lub sprowadzonych z zagranicy po wej╢ciu w ┐ycie ustawy.  
 

Art. 57. 1. Zachowuj▒ moc decyzje o wyznaczeniu sk│adowiska odpad≤w, wydane na podstawie dotychczasowych przepis≤w.  
2. Organy w│a╢ciwe w sprawach nadzoru budowlanego, w okresie 2 lat od dnia wej╢cia w ┐ycie ustawy, dostosuj▒ decyzje, o kt≤rych mowa w ust. 1, do wymaga± ustawy, a w szczeg≤lno╢ci uchyl▒ lub zmieni▒ decyzje o wyznaczeniu sk│adowiska odpad≤w, w razie gdy s▒ one niezgodne z przepisami ustawy.  
 

Art. 58. 1. Zarz▒dzaj▒cy sk│adowiskami odpad≤w, istniej▒cymi w dniu wej╢cia w ┐ycie ustawy, dostosuj▒ funkcjonowanie tych sk│adowisk do wymaga±, okre╢lonych w art. 24 ust. 1 pkt 1-3, w ci▒gu roku od dnia, w kt≤rym decyzje wymienione w art. 57 ust. 2 sta│y siΩ ostateczne.  
2. Je┐eli po up│ywie terminu, o kt≤rym mowa w ust. 1, sk│adowisko bΩdzie eksploatowane niezgodnie z wymaganiami okre╢lonymi w decyzji wydanej na podstawie art. 57 ust. 2, wojew≤dzki inspektor ochrony ╢rodowiska mo┐e wydaµ decyzjΩ o wstrzymaniu korzystania ze sk│adowiska.  
 

Art. 59. Wytwarzaj▒cy odpady s▒ obowi▒zani w okresie jednego roku od dnia wej╢cia w ┐ycie ustawy przedstawiµ odpowiednio wojewodzie b▒d╝ w≤jtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta dokumenty okre╢lone w art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1, niezbΩdne do wydania zezwolenia lub uzgodnienia, o kt≤rych mowa w art. 8.  
 

Art. 60. 1. W ramach programu, o kt≤rym mowa w art. 19 ust. 3, w≤jt, burmistrz lub prezydent miasta w okresie 1 roku od dnia wej╢cia w ┐ycie ustawy sporz▒dzi ewidencjΩ:  

1) sk│adowisk odpad≤w,  
2) nie eksploatowanych sk│adowisk odpad≤w, na kt≤rych nie przeprowadzono jeszcze rekultywacji i zagospodarowania ich terenu,  
3) miejsc gromadzenia odpad≤w, kt≤re nie zosta│y wyznaczone decyzj▒ w│a╢ciwego organu. 
2. Zarz▒dzaj▒cy sk│adowiskiem lub w│a╢ciciele nieruchomo╢ci, na kt≤rych znajduj▒ siΩ sk│adowiska i miejsca gromadzenia odpad≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, s▒ obowi▒zani do przekazania w│a╢ciwemu w≤jtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta informacji niezbΩdnych do sporz▒dzenia ewidencji.  
 

Art. 61. Do spraw wszczΩtych, a nie zako±czonych decyzj▒ ostateczn▒ przed dniem wej╢cia w ┐ycie ustawy, stosuje siΩ przepisy ustawy, z zastrze┐eniem art. 62.  
 

Art. 62. Do obliczania i pobierania op│at za sk│adowanie odpad≤w przed dniem wej╢cia w ┐ycie ustawy stosuje siΩ przepisy dotychczasowe.  
 

Art. 63. W rozporz▒dzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 pa╝dziernika 1934 r. - Prawo o postΩpowaniu uk│adowym (Dz. U. Nr 93, poz. 836, z 1950 r. Nr 38, poz. 349, z 1990 r. Nr 55, poz. 320 oraz z 1996 r. Nr 6, poz. 43 i Nr 43, poz. 189) w art. 4 w º 1 po pkt 6 kropkΩ zastΩpuje siΩ przecinkiem i dodaje siΩ pkt 7 w brzmieniu:  

"7) wymierzone na podstawie ustawy o odpadach, a nie pobrane op│aty za umieszczenie odpad≤w na sk│adowisku odpad≤w i za czas ich sk│adowania oraz │▒czne kary pieniΩ┐ne."  
 
Art. 64. W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 46, poz. 296) wprowadza siΩ nastΩpuj▒ce zmiany:   1) w art. 3 skre╢la siΩ pkt 5 i 5a;  
2) skre╢la siΩ art. 53, 53d, 53f ust. 1, art. 54, 54a, 55, 56 i 58 oraz oznaczenie i tytu│ rozdzia│u 8 w dziale II;  
3) skre╢la siΩ art. 53a-53c, 53e i 53f ust. 2;  
4) w art. 86:  
a) w ust. 2 skre╢la siΩ pkt 2,  
b) w ust. 3 skre╢la siΩ wyrazy "i 2"; 
5) w art. 86a:   a) w ust. 1 skre╢la siΩ wyrazy "i sk│adowanie odpad≤w",  
b) skre╢la siΩ ust. 2; 
6) w art. 86b w ust. 1 po wyrazach "do powietrza" przecinek zastΩpuje siΩ kropk▒, a pozosta│e wyrazy skre╢la siΩ;  
7) w art. 86e w ust. 1 skre╢la siΩ wyrazy "rodzaje sk│adowanych odpad≤w";  
8) w art. 106 w ust. 1 skre╢la siΩ pkt 5;  
9) w art. 108 w ust. 2 skre╢la siΩ wyrazy "albo s│u┐▒cych do unieszkodliwiania odpad≤w";  
10) skre╢la siΩ art. 108a;  
11) w art. 110 w ust. 1 skre╢la siΩ pkt 3.  
 
Art. 65. W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od os≤b fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 43, poz. 163, Nr 90, poz. 419, Nr 113, poz. 547, Nr 123, poz. 602 i Nr 126, poz. 626, z 1995 r. Nr 5, poz. 25 i Nr 133, poz. 654, z 1996 r. Nr 25, poz. 113, Nr 87, poz. 395, Nr 137, poz. 638, Nr 147, poz. 686 i Nr 156, poz. 776 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 30, poz. 164, Nr 71, poz. 449 i Nr 85, poz. 538) wprowadza siΩ nastΩpuj▒ce zmiany:   1) w art. 21:   a) w ust. 1 w pkt 54 kropkΩ zastΩpuje siΩ przecinkiem i dodaje siΩ pkt 55 w brzmieniu:   "55) czΩ╢µ dochod≤w uzyskanych w roku podatkowym z dzia│alno╢ci okre╢lonej w art. 10 ust. 1 pkt 3, w kt≤rej wykorzystuje siΩ odpady wytworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustalona w takim stosunku, w jakim za poprzedni rok podatkowy pozostaje warto╢µ wykorzystanych odpad≤w w og≤lnej warto╢ci surowc≤w i odpad≤w zu┐ytych w procesie produkcji.",  b) dodaje siΩ ust. 4 w brzmieniu:   "4. Minister Finans≤w, w porozumieniu z Ministrem Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, rodzaje odpad≤w, kt≤rych wykorzystanie uprawnia do zwolnienia, o kt≤rym mowa w ust. 1 pkt 55, oraz szczeg≤│owe zasady ustalania warto╢ci odpad≤w wykorzystywanych w procesie produkcji.";  2) w art. 26a:   a) w ust. 9 w pkt 2:   - dodaje siΩ now▒ lit. a) w brzmieniu:   "a) 2% w zakresie zbi≤rki, skupu i segregacji odpad≤w,"  - dotychczasowe lit. a) i b) otrzymuj▒ oznaczenie lit. b) i c),  b) w ust. 9 w pkt 3 wyrazy "w pkt 2 lit. a)" zastΩpuje siΩ wyrazami "w pkt 2 lit. a) lub b)", a wyrazy "ni┐ 3%" zastΩpuje siΩ wyrazami "ni┐ odpowiednio 2% lub 3%",  
c) w ust. 11 w pkt 6 kropkΩ zastΩpuje siΩ przecinkiem i dodaje siΩ pkt 7 w brzmieniu:  
"7) kt≤rzy ponie╢li wydatki, o kt≤rych mowa w ust. 3 pkt 1-3 oraz pkt 7 i 8, na cele zwi▒zane z wykorzystywaniem odpad≤w okre╢lonych w ustawie o odpadach, je┐eli za poprzedni rok podatkowy udzia│ warto╢ci wykorzystanych odpad≤w w og≤lnej warto╢ci surowc≤w i odpad≤w zu┐ytych w procesie produkcji wyni≤s│ co najmniej 10%; przepis art. 21 ust. 4 stosuje siΩ odpowiednio.",  d) w ust. 13 w pkt 1 i w ust. 14 w pkt 1 wyrazy "ust. 11 pkt 2-6" zastΩpuje siΩ wyrazami "ust. 11 pkt 2-7",  
e) w ust. 18 wyrazy "1997 r." zastΩpuje siΩ wyrazami "1998 r.",  
f) w ust. 19 wyrazy "1998 r." zastΩpuje siΩ wyrazami "1999 r.",  
g) w ust. 25 wyrazy "we wstΩpnym rocznym" zastΩpuje siΩ wyrazami "w rocznym",  
h) w ust. 28 w pkt 3 wyraz "oraz" zastΩpuje siΩ przecinkiem, a po wyrazie "wypoczynek" dodaje siΩ wyrazy "oraz zbi≤rka, skup i segregacja odpad≤w". 
 
Art. 66. W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od os≤b prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 43, poz. 163, Nr 80, poz. 368, Nr 87, poz. 406, Nr 90, poz. 419, Nr 113, poz. 547, Nr 123, poz. 602 i Nr 127, poz. 627, z 1995 r. Nr 5, poz. 25, Nr 86, poz. 433, Nr 96, poz. 478, Nr 133, poz. 654 i Nr 142, poz. 704, z 1996 r. Nr 25, poz. 113, Nr 34, poz. 146, Nr 90, poz. 405, Nr 137, poz. 639 i Nr 147, poz. 686 oraz z 1997 r. Nr 9, poz. 44, Nr 28, poz. 153 i Nr 79, poz. 484) wprowadza siΩ nastΩpuj▒ce zmiany:   1) w art. 17:   a) w ust. 1 w pkt 27 kropkΩ zastΩpuje siΩ przecinkiem i dodaje siΩ pkt 28 w brzmieniu:   "28) czΩ╢µ dochod≤w uzyskanych w roku podatkowym z dzia│alno╢ci gospodarczej, w kt≤rej wykorzystuje siΩ odpady wytworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustalona w takim stosunku, w jakim za poprzedni rok podatkowy pozostaje warto╢µ wykorzystanych odpad≤w w og≤lnej warto╢ci surowc≤w i odpad≤w zu┐ytych w procesie produkcji.",  b) dodaje siΩ ust. 3 w brzmieniu:   "3. Minister Finans≤w, w porozumieniu z Ministrem Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa, okre╢li, w drodze rozporz▒dzenia, rodzaje odpad≤w, kt≤rych wykorzystanie uprawnia do zwolnienia, o kt≤rym mowa w ust. 1 pkt 28, oraz szczeg≤│owe zasady ustalania warto╢ci odpad≤w wykorzystywanych w procesie produkcji.";  2) w art. 18a:   a) w ust. 1 w pkt 2 wyrazy "ust. 17 pkt 2" zastΩpuje siΩ wyrazami "ust. 19 pkt 2",  
b) w ust. 8 w pkt 2:  
- dodaje siΩ now▒ lit. a) w brzmieniu:  
"a) 2% z dzia│alno╢ci w zakresie zbi≤rki, skupu i segregacji odpad≤w,"  
- dotychczasowe lit. a) i b) otrzymuj▒ oznaczenie lit. b) i c), 
c) w ust. 8 w pkt 3 wyrazy "w pkt 2 lit. a)" zastΩpuje siΩ wyrazami "w pkt 2 lit. a) lub b)", a wyrazy "ni┐ 4%" zastΩpuje siΩ wyrazami "ni┐ odpowiednio 2% lub 4%",  
d) w ust. 10 w pkt 6 kropkΩ zastΩpuje siΩ przecinkiem i dodaje siΩ pkt 7 w brzmieniu:  
"7) kt≤rzy ponie╢li wydatki, o kt≤rych mowa w ust. 2 pkt 1-3 oraz pkt 7 i 8, na cele zwi▒zane z wykorzystywaniem odpad≤w okre╢lonych w ustawie o odpadach, je┐eli za poprzedni rok podatkowy udzia│ warto╢ci wykorzystanych odpad≤w w og≤lnej warto╢ci surowc≤w i odpad≤w zu┐ytych w procesie produkcji wyni≤s│ co najmniej 10%; przepis art. 17 ust. 3 stosuje siΩ odpowiednio.",  e) w ust. 12 w pkt 1 wyrazy "ust. 10 pkt 2-6" zastΩpuje siΩ wyrazami "ust. 10 pkt 2-7",  
f) w ust. 17:  
- w pkt 1 wyrazy "1997 r." zastΩpuje siΩ wyrazami "1998 r.",  
- w pkt 2 wyrazy "1998 r." zastΩpuje siΩ wyrazami "1999 r.",  
- w pkt 3 wyrazy "1999 r." zastΩpuje siΩ wyrazami "2000 r.", 
g) "w ust. 28 w pkt 3 wyraz "oraz" zastΩpuje siΩ przecinkiem, a po wyrazie "wypoczynek" dodaje siΩ wyrazy "oraz zbi≤rka, skup i segregacja odpad≤w". 
 
Art. 67. Do czasu wydania przez Ministra Gospodarki rozporz▒dzenia, o kt≤rym mowa w art. 45 ustawy, zachowuj▒ moc dotychczasowe przepisy w sprawie wzor≤w dokument≤w stosowanych w miΩdzynarodowym obrocie odpadami.  
 

Art. 68. Ustawa wchodzi w ┐ycie z dniem 1 stycznia 1998 r., z tym ┐e przepisy rozdzia│u 4 oraz art. 47, 48 i art. 64 pkt 3 i 10 wchodz▒ w ┐ycie o up│ywie 3 miesiΩcy od dnia og│oszenia. 

| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]