[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

 

Ha│as


"Nadejdzie kiedy╢ czas, gdy ludzko╢µ bΩdzie musia│a rozprawiµ siΩ z ha│asem r≤wnie stanowczo, jak dzi╢ rozprawia siΩ z choler▒ i d┐um▒"

Robert Koch

1. Dopuszczalne normy
 

Dopuszczalne poziomy ha│asu w ╢rodowisku (L Aeq)
Obowi▒zuj▒ce od 14 lipca 1998 r.

Przeznaczenie terenu

godziny 6.00 - 22.00

22.00 - 6.00

- Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
- Tereny szpitali i dom≤w opieki w miastach

- Tereny zabudowy zwi▒zanej ze sta│ym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i m│odzie┐y

55 dB

45 dB

- Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej
- Tereny zabudowy mieszk. jednorodzinnej z us│ugami rzemie╢lniczymi

60 dB

50 dB

Tereny w strefie ╢r≤dmiejskiej miat pow. 100 000 mieszk. ze zwart▒ zabudow▒ i koncentracj▒ obiekt≤w us│ugowych

65 dB

55 dB


2. Poziom ha│asu

R≤wnowa┐ny poziom d╝wiΩku A na Je┐ycach w godz. 6.00 - 22.00
╝r≤d│o : Wojew≤dzki Inspektorat Ochrony ªrodowiska, 1998 r.

┐≤│tym t│em zaznaczono pomiary na terenie dzia│alnia ROJ

Ulica

odcinek

poziom ha│asu L (Aeq)

D▒browskiego
Roosevelta - al. Polska
72 -74 dB
D▒browskiego
al. Polska - S│upska
75 - 76 dB

Kraszewskiego

ca│a

72 dB

Lutycka

Strzeszy±ska - D▒browskiego

74 - 76 dB

Niestachowska

ca│a

78 dB

Obornicka

Szarych Szereg≤w - Lechicka

74 - 75 dB

Polna

Bukowska - D▒browskiego

70 dB

Polska

Bukowska - D▒browskiego

75 dB

Przybyszewskiego

Bukowska - D▒browskiego

76 dB

Roosevelta

Pozna±ska - D▒browskiego

76 dB

Strzeszy±ska

Szarych Szereg≤w - Oma±kowskiej

75 dB

Wielkopolska

ca│a

73 dB

Witosa

Lechicka - Wojska Polskiego

76 - 77 dB

Zakopia±ska

Szarych Szereg≤w - Druskiennicka

67 dB

»eromskiego

ca│a

75 dB


3 ¼r≤d│a ha│asu

G│≤wnym ╝r≤d│em ha│asu na Je┐ycach jest tramsport samochodowy. Sw≤j udzia│ w emisji zanieczyszcze± komunikacyjnych ma r≤wnie┐ lotnictwo (lotnisko úawica) i kolej. ¼r≤d│a ha│asu przemys│owego wystΩpuj▒ tylko w niewielu punktach dzielnicy i nie maj▒ du┐ego zasiΩgu oddzia│ywania.

4. Ha│as a nasze zdrowie

 
     W tym roku mija setna rocznica powstania Verein gegen den StrassenlΣrm (Towarzystwa przeciw Ha│asowi Ulicznemu) z Norymbergii. By│o to pierwsze stowarzyszenie maj▒ce na celu przeciwdzia│anie ha│asowi. O ujemnym dzia│aniu ha│asu na organizm ludzki wiadomo od dawna. Angielski odpowiednik s│owa "ha│as" - "noise" ma swoje ╝r≤d│o w │aci±skim "noceo" - "szkodziµ, przeszkadzaµ". Na pocz▒tku XVI niemiecki lekarz i przyrodnik Paracelsus opisywa│ choroby wystΩpuj▒ce u ludzi pracuj▒cych w ha│asie. Zjawisko to dotyczy│o tylko w▒skiej grupy os≤b - rzemie╢lnik≤w, g≤rnik≤w. W XX wieku, za spraw▒ powszechnej motoryzacji, ha│as sta│ siΩ zjawiskiem powszechnym. Szacuje siΩ, ┐e oko│o 40 % Polak≤w ┐yje w ha│asie przekraczaj▒cym dopuszczalne normy.

    Istotnym problemem naszych miast jest ska┐enie ╢rodowiska ha│asem. Ha│as, docieraj▒c do ucha wywo│uje nie tylko s│yszenie d╝wiΩku powoduj▒ce okre╢lony dyskomfort, ale tak┐e wyzwala pewien mechanizm obronny organizmu. Ewolucja obdarzy│a cz│owieka s│uchem, kt≤ry pomaga│ zlokalizowaµ wroga. Przez tysi▒ce lat silny sygna│ akustyczny przygotowywa│ organizm do walki - zwrot g│owy w stronΩ ╝r≤d│a d╝wiΩku, rozszerzone ╝renice, wiΩksze tΩtno i ci╢nienie krwi, napiΩcie miΩ╢ni, przyspieszony oddech. Czynno╢ci te dziej▒ siΩ odruchowo. Ten mechanizm obronny pozosta│ do dzi╢ u ludzi, natomiast liczba ╝r≤de│ oraz poziom ha│asu gwa│townie wzr≤s│ zw│aszcza w ostatnim stuleciu. Szkodliwo╢µ ha│asu na organizm cz│owieka uwarunkowana jest nie tylko od poziomu, ale r≤wnie┐ od rodzaju. Monotonny szum o niskim natΩ┐eniu jest mniej szkodliwy ni┐ pozosta│e d╝wiΩki. Wynika to r≤wnie┐ z ewolucji. Cichy szum wystΩpowa│ powszechnie w ╢rodowisku cz│owieka - podmuchy wiatru, szelest li╢ci czy rzek, nad kt≤rymi budowa│ swoje siedziby.

     Aby nasz organizm m≤g│ normalnie funkcjonowaµ, aby prawid│owo przebiega│y procesy psychiczne, potrzebny jest spokojny sen. Spokojny, niezak│≤cony sen jest naturaln▒ form▒ regeneracji organizmu. Po dobrze przespanej nocy cz│owiek budzi siΩ wypoczΩty, gdy┐ jego kom≤rki nerwowe s▒ zasobne w substancje od┐ywcze, a przez to gotowe do aktywno╢ci. D│ugotrwa│y ha│as prowadzi do zaburzenia snu a w rezultacie do powa┐nych zaburze± czynno╢ci m≤zgu.

     U os≤b czΩsto s│uchaj▒cych bardzo g│o╢nych koncert≤w , podczas kt≤rych natΩ┐enie ha│asu wynosi ok. 110 dB , czy permanentnie u┐ywaj▒cych walkmany mo┐e dochodziµ do zaburze± w uk│adzie nerwowym. NastΩpuje zaburzenie czucia, wzmo┐ona pobudliwo╢µ, bezsenno╢µ, b≤le g│owy, szybkie znu┐enie podczas pracy intelektualnej, brak zdolno╢ci zapamiΩtywania i stres.

 Nie trzeba korzystaµ z walkman≤w, czy te┐ chodziµ na koncerty jednak unikniΩcie ha│asu ulicznego jest niemo┐liwe. Ha│as uliczny powoduje podobne efekty. Stres psychiczny powodowany uci▒┐liwym ha│asem jest jednym z potΩ┐nych czynnik≤w ryzyka w zachorowalno╢ci na wiele innych schorze± !

    Na organizm niekorzystnie oddzia│uj▒ r≤wnie┐ d╝wiΩki nies│yszalne : infrad╝wiΩki, obejmuj▒ce czΩstotliwo╢ci poni┐ej 16 kHz, i ultrad╝wiΩki, obejmuj▒ce bod╝ce akustyczne powy┐ej g≤rnej czΩstotliwo╢ci pasma s│yszalno╢ci.

5. Dzia│ania przeciw ha│asowi

    W roku 1993 zosta│ opracowany program ochrony ╢rodowiska dla wojew≤dztwa pozna±skiego. RealizacjΩ jego element≤w roz│o┐ono na 3 okresy: do 1995, 2000 i 2010 roku.  W╢r≤d "priorytet≤w ╢redniookresowe do 2000 roku" dotycz▒cych redukcji ha│asu znajduje siΩ m.in.:
 - tworzenie warunk≤w dla ograniczenia ruchu pojazd≤w indywidualnych i rozw≤j komunikacji zbiorowej,

 - wprowadzenie sieci dr≤g rowerowych,

 - wprowadzenie nowego taboru i nowych rozwi▒za± komunikacyjnych w szynowej komunikacji miejskiej i kolei,

 - zwiΩkszenie obsadze± zieleni▒ wzd│u┐ tras komunikacyjnych.

    Niestety, priorytety zawarte w powy┐szym programie nie maj▒ mocy prawnej. Dlatego wszystko zale┐y od dobrej woli, lub jej braku ze strony decydent≤w. NajczΩ╢ciej jednak tej dobrej woli brakuje, przyk│adem mo┐e byµ choµby remont ulicy D▒browskiego.

    Powinni╢my do│o┐yµ wszelkich stara± aby minimalizowaµ uci▒┐liwo╢ci zwi▒zane z ha│asem: ╢ciszmy radio by s▒siad za ╢cian▒ nie musia│ jego s│uchaµ; zwr≤µmy uwagΩ sprzedawcy, kt≤ry odtwarza muzykΩ na ulicy; wybieraj▒c siΩ do centrum wybierzmy rower czy komunikacjΩ publiczn▒ zamiast samochodu ...

╝r≤dlo: Michal Beim http://www.most.org.pl/sekcjarm

| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]