[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

 

ROZPORZíDZENIE
RADY MINISTR╙W
 
z dnia 22 grudnia 1998 r.

 

w sprawie kar pieniΩ┐nych za naruszanie wymaga± ochrony ╢rodowiska oraz rejestru decyzji dotycz▒cych tych kar

(Dz.U.98.162.1138 z dnia 30 grudnia 1998 r.)

 

Na podstawie art. 110 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:
 
 

º 1. Rozporz▒dzenie okre╢la:
1) wysoko╢µ, zasady i tryb nak│adania kar pieniΩ┐nych za naruszanie przez jednostki organizacyjne wymaga± ochrony ╢rodowiska, polegaj▒ce na:

a) przekroczeniu co do rodzaju lub ilo╢ci substancji dopuszczalnych do wprowadzania do powietrza, okre╢lonych decyzj▒ w│a╢ciwego organu,

b) przekroczeniu dopuszczalnego poziomu ha│asu, okre╢lonego decyzj▒ w│a╢ciwego organu,

2) wysoko╢µ, zasady i tryb nak│adania kar pieniΩ┐nych za naruszanie przez jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne wymaga± ochrony ╢rodowiska, polegaj▒ce na: a) usuniΩciu drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia,

b) zniszczeniu teren≤w zieleni lub drzew i krzew≤w, powodowanym niew│a╢ciwym wykonywaniem rob≤t ziemnych lub wykorzystaniem sprzΩtu mechanicznego albo urz▒dze± technicznych oraz zastosowaniem ╢rodk≤w chemicznych w spos≤b szkodliwy dla ro╢linno╢ci,

3) szczeg≤│owe zasady prowadzenia rejestru, w kt≤rym przechowywane s▒ decyzje o wymiarze kar pieniΩ┐nych oraz decyzje o odroczeniu terminu p│atno╢ci lub roz│o┐eniu kary na raty,

4) wsp≤│czynniki r≤┐nicuj▒ce wysoko╢µ kar wymierzanych za nieprzestrzeganie wymaga± ochrony ╢rodowiska.

 
 
º 2. 1. KarΩ pieniΩ┐n▒ za przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych, dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza, wymierza siΩ na podstawie pomiar≤w rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych wprowadzanych do powietrza, wykonanych przez organ w│a╢ciwy do wymierzania kar pieniΩ┐nych lub jednostki organizacyjne zobowi▒zane do prowadzenia takich pomiar≤w.

2. KarΩ pieniΩ┐n▒ za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska wymierza siΩ na podstawie pomiar≤w poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska, wykonanych przez organ w│a╢ciwy do wymierzania kar pieniΩ┐nych, z uwzglΩdnieniem stwierdzonego przekroczenia.

3. O stwierdzeniu przekroczenia organ, o kt≤rym mowa w ust. 1 i 2, zawiadamia jednostkΩ organizacyjn▒ w terminie 21 dni od dnia wykonania pomiar≤w, przekazuj▒c wyniki pomiar≤w tej jednostce.

º 3. 1. KarΩ pieniΩ┐n▒ za przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza, okre╢lonych decyzj▒ w│a╢ciwego organu, wymierza siΩ jednostkom organizacyjnym w wysoko╢ci dziesiΩciokrotnej jednostkowej stawki op│at za wprowadzanie zanieczyszcze± do powietrza, obowi▒zuj▒cej w dniu wykonania pomiar≤w.

2. KarΩ pieniΩ┐n▒ za przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza, okre╢lonych decyzj▒ w│a╢ciwego organu, wymierza siΩ za ka┐d▒ substancjΩ zanieczyszczaj▒c▒ na podstawie pomiaru w punkcie pomiarowym, w kt≤rym przekroczenie jest najwy┐sze.

º 4. 1. KarΩ pieniΩ┐n▒ za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska, okre╢lonego decyzj▒ w│a╢ciwego organu, wymierza siΩ na podstawie pomiaru poziomu d╝wiΩku A w ╢rodowisku w punkcie pomiarowym, w kt≤rym jego poziom r≤wnowa┐ny jest najwy┐szy, odrΩbnie dla pory dnia (od godz. 600 do godz. 2200) i dla pory nocy (od godz. 2200 do godz. 600).

2. Stawka kary pieniΩ┐nej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska za ka┐dy decybel (dB) przekroczenia wynosi:
 

 w przedziale   w z│ za ka┐dy dB przekroczenia
 od 1 do 5 dB   11,30 
 powy┐ej 5 do 10 dB   18,50 
 powy┐ej 10 do 15 dB   28,80 
 powy┐ej 15 dB   45,20 

3. Przy ustalaniu wymiaru kary pieniΩ┐nej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska w porze dnia stosuje siΩ stawkΩ kary pieniΩ┐nej, o kt≤rej mowa w ust. 2, pomno┐on▒ przez wsp≤│czynnik 2/3.

4. Przy ustalaniu wymiaru kary pieniΩ┐nej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska w porze nocy stosuje siΩ stawkΩ kary pieniΩ┐nej, o kt≤rej mowa w ust. 2, pomno┐on▒ przez wsp≤│czynnik 1/3.

º 5. 1. Po stwierdzeniu przekrocze±, o kt≤rych mowa w º 2 ust. 1 i 2, okre╢la siΩ, w drodze decyzji, termin rozpoczΩcia naliczania kary pieniΩ┐nej oraz jej wymiar:
1) godzinowy - za przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza - obliczony jako suma kar za ka┐dy rodzaj emitowanej substancji, pocz▒wszy od pe│nej godziny po zako±czeniu pomiar≤w,

2) dobowy - za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu przenikaj▒cego do ╢rodowiska - obliczony jako suma kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu w porze dnia i w porze nocy, pocz▒wszy od doby, w kt≤rej wykonano pomiar.
2. Je┐eli jednostka organizacyjna powoduje przekroczenia, o kt≤rych mowa w º 2 ust. 1 lub 2, nieprzerwanie przez trzy kolejne lata, wymiar kary pieniΩ┐nej godzinowy lub dobowy po tym okresie ustala siΩ stosuj▒c stawki okre╢lone w º 3 ust. 1 i º 4 ust. 2, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 2.

3. Wymiar kary pieniΩ┐nej godzinowy lub dobowy mo┐e ulec zmianie na wniosek jednostki organizacyjnej ukaranej w trybie okre╢lonym w º 5. Nowy wymiar kary ustala siΩ na podstawie wynik≤w pomiar≤w przeprowadzonych w miejscach i w spos≤b zgodny z pomiarami wykonanymi przez organ w│a╢ciwy do wymierzania kar pieniΩ┐nych lub wynik≤w pomiar≤w zgodnych z wymaganiami prowadzenia pomiar≤w, okre╢lonymi decyzj▒ organu w│a╢ciwego do wydania decyzji w trybie art. 30 ust. 2 i 3 lub art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668), przedstawionych przez ukaran▒ jednostkΩ organizacyjn▒ w terminie 30 dni od ich wykonania wraz z informacj▒ o sposobie osi▒gniΩcia przez jednostkΩ organizacyjn▒ ograniczenia przekroczenia.

4. W przypadku gdy organ w│a╢ciwy nie zakwestionuje w terminie 30 dni zasadno╢ci wniosku, o kt≤rym mowa w ust. 3, now▒ karΩ pieniΩ┐n▒ w wymiarze godzinowym albo dobowym ustala siΩ, w drodze decyzji, pocz▒wszy od pe│nej godziny lub doby wykonania pomiar≤w, o kt≤rych mowa w ust. 3.

º 6. 1. Po stwierdzeniu, z urzΩdu lub na wniosek jednostki organizacyjnej, ┐e przekroczenie usta│o, ustala siΩ w drodze decyzji karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ za czas trwania przekroczenia co do rodzaju lub ilo╢ci substancji dopuszczonych do wprowadzania do powietrza lub dopuszczalnego poziomu ha│asu. Je┐eli do dnia 31 grudnia danego roku przekroczenie to nie zosta│o usuniΩte, karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ ustala siΩ za okres do dnia 31 grudnia tego roku; natomiast od dnia 1 stycznia nastΩpnego roku wymiar kary, o kt≤rym mowa w º 5 i 7, stanowi podstawΩ do ustalenia nastΩpnej kary pieniΩ┐nej │▒cznej, z zastrze┐eniem º 9 i 16.

2. W przypadku z│o┐enia wniosku, o kt≤rym mowa w ust. 1, stosuje siΩ odpowiednio º 5 ust. 3 i 4.

3. KarΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ ustala siΩ, z zastrze┐eniem º 8, gdy decyzja wymierzaj▒ca karΩ pieniΩ┐n▒ w wymiarze godzinowym lub dobowym stanie siΩ ostateczna.

º 7. Je┐eli organ w│a╢ciwy do wymierzenia kary pieniΩ┐nej, w ci▒gu 30 dni od daty wp│ywu wniosku, o kt≤rym mowa w º 5 ust. 3 lub º 6 ust. 1, stwierdzi, ┐e przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji dopuszczalnych do wprowadzania do powietrza lub dopuszczalnego poziomu ha│asu nie usta│o albo jest wy┐sze, ni┐ podano we wniosku, wymierza karΩ pieniΩ┐n▒ w wymiarze godzinowym lub dobowym od pe│nej godziny albo doby stwierdzenia bezzasadno╢ci wniosku, stosuj▒c stawki okre╢lone w º 3 ust. 1 lub º 4 ust. 2, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 2.

º 8. 1. Jednostkom organizacyjnym, kt≤re prowadz▒ ci▒g│y pomiar ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych wprowadzanych do powietrza, ustala siΩ, z zastrze┐eniem ust. 3, karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ za przekroczenia stwierdzone na podstawie przedstawionych wynik≤w pomiar≤w.

2. KarΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ dla jednostek organizacyjnych za przekroczenie ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza ze ╝r≤de│ substancji zanieczyszczaj▒cych, o kt≤rych mowa w rozporz▒dzeniu Ministra Ochrony ªrodowiska, Zasob≤w Naturalnych i Le╢nictwa z dnia 8 wrze╢nia 1998 r. w sprawie wprowadzania substancji zanieczyszczaj▒cych do powietrza z proces≤w technologicznych i operacji technicznych (Dz. U. Nr 121, poz. 793), w przypadku pomiar≤w ci▒g│ych ustala siΩ nastΩpuj▒co:
1) je┐eli jest przekroczona ilo╢µ substancji zanieczyszczaj▒cej dopuszczonej do wprowadzania do powietrza, wyra┐ona jako dopuszczalne stΩ┐enie substancji zanieczyszczaj▒cej w gazach odlotowych, przez ╢redni▒ ilo╢µ substancji zanieczyszczaj▒cej obliczon▒ dla faktycznych godzin pracy ╝r≤d│a substancji zanieczyszczaj▒cych w ci▒gu miesi▒ca kalendarzowego - karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ ustala siΩ, mno┐▒c wielko╢µ przekroczenia przez ilo╢µ gaz≤w odlotowych odprowadzanych w tym miesi▒cu z tego ╝r≤d│a do powietrza po odliczeniu ilo╢ci gaz≤w odlotowych odpowiadaj▒cych okresom nie branym pod uwagΩ przy ustalaniu ╢redniej emisji i przez dziesiΩciokrotn▒ stawkΩ op│aty za wprowadzanie zanieczyszcze± do powietrza, obowi▒zuj▒cej w ostatnim dniu danego miesi▒ca kalendarzowego,

2) je┐eli ponad 3% ╢rednich ilo╢ci dwutlenku siarki i py│u, a ponad 5% ╢rednich ilo╢ci tlenk≤w azotu, odniesionych do 48 godzin faktycznej pracy ╝r≤d│a w ci▒gu miesi▒ca kalendarzowego, obliczanych ka┐dego dnia kalendarzowego za poprzednie dwa dni, przekracza 110% dopuszczalnej ilo╢ci tych substancji - karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ ustala siΩ, mno┐▒c warto╢ci przekrocze± spe│niaj▒ce ten warunek w kolejno╢ci wystΩpowania przez po│owΩ odpowiadaj▒cych im przep│yw≤w gaz≤w odlotowych i przez dziesiΩciokrotn▒ stawkΩ op│aty za wprowadzanie zanieczyszcze± do powietrza, obowi▒zuj▒c▒ w drugiej dobie okresu 48-godzinnego,

3) je┐eli wyst▒pi przekroczenie dopuszczalnej rocznej ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzania do powietrza - karΩ pieniΩ┐n▒ │▒czn▒ ustala siΩ mno┐▒c wielko╢µ przekroczenia przez stawkΩ op│aty za wprowadzanie zanieczyszcze± do powietrza, obowi▒zuj▒c▒ w ostatnim dniu roku, kt≤rego kara dotyczy,

4) w przypadku gdy wyniki pomiar≤w ci▒g│ych nasuwaj▒ zastrze┐enia, stosuje siΩ odpowiednio º 5 i 6.

 
 
º 9. W przypadku gdy stwierdzone przekroczenie co do rodzaju lub ilo╢ci substancji zanieczyszczaj▒cych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza nie usta│o do dnia zmiany stawek op│at za gospodarcze korzystanie ze ╢rodowiska, stanowi▒cych podstawΩ wymiaru kary, organ w│a╢ciwy do nak│adania kar pieniΩ┐nych ustala nowy wymiar kary godzinowej, stosuj▒c nowe stawki op│at.

º 10. 1. KarΩ pieniΩ┐n▒ za:
1) usuniΩcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia,

2) zniszczenie terenu zieleni lub drzew i krzew≤w, powodowane niew│a╢ciwym wykonywaniem rob≤t ziemnych lub wykorzystaniem sprzΩtu mechanicznego albo urz▒dze± technicznych oraz zastosowaniem ╢rodk≤w chemicznych w spos≤b szkodliwy dla ro╢linno╢ci,

- ustala siΩ w zale┐no╢ci od rodzaju i powierzchni zieleni, a w odniesieniu do drzew - od ich rodzaju, gatunku, odmiany i obwodu pnia.
2. Stawki kar pieniΩ┐nych za usuniΩcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia lub zniszczenie terenu zieleni, drzew lub krzew≤w zawiera za│▒cznik do rozporz▒dzenia.

3. KarΩ pieniΩ┐n▒ za usuniΩcie lub zniszczenie drzewa nie wymienionego w za│▒czniku do rozporz▒dzenia wymierza siΩ jak za usuniΩcie lub zniszczenie drzewa o podobnej warto╢ci przyrodniczej, wymienionego w tym za│▒czniku.

4. KarΩ pieniΩ┐n▒ za usuniΩcie lub zniszczenie drzewa lub krzewu na obszarze ochrony uzdrowiskowej albo na terenie zieleni miejskiej, a tak┐e na nieruchomo╢ci wpisanej do rejestru zabytk≤w, wymierza siΩ stosuj▒c stawki zawarte w za│▒czniku do rozporz▒dzenia, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 2.

º 11. Osobom fizycznym za usuniΩcie bez wymaganego zezwolenia albo zniszczenie drzewa lub krzewu oraz za zniszczenie terenu zieleni karΩ pieniΩ┐n▒ wymierza siΩ stosuj▒c stawki zawarte w rozporz▒dzeniu, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 0,1.

º 12. 1. Je┐eli jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna podjΩ│a dzia│ania w celu zachowania ┐ywotno╢ci uszkodzonego drzewa lub krzew≤w i drzewo lub krzewy zachowa│y ┐ywotno╢µ, karΩ pieniΩ┐n▒ ustala siΩ po up│ywie okresu 2 lat od podjΩcia tych dzia│a±, stosuj▒c stawki zawarte w za│▒czniku do rozporz▒dzenia, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 0,01.

2. Je┐eli jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna podjΩ│a dzia│ania w najbli┐szym okresie wegetacyjnym w celu odtworzenia zniszczonego terenu zieleni i odtworzy│a go, karΩ pieniΩ┐n▒ ustala siΩ po up│ywie tego okresu, stosuj▒c stawki zawarte w za│▒czniku do rozporz▒dzenia, pomno┐one przez wsp≤│czynnik 0,01.

º 13. 1. Organ w│a╢ciwy do nak│adania kar pieniΩ┐nych, zwany dalej "organem w│a╢ciwym do prowadzenia rejestru", przechowuje w rejestrze decyzje o wymiarze kar pieniΩ┐nych, o odroczeniu terminu p│atno╢ci kar pieniΩ┐nych lub roz│o┐eniu kar pieniΩ┐nych na raty.

2. Rejestr jest prowadzony przez organ w│a╢ciwy do prowadzenia rejestru w formie uporz▒dkowanego zbioru decyzji i uporz▒dkowanego wykazu jednostek organizacyjnych i os≤b fizycznych, kt≤rych dotycz▒ decyzje.

3. Wpisu decyzji, o kt≤rych mowa w ust. 1, do rejestru dokonuje siΩ z urzΩdu, gdy decyzja stanie siΩ ostateczna.

4. Rejestr przechowuje i przekazuje siΩ zgodnie z przepisami dotycz▒cymi klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji do cel≤w archiwalnych.

5. Rejestr jest powszechnie dostΩpny do wgl▒du w siedzibie organu w│a╢ciwego do prowadzenia rejestru, w warunkach zapewniaj▒cych jego bezpiecze±stwo.

6. Rejestr udostΩpnia siΩ do wgl▒du w godzinach pracy organu w│a╢ciwego do prowadzenia rejestru, w obecno╢ci upowa┐nionego pracownika.

º 14. 1. Dla ka┐dej jednostki organizacyjnej i osoby fizycznej jest prowadzona osobna karta opatrzona numerem im odpowiadaj▒cym, do kt≤rej wpisuje siΩ:

1) numer kolejny wpisu,

2) datΩ wydania decyzji,

3) numer lub znak decyzji,

4) przedmiot decyzji, z uwzglΩdnieniem terminu uiszczania op│at za naruszanie wymaga± ochrony ╢rodowiska,

5) uwagi.

2. Zbi≤r decyzji opatrzonych numerami wpisu stanowi za│▒cznik do rejestru.

º 15. 1. Wpis w rejestrze powinien byµ czytelny.

2. Poprawek we wpisie mo┐na dokonywaµ wy│▒cznie w taki spos≤b, aby wyrazy poprawione by│y czytelne.

3. Po dokonanych poprawkach osoba dokonuj▒ca wpisu do ksiΩgi rejestrowej sporz▒dza w rubryce "uwagi" adnotacje o tre╢ci poprawki i jej podstawie, ze szczeg≤lnym wskazaniem miejsca i daty dokonanej poprawki, oraz sygnuje podpisem.

º 16. W przypadku gdy stwierdzone przekroczenie dopuszczalnego poziomu ha│asu nie usta│o do dnia wej╢cia w ┐ycie niniejszego rozporz▒dzenia, organ w│a╢ciwy do nak│adania kar pieniΩ┐nych ustala nowy wymiar kary dobowej, stosuj▒c stawki kar okre╢lone w niniejszym rozporz▒dzeniu.

º 17. Do spraw wszczΩtych przed dniem wej╢cia w ┐ycie niniejszego rozporz▒dzenia stosuje siΩ przepisy dotychczasowe.

º 18. Traci moc rozporz▒dzenie Rady Ministr≤w z dnia 20 czerwca 1995 r. w sprawie wysoko╢ci, zasad i trybu nak│adania kar pieniΩ┐nych za nieprzestrzeganie wymaga± ochrony ╢rodowiska oraz wsp≤│czynnik≤w r≤┐nicuj▒cych wysoko╢µ kar pieniΩ┐nych (Dz. U. Nr 79, poz. 399).

º 19. Rozporz▒dzenie wchodzi w ┐ycie po up│ywie 14 dni od dnia og│oszenia.
 
 
 
 

ZAúíCZNIK 

STAWKI KAR PIENI╩»NYCH ZA USUWANIE BEZ ZEZWOLENIA LUB ZNISZCZENIE DRZEW LUB KRZEW╙W ORAZ ZNISZCZENIE TEREN╙W ZIELENI



 

     Stawki jednostkowe w z│ za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysoko╢ci ╢ciΩcia*)
 Lp.   Rodzaj i gatunek (odmiana) drzew   przy obwodzie 
     do 25 cm  26-50 cm  51-100 cm   101-200 cm  powy┐ej 200 cm
 1   Topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba, grochodrzew    13,0    26,0    53,0    71,0    57,5 
 2   Klon (gatunki i odmiany szybko rosn▒ce), kasztanowiec, morwa,jesion, ╢wierk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczo│owata i omszona   35,5    67,0   133,0   133,0   133,0 
 3   D▒b, grab, buk, lipa, g│≤g - forma drzewiasta, jarz▒b, klon (gatunki i odmiany wolno rosn▒ce), gatunki i odmiany ozdobne jab│oni, ╢liwy, wi╢ni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (gatunki i odmiany pozosta│e), jod│a zwyczajna, ╢wierk (gatunki i odmiany pozosta│e), ┐ywotnik, platan  klonolistny, wi▒z    89,0   222,0   444,0   666,0   888,0 
 4   Jod│a (pozosta│e gatunki i odmiany) tulipanowiec, magnolia, korkowiec, mi│orz▒b, metasekwoja, cis, cyprysik   444,0   666,0   888,0   1331,5   1775,0 

*) W przypadku uschniΩcia drzewa lub usuniΩcia drzewa wraz z korzeniami, wysoko╢µ kary ustala siΩ na podstawie pomiaru wykonanego na wysoko╢ci szyi korzeniowej (podstawy pnia).
 

 

 Rodzaje zieleni   Stawki jednostkow▒ kar pieniΩ┐nych za 1 m2 w z│ 
 Krzewy   148 
 Trawniki   30 
 Kwietniki   296 
| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]