[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

 

 MINISTERSTWO  ªRODOWISKA
Rzecznik Prasowy

 
Warszawa, 21 stycznia 2000 r. 
KOMUNIKAT PRASOWY

 

- W pa╝dzierniku br. bΩdziemy ju┐ pa±stwem-stron▒ konwencji ONZ dotycz▒cej zwalczania pustynnienia - zapowiedzia│ minister ╢rodowiska Antoni Tokarczuk na spotkaniu z sekretarzem wykonawczym biura konwencji Hama Arba Diallo. - Konwencja jest wa┐na i potrzebna Polsce, a Polska jest potrzebna konwencji. Szef resortu ╢rodowiska uzna│ za konieczne przyspieszenie procesu przyst▒pienia naszego kraju do konwencji i jeszcze w tym miesi▒cu wyst▒pi do ministra spraw zagranicznych o rozpoczΩcie procesu akcesyjnego.

Konwencja Narod≤w Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach dotkniΩtych powa┐nymi suszami lub pustynnieniem, zw│aszcza w Afryce (potocznie zwana konwencj▒ do zwalczania pustynnienia lub Konwencj▒ CCD), w rzeczywisto╢ci dotyczy nie tylko pustynnienia, ale tak┐e narastania zjawiska suszy i stepowienia, tj. zjawisk, kt≤rych wystΩpowanie zosta│o stwierdzone na znacznych obszarach tak┐e w naszym kraju.

- Wprawdzie w Polsce nie wystΩpuj▒ obszary pustynne jak w Afryce, to jednak nie mo┐na uznaµ, ┐e Polski ten problem nie dotyczy. Z powodu pustynnienia codziennie granicΩ Stan≤w Zjednoczonych przekracza 2 tysi▒ce os≤b z Meksyku, poszukuj▒cych mo┐liwo╢ci do ┐ycia. W│a╢ciwa i racjonalna gospodarka zasobami l▒dowymi i wodnymi na ca│ym ╢wiecie jest naszym najwiΩkszym zadaniem konwencji û powiedzia│ sekretarz wykonawczy H. A. Diallo. 

Susze, narastanie deficytu wodnego w rolnictwie, wieloletnie i na znacznych obszarach obni┐anie poziomu w≤d gruntowych, towarzysz▒ce im zjawisko degradacji gleb oraz narastanie innych symptom≤w stepowienia wystΩpuj▒ tak┐e w Polsce. Znaczny obszar centralnej czΩ╢ci kraju (Wielkopolska) objΩty jest procesem stepowienia. Na tym obszarze wystΩpuj▒ niedobory wody zwi▒zane z najni┐szym opadem w kraju. Czynnikiem powoduj▒cym proces stepowienia w Wielkopolsce jest zmniejszenie siΩ powierzchni le╢nych w ostatnich stuleciach oraz niew│a╢ciwa regulacja stosunk≤w wodnych, prowadz▒ca do nadmiernego przesuszenia terenu. WystΩpuj▒ce tu gatunki stanowi▒ ro╢liny stepowe. 

Polska podejmuje dzia│ania maj▒ce na celu zapobieganie i zwalczanie stepowienia i jego skutk≤w. Realizujemy program systematycznego zalesiania kraju oraz zwiΩkszenia retencji zasob≤w wodnych. R≤wnocze╢nie powstaj▒ systemy zintegrowanej gospodarki wodnej w zlewniach rzek, kt≤re zminimalizuj▒ ujemne wp│ywy, z jednej strony - nadmiernego nawilgotnienia, z drugiej - wysuszenia. Powstrzymanie tych zjawisk maj▒ zapewniµ tak┐e zadrzewienia ╢r≤dpolne. Prowadzone dzia│ania zgodne s▒ z kierunkiem polityki ekologicznej pa±stwa, kt≤rej podstaw▒ jest zasada zr≤wnowa┐onego rozwoju i z istniej▒cym prawodawstwem.

Konwencja, powsta│a w wyniku realizacji zalece± ªwiatowej Konferencji ôCz│owiek i ªrodowiskoö w Rio de Janeiro w 1992 r., zobowi▒zuje sygnatariuszy do opracowania i realizacji program≤w wsp≤│pracy regionalnej w zakresie studi≤w, zapobiegania oraz zwalczania zjawiska pustynnienia i stepowienia. 

DziΩki przyst▒pieniu Polski do konwencji bΩdziemy postrzegani jako kraj identyfikuj▒cy siΩ z celami 160 pa±stw-stron. Jednocze╢nie umocnimy nasz▒ pozycjΩ w╢r≤d kraj≤w d▒┐▒cych do wprowadzenia w ┐ycie zasad zr≤wnowa┐onego rozwoju. Polska bΩdzie mia│a tak┐e udzia│ w tworzeniu ╢wiatowego systemu bezpiecze±stwa ┐ywno╢ciowego.

Efektem realizacji postanowie± konwencji bΩdzie zwiΩkszenie zalesienia kraju, poprawa stosunk≤w wodnych, poprawa stanu jako╢ciowego las≤w i gleb oraz racjonalizacja zagospodarowania przestrzennego.

W ╢wietle sygnalizowanych od lat mo┐liwo╢ci wyst▒pienia w XXI wieku niekorzystnych zmian w ╢rodowisku, bΩd▒cych wynikiem zmian klimatycznych, nale┐y siΩ liczyµ m.in. z pog│Ωbieniem zjawisk stepowienia i pustynnienia. Konsekwencje tych zmian odczuwane bΩd▒ na ca│ym ╢wiecie, a ich zwalczanie mo┐liwe jest tylko we wsp≤│pracy miΩdzynarodowej. Uznaj▒c powagΩ zagro┐e± wynikaj▒cych z globalnych zmian klimatycznych, Polska podpisa│a, a nastΩpnie ratyfikowa│a ramow▒ konwencjΩ ONZ w sprawie zmian klimatu oraz konwencjΩ w sprawie r≤┐norodno╢ci biologicznej. 

Przyst▒pienie Polski do konwencji wi▒┐e siΩ tak┐e z mo┐liwo╢ci▒ dostΩpu do nowych technologii, wiedzy i know-how na zasadach preferencyjnych, co jest udzia│em jedynie kraj≤w-stron konwencji.

- Interesuje nas Polska teraz i jako przysz│y cz│onek Unii Europejskiej, kt≤rej wszystkie kraje cz│onkowskie s▒ ju┐ sygnatariuszami konwencji - wyja╢ni│ sekretarz wykonawczy konwencji.
  

Radca Ministra
/Katarzyna Karpi±ska/
| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]