Starzej▒ca siΩ stacja orbitalna MIR otrzyma│a w czwartek 20 stycznia 2000r. kolejn▒ szansΩ na przetrwanie, kiedy to rz▒d rosyjski zdecydowa│ utrzymaµ satelitΩ na orbicie do sierpnia, przeznaczaj▒c na to sprzΩt wcze╢niej przeznaczony na stacjΩ ISS. Rosyjscy naukowcy zapewniaj▒, ┐e decyzja ta nie bΩdzie mia│a wp│ywu na dalszy rozw≤j ju┐ op≤╝nionego programu ISS.
Rosyjska stacja MIR znajduje siΩ na orbicie oko│oziemskiej ju┐ od 14 lat zamiast planowych 3 ! Pierwszy element wyniesiony zosta│ w przestrze± 20 lutego 1986r. Stanowi ona III generacjΩ radzieckich stacji kosmicznych. Jej korzenie siΩgaj▒ 1971 roku, kiedy to pierwsze stacje kosmiczne nie mog│y byµ ani zaopatrywane ani te┐ tankowane. Stacja Mir zrodzi│a siΩ z sukcesu Salut na prze│omie lat 70 - 80. Od sierpnia 1999 Mir lata bez za│ogi. CiΩ┐ko zad│u┐ona Rosja planowa│a zatopiµ stacjΩ w wodach Pacyfiku w marcu br. o ile nie znalaz│by siΩ sponsor. Na pocz▒tku stycznia przedstawiciele RKK Energia, tw≤rcy Mira, poinformowali o pozyskaniu nowych funduszy. Jak poinformowa│ Juri Kaptev - szef rosyjskiej agencji kosmicznej, koszt rakiet Progress (Soyuz) i wyrzutni szacowany jest na 550 mln rubli (19 mln $). Jeffrey Manber - prezydent MirCorp w wywiadzie dla Associated Press (20.01.2000) wyjawi│, i┐ RKK Energia prowadzi negocjacje z firm▒ MirCorp w sprawie dzier┐awy stacji Mir. MirCorp ma do ko±ca marca zaznajomiµ siΩ ze stacj▒ i rozpocz▒µ renowacjΩ tak aby mo┐liwe by│o jej komercyjne wykorzystanie. Proponowanym przeznaczeniem Mira s▒ miΩdzy innymi transmisje zdjΩµ Ziemi oraz... turystyka !
Statek z │adunkiem bΩdzie wystrzelony w kierunku Mira 1-go lutego. Za│ogowa misja ma trwaµ na promie od 45 do 72 dni. Na rok 2000 zaplanowano jeszcze dwie bezza│ogowe misje na Mira.
NASA od dawna popΩdza swoich rosyjskich koleg≤w do wiΩkszego skupienia siΩ nad projektem ISS (International Space Station) i porzucenia prac nad stacj▒ Mir, kt≤ra w ostatnich latach mia│a szereg awarii i technicznych problem≤w oraz poch│onΩ│a sporo z i tak skromnych ju┐ zasob≤w finansowych Rosji. Budowa stacji orbitalnej ISS napotyka co rusz to nowe problemy. Rosyjska czΩ╢µ stacji ISS - modu│ Zwiezda by│ ju┐ niemal gotowy do wyniesienia na orbitΩ kiedy to nast▒pi│y dwie katastrofy rosyjskich Proton≤w i musiano po raz kolejny odsun▒µ datΩ wystrzelenia tego modu│u, tym razem na koniec lipca lub sierpie±. W projekcie ISS uczestnicz▒ Stany Zjednoczone, Rosja, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanada, Japonia. Ca│kowity koszt szacowany jest na 60 mld $. Rz▒d rosyjski wyasygnowa│ na ten cel 1.2 mld rubli (42 mln $) przy bud┐ecie na programy kosmiczne w 2000 roku wynosz▒cym 3.4 mld rubli (120 mln $).
|