WYWIADY BEZ UPRZEDZE╤

Temat miesi▒ca
Spis artyku│≤w
Archiwum
Kontakty
Informacje
Strona g│≤wna
Poczta do redakcji

Towarzystwo im. Stefana Kisielewskiego

Rozmowa z ks. Bronis│awem Grulkowskim
duszpasterzem m│odzie┐y i psychologiem

- Zajmuje siΩ ksi▒dz m│odzie┐▒, organizuj▒c spotkania po│▒czone z pewnym rodzajem psychoterapii...

- Nie zgodzΩ siΩ z tym, ┐e jest to rodzaj psychoterapii. ZajmujΩ siΩ m│odzie┐▒, ale ma to formΩ spotka± pi▒tkowych zorganizowanych wg czterech cykl≤w. Jeden jest biblijny, drugi problemowy. Nie s▒ to jednak dzia│ania psychoterapeutyczne,ale raczej nastawione na zrozumienie cz│owieka m│odego i to w kontek╢cie wiary przede wszystkim. NastΩpnie jedno spotkanie z interesuj▒cym cz│owiekiem i oczywi╢cie w ka┐dy pierwszy pi▒tek miesi▒ca adoracja Naj╢wiΩtszego Sakramentu z litani▒ do Naj╢wiΩtszego Serca Pana Jezusa. Jest okazja do spowiedzi. W czasie tych spotka±, w zale┐no╢ci od tygodnia i od tematu, uczestniczy co najmniej 30 os≤b. Np. w spotkaniu na temat ╢wiadk≤w Jehowy uczestniczy│o prawie 70 os≤b.

- Jak zrozumia│em, psychoterapia, czy nie daj Bo┐e psychoanaliza, nie s▒ ulubionymi dziedzinami ksiΩdza?

- Absolutnie nie s▒. MuszΩ powiedzieµ, ┐e dla mnie osobi╢cie psychoanaliza, czy szerzej psychoterapia, bardzo czΩsto jest pewn▒ form▒ ideologizacji. Pod p│aszczykiem naukowo╢ci s│u┐▒ do przemycania pewnych warto╢ci spoza psychologii, pewnych ideologii. To jest problem, kt≤ry obserwujΩ bardzo czΩsto, np. czytaj▒c ksi▒┐ki, czy rozmawiaj▒c z lud╝mi po psychoterapii. Dlatego jestem zdecudowanie krytyczny. PsychologiΩ rozumiem jako technikΩ, zw│aszcza w sensie psychoterapeutycznym, dopomo┐enia cz│owiekowi w doj╢ciu do pewnego idea│u i harmonii wewnΩtrznej. Ale czym jest ten idea│ i harmonia, tego ju┐ ani psychoterapia, ani psychologia okre╢liµ nie mog▒. Mo┐e to okre╢liµ jedynie ╢wiatopogl▒d. Ka┐da psychoterapia, nawet je┐eli o tym nie m≤wi, ma w swoim tle ╢wiatopogl▒d i to najczΩ╢ciej ma│o katolicki, powiedzia│bym nawet antykatolicki.

- Wypowiada siΩ ksi▒dz bardzo krytycznie na temat psychoterapii i psychoanalizy, a sam jest z wykszta│cenia psychologiem. W takim razie, w jaki spos≤b psychologia mo┐e byµ pomocna w duszpasterstwie, czy w ┐yciu wewnΩtrznym?

- Dostrzegam wiele niebezpiecze±stw zwi▒zanych z wykorzystaniem psychologii, gdy┐ zosta│a w pewnym sensie zideologizowana, a pod p│aszczykiem nauki przemyca siΩ nienaukowe tre╢ci, np. tre╢ci z New Age czy z magii, co wcale nie dyskredytuje psychologii jako takiej. Osobi╢cie por≤wna│bym psychologiΩ, ale w│a╢ciwie rozumian▒ i bardzo pokorn▒ jednocze╢nie, do techniki, albo zasad pracy silnika w samochodzie. Te zasady mo┐e wykorzystaµ przestΩpca, albo cz│owiek dobry. Tak samo psychologia jako technika odkrywaj▒ca pewne mechanizmy w ┐yciu cz│owieka, np. prawa ┐ycia uczuciowego czy zjawisko dysonansu poznawczego. To s▒ wa┐ne prawa, a ich znajomo╢µ i umiejΩtno╢µ wykorzystania mo┐e s│u┐yµ r≤┐nym celom. Psychologia jest technik▒ odkrywania pewnych zjawisk, a to jak je zinterpretujemy to ju┐ nie jest kwestia psychologii, ale etyki, czy wiary katolickiej w naszym przypadku.

- Wr≤µmy jeszcze na chwilΩ do spraw zwi▒zanych z m│odzie┐▒. W wielu parafiach organizowane s▒ dyskoteki, mimo i┐ niekt≤rzy duchowni oceniaj▒ krytycznie muzykΩ dyskotekow▒, nie m≤wi▒c ju┐ o heavy metalowej. S│yszy siΩ nawet, ┐e ten rodzaj muzyki mo┐e mieµ destrukcyjny wp│yw na m│odzie┐. Czy je┐eli muzyka tego typu bΩdzie puszczana w salce parafialnej, to stanie siΩ przez to mniej szkodliwa?

- Muzyka heavy metalowa mo┐e mieµ, a w│a╢ciwie ma taki wp│yw. Jest to muzyka wytwarzaj▒ca nastr≤j grozy, budz▒ca agresjΩ i to nie tylko poprzez oddzia│ywanie na uk│ad nerwowy cz│owieka. Agresja, poczucie pustki, d▒┐enie do niszczenia... No i oczywi╢cie wp│yw tre╢ciowy.

Je┐eli chodzi o dyskoteki, to wszystko zale┐y od muzyki, kt≤ra tam jest puszczana. Wiem, ┐e w niekt≤rych parafiach piosenki s▒ dobierane. Ponadto, je┐eli wszystko odbywa siΩ na zasadzie odstresowania siΩ przez ruch, a wiadomo, ┐e stan fizyczny wp│ywa na psychikΩ, to my╢lΩ, ┐e w tym sensie jest dobre. Je┐eli to nie odbywa siΩ na zasadzie ucieczki, tzn. ┐e idΩ na dykotekΩ zamiast siΩ uczyµ, jest te┐ ksi▒dz lub kto╢ odpowiedzialny, nie ma alkoholu i nie trwa zbyt d│ugo, to ja jestem za tym.

- Jest taki modny obecnie nurt w muzyce - disco polo...

- Tu jestem absolutnie przeciw. G│≤wnie ze wzglΩdu na teksty.

- Ale w tych tekstach nie ma chyba nic z│ego. Wszyscy siΩ kochaj▒, chodz▒ za r▒czkΩ...

- No w│a╢nie. Co to znaczy, ┐e wszyscy siΩ kochaj▒. To w│a╢nie tu jest miejsce na nihilizm w sensie zmys│owo╢ci, fizykalnego rozumienia pewnych rzeczy. M│odzie┐ jest w tym okresie kiedy dominuje uczuciowo╢µ, a jednocze╢nie pewne do╢wiadczenie w│asnej cielesno╢ci i to w aspekcie p│ciowo╢ci. Wobec tego, je┐eli siΩ nie poda w kontek╢cie duchowym pewnych tre╢ci, takich jak mi│o╢µ, to oni bΩd▒ jednoznacznie te teksty kojarzyli z typowo zmys│owo-uczuciowym rozumieniem. I tu jest wtedy miejsce na demoralizacjΩ. Tu jest ta pu│apka, w kt≤r▒ wielu m│odych wpada.

- To jaka muzyka?

- Trudno powiedzieµ jaka. Na pewno nie disco polo, ani heavy metal. Natomiast od strony pozytywnej nie stawia│bym takich granic. Powiedzia│bym czego nie wolno. Tak jak Pan B≤g w przykazaniach powiedzia│ czego nie wolno. Co nie jest zakazane, jest dozwolone.

- Przejd╝my na chwilΩ do polityki. Na pocz▒tek „nie╢miertelne" pytanie: czy ksiΩ┐a powinni siΩ anga┐owaµ w politykΩ?

- Je┐eli zdefiniujemy politykΩ bardzo og≤lnie, ale w zgodzie z nauk▒ spo│eczn▒ Ko╢cio│a, czyli jako roztropn▒ troskΩ o dobro wsp≤lne, to widzΩ tu miejsce r≤wnie┐ na zaanga┐owanie siΩ ksiΩ┐y.

- Nauka spo│eczna Ko╢cio│a r≤┐nie jest rozumiana.

- Nauka spo│eczna jest jedna i jest zawarta w dokumentach Ko╢cio│a, sobor≤w i papie┐y. Natomiast r≤┐ny jest jej odbi≤r. To, ┐e ludzie r≤┐nie j▒ odczytuj▒, jest czym╢ dobrym. Ko╢ci≤│ nigdy nie przedstawia gotowego modelu, ani jak naukΩ spo│eczn▒, czyli te og≤lne zasady moralne prze│o┐yµ na konkretn▒ rzeczywisto╢µ. Ko╢ci≤│ jest te┐ ╢wiadom tego, ┐e nigdy idea│u nie osi▒gniemy. Dlatego my╢lΩ, ┐e poszukiwanie na r≤┐nych drogach realizacji tych zasad jest jak najbardziej wskazane.

- DziΩkujemy za rozmowΩ.

Rozmawiali: Tomasz Szkopek
Dariusz Wojtczak

 

 

Historia | Pogl▒dyWywiady | Heraldyka | Religia i polityka | Polska daleka i bliska
Cz│owiek i cywilizacja | »ycie codzienne | Clintonland story | Podr≤┐e | Poradnik

 

 Data publikacji
1999-12-18

 

 

 

Hit Counter