PODSTAWOWE WIADOMOªCI O ALKOHOLU

    Alkoholami nazywana jest grupa organicznych zwi▒zk≤w chemicznych, pochodnych wΩglowodor≤w, do kt≤rej obok alkoholu etylowego (etanolu) nale┐▒ metanol, propanol, butanol itd.
    S│owo alkohol pochodzi najprawdopodobniej od kt≤rego╢ z dw≤ch s│≤w arabskich: al. - kuhl (antymon, delikatny, drobny proszek) lub al. - ghul (z│y duch).
    Zdaniem antropolog≤w alkohol towarzyszy cz│owiekowi praktycznie od zarania jego dziej≤w pe│ni▒c pocz▒tkowo funkcje fizjologiczne (np. redukcja b≤lu, zmΩczenia), psychologiczne (np. redukcja lΩku, odprΩ┐enie, odhamowanie) i spo│eczne (np. u│atwienie kontakt≤w, element obrzΩd≤w i praktyk religijnych), a z czasem r≤wnie┐ ekonomiczne i polityczne.
    O winie i piwie wspominaj▒, zar≤wno znalezione w Mezopotamii a pochodz▒ce z ok. 5000 r. p.n.e., teksty pisma klinowego jak i egipskie papirusy pochodz▒ce z ok. 3500 r. p.n.e. wiadomo te┐, ┐e mniej wiΩcej 2400 lat p.n.e. kr≤l Krety wprowadzi│ podatek od produkcji wina. W kodeksie babilo±skim Hammurabiego, sprzed 2000 lat p.n.e., mo┐na przeczytaµ, ┐e "je┐eli kap│anka, kt≤ra nie mieszka w domu niewiast po╢wiΩconych, otworzy winiarniΩ albo do niej wst▒pi, to siΩ j▒ spali". Z innych przekaz≤w historycznych wiadomo, ┐e 1000 lat p.n.e. winoro╢l uprawiano ju┐ w po│udniowej Grecji i Italii, a ok. IV w n.e. trafi│a ona do Europy zachodniej i ╢rodkowo - wschodniej. Trudno jest jednoznacznie ustaliµ kto i kiedy otrzyma│ po raz pierwszy czysty alkohol (destylat). Jest to bardzo prawdopodobne, ┐e znali go ju┐ kap│ani w staro┐ytnym Egipcie, kt≤rzy podczas religijnych obrzΩd≤w, zmoczone woda g│owy polewali alkoholem i podpalali je. P│on▒cy alkohol otacza│ g│owΩ ognist▒ aureol▒, a widok ten sk│ania│ ludzi do oddawania kap│anom czci boskiej. Z przekaz≤w pisemnych wynika ,┐e Arystoteles zna│ prawdopodobnie czysty alkohol i otrzymywa│ go poprzez gotowanie wysokoprocentowego wina ("wino palone"). Na wiΩksz▒ skalΩ zaczΩto w Europie uzyskiwaµ czysty alkohol w VIII w.n.e., pocz▒tkowo z ┐yta a od po│owy XVIII w. z ziemniak≤w. W drugiej po│owie XIII w. francuski profesor Arnold de Vilanowa zastosowa│ alkohol w medycynie m.in. jako ╢rodek przeciwrobaczny, przeciwb≤lowy oraz zapobiegaj▒cy nudno╢ciom i nudno╢ciom podczas ko│ysania statku na morzu.


Poprzednia strona