OGRZEWANIE

Ogrzewanie akwarium jest w wiΩkszo╢ci przypadk≤w konieczno╢ci▒. Ma ono na celu zapewnienie sta│ej i optymalnej temperatury dla ryb. W zbyt niskiej temperaturze ryby trac▒ barwΩ i ┐ywotno╢µ, a ponadto │atwiej zapadaj▒ na szereg chor≤b (np. ple╢niawka). Powinni╢my wystrzegaµ siΩ stosowania temperatur granicznych, gdy┐ przy ma│ej (na og≤│) dok│adno╢ci termometru │atwo przekroczyµ granicΩ temperatury wymaganej przez dany gatunek ryby; np. dla temperatur 22 - 26 st.C najlepiej utrzymywaµ temperaturΩ 24 st.C.
Nie nale┐y przez d│u┐szy czas utrzymywaµ tej samej temperatury. Powinna ona zmieniaµ siΩ w granicach "dolnej i g≤rnej temperatury" dla danego gatunku. OpiszΩ tu dwa cykle waha±:

dobowy - temperatura w nocy powinna opadaµ o 1 - 2 st.C. (nie polecam)

sezonowy - w okresie zimowym (listopad - marzec) obni┐amy temperaturΩ o: 2 -4 st.C dla ryb egzotycznych i 4 - 5 st.C dla ryb krajowych oraz pochodz▒cych z obszar≤w o klimacie umiarkowanym. (warto spr≤bowaµ)
Takie "zimowe" obni┐enie temperatury jest bardzo korzystne dla ryb i ro╢lin. Ryby w ten spos≤b hartuj▒ siΩ i s▒ bardziej odporne, a po "zimowym" och│odzeniu chΩtniej przystΩpuj▒ do tar│a.

UWAGA: rybom egzotycznym nie nale┐y obni┐aµ temperatury poni┐ej dolnej optymalnej.

Godne polecenia s▒ grza│ki szklane - rurkowe. S▒ ma│e, nie rzucaj▒ siΩ w oczy a przy tym s▒ niezawodne i wydajne. Zbudowane s▒ w ten spos≤b, ┐e w rurce szklanej w kszta│cie prob≤wki, umieszczona jest spirala grzejna, kt≤ra jest unieruchomiona piaskiem szamotowym. Od strony otwartej grza│ka jest uszczelniona, najczΩ╢ciej silikonem. Od spirali przez uszczelnienie prowadzony jest przew≤d zako±czony wtyczk▒. Grza│ki takie s▒ szczelne i mo┐na je zanurzaµ w wodzie, dziΩki czemu mo┐na je lepiej ukryµ w akwarium.

NajczΩstsze pytanie przy zakupie grza│ki to "ilu watow▒ grza│kΩ potrzebujΩ do akwarium np.100 l ?". Ot≤┐ nie ma na to "przepisu", gdy┐ ilo╢µ ciep│a konieczna do uzyskania i utrzymania temperatury zale┐y od wielu czynnik≤w, np. od: wielko╢ci zbiornika, wymaganej temperatury w akwarium, temperatury otoczenia (wp│yw ma pora roku, intensywno╢µ nas│onecznienia, odleg│o╢µ od ╝r≤d│a ciep│a w pomieszczeniu). Z tych powod≤w ustalenie mocy grza│ki i regulacja temperatury jest rzecz▒ indywidualn▒ dla ka┐dego akwarium.
Z do╢wiadczenia mogΩ poleciµ prosty przelicznik - 1W mocy grza│ki na 1 l. wody w akwarium. Wynika z tego, ┐e do zbiornika 100 l. powinni╢my zastosowaµ grza│kΩ 100W. RadzΩ te┐ zastosowanie dw≤ch grza│ek, po po│owie mocy, w przeciwnych rogach akwarium. Daje nam to (a raczej rybom) r≤wnomierny rozk│ad temperatur. Oczywi╢cie dotyczy to tylko du┐ych zbiornik≤w, oko│o 1 m. d│ugo╢ci.

NiezbΩdnym wyposa┐eniem jest te┐ termoregulator, pomo┐e nam utrzymaµ sta│▒ temperaturΩ przez d│u┐szy okres. Regulacja jest prosta - pokrΩcamy regulatorem na wybran▒ temperaturΩ na skali. W ten spos≤b, bardzo │atwo i szybko mo┐emy regulowaµ temperatury "okresowe".

Nie bΩdΩ rozpisywa│ siΩ na temat budowy grza│ek, poniewa┐ s▒ niedrogie i og≤lnie dostΩpne w sklepach akwarystycznych, chocia┐ je┐eli bΩdzie zainteresowanie (proszΩ o kontakt na e-mail rafalszy@friko4.onet.pl ) to napiszΩ jak zrobiµ dobr▒ grza│kΩ i termoregulator elektroniczny.