005 | Wirtualny Komputer - Wakacje'01

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka   



  Newsy

W tym miesi▒cu zmienili╢my spos≤b podawania news≤w. Od teraz publikowaµ bΩdziemy tylko najciekawsze tematy. To dlatego, ┐e w okresach pomiΩdzy ka┐dym numerem dzieje siΩ tak wiele, i┐ nie spos≤b o wszystko pomie╢ciµ na tej jednej stronie. Napewno naj╢wie┐sze, zawsze aktualne i przedstawiaj▒ce wszystko to co siΩ dzieje, aktualno╢ci znajdziecie na naszej stronie: www.zin.pl. Zapraszamy!


  TP SA - NOM


Ale numer
...
[2 sierpie± 2001 g.11:28:27]


Okazuje siΩ, ┐e ta ca│a sprawa ze zdemonopolizowaniem rynku telekomunikacyjnego to jedno wielkie nieporozumienie. Najprawdopodobniej za rozmowy miΩdzymiastowe przez NOM (prefiks 1044) za lipiec nie zap│acimy ani grosza, bo... Telekomunikacja Polska wczoraj og│osi│a, ┐e to nie jej rozmowy i nie prowadzi│a bilingow tych po│aczen. Poza tym nie zamierza pobieraµ za te rozmowy op│at (ani tym bardziej przekazywac ich do NOMu) raz, ┐e Urzad Regulacji Telekomunikacji jej tego nie nakaza│, a dwa, ze prawo wrecz jej to zabrania, bo jedna firma nie mo┐e na swojej fakturze zawieraµ us│ug firmy drugiej. Poza tym TP SA nie widzi powodu decydowania sie na kosztown▒ modernizacjΩ swojego systemu rozliczeniowego. Nie wiadomo jaki sprawa bΩdzie mia│a fina│. Jak narazie nie wiadomo te┐ jak mamy zap│acic za po│▒czenia przez 1044. Z jednej strony dobrze, bo rozmawiamy za darmo, a z drugiej strony ╝le - w tym tempie zaraz ca│a konkurencja TP padnie. ¼r≤d│o: Radio Zet


Ale numer: Odpowied╝ NOMu
[2 sierpie± 2001 g.11:59:15]


Jest ju┐ odpowied╝ Niezale┐nego Operatora MiΩdzystrefowego Sp. z o.o. na sprawΩ przedstawion▒ w newsie "Ale numer" kilkana╢cie minut temu. W│odzimierz Strzemi±ski - prezes NOM - poinformowa│, ┐e wyst▒pi│ do UrzΩdu Skarbowego o wyja╢nienie sprawy. Ten uzna│, ┐e fakturowanie przez TP SA rozm≤w NOM jest zgodne z prawem, z reszt▒ TP SA otrzyma│a odpowiednie zalecenia z Ministerstwa ú▒czno╢ci. Dokument ma zostaµ ujawniony jeszcze dzisiaj, a wiΩc ci▒g dalszy nast▒pi... ¼r≤d│o: PAP


PostΩpowanie antymonopolowe
przeciw TP SA

[2 sierpie± 2001 g.12:09:21]


TP SA jest dzisiaj w centrum uwagi. W oczekiwaniu na fina│ sprawy NOM - TP SA, kt≤rej ci▒g dalszy nast▒pi w czasie zapowiadanej na dzisiaj konferencji prasowej, informujemy o rozpoczΩciu postΩpowania antymonopolowego przeciw Telekomunikacji Polskiej SA, kt≤ra oskar┐ana jest o zawy┐anie cen za po│▒czenia (m.in. niewsp≤│mierne podniesienie abonamentu w stosunku do obni┐ki op│at za rozmowy), a tak┐e ograniczanie dostΩpu do swoich us│ug. Sama Telekomunikacja na razie nie komentuje oskar┐e± UrzΩdu Ochrony Konkurencji i Konsument≤w. ¼r≤d│o: PAP. 


Ci▒g dalszy sprawy TP-NOM

[3 sierpie± 2001 g.16:52:02]


Zgodnie z naszymi wczorajszymi przypuszczeniami, ┐e sp≤r miΩdzy Telekomunikacj▒ Polsk▒ SA, a Niezale┐nym Operatorem MiΩdzystrefowym o spos≤b rozliczania jeszcze siΩ nie zako±czy│. W czasie zapowiadanej konferencji prasowej Telekomunikacja Polska odpowiedzia│a na atak ze strony NOMu, kt≤ry powo│ywa│ siΩ na rozporz▒dzenia Ministra ú▒czno╢ci. Zdaniem TP Minister przekroczy│ swoje kompetencje, poniewa┐ jego rozporz▒dzenie nie mo┐e staµ ponad dyrektywami z Ministerstwa Finans≤w w sprawie podatku VAT. TP jest wprawdzie gotowa do rozm≤w, ale je┐eli obie strony bΩd▒ obstawaµ przy swoim, to do rozwi▒zania konfliktu mo┐e byµ potrzebny wyrok NSA, kt≤ry odpowie na pytanie, czy rozporz▒dzenie z Ministerstwa ú▒czno╢ci (obecnie stanowi▒cy czΩ╢µ Ministerstwa Gospodarki) s▒ zgodne z prawem. Tymczasem NOM traci. I to du┐o, bo za ca│y lipiec nale┐y mu siΩ 60 mln z│. By│bym ostro┐ny z masowym dzwonieniem przez prefiks 1044, bowiem to, ┐e w tej chwili nikt nie wie jak mamy za te rozmowy zap│aciµ nie oznacza, ┐e za nie nie zap│acimy. Zgodnie z prawem faktury VAT mo┐na wystawiaµ przez 3 lata.


  BΩdzie Q4?

Ta wiadomo╢c powinna ucieszyµ wszystkich fan≤w Quake'a. Mimo, i┐ idSoftware nie zajmie siΩ ju┐ kolejnymi czΩ╢ciami gry, to powstanie Quake 4. T▒ czΩ╢ci▒ zajmie siΩ firma Raven Software - tw≤rca Soldier of Fortune. Prawdopodobnie pierwsza wersja gry zostanie pokazana 10 sierpnia na imprezie Quake Convention.


  WiΩcej Internaut≤w

Z bada± przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Gfk wynika, ┐e w tym roku z Internetu korzysta dwa razy wiΩcej Polak≤w, ni┐ w 2000. W II kwartale tego roku 8,6 proc. Polak≤w zadeklarowa│o, i┐ z Sieci korzysta regularnie (kilka razy w miesi▒cu). W roku 2000 to samo powiedzia│o 5,3 proc. Internet w domu mialo 3,2% rok temu, teraz jest to ju┐ 7 proc. badanych. Najpopularniejsze portale to:

1. Onet.pl (65%)
2. Wirtualna Polska (57%)
3. Interia.pl (23%)
4. Yahoo (21%) [╝r≤d│o: PAP]


  Nowy messager

America Online planuje, jeszcze tego lata, umo┐liwiµ u┐ytkownikom swojego Instant Massanger'a komunikowaµ siΩ z lud╝mi, kt≤rzy korzystaj▒ np. z programu MSN Massanger. AOL, najwiΩkszy provider Internetu, poinformowa│, i┐ prawie powsta│a technologia, kt≤ra pozwoli na komunikacjΩ r≤┐nych massanger≤w miΩdzy sob▒.
╝r≤d│o: The Adrenaline Vault


  Nowy messager

America Online planuje, jeszcze tego lata, umo┐liwiµ u┐ytkownikom swojego Instant Massanger'a komunikowaµ siΩ z lud╝mi, kt≤rzy korzystaj▒ np. z programu MSN Massanger. AOL, najwiΩkszy provider Internetu, poinformowa│, i┐ prawie powsta│a technologia, kt≤ra pozwoli na komunikacjΩ r≤┐nych massanger≤w miΩdzy sob▒.
╝r≤d│o: The Adrenaline Vault


  Jack Orlando Edycja 2001

Trzymaj▒ca w napiΩciu gra przygodowa stworzona w Polsce. Ponad 25 tys. sprzedanych egzemplarzy na terenie naszego kraju
Wkr≤tce w sprzeda┐y w nowej, poszerzonej wersji!!!
JACK ORLANDO. A CINEMATIC ADVENTURE
Mroczny ╢wiat Ameryki lat trzydziestych, tu┐ po zniesieniu prohibicji. Jack Orlando, prywatny detektyw, budzi siΩ pewnego ranka w zau│ku podw≤rka obok zw│ok mΩ┐czyzny. ZbrodniΩ pope│ni│ kto╢ inny, ale wszystkie podejrzenia padaj▒ na niego. Jack ma 48 godzin na odnalezienie prawdziwego mordercy i oczyszczenie siΩ z zarzut≤w...

Cechy gry:
- ponad 100 w pe│ni animowanych postaci 
- 200 scen w czterech epizodach
- oprawa muzyczna w wersji audio
- tysi▒ce rozbudowanych dialog≤w
- nastrojowa muzyka autorstwa Harolda Faltermeyera, tw≤rcy muzyki do film≤w "Top Gun", "Gliniarz z Beverly Hills", "Gliniarz z Beverly Hills 2"

JACK ORLANDO (edycja 2001) to nowe lokacje, przygody i zagadki, lepsza jako╢µ muzyki (44Hz), opcja gry na pe│nym ekranie lub "w oknie" oraz mo┐liwo╢µ wyboru stopnia trudno╢ci gry. 


  Yuri's Revange

Westwood og│osi│, i┐ zosta│o zako±czone filmowanie wszystkich cut-scenek do Command & Conquer: Yuri's Revange. Jest to najnowszy dodatek do Red Alert 2. Prace poprodukcyjne potrwaj▒ jeszcze do ko±ca lipca. "Filmowanie do Yuri's Revange by│o trochΩ wiΩkszym wyzwaniem, ni┐ to mia│o miejsce przy innych grach" - powiedzia│ producent, Donny Miele. Command & Conqer: Yuri's Revange powinien pojawiµ siΩ pod koniec pa╝dziernika tego roku. ╝r≤d│o: GameSpot.com 

 

  Podpis elektroniczny

W czwartkowej dyskusji wiΩkszo╢µ pos│≤w popar│a projekt ustawy o podpisie elektronicznym. DziΩki tej ustawie ten podpis bΩdzie r≤wnowa┐ny z podpisem rΩcznym. Za│o┐eniem projektu jest to, aby taki podpis pod dokumentem przes│anym przez Internet by│ tak samo wa┐ny, jak podpis rΩczny. Podpis elektroniczny bΩdzie sk│ada│ siΩ z dw≤ch czΩ╢ci: publicznej i prywatnej (znanej tylko w│a╢cicielowi). Po po│▒czeniu tych dw≤ch czΩ╢ci podpis staje siΩ wa┐ny. ╝r≤d│o: PAP

  The Ward patch

W czasie intenstywnych test≤w jeden z naszych redaktor≤w zauwa┐y│, i┐ gra The Ward - Pos│aniec Przysz│o╢ci (recenzja - str. 33) zawiera pewnego buga, kt≤ry uniemo┐liwia jej uko±czenie. Na ca│e szczΩ╢cie nasza interwencja u producenta zaowocowa│a natychmiastowym wypuszczeniem odpowiedniego patcha. Jednak mimo wszystko za wydanie wadliwego produktu nagana nale┐y siΩ producentowi gry, a tak┐e polskiemu dystrybutorowi, firmie Lemon Interactive. Niewielkiego (40kB) patcha mo┐na znale╝µ na naszym CD (patrz str. 4) oraz na FTP Wirtualnego Komputera.


  Tooncar w sierpniu

W grze TOONCAR gracz otrzymuje do wyboru r≤┐ne modele samochod≤w - od Masserati po Seiciento. Samochody oraz postacie zosta│y wykonane w komiksowym stylu. Wy╢cigi rozgrywaj▒ siΩ na zr≤┐nicowanych torach: w Ameryce, Afryce, Azji oraz na ... ksiΩ┐ycu. Nie brakuje na nich przeszk≤d oraz ┐▒dnych zwyciΩstwa rywali. Trzeba byµ czujny, bo przeciwnicy s▒ r≤wnie szybcy, a co wiΩcej, nic nie wiedz▒ o zasadach fair-play. By u│atwiµ sobie ┐ycie, warto od czasu do czasu skorzystaµ z dodatkowego wyposa┐enia, takiego jak: rakiety, bomby, czy te┐ miny. Zdobyµ je mo┐na zbieraj▒c skrzynki umieszczone na torze. Poza broni▒ mo┐na zaopatrzyµ siΩ w dopalacze, os│ony lub zestawy auto-mechanika, a tak┐e np. w deszczow▒ chmurΩ ra┐▒c▒ gromami. I jeszcze jedno, najwa┐niejsze to dotrzeµ na metΩ jako pierwszy!

Cechy gry:
- 10 tor≤w wy╢cigowych, z licznymi przeszkodami - tunele, mosty, g│azy itp.,
- 10 modeli samochod≤w,
- 12 postaci do wyboru,
- r≤┐ne typy rozgrywki (misje treningowe, zawody),
- komiksowa grafika - du┐o kolor≤w, karykaturalne elementy,
- tryb multiplayer - przez sieµ lokaln▒ LAN lub Internet.

Gra w Polsce pojawi siΩ w sierpniu, dystrybutorem bΩdzie firma Top Ware. Cena: 19.95 PLN. 


  Reedycja CueClub

W wirtualnych salach mo┐na zagraµ w r≤┐ne odmiany bilardu, a tak┐e ‘porozmawiaµ’ z wirtualnymi przeciwnikami. Gracze mog▒ samodzielnie ustalaµ i zmieniaµ regu│y poszczeg≤lnych rozgrywek. Program cechuje bardzo realistyczna grafika oraz dok│adnie odwzorowany d╝wiΩk. CUECLUB zosta│ w pe│ni spolszczony – przet│umaczono instrukcjΩ, dialogi i wszelkie teksty pojawiaj▒ce siΩ w grze oraz na pude│ku. Nowa cena detaliczna programu to jedynie 29,95 z│. CUECLUB mo┐na zam≤wiµ bezpo╢rednio w naszej firmie, korzystaj▒c z formularza zam≤wie±: 
(http://www.topware.pl/zamowienia/
formularz.shtml
). 


  Max Payne w t│oczniach

Prace nad d│ugo oczekiwan▒ gr▒ Max Payne zosta│y uko±czone i gra zosta│a wys│ana do t│oczni. Tak▒ informacjΩ mo┐na przeczytaµ na oficjalnej stronie firmy Remedy Entertainment. Wszystko przebiega bez niespodzianek i gra pojawi siΩ na sklepowych p≤│kach 26 lipca. ╝r≤d│o: gamespot.com


  100 tysiΩcy domen w prv.pl 

Zaledwie w ci▒gu sze╢ciu miesiΩcy podwoi│a siΩ liczba domen obs│ugiwanych przez serwis prv.pl. Na pocz▒tku roku liczba domen wynosi│a 50 tysiecy. Teraz ta liczba to 100 tysiΩcy. Skoro ju┐ jeste╢my przy liczbach podam, ┐e ka┐dego dnia milion u┐ytkownik≤w odwiedza serwisy zarejestrowane w prv.pl. W│a╢ciciel prv.pl, firma EnterNet, zapowiada dalsz▒ rozbudowΩ swojego serwisu: "Powstan▒ pierwsze w Polsce, dostΩpne on-line narzΩdzia do tworzenia zaawansowanych serwis≤w. BΩdzie to w│asne rozwi▒zanie CMS (Content Management System) przygotowane specjalnie z my╢l▒ o u┐ytkownikach prv.pl. DziΩki temu mo┐liwa bΩdzie wymiana informacji miΩdzy serwisami u┐ytkownik≤w prv.pl. prv.pl za╢, w ramach swojego serwisu, bΩdzie te informacje dodatkowo przetwarza│ i organizowa│.". 


  E-aktorzy? 

Tom Hanks jako pierwszy aktor wypowiedzia│ siΩ publicznie na temat stworzonych przez komputer postaci. Dok│adniej chodzi o film Final Fantasy, w kt≤rym g│≤wna bohaterka to w│a╢nie postaµ komputerowa. "Bardzo mnie to niepokoi. Ale c≤┐, wydaje siΩ, ┐e to jest przysz│o╢µ przemys│u filmowego. Nie wiem, jak prawdziwi aktorzy zareaguj▒ na to i co zrobi▒?"- powiedzia│ Hanks. Natomiast George Lucas jest innego zdania: "Jestem tw≤rc▒, kt≤ry wykorzysta│ chyba najwiΩcej cyfrowych bohater≤w w swych filmach. Jednak nigdy nie pomy╢la│em, i┐ m≤g│bym wykorzystaµ komputer, by stworzyµ cz│owieka, ludzk▒ naturΩ. To po prostu jest niemo┐liwe. Do tego potrzebni s▒ prawdziwi ludzie, prawdziwi aktorzy". Czy aktorzy musz▒ siΩ obawiaµ, ┐e strac▒ pracΩ? W najbi┐szym czasie na pewno im to nie grozi.


  Ta±szy I-net 

Nowe taryfy TP SA
[3 lipiec 2001 g.11:39:32]


Telekomunikacja Polska SA od 1 wrze╢nia wprowadza nowe pakiety taryfowe.

Pakiet standardowy
Jest on przeznaczony dla u┐ytkownik≤w telefon≤w, kt≤rzy chc▒ mieµ r≤wnie┐ dostΩp do Internetu. Za po│▒cznia miΩdzymiastowe w godzinach od 8 do 18 zap│acimy 40 groszy za minutΩ, natomiast w godzinach od 18 do 8 - 20 gr./min. Abonament kosztuje 35 PLN. Dodatkowo za 60 z│ mo┐na wykupiµ 30 godzin surfowania miesiΩcznie przez numer 0-202122.

Pakiet OszczΩdno╢ciowy
W tym pakiecie abonament kosztuje 23 z│ote i w tej cenie mamy wliczne 15 impuls≤w. Po│▒czenia miΩdzymiastowe bΩd▒ kosztowa│y tyle samo, co w Pakiecie Standardowym. Natomiast po│▒cznia lokalne w godzinach szczytu bΩd▒ kosztowa│y dwa razy wiΩcej, czyli 58 gr./3 min.

Pakiet Niedrogi
Za abonament trzeba bΩdzie zap│aciµ 30 z│. Otrzymujemy 10 darmowych impuls≤w. Po│▒czenia lokalne bΩd▒ o 5 groszy dro┐sze ni┐ w Pakiecie Standardowym.

Pakiet Aktywny
W tym pakiecie abonament kosztuje 55 PLN. 35 impuls≤w otrzymujemy za darmo. Za 3 minuty lokalnej rozmowy zap│acimy 27 groszy. Za po│▒czenia miΩdzy strefowe trzeba bΩdzie zap│aciµ 37 gr./3 min. Natomiast po│▒czenia do sieci kom≤rkowych wynios▒ 1,30 z│/min. 


TrochΩ ta±szy Internet
[10 lipiec 2001 g.11:08:58]


Sejm obni┐y│ stawke podatku VAT za us│ugi dostΩu do Internetu z 22 proc. do 7 proc, a szko│y i plac≤wki edukacyjne c▒│kowicie zwolni│ z tego obowi▒zku.Wed│ug pomys│odawc≤w umo┐liwi to ta±szy dostΩp do sieci. Przeciwnicy uwa┐aj▒,┐e jedyn▒ sprawdzon▒ metod▒ na niedrogi Internet jest demonopolizacja ca│ego sektora telekomunikacyjnego i stworzenie warunk≤w do rozwoju w tej bran┐y konkurencji.


  Reporter.pl ma 5 lat! 

Reporter - Serwis Informacyjny istnieje ju┐ 5 lat i jest jednym z najstarszych serwis≤w internetowych w Polsce. Pierwszy numer elektronicznego magazynu Reporter, na bazie kt≤rego powsta│ serwis ukaza│ siΩ w sieci 1 lipca 1996 roku.

Magazyn Reporter to najd│u┐ej wydawane w Polsce czasopismo elektroniczne, jego tradycja wywodzi siΩ z magazyn≤w tworzonych przez uczestnik≤w polskiej sceny komputer≤w PC. Pierwszy numer, zawieraj▒cy amatorskie teksty na r≤┐ne tematy pojawi│ siΩ na stronie domowej tw≤rcy przedsiΩwziΩcia, Dariusza Majgiera 1 lipca 1996 roku. NastΩpnie rozpoczΩto dystrybuowano go poczt▒ elektroniczn▒, a materia│≤w dostarczali entuzja╢ci nowego medium, jakim w owych czasach by│ w Polsce Internet.

Z czasem strony Reportera rozwinΩ│y siΩ w potΩ┐ny serwis informacyjny, zawieraj▒cy codziennie aktualizowane wiadomo╢ci ze ╢wiata Internetu oraz szereg portali tematycznych, a do magazynu Reporter, do│▒czy│y dwa kolejne tytu│y WebReporter oraz BizReporter. Pisma otrzyma│y wiele wyr≤┐nie±, r≤wnie┐ zagranicznych. Autor serwisu zosta│ uznany przez kanadyjsk▒ korporacjΩ SkyNet "Cz│owiekiem Roku - Internet 96" - podobny tytu│ otrzyma│ potem prezes firmy Apple. 

Ka┐dego miesi▒ca strony Reportera odwiedzane s▒ ponad 800.000 razy, a │▒czna ilo╢µ prenumerator≤w wszystkich miesiΩcznik≤w przekracza 20.000 tys. os≤b.








 005  | Wirtualny Komputer - Wakacje'01

poprzednia kartka - spis tre╢ci - nastΩpna kartka