MENU

Kurs Turbo Pascala cz. I

Na sam pocz▒tek nauki powiem co trzeba mieµ. A wiΩc potrzebny bΩdzie kompilator Turbo Pascala (co╢, co t│umaczy komputerowi nasz program) firmy Borland. Po uruchomieniu kompilatora (oraz edytora) pojawi nam siΩ niebieskie okienko do edycji tekstu. W tym okienku bΩdziemy pisaµ program. Od razu m≤wiΩ, ┐e kompilator Pascala nie rozr≤┐nia wielkich i ma│ych liter w komendach. Je╢li w przysz│o╢ci bΩdziecie mieli problem z jak▒╢ komend▒ proponujΩ zajrzeµ do helpa (SHIFT + F1 - spis wszystkich komend w Pascalu).

Zaczynamy pisaµ Nasz pierwszy program. Po drodzΩ bΩdΩ wyja╢nia│ co, co robi :-). A wiΩc tak. Ka┐dy program w Pascalu zaczynamy napisem Program Naza_programu;. A wiΩc piszemy np. Program pierwszy;. W Pascalu na ko±cu (prawie) ka┐da linia ma ╢rednik (;).

ZAPAMI╩TAJ !
W Pascalu wiΩkszo╢µ linii ko±czy siΩ ╢rednikiem !

Jednak nie wszystki linie w Turbo Pascalu ko±cz▒ siΩ ╢rednikiem. Wyj▒tki od tej zasady (a nie jest ich wcale du┐o) poznamy w dalszej czΩ╢ci kursu. Piszemy dalej nasz program. Napisali╢my ju┐ nag│≤wek. Teraz rozpoczynamu g│≤wn▒ czΩ╢µ programu, s│≤wkiem Begin. Zwr≤µcie uwagΩ, ┐e s│owo to zrobi│o siΩ bia│e. Jet to tzw. s│owo kluczowe, po tych s│owach nie stawiamy ╢rednik≤w !. A wiΩc na pocz▒tku programu piszemy begin, co w t│umaczebiu oznacza pocz▒tek, natomiast na ko±cu programu - end. PamiΩtajcie przy end jest kropka ! A wiΩc nasz program wygl▒da nastΩpuj▒c▒:

Program pierwszy;
Begin
End.

Boldem napisa│em s│owa kluczowe, czyli te, kt≤re robi▒ siΩ bia│e. Teraz mamy ju┐ gotowy Nasz pierwszy program, kt≤ry nic nie robi ;-) Je┐eli wszystko poprawnie przepisali╢cie mo┐na go teraz uruchomiµ. Aby uruchomiµ program, wci╢nij kombinacjΩ klawiszy CTRL + F9. Zauwa┐yli╢cie, ┐e ekran szybciutko mign▒│, to by│ nasz program, kt≤ry nic nie robi.

No dobra, teraz dla odmiany zrobimy program, kt≤ry ju┐ co╢ robi :-) Na pocz▒tek zrobimy program, kt≤ry wypisze na ekranie napis "hello world !". Wszystkie polecenia teraz bΩdziemy umieszczaµ w "ciele" programu, czyli pomiΩdzy begin i end. Polecenie do wypisywania tekstu na ekranie, to: WriteLn. U┐ywamy tego polecenia w nastΩpuj▒cy spos≤b: WriteLn('Jaki╢ napis');. Aaaa, polecienie WriteLn, powoduje to, ┐e po napisaniu tekstu, kursor przechodzi do nastΩpnej linii. Natomiast Write, powoduje to, ┐e kursor nie przechodzi do nastΩpnej linii. Okej, dopiszcie do programu, nastΩpuj▒com komendΩ: WriteLn('hello world');. Nasz program wygl▒da nastΩpuj▒co:


Program pierwszy; 
Begin
	WriteLn('hello world'); 
End.

Od razu przypomnia│ mi siΩ jeden problem... Widzicie napewno takie wciΩcie w tek╢cie. S│≤┐y to poto,aby nasz kod ╝r≤d│owy by│ czytelniejszy. Np. je┐eli program ma 5000 linii (piΩµ tysiΩcy), a Wy chcecie zmieniµ jedn▒ literkΩ, to... to Wam u│atwi znalezienie.

Teraz skompilujcie, czyli uruchomcie sw≤j program. Naci╢nij CTRL+F9. Program znowu szybciutko mign▒│. Aby obejrzeµ wyniki jego pracy, wci╢nij ALT+F5. I co widzisz napis "hello world". Teraz zrobimy bardziej skomplikowan▒ rzecz. Zmusimy teraz komputer aby wyczy╢ci│ ekran, napisa│ "hello world" i poczeka│ na naci╢niΩciΩ dowolnego klawisza. Brzmi dumnie nie ?

Zabieramy siΩ do roboty. Na pocz▒tek o modu│ach. W Pascalu jest co╢ takiego jak unit, jest to modu│ z gotowymi ju┐ procedurami, kt≤ry mo┐na za│adowaµ do Naszego programu. Pascal ma ju┐ kilka takich modu│≤w przygotowanych. My u┐yjemy o nazie CRT, s│u┐y on do obs│ugi ekranu, klawiatury.... WiΩc po s│owie Program piszemy co╢ takiego: Uses Crt;. W│a╢nie powiedzieli╢my kompilatorowi, ┐e nasz program bΩdzie korzysta│ z procedur biblioteki CRT. Ca│y kod natomiast wygl▒da ju┐ nastΩpuj▒co:


Program pierwszy; 
Uses Crt;
Begin
	WriteLn('hello world'); 
End.

Teraz poznamy procedure, kt≤ra czy╢ci ekran. Ta procedure to ClrScr, pochodzi od angielskiego wyra┐enia - clear screen, co w t│uczaniu oznacza czy╢µ ekran :-) Jest to w│a╢nie procedure poch▒dz▒ca z biblioteki CRT. Poniewa┐ chcemy, aby ekran by│ wyczyszczony na pocz▒tku w│▒czenia programu, dlatego umie╢cimy j▒ tu┐ po s│owie Begin. NastΩpnie interesuje nas procedura, kt≤ra przytrzyma program do naci╢niΩcia klawisza, to funkcja o nazwie ReadKey;. A wiΩc piszemy nasz program:


Program pierwszy; 
Uses Crt;
Begin
	ClrScr;
	WriteLn('hello world'); 
	ReadKey;
End.

Uruchamiamy nasz program poprzez naci╢niΩcie kombinacji klawiszy CRTL + F9, i co dzia│a ? To by by│o tyle w czΩ╢ci pierwszej. Teraz zapraszam na reklamΩ, a po niej na sprawdzanik (wyjmujemy karteczki :-)...

Je┐eli jeste╢ pewien, ┐e opanowa│e╢ t▒ czΩ╢µ kursu, to mo┐esz przej╢µ do czΩ╢ci nastΩpnej.

 

Autor:
Kuba Kwiatkowski
kwiatek@post.pl

 
 

Contents copyright © 2000 - 2001, Krzysztof Dziewo±ski. All rights reserved.