MENU

Kurs Object Pascala cz. I

Cze╢µ! Jest to pierwsza czΩ╢µ kursu Object Pacala, czyli jezyka, kt≤ry wykorzystywany jest przez Delphi. W tym kursie zawarte bΩd▒ podstawy tego jΩzyka, kt≤ry operaty jest na Turbo Pascalu. Nie zamie┐am w tym kursie wyja╢niaµ w jaki spos≤b mo┐na wykorzystaµ kompoenenty, czy inne tego typu obiekty zwi▒zane w Delphi. Na samym pocz▒tku w tym kursie omawiane bΩd▒ absolutne podstawy, ale z czasem dojdziemy do rzeczy trudniejszych. :) Je┐eli chcesz siΩ nauczyµ samego Delphi to zapraszam na kurs Delphi dla pocz▒tkuj▒ych kt≤ry mo┐ecie ╢ci▒gn▒µ ze strony: www.programowanie.of.pl.

Zaczynamy!

Je┐eli chcesz zacz▒µ programowaµ w Delphi to ten kurs jest niezbΩdny na pocz▒tek. Byµ mo┐e bΩdzie to troche nu┐▒ce i nieciekawe, ale wiedza tu zdobyta z pewno╢ci▒ przyda Ci siΩ w przysz│o╢ci. Mo┐esz np. na pocz▒tku przeczytaµ kurs Delphi, a p≤╝niej, aby utrwaliµ swoj▒ wiedzΩ i dowiedzieµ siΩ czego╢ wiΩcej mo┐esz siΩgn▒µ po ten kurs!

Je┐eli masz otwarte Delphi to kliknij F12 - zobaczysz takie co╢ co nazywa siΩ edytor kodu.

unit Unit1;

interface

uses
  Windows, Messages, SysUtils, Classes, Graphics,
Controls, Forms, Dialogs; type TForm1 = class(TForm) private { Private declarations } public { Public declarations } end; var Form1: TForm1; implementation {$R *.DFM} end.

Przeanalizujmy ten kod. omawiaj▒c i nazywaj▒c krok po kroku.
Na samej g≤rze s│owo kluczowe unit. Po tym s│owie wpisana jest nazwa modu│u. Modu│ to plik tekstowy, kt≤ry mo┐e byµ kompilowany do postaci pliku EXE. Kompilacja przebiega na przet│umaczeniu tego kodu na jΩzyk maszynowy i utworzenie pliku wykonywalnego EXE.

Kolejna linia i kolejne s│owo kluczowe - Interface. Jest to sekcja, w kt≤rej wpisujesz wa┐ne dla kompilatora nag│≤wki ( np. nag│≤wki procedur lub funkcji - o tym bΩdzie dalej ). NastΩpnie sekcja uses - jest to sekcja, w kt≤rej wypisane s▒ u┐ywane przez nasz program modu│y. W tych modu│ach znajduj▒ siΩ przydatne polecenia, kt≤re mo┐esz wykorzystywaµ w programie. NastΩpnie po s│owie kluczowym type znajduje siΩ tzw. KLASA. Na razie siΩ tym pojΩciem nie przejm≤j - om≤wie to w daleszej czΩ╢ci kursu.
Zdaje sobie sprawe, ┐e teraz chcesz powiedzieµ: "Nie, nic z tego nie rozumiem - to bez sensu!". Nie przejm≤j siΩ - czytaj dalej, a p≤╝niej powr≤µ do pocz▒tku tego kursu i wszystko stanie siΩ │atwe!
Dalsz▒ cze╢µ tego kodu obja╢nie przy okazji.

Koniec czΩ╢ci pierwszej.

 

Autor:
Adam Boduch
boduch@poland.com

Kurs udostΩpni│ :
http://www.programowanie.of.pl

 
 

Contents copyright © 2000 - 2001, Krzysztof Dziewo±ski. All rights reserved.