MENU

Sieµ LAN cz.II

W poprzednim artykule o sieciach LAN pisa│em o mo┐liwo╢ciach po│▒czenia komputer≤w. W tym numerze opiszΩ, jakie kroki nale┐y poczyniµ, by skonfigurowaµ sieµ w najpopularniejszych systemach w Polsce - MS Windows 9x/Me. Jednak┐e przedstawione w artykule informacje z powodzeniem mo┐na wykorzystaµ podczas konfiguracji sieci tak┐e w systemach Windows NT4/2000, choµ szczeg≤lnie w tym pierwszym brak obs│ugi Plug&Play mo┐e utrudniµ nieco sprawΩ.

Zanim jednak przejdΩ do sedna sprawy, muszΩ siΩ przyznaµ Czytelnikom do pope│nionego przeze mnie b│Ωdu w poprzednim artykule, kt≤ry m≤g│ co nieco pomieszaµ szyki osobom, kt≤re stara│y siΩ wykorzystaµ informacje z tego artyku│u do uruchomienia LAN-a. Chodzi dok│adniej o zdanie (zaznaczam fragmenty:

"Rozwi▒zanie tego typu nale┐y do najprostszych, ma jednak kilka wad, z kt≤rych najwiΩksz▒ jest niska odporno╢µ na uszkodzenia mechaniczne: usuniΩcie kt≤rego╢ z terminator≤w, przerwanie kabla w dowolnym miejscu, a tak┐e w y │ ▒ c z e n i e komputera wewn▒trz sieci, przez co sieµ p r z e s t a j e d z i a │ a µ."

Jak s│usznie zauwa┐y│ uwa┐ny Czytelnik, Stamin, jest to nieprawda. DziΩkujΩ Staminowi za zwr≤cenie mi uwagi, a wszystkich zainteresowanych bardzo przepraszam!

U w a g a! Wskaz≤wki mog▒ nieznacznie siΩ r≤┐niµ w zale┐no╢ci od systemu (zw│aszcza pomiΩdzy Win95 a Me), ale s▒ tak du┐e, by utrudniµ znacz▒co pracΩ. Ja pos│u┐Ω siΩ Windows 98, aby przedstawiµ konfiguracjΩ.

Mamy wiΩc wybrany rodzaj okablowania, karty sieciowe i inne potrzebne elementy. Czas przyst▒piµ do dzia│ania. Po w│o┐eniu karty sieciowej system sam powinien wykryµ kartΩ i, je┐eli takie posiada, zainstalowaµ sterowniki do tej karty. Je┐eli system zainstaluje z│y sterownik lub nie wykryje kart wcale, nale┐y wskazaµ Windows, gdzie ten sterownik jest. Po kolei klikamy: Start -> Panel sterowania -> Dodaj nowy sprzΩt, kt≤ry uruchamia kreator wyszukuj▒cy sprzΩt. Polecam zrezygnowaµ z automatycznego wyszukania sprzΩtu przez Windows, a z listy sprzΩtu wybraµ oczywi╢cie karty sieciowe. Aby mieµ pewno╢µ, ┐e posiadany sterownik jest w│a╢ciwy, trzeba zainstalowaµ sterownik dostarczony wraz z kart▒. Je┐eli z kart▒ nie by│o sterownik≤w, mo┐na pos│u┐yµ siΩ tym, co ma Windows i spr≤bowaµ wybraµ z listy producent≤w sterownika Novell/Anthem i urz▒dzenie Zgodne z NE2000. W wiΩkszo╢ci tanich kart sieciowych takie ustawienie powinno dzia│aµ, zawsze lepiej pos│u┐yµ siΩ dedykowanym sterownikiem. Aby sprawdziµ, czy wybrane ustawienia s▒ w│a╢ciwe, przejd╝my w Panelu sterowania do apletu System, w kt≤rym nale┐y wybraµ Mened┐er urz▒dze±. Rozwijamy listΩ kart sieciowych i sprawdzamy, czy przy ikonie symbolizuj▒cej nasz▒ "sieci≤wkΩ" nie ma ┐adnych znaczk≤w oznaczaj▒cych k│opoty. Je╢li wszystko jest w normie, przystΩpujemy do nastΩpnego punktu konfiguracji.

Po udanej instalacji sterownika nie pozostaje nic innego, jak przygotowaµ komputer do obs│ugi sieci LAN. Zatem w Panelu sterowania wybieramy aplet Sieµ, a w nim zak│adkΩ Konfiguracja. Wciskamy przycisk Dodaj, po czym Protok≤│ -> Dodaj -> Microsoft, a z dostΩpnych protoko│≤w potrzebne bΩd▒ TCP/IP oraz IPX/SPX, a po ich zainstalowaniu restartujemy komputer. Jak PC uruchomi siΩ ponownie, poprosi zapewne o nazwΩ u┐ytkownika i has│o, kt≤re przy domowej sieci raczej nie bΩdzie potrzebne (choµ kto wie... :). Z powrotem wchodzimy do apletu Sieµ, gdzie musimy dokonaµ konfiguracji protoko│≤w. Zwykle domy╢lna konfiguracja IPX/SPX jest poprawna, wiΩc pozostawmy j▒ bez zmian. Pozostaje TCP/IP - w zak│adce Konfiguracja wybieramy ten protok≤│ powi▒zany z posiadan▒ kartΩ sieciow▒ i przydzielamy komputerowi U N I K A L N Y w ca│ej sieci adres IP, kt≤ry powinien zaczynaµ siΩ od 192.168.0.1 (tzw. pula adres≤w prywatnych, przeznaczonych wy│▒cznie dla LAN-u), potem kolejno 192.168.0.2 , 192.168.0.3 itd. oraz T A K í S A M í maskΩ podsieci na ca│▒ sieµ (przyk│adowo 255.255.255.0). Wszystkich tych ustawie± dokonujemy w zak│adce Adres IP. Po zatwierdzeniu zmian system poprosi o p│ytΩ instalacyjn▒, po czym dokona restartu. Po restarcie zn≤w w aplecie Sieµ wybieramy zak│adkΩ Identyfikacja, gdzie wprowadzamy U N I K A L N í w ca│ej sieci nazwΩ komputera oraz T í S A M í nazwΩ grupy roboczej, natomiast Opis komputera nie jest potrzebny do poprawnej pracy sieci. Wszystkie wymienione czynno╢ci nale┐y oczywi╢cie wykonaµ na wszystkich komputerach, kt≤re maj▒ byµ w sieci.

Kiedy ju┐ przebrnΩli╢my przez ten etap, musimy jeszcze udostΩpniµ swoje zasoby innym u┐ytkownikom. Kolejny raz w aplecie Sieµ wciskamy Dodaj, po czym wybieramy Us│ugΩ -> UdostΩpnianie plik≤w i drukarek w sieciach Microsoft Networks. Gdy zrestartujemy PC-ta i klikniemy prawym przyciskiem myszy na dysku lub katalogu, zauwa┐ymy now▒ opcjΩ - UdostΩpnianie. DziΩki tej opcji bΩdzie mo┐na korzystaµ z zasob≤w innych u┐ytkownik≤w, np. gromadziµ na tylko jednym dysku ulubion▒ muzykΩ, na innym zn≤w co╢ innego itd. Kombinacji jest wiele. Bardzo przydatn▒ opcj▒ jest tzw. mapowanie dysk≤w, dziΩki kt≤rym m oknie Eksploratora mo┐emy widzieµ dyski obecne fizycznie w innym\innych komputerach. Aby dokonaµ mapowania, w oknie M≤j komputer z paska narzΩdzi wybieramy ikonΩ Mapuj dysk (je┐eli jej nie ma, musimy klikn▒µ na Widok -> Opcje folder≤w, a tam wybraµ zak│adkΩ Widok i zaznaczyµ opcjΩ Pokazuj przycisk Mapuj dysk sieciowy na pasku narzΩdzi), po czym pojawi siΩ okienko, w kt≤rym musimy wpisaµ ╢cie┐kΩ oraz podaµ literΩ dysku, kt≤ra bΩdzie widoczna w Eksploratorze. Przyk│adowa ╢cie┐ka wygl▒da tak: \\nazwa_komputera\nazwa_udostΩpnionego_dysku, czyli np. \\KOMP_1\DYSK_C .

Gdy doszli╢my do tego punktu, mo┐emy rozkoszowaµ siΩ mo┐liwo╢ciami, jakie daje sieµ LAN. Je┐eli jednak co╢ posz│o nie tak, przejrzyjmy jeszcze ustawienia protoko│≤w, gdy┐ pewnie tam tkwi b│▒d. Je┐eli protoko│y s▒ dobrze skonfigurowane, warto pos│u┐yµ siΩ do│▒czonym nawet do tanich kart programem diagnostycznym, potrafi▒cym wykryµ r≤┐ne b│Ωdy konfiguracji lub uszkodzenia kabla. PamiΩtam, jak ja razem z moim koleg▒ (pozdrowienia dla Frezera! :) przez kilka godzin uruchamiali╢my sieµ na skrΩtce. DziΩki programowi diagnostycznemu do naszych kart (obie takie same, D-Link DRN-32CT) wykryli╢my, ┐e wina by│a po stronie kabla, a nie z│ych ustawie±, dziΩki czemu stracili╢my mniej czasu. Ale Czytelnikom oczywi╢cie k│opot≤w nie ┐yczΩ :)

W nastΩpnym odcinku o konfiguracji sieci w Linuxie.

 

Autor :
Maciek Dura 
telepix@wp.pl

 
 

Contents copyright © 2000 - 2001, Krzysztof Dziewo±ski. All rights reserved.