MENU

BeOS

Z za│o┐enia mia│ to byµ system przeznaczony dla programist≤w, ludzi zajmuj▒cych siΩ grafik▒, mediami. Jednak dla mnie jest to system w pe│ni warto╢ciowy i dla profesjonalist≤w i dla u┐ytkownik≤w domowych. Pomimo, ze wersja Personal Edition jest bardzo uboga, mo┐na siΩ zapoznaµ z systemem bardzo dobrze.

I. Instalacja.
BeOS w wersji Personal Edition jest instalowany jako aplikacja Windows. Tzn. nie dzia│a w Windowsach, ale mo┐na ja usun▒µ z Panelu Sterowania -> Dodaj/Usu± programy. Proces instalacji przebiega bardzo szybko. Otrzymujemy jeden plik wykonywalny o rozmiarze ok. 50MB. Aplikacja sama siΩ rozpakowuje, nastΩpnie wskakujemy dysk na kt≤rym ma siΩ zainstalowaµ. Niestety system wymaga a┐ 500MB wolnego miejsca na dysku. Ale nie ma problemu, zawsze mo┐na system usun▒µ. Instalacja trwa parΩ minut. NaprawdΩ nie wiele.

II. Pierwsze uruchomienie.
Po instalacji w Menu Start otrzymujemy nowa grupΩ BeOS. Tam┐e znajduj▒ siΩ ikonki do utworzenia dyskietki startowej dla BeOs, zarejestrowania systemu przez Internet, skr≤t do pliku ReadMe. Je┐eli masz Windows NT/2000 musisz utworzyµ dyskietkΩ startow▒. Inaczej nie bΩdziesz w stanie uruchomiµ systemu BeOS.
Bootowanie BeOSa trwa chwilkΩ. Samo logo podczas │adowania jest bardzo │adne. Widaµ napis BeOS oraz ikonki - pod╢wietlaj▒ siΩ, kiedy dana cze╢µ systemu (np. zainicjowanie sterownik≤w karty graficznej) zostanie za│adowana. Na pewno system │aduje siΩ szybciej od Windows :P.

III. Pulpit
Interfejs graficzny jest bardzo │adny. Ikonki, przyciski - wszystko │adnie cieniowane. GUI bardzo przypad│o mi do gustu. Okna wygl▒daj▒ inaczej ni┐ w Windows. G≤rna belka (w Windows ta z przyciskiem X) jest o wiele mniejsza, zazwyczaj ┐≤│ta. Mamy do wyboru dwa przyciski - jeden do minimalizowania/maksymalizowania okna, drugi do zamykania okna. Je┐eli nie chcesz instalowaµ BeOSa a chcesz zobaczyµ jak wygl▒da, mo┐esz ╢ci▒gn▒µ polska aplikacje OpenGL Stars (aplikacja do mierzenia szybko╢ci wy╢wietlania grafiki 3D w trybie OpenGL) z http://stars.benchmark.pl. Ta aplikacja wygl▒da dok│adnie jak wyjΩta z BeOS.
Na pulpicie mamy ikony typowe dla ka┐dego systemu operacyjnego. Jest kosz, cos w rodzaju ikony M≤j komputer z Windows - Personal Edition. Ikona ta pokazuje katalogi dostΩpne dla u┐ytkownika. Mamy ikonΩ skr≤tu do katalogu domowego (podobnie jak w Linuksie). W wersji PE mamy skr≤ty do np. instrukcji obs│ugi. W lewym g≤rnym rogu mamy Be Menu - odpowiednik Menu Start z Windows. Zamiast przycisku Start mamy przycisk BeOS, pod nim szufladkΩ systemowa (System Tray) oraz aktualnym czasem, ni┐ej belkΩ z otwartymi aplikacjami.

IV. Aplikacje.
W wersji PE dostarczony zestaw aplikacji jest ubogi. Mo┐emy przetestowaµ naprawdΩ podstawowe aplikacje. Do wyboru mamy:
3dmiX - program do miksowania utwor≤w (ca│kiem niez│y)
BeMail - program do obs│ugi poczty elektronicznej
Camera - do nagrywania obrazu z aparat≤w fotograficznych
CDBurner - aplikacja do nagrywania p│yt CD
CDPlayer - aplikacja do odgrywania p│yt CD
Clock - zegar
CodyCam - nagrywanie obrazu z kamery cyfrowej
DiscProbe - aplikacja pozwalaj▒ca pogrzebaµ na dysku
Expander - do obs│ugi archiw≤w tar, gzip
Installer - program do tworzenia backup≤w systemu
Magnify - powiΩkszanie czΩ╢ci ekranu
MediaPlayer - do odgrywania medi≤w
MidiPlayer - do odgrywania plik≤w MIDI
NetPositive - przegl▒darka internetowa - jak na razie do╢µ uboga, bez dodatkowych plugin≤w (np. Flash)
People - baza kontakt≤w
PoorMan - ma│y serwer Web
Pulse - program przedstawiaj▒cy obci▒┐enie procesora
SCSIProbe - do dysk≤w SCSI - probowanie
SerialConnect - do │▒czenia siΩ z innymi komputerami
ShowImage - przegl▒darka plik≤w graficznych
SoftwareValet - do ╢ci▒gania i instalacji oprogramowania, update-≤w
SoundRecorder - nagrywanie plik≤w d╝wiΩkowych
StyledEdit - podstawowy edytor tekst≤w
Terminal - tekstowy terminal
TV - telewizja w komputerze

Dodatkowo mamy 4 wersje demo:
Chart - dziwna aplikacja, pokazuj▒ca lot w kosmosie
FontDemo - do przegl▒dania czcionek
GLTeapot - znany ju┐ dzbanek w 3D
Minesweeper - kochany saper

V. Konfiguracja.
Je╢li chodzi o konfiguracje, mamy do dyspozycji specjalny panel sterowania - Preferences. W nim mo┐emy ustawiµ praktycznie wszystko: t│o, po│▒czenia Dial-Up Networking, d┐ojstiki, e-mail, sieµ, drukarki, sprzΩt, ekran, miejsca pracy [WorkSpace],
itd.

VI. Kompatybilno╢µ ze sprzΩtem.
I tu zaczynaj▒ siΩ schody. To jest jak na razie jedyny du┐y minus dla BeOS. Brak obs│ugi wielu komponent≤w.
Zacznijmy od grafiki. Aktualnie bez instalowania odpowiednich sterownik≤w na np. Ge-Force 2 MX mamy ekran czarno-bia│y, rozdzielczo╢µ 640x480 [jest to tryb fail-safe, podobny do trybu awaryjnego z Windows]. Wcze╢niej mia│em RivΩ 128 i wszystko chodzi│o piΩknie.
D╝wiΩk. Z nim nie jest tak ╝le. Wszystkie karty z rodziny SoundBlaster powinny chodziµ bez problem≤w. Moja SoundBlaster 128 dzia│a│a pierwszorzΩdnie, by│a rozpoznana bezb│Ωdnie.
Modemy. Podobnie jak w Linuksie. Dzia│aj▒ tylko modemy sprzΩtowe, dlatego nie mog│em przetestowaµ po│▒czenia z sieci▒, bo BeOS nie widzi win-modem≤w.
Drukarki. Tutaj nie jest tak ╝le, poniewa┐ BeOS u┐ywa standard≤w, tak┐e praktycznie ka┐da drukarka (oczywi╢cie, je╢li nie jest win-drukark▒) powinna dzia│aµ. Wersja Pro Edition obs│uguje maszyny wieloprocesorowe.
ListΩ sprzΩtu kompatybilnego z BeOSem mo┐na znale╝µ pod adresem http://www-classic.be.com/products/beosreadylist.html.

VII. Informacje dodatkowe.
Jedno co dostrzeg│em to to, ze gdy jaka╢ aplikacja zawiesi siΩ, reszta systemu dzia│a bezproblemowo. Ten tekst pisa│em w StyledEdit gdy 3DmiX niestety ju┐ nie dzia│a│, tzn. wywali│ siΩ. Okna co prawda nie mo┐na by│o zamkn▒µ, ale system dzia│a│ prawid│owo. Tak┐e widaµ, ze BeOS jest bardzo stabilny.

VIII. Sugerowane wymagania systemowe.
Wed│ug tw≤rc≤w:
- minimum Pentium 90 z 32MB RAM
- przynajmniej 512MB na twardym dysku
- Windows 95/98, 2000 lub NT4
- czysta dyskietka

 

Autor :
Piotr Usewicz 
lop@komputery.help.pl

http://komputery.help.pl

 
 

Contents copyright © 2000 - 2001, Krzysztof Dziewo±ski. All rights reserved.