Co zrobiµ z Mú

Jak ju┐ pisa│em wcze╢niej polskie prawo nie uznaje czego╢ takiego jak s▒siedzka sieµ komputerowa. Dlatego Mú nie warto (dos│ownie i w przeno╢ni) sobie zaprz▒taµ g│owy, uzyskanie koncesji na budowΩ sieci po prostu kosztuje astronomiczne sumki. Mo┐na tu stosowaµ pewne kruczki i sztuczki oraz inne akrobacje alpejskie ale tego czy posiadacie zezwolenie nikt wam nie sprawdzi. Zainteresowaµ siΩ Mú mo┐na dopiero przy budowie wiΩkszych sieci zawieraj▒cych min. 15 ko±cuwek abonenckich (user≤w). Aby rozwiaµ wasze w▒tpliwo╢ci przedstawiam wam odp. (co prawda nie pe│n▒ ale tu bΩdzie akurat) na moje pytanie zamieszczon▒ na │amach miesiΩcznika komputerowego CHIP 12/2000 str. 268. HA!

Chcemy na osiedlu zbudowaµ sieµ lokaln▒ │▒cz▒c▒ budynek prywatny z 3 budynkami osiedlowymi, znajduj▒cymi siΩ po drugiej stronie ulicy. Wi▒┐e siΩ to z konieczno╢ci▒ przeci▒gniΩcia kabla sieciowego pod ulic▒ i miΩdzy budynkami. Z tego, co siΩ dowiedzia│em, trzeba wyst▒piµ z wnioskiem do urzΩdu o zgodΩ na budowΩ i wydanie warunk≤w zabudowy (kabel ma byµ ci▒gniΩty pod ziemi▒ miΩdzy budynkami). Jakie dokumenty trzeba uzyskaµ? Czy na budowΩ takiej sieci i przeci▒ganie kabla pod ulic▒ potrzebne jest zezwolenie Ministerstwa ú▒czno╢ci, jak twierdzi TP SA, czy tylko zezwolenie urzΩdu miasta na budowΩ? Czy do przeci▒gniΩcia kabla pod ulic▒ jest potrzebna dzier┐awa studzienek TP SA czy zgoda urzΩdu miasta lub innej instytucji na u┐ycie studzienek kanalizacyjnych?

Tomasz Stukan

A CHIP odpisa│:

"Powy┐szy problem by│ poruszony w artykule nt. sieci osiedlowych (CHIP 2/2000, s. 186). Us│ugi telekomunikacyjne s▒ rynkiem specyficznym, kt≤ry wci▒┐ jeszcze podlega silnej reglamentacji ze strony wyspecjalizowanych organ≤w administracji rz▒dowej. Kontrola i nadz≤r nad tym rynkiem nale┐y do Ministra ú▒czno╢ci oraz kilku podleg│ych mu agend. SytuacjΩ mo┐e zmieniµ wej╢cie w ┐ycie ustawy Prawo telekomunikacyjne.
W tej sprawie najwiΩcej do powiedzenia ma Minister ú▒czno╢ci. To on bowiem wydaje m. in. koncesje na ╢wiadczenie us│ug telekomunikacyjnych oraz zezwolenia na zak│adanie i u┐ywanie urz▒dze± lub sieci telekomunikacyjnych. Tymczasem po│▒czenie kilku komputer≤w w sieµ lokaln▒ mo┐e byµ interpretowane w│a╢nie jako ╢wiadczenie us│ug transmisji danych. Zgodnie z najbardziej restrykcyjn▒ interpretacj▒ ustawy ju┐ wsp≤lne z s▒siadem za│o┐enie sieci lokalnej wymaga koncesji. Uzyskanie takiej koncesji jest skomplikowane, a co gorsza bywa kosztowne. Op│ata za ╢wiadczenie us│ug transmisji danych zale┐na jest od... wielko╢ci gminy lub od ilo╢ci port≤w abonenckich. Minimalna op│ata - ok. 200 euro - pobierana jest przy gminach wiejskich i ma│ych miastach. Je╢li natomiast kto╢ chcia│by budowaµ sieµ osiedlow▒ np. we Wroc│awiu, musi siΩ liczyµ z kosztem koncesji rzΩdu 120 tysiΩcy z│otych.
Praktyczne rozwi▒zania s▒ dwa. Pierwsze z nich polega na znalezieniu firmy maj▒cej koncesjΩ, kt≤ra zgodzi siΩ "wzi▒µ pod opiekΩ" i firmowaµ sieµ osiedlow▒. Inn▒ mo┐liwo╢ci▒ jest za│o┐enie przez chΩtnych do wsp≤lnego surfowania stowarzyszenia. ú▒cz▒ca cz│onk≤w instalacja staje siΩ w≤wczas wewnΩtrzn▒ sieci▒ stowarzyszenia i jest traktowana inaczej ni┐ komercyjne czy hobbystyczne. Ca│a procedura zak│adania stowarzyszenia opisana jest pod adresem http://www.trzepak.pl/.
Istotnym krokiem jest zawarcie umowy z w│a╢cicielem nieruchomo╢ci. Umowa taka jest wstΩpem do sporz▒dzenie dokumentacji docelowej sieci i pozwala p≤╝niej unikn▒µ scysji z administracj▒, gdy niezbΩdne stanie siΩ kucie w ╢cianach otwor≤w pod kable. Maj▒c zezwolenie, mo┐na przyst▒piµ do budowy sieci. Nale┐y siΩ wystrzegaµ jej p≤╝niejszej rozbudowy b▒d╝ przebudowy w spos≤b niezgodny z dokumentacj▒.
Dzier┐awa studzienek kanalizacyjnych czy to od TP SA, czy od innych operator≤w telefonicznych jest - jak pokazuj▒ do╢wiadczenia operator≤w sieci osiedlowych - praktycznie niemo┐liwa. K│adzenie kabla podziemnego to przedsiΩwziΩcie niezwykle kosztowne, kt≤re wymaga wielu zabieg≤w prawnych (z punktu widzenia prawa jest to budowa). Prowadzenie kabli miΩdzy budynkami w powietrzu jest z kolei niedozwolone. Je╢li nie przeszkadza nam ograniczona przepustowo╢µ, mo┐emy w obu budynkach ustawiµ modemy optyczne, kt≤re nie wymagaj▒ akceptacji ┐adnego urzΩdnika (mo┐liwe jest tak┐e postawienie radiowych kart sieciowych, lecz ich ceny rozpoczynaj▒ siΩ od 2000z│/szt - dop. SL).
Szczeg≤│y odno╢nie do przedstawionych kwestii odnale╝µ mo┐na w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 1994 nr 89 poz. 414 ze zmianami). Fundamentalnym aktem jest oczywi╢cie ustawa z dnia 23 listopada 1990 r o │▒czno╢ci (Dz. U. z 1995 roku, nr 117 poz. 564) oraz dwa rozporz▒dzenia Ministra ú▒czno╢ci: z dn. 09.10.1995 w sprawie wysoko╢ci i sposobu uiszczania op│at za udzielenie koncesji na ╢wiadczenie us│ug telekomunikacyjnych (Dz. U. z 1995 roku nr 118 poz. 572 oraz Dz. U. z 1997 roku nr 116 poz. 748) i z dn. 26.09.1995 w sprawie zwolnienia od obowi▒zku uzyskania koncesji oraz zezwole± telekomunikacyjnych (Dz. U. z 1995 roku nr 118 poz. 571 oraz Dz. U. z 1996 roku nr 042 poz. 184). Poleciµ wypada r≤wnie┐ akty wykonawcze Ministra ú▒czno╢ci, tj. "Zarz▒dzenie w sprawie warunk≤w, jakim powinny odpowiadaµ linie i urz▒dzenia telekomunikacyjne... " (Dz. U. z 1992 Nr 13 p≤z. 94) oraz "Rozporz▒dzenie w sprawie zakresu i trybu uzgodnie± plan≤w budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci telekomunikacyjnych" (Dz. U. z 1996 roku nr 27 p≤z. 123). Dodatkowe informacje mo┐na znale╝µ na stronie internetowej Ministerstwa ú▒czno╢ci http://www.ml.gov.pl dostΩpnej te┐ lub pod adresem http://www.par.gov.pl.

Zdaniem redakcji:
Istniej▒ce regulacje prawne wymagaj▒ uzyskania koncesji i zezwole± przy zak│adaniu sieci komputerowej w budynkach mieszkalnych (np. sieci s▒siedzkiej), ale nie przy okablowaniu biur i firm. Absurdalno╢µ takich rozwi▒za± sprawia, ┐e wiΩkszo╢µ sieci osiedlowych w Polsce jest nielegalna. Odpowiednie organa s▒ ╢wiadome tego faktu, ale nie interweniuj▒, uznaj▒c status quo."

Jak omin▒µ Mú

Jak wyczyta│em w jednej z ustaw, o uzyskanie koncesji Ministerstwa ú▒czno╢ci nie musz▒ ubiegaµ siΩ sieci zarz▒dzane przez jeden podmiot (nie wykraczaj▒ce poza obrΩb jednego miasta) lub sieci wewnΩtrznie. Nie mo┐e to byµ sieµ amatorska (jak pisze prawnik CHIP-a) pozostaje wiΩc zrzeszenie siΩ w organizacji np.: "wielbicieli sieci" czy "Urzytkownik≤w sieci" a mo┐e "Stowa┐yszenie Amotorskiej Sieci Komputerowej, mo┐liwo╢ci jet anprawdΩ wiele. Szerszy opis na http://www.trzepak.pl/forum/list.php?f=4. DziΩki temu zabiegowi sieµ stanie siΩ wewnΩtrznym LAN-em stowarzyszenia, wiΩc bΩdzie te┐ zarz▒dzana przez jeden podmiot. Jedynym problemem mo┐e byµ, to i┐ zrzeszaµ siΩ mog▒ tylko organizacje co najmniej 15 osobowe. Dlatego nie ma praktycznie ┐adnego sposobu pe│nego zalegalizowania kilku-osobowych sieci s▒siedzkich.

Kolejnym krokiem wed│ug ustawy z 21.07.2000 "Prawo Telekomunikacyjne " Dz. U. Nr 73, poz. 852 powinno byµ zg│oszenie naszej sieci do URT (UrzΩdu Regulacji Telekomunikacji). Ustawa ta tak┐e m≤wi i┐ zezwolenia nie wymagaj▒ sieci zawieraj▒ce siΩ w jednym budynku, wiΩc zg│aszaµ nale┐y tylko i wy│▒cznie konstrukcje zespalaj▒ce conajmniej dwie odrΩbne budowle. Szczegulnie interesuj▒ nas tu art. 3 pkt. 3 i art. 14 pkt. 1. w/w ustawy. Tu w│a╢nie czytamy i┐ prowadzenie dzia│alno╢ci telekomunikacyjnej nie wymagaj▒cej zezwolenia (czyli ASK) nale┐y zg│o╢ciµ do URT oraz podaje przyk│ad takiego zg│oszenia. Pismo to nale┐y przes│aµ poczt▒ (bynajmniej nie elektroniczn▒) na adres URT z wyprzedzeniem 28 dni od planowanej daty rozpoczΩcia budowy sieci.
Legenda
( ) - uzupe│niµ
{ } - komenta┐
Je╢li nasze zg│oszenie bΩdzie bez zastrze┐e± i w ci▒gu 28 dni nie otrzymamy ┐adnego pisma zabraniaj▒cego kreacjΩ LAN-u mo┐na przyst▒piµ do budowy.

Poni┐ej zamieszczam przyk│ad zg│oszenia:

(miasto) , (dzie± miesi▒c rok)


(ImiΩ Nazwisko)
(Adres)

Prezes UrzΩdu Regulacji Telekomunikacji
01-211 Warszawa, ul Kasprzaka 18/20

Zgodnie z Ustaw▒ z dnia 21.07.2000 "Prawo Telekomunikacyjne" Dz. U. Nr 73, poz. 852 art. 3 pkt. 3 i art. 14 pkt 1 zg│aszam rozpoczΩcie dzia│alno╢ci telekomunikacyjnej


1) oznaczenie przedsiΩbiorcy, jego siedziba i adres : Stowa┐yszenie (nazwa stowa┐yszenia) (adres prezesa {czyli sieciba stow.})
2) oznaczenie formy prawnej przedsiΩbiorcy : Stowa┐yszenie
3) numer w rejestrze przedsiΩbiorc≤w : (numer jaki otrzyma│ prezes po rejestracji stowa┐yszenia)
4) okre╢lenie rodzaju i zakresu zamierzonej dzia│alno╢ci telekomunikacyjnej : Budowa i urzytkowanie amatorskiej sieci komputerowej ma│ego zasiΩgu typu ethernet
5) obszar, na kt≤rym bΩdzie wykonywana dzia│alno╢µ telekomunikacyjna : (Dzielnica prowadzenia dzia│alno╢ci)
6) data rozpoczΩcia dzia│alno╢ci : (wpisaµ planowan▒ datΩ budowy sieci) (min 28 dni od daty wys│ania owego podania}

Prezes Stowa┐yszenia (nazwa stowa┐yszenia)
(imiΩ i nazwisko prezesa)
(podpis prezesa)

W przypadku ju┐ istniej▒cych sieci nale┐y tak postΩpowaµ jak by jej jeszcze nie by│o i jako "datΩ rozpoczΩcia dzia│alno╢ci" podaµ dzie± jaki nast▒pi za miesi▒c.