Magazyn Ready
Nr 6-7 - czerwiec-lipiec
www.ready.gery.pl

 

Magazyn Ready
Poprzednia strona

Spis Tre╢ci

NastΩpna strona

PielΩgnacja systemu

Jaki jest system Windows, to ka┐dy wie. Po dw≤ch miesi▒cach od instalacji ka┐de uruchomienie, restart komputera wyd│u┐a siΩ w niesko±czono╢µ. Jest kilka sposob≤w, aby temu zaradziµ.

1. Pierwsza czynno╢µ to zmniejszenie program≤w uruchamianych wraz ze startem systemu. Du┐o aplikacji podczas instalacji dodaje do folderu Autostart r≤┐ne "przydatne" programy. Tak naprawdΩ w wiΩkszo╢ci s▒ to niepotrzebne skr≤ty do tych aplikacji, w formie ikonki obok zegara. Opr≤cz Autostartu jest jeszcze Rejestr. Nie bΩdziemy w nim grzebaµ, s▒ prostsze metody. W okienku Uruchom z menu Start wpisujemy: "msconfig". Przechodzimy do zak│adki Autostart. Odznaczamy te wpisy, kt≤re siΩ powtarzaj▒ (patrz na ╢cie┐kΩ po prawej). Mo┐na r≤wnie┐ odznaczyµ (oczywi╢cie je╢li s▒ takie):
- Scan Registry - niepotrzebny skaner rejestru,
- Internat - ???,
- SysTray - odznaczaj▒c zyskasz ok. 2 MB pamiΩci, jednak stracisz dostΩp do np. regulacji g│o╢no╢ci. Tylko nie usuwaj ╢cie┐ek, gdy nie wiesz do czego one s│u┐▒!

2. Proste, a skuteczne:
- usun▒µ zbΩdne skr≤tu z pulpitu (takie same na pewno s▒ w menu Start),
- przenie╢µ z pulpitu wszelkie inne pliki np. bezpo╢rednio na dysk lub do Moich Dokument≤w,
- usun▒µ tapetΩ!
- oraz schematy d╝wiΩkowe.

3. Defragmentator dysk≤w. Dobre narzΩdzie, aczkolwiek powolne. Polecam programik PowerDefrag (na p│ycie Enter Maj/2001 lub pod adresem http://www.e-technik.com/main.asp) uruchamiaj▒cy siΩ po starcie systemu, a przed za│adowaniem jego wszystkich sk│adnik≤w. W por≤wnaniu z Defragmentatorem, ta aplikacja dzia│a ekspresowo.

4. Plik wymiany - chyba wiadomo o co chodzi. Ale dla tych, kt≤rzy nie wiedz▒ to wyja╢niam. Ka┐dy uruchamiany program zajmuje okre╢lon▒ cze╢µ pamiΩci operacyjnej. Gdy pamiΩµ zape│ni siΩ, Windows rozszerza j▒ plikiem wymiany. Dzia│a tak samo jak pamiΩµ operacyjna, z t▒ r≤┐nic▒, ┐e zapisywana na dysku twardym. Plik ten nazywa siΩ "Win386.swp" i umiejscowiony jest w folderze Windows. Windows zarz▒dza rozmiarem tego pliku dynamicznie, czyli zwiΩksza lub zmniejsza jego rozmiary zgodnie z zapotrzebowaniem. Na niekt≤rych dyskach mo┐e to zabieraµ du┐o czasu, spowalniaj▒ pracΩ dysku, a nawet obni┐aj▒ ci▒g│o╢µ plik≤w. Przy ustawieniu domy╢lnym. Mo┐na na sta│e ustawiµ rozmiar pliku wymiany, aby Windows nie traci│ czasu na zwiΩkszanie lub zmniejszanie jego rozmiaru. Klikamy prawym klawiszem na ikonΩ "M≤j komputer", wybieramy w│a╢ciwo╢ci, przechodzimy do zak│adki "Wydajno╢µ" i klikamy w przycisk "PamiΩµ wirtualna". Teraz zaznaczamy opcjΩ "Pozw≤l mi okre╢liµ...". NastΩpnie w polach Minimum i Maksimum trzeba wpisaµ takie same warto╢ci, spowoduje to okre╢lenie sta│ego rozmiaru pliku wymiany. PostΩpujemy zgodnie z zasad▒: ilo╢µ pamiΩci operacyjnej razy dwa, czyli dla komputera z 32 MB RAM-u wpisujemy 64, dla 64 MB RAM-u - 128, itd.
Mo┐na te┐ uruchomiµ "Monitor systemu" i sprawdziµ ile pamiΩci zwykle potrzebujemy (jest to wykres "Mened┐er pamiΩci: PamiΩµ poddawana wymianie"). Nale┐y pamiΩtaµ, ┐e warto╢ci s▒ podawane w bajtach.

5. Defragmentacja pliku wymiany - gdy ustalimy sta│y rozmiar tego pliku, nie bΩdzie powodowa│ on dodatkowej fragmentacji dysku. Jednak, gdy dysk, na kt≤rym umie╢cili╢my ten plik, charakteryzuje siΩ du┐ym stopniem fragmentacji, to operacje na pamiΩci wirtualnej tracΩ nie co na wydajno╢ci. Podczas defragmentacji pliki wykorzystywane przez Windowsa s▒ zablokowane i klastery zawieraj▒ce informacje o nich nie mog▒ siΩ przemieszczaµ. Jednak na wszystko jest spos≤b. Gdy dysponujemy dwoma dyskami lub dwoma partycjami, mo┐emy przenie╢µ plik wymiany na drugi dysk (partycjΩ). (Prawy przycisk na M≤j komputer, potem W│a╢ciwo╢ci => Wydajno╢µ => PamiΩµ wirtualna i wybieramy dysk.) Potem restartujemy kompa, defragmentujemy dysk z plikiem wymiany, przenosimy z powrotem plik. Po restarcie bΩdziemy dysponowaµ sp≤jn▒ fizycznie pamiΩci▒ wirtualn▒. Mo┐na te┐ przeznaczyµ na plik wymiany osobn▒ partycjΩ, wtedy nigdy nie dojdzie do jego fragmentacji.

6. PamiΩµ podrΩczna CD-ROM-u - gdy dysponujemy szybkim napΩdem lub rzadko go u┐ywamy, mo┐emy zmniejszyµ ilo╢µ dodatkowej pamiΩci podrΩcznej. PamiΩµ ta przeznaczona jest do kopiowania danych pomiΩdzy napΩdem, a systemem. A teraz jak to zrobiµ: prawy przycisk na M≤j komputerem (tzn. nie M≤j tylko Wasz komputer :), potem W│a╢ciwo╢ci => Wydajno╢µ => System plik≤w => CD-ROM i przesuwamy suwak w stronΩ napisu "Ma│y". Gdy jeste╢ jeszcze w tym oknie, to przejd╝ do zak│adki Stacja dyskietek i odznacz opcjΩ "Szukaj nowej stacji..." Teraz system przy ka┐dym uruchomieniu nie bΩdzie szukaµ nowej stacji dyskietek - zyskamy troszkΩ szybsze uruchomienie (nale┐y tΩ opcjΩ zaznaczyµ, je╢li bΩdziemy chcieli wymieniµ lub dodaµ now▒ stacjΩ dyskietek, of coz ;).

7. Jeszcze trochΩ o pliku wymiany - jak wiadomo dyski sk│adaj▒ siΩ z talerzy. Ka┐dy talerz to zbi≤r ╢cie┐ek (okrΩg≤w o wsp≤lnym ╢rodku na osi obrotu dysku). G│owice szybciej odczytuj▒ dane, podczas jednego obrotu, z klaster≤w po│o┐onych na zewn▒trz. WiΩc je╢li uda│oby siΩ przenie╢µ plik pamiΩci wirtualnej do klaster≤w, z kt≤rych dane s▒ odczytywane najszybciej, to wydajno╢µ systemu poprawi│aby siΩ. Potrafi to zrobiµ narzΩdzi wchodz▒ce w sk│ad "Norton Utilities". Program raz defragmentuje dysk ze zmian▒ po│o┐enia pliku wymiany, a potem mo┐na u┐ywaµ zwyk│ego defragmentatora.

8. DMA, czyli bezpo╢redni dostΩp do pamiΩci. Pozwala na przesy│anie danych pomiΩdzy r≤┐nymi urz▒dzeniami bez anga┐owania w proces przesy│u mocy obliczeniowej procesora. Domy╢lnie Windows u┐ywa trybu PIO, w kt≤rym ka┐dy przesy│any bajt musi przej╢µ przez rejestry systemu. Jest to bezpieczne, ale obci▒┐a procesor. Po w│▒czeniu trybu DMA poprawimy szybko╢µ pracy systemu. Na pocz▒tku sprawdzamy czy w BIOS-ie, w zestawie opcji "Integrated Peripherals" jest w│▒czona autodetekcja trybu Ultra DMA (UDMA). Tzn. tam gdzie pisze UDMA ma byµ "Auto" (inaczej "Enabled"). We w│a╢ciwo╢ciach systemu na zak│adce Mened┐er urz▒dze± jest lista wszystkich zainstalowanych w systemie urz▒dze±. Wystarczy sprawdziµ czy we w│a╢ciwo╢ciach danego sprzΩtu, na zak│adce Sterownik jest opcja DMA. Mo┐liwe, ┐e po restarcie Windows wy│▒czy DMA. Je╢li tak, tzn. ┐e urz▒dzenie nie korzysta z tego trybu.

9. PamiΩµ podrΩczna dysku - powiem tylko, ┐e Windows tworzy bufor wymiany danych pomiΩdzy szybsz▒ w operacjach zapisu i odczytu pamiΩci▒, a dyskami. U┐ytkownik nie ma mo┐liwo╢ci kontroli jego rozmiaru poprzez okna dialogowe, ale jest inny spos≤b. W okienku Uruchom wpisujemy "sysedit". Uaktywniamy okno z tytu│em: "C:\WINDOWS\WIN.ini" i szukamy sekcji [vcache]. Je╢li jej nie ma to dopisujemy j▒ na ko±cu pliku i wprowadzamy odpowiednie parametry. Ca│o╢µ ma wygl▒daµ tak:

[vcache]
MinFileCache=o
MaxFileCache=4096
ChunkSize=512

Pierwsze dwie linie to minimalny i maksymalny rozmiar pamiΩci cache, a trzecia to rozmiar najmniejszego fragmentu pamiΩci podrΩcznej podawany w bajtach. W wiΩkszo╢ci wystarcza 512, ale mo┐na wpisaµ 1024.

Przydatnym programem jest RegCleaner (p│yta Enter Marzec/2001 lub strona http://www.vtoy.fi/jv16/regcleaner.html). Jak wskazuje nazwa (Czy╢ciciel Rejestru) jest to program do czyszczenia i grzebania w rejestrze. Potrafi m.in. usun▒µ wpisy po odinstalowanych programach, usun▒µ pominiΩte i b│Ωdne wpisy oraz usuwaµ rozszerzenia pow│oki (Shell-a).

Cacheman - (p│yta Enter Kwiecie±/2001 lub http://www.outertech.com/
product.php?product=3&PHPSESSID=05b444df4e86e9ec8fcc8296b143d73a
) programik do zarz▒dzania pamiΩci▒: pamiΩµ podrΩczna (cache), monitoruje u┐ycie pamiΩci. Polecam.

Bibliografia:
Prasa komputerowa & w│asne do╢wiadczenie ;).

TiGeR

 

__________________ REKLAMA __________________

System wymiany baner≤w NetBAN


Poprzednia strona   | 42 |  NastΩpna strona
Spis Tre╢ci


Copyright (C) 2001 by Ready. Wszelkie prawa zastrze┐one.