Magazyn Ready
Nr 6-7 - czerwiec-lipiec
www.ready.gery.pl

 

Magazyn Ready
Poprzednia strona

Spis Tre╢ci

NastΩpna strona

KURS HTML #3

Znacznik BODY

W tej czΩ╢ci zajmiemy siΩ znacznikiem BODY. S│u┐y on do definiowania wygl▒du strony, czyli t│o, kolor textu, odsy│aczy, itd. Znacznik ten posiada atrybut BGCOLOR do okre╢lania koloru t│a:

<BODY BGCOLOR="kolor">

W miejsce s│owa "kolor" mo┐emy wspisaµ jedn▒ z szesnastu warto╢ci s│ownych:

         aqua - morski teskt przyk│adowy

         black - czarny teskt przyk│adowy

         blue - niebieski teskt przyk│adowy

         fuchsia - fuksja teskt przyk│adowy

         gray - szary teskt przyk│adowy

         green - zielony teskt przyk│adowy

         lime - limona teskt przyk│adowy

         maroon - kasztanowy teskt przyk│adowy

         navy - granatowy teskt przyk│adowy

         olive - oliwkowy teskt przyk│adowy

         purple - purpurowy teskt przyk│adowy

         red - czerwony teskt przyk│adowy

         silver - srebrny teskt przyk│adowy

         teal - cyraneczka teskt przyk│adowy

         white - bia│y teskt przyk│adowy

         yellow - ┐≤│ty teskt przyk│adowy

         gold - zloty teskt przyk│adowy

Mo┐na te┐ wstawiaµ warto╢ci w zapisie heksadecymalnym, np. #FF0000 - jest to kolor czerwony.

Tutaj znajduje siΩ ciekawy skrypt prezentuj▒cy 216 kolor≤w palety Web Safe Colors. Zaleca siΩ stosowanie w│a╢nie tych kolor≤w. Paleta zawiera jeszcze 40 kolork≤w, ale sa one zarezerwowane dla interfejsu program≤w.

Aby jako t│o dokumentu okre╢liµ obrazek, wpisujemy takie polecenie:

<BODY BACKGROUND="obrazek.jpg">

S│owa "obrazek.jpg" to nazwa pliku wraz z rozszerzeniem. Najlepiej je╢li plik graficzny znajduje siΩ w tym samym katalogu co strona, wtedy wystarczy podaµ tylko nazwΩ pliku. Je╢li plik jest w katalogu podrzΩdnym w stosunku do katalogu ze stron▒ to podajemy nazwΩ katalogu podrzΩdnego i nazwΩ pliku, np. "katalog\plik.jpg". A jeli plik znajduje siΩ w katalogu nadrzΩdnym w stosunku do katalogu ze stron▒ to trzeba przed nazw▒ pliku wstawiµ co╢ takiego: "../". Symbol ten ka┐e przegl▒darce cofn▒µ siΩ o jeden katalog wstecz. Na t│a najlepiej wybieraµ jak najmniejsze obrazy, ┐eby zmniejszyµ czas ich przesy│ania przez Sieµ. Nale┐y r≤wnie┐ pamiΩtaµ, aby t│o nie zmniejsza│o czytelno╢ci tekst≤w zamieszczoych na stronie. O wstawieniu grafiki na stronΩ, po╢wiΩce osobn▒ czΩ╢µ.

Teraz ma│e wyja╢nienie. Na pewno zastanawiacie siΩ po co definiowaµ kolor t│a, jeli mamy ca│kiem │adny obrazek w tle. No tak, ale informacja o kolorze przesy│ana jest szybciej ni┐ plik z t│em, wiΩc jeli mamy, np. bia│y tekst na ciemnym tle, to jako kolor definiujemy czarny i ju┐ mo┐na czytaµ, a tak trzeba by czekaµ, a┐ ╢ci▒gnie siΩ ciemne t│o, bo bia│ego na bia│ym czytaµ siΩ nie da.

Wraz z parametrem BACKGROUND mo┐na zastosowaµ atrybut BGPROPERTIES i przypisaµ mu warto╢µ "fixed", aby t│o nie przewija│o siΩ wraz z tekstem. Jednak ten atrybut interpretuje tylko Internet Explorer, a Nescape go ignoruje.

Parametr TEXT definiuje kolor tekstu w dokumencie:

<BODY TEXT="kolor">

W miejsce s│owa kolor wstawiamy warto╢µ s│own▒ lub liczbow▒ (warto╢ci podane s▒ powy┐ej).

Domy╢lnie przegl▒darka u┐ywa odstΩp≤w pomiΩdzy zawartoci▒ strony, a krawΩdzi▒ okna. Mo┐na jednak samemu okre╢liµ szeroko╢µ margines≤w. Je╢li prawy i lewy margines ma byµ taki sam to wystarczy zastosowaµ polecenie LEFTMARGIN, ale je╢li chcemy, aby odstΩpy te by│y inne to trzeba wprowadziµ atrybut RIGHTMARGIN, okre╢laj▒cy prawy margines. Taka sama zasady dotyczy polece±: TOPMARGIN - dolny i g≤rny odstΩp oraz BOTTOMMARGIN - dolny margines. W przegl▒darce Netscape Navigator mamy tylko dwa polecenia: MARGINWIDTH dla odstΩp≤w pionowych i MARGINHEIGHT dla poziomych. Warto╢ci podajemy w pikselach.

Przy zastosowaniu wszystkich w/w polece± znacznik BODY mo┐e wygl▒daµ tak:

<BODY BGCOLOR="black" TEXT="white" BACKGROUND="obraz.jpg" LEFTMARGIN="10" RIGHTMARGIN="20" TOPMARGIN="30" BOTTOMMARGIN="40" MARGINHEIGHT="10" MARGINWIDTH="20">

Znacznik BODY posiada jeszcze trzy polecenia okre╢laj▒ce kolor odsy│aczy, ale o nich p≤╝niej.

Kodowanie znak≤w

A teraz kodowanie znak≤w. Niby nieskomplikowane, ale bardzo wa┐ne.

Problem kodowania znak≤w narodowych towarzyszy│ informatyce niemal do samego pocz▒tku. Wykorzystywany bowiem w komputerowych systemach operacyjnych standard ASCII opracowany zosta│ w USA i zawiera│ poza znakami steruj▒cymi i cyframi, jedynie litery alfabetu │aci±skiego (razem 128 symboli). W pozosta│ych czΩ╢ciach wiata pojawi│ siΩ problem zapisu znak≤w: "n", "«", "▒" i temu podobnych. Aby umo┐liwiµ zapisywanie specyficznych znak≤w narodowych stworzono strony kodowe oraz rozszerzono obowi▒zuj▒cy standard o kolejnych 128 symboli. W ten spos≤b stworzono miΩdzynarodow▒ normΩ kodowania znak≤w, zwan▒ ISO-8859-X, gdzie X cyfra od 1 do 10, oznaczaj▒ca grupΩ zawieraj▒c▒ zestaw znak≤w dla okre╢lonego regionu ╢wiata. Dla kraj≤w Europy ªrodkowej, a wiΩµ i dla Polski zarezerwowano cyfrΩ 2. Zgodnie z norm▒ polskie ogonki powinny byµ zapisywane w specyfikacji okr╢elonej w normie ISO-8859-2. Wydaje siΩ, ┐e problem rozwi▒zany, niestety Microsoft opracowuj▒c kolejne wersje systemu Windows wprowadzi│ w│asny standard kodowania MS Windows CP-1250.

Do╢µ teorii, teraz trochΩ praktyki. Aby zdefiniowaµ standard kodowania znak≤w wystarczy w sekcji HEAD wstawiµ tak▒ liniΩ:

<META HTTP-EQIUV="content-type" CONTENT="text/html; charset="standard">

W miejsce "standard" wpisujemy "windows-1250" dla standardu stosowanego w systemie Windows lub "iso-8859-2" dla miΩdzynarodowej normy. W pierwszym przypadku wystarczy tylko zacz▒µ pisaµ. Jednak jeli chcemy pisaµ w ISO, musimy zaopatrzyµ siΩ w kilka narzΩdzi.

Pierwszym sposobem jest pisanie w "windows-1250" i jego p≤╝niejsze konwertowanie na standard ISO przy pomocy programu "Ogonki 97". AplikacjΩ znajdziemy na Polskiej Stronie Windowsowej. Jest tam na pewno, wystarczy dobrze poszukaµ, ale osobicie nie uda│o mi siΩ go ╢ci▒gn▒µ :(

Drugi spos≤b to zaopatrzenie siΩ w program "KeyPlus", kt≤ry znajdziemy na stronie www.optimus-bis.com.pl/keyplus. Polecam ten program, poniewa┐ wystarczy go uruchomiµ i ju┐ mo┐na pisaµ w ISO, bez ╢ci▒gania czcionek. Np. tekst napisaµ w edytorze tekstu, a potem skopiowaµ go do edytora HTML. Jakiego edytora, co ja wygaduje, przecie┐: "Prawdziwy webmaster tworzy strony tylko przy pomocy Notatnika." :) I tu ma│a sugestia: gry u┐ywacie KeyPlus i Worda, zaopatrzcie siΩ w czcionkΩ poprawnie wy╢wietlaj▒c▒ znaki w standardzie ISO (adres poni┐ej). Mianowicie, w standardowych czcionkach litera "╢" ma taki sam symbol, jak znak powrotu karetki, wiΩc przy kopiowaniu tekstu, np. do Notatnika znaczki te znikn▒, np. zamiast "╢ci▒gaµ" bΩdziecie mieli "ci▒gaµ".

Trzeci spos≤b to ╢ci▒gniΩcie odpowiednich sterownik≤w kalwiatury. Mo┐na zaopatrzyµ siΩ w sterowniki Izy Kibord. W tym wypadku dobrze jest ci▒gn▒µ odpowiednie fonty (http://windows.online.pl/pliki/pols1.zip i http://windows.online.pl/pliki/pols2.zip). Instrukcja u┐ywania sterownik≤w znajduje siΩ w pliku Readme! do│▒czonym do driver'≤w. Nie polecam tego sposobu, poniewa┐ jest prostszy w postaci programu KeyPlus.

I jeszcze jedna uwaga: przy tworzeniu stron testujcie je co jaki╢ czas w przegl▒darce! »eby po ujrzeniu gotowej strony w Internecie nie spotka│a Was przykra niespodzianka :) W kolejnej czΩ╢ci du┐o o formatowaniu tekstu.

TiGeR

 

__________________ REKLAMA __________________

System wymiany baner≤w NetBAN


Poprzednia strona   | 39 |  NastΩpna strona
Spis Tre╢ci


Copyright (C) 2001 by Ready. Wszelkie prawa zastrze┐one.