Maj 2001 rok.


Proces konkurencji wstrzyma│ program "£redniego pojazdu pancernego" dla USA.

Ameryka±ski Urz╣d Nadzoru Finansowego odrzuci│ protest dotycz╣cy wyniku przetargu na "£redni pojazd pancerny" wygranego przez GM GDLS Defence Group i jego pojazd bazuj╣cy na LAV III. Wart 4 miliardy USD kontrakt stan╣│ na trzy miesiαce, gdy oprotestowa│ go koncern United Defence LP. Zw│oka zmartwi│a wojsko, z niepokojem czekaj╣ce na sprzΩt dla tworzonych wed│ug nowej koncepcji Brygadowych Zespo│≤w Bojowych, maj╣cych stanowi╣ podstawΩ ameryka±skich si│ szybkiego reagowania. Wed│ug pierwotnych plan≤w pierwsze egzemplarze nowych pojazd≤w mia│y wej£µ do uzbrojenia w marcu. Sw≤j protest UDLP opiera│ na twierdzeniu, ┐e jest w stanie dostarczyµ wojsku sw≤j g╣sienicowy MTVL (mobilny taktyczny pojazd lekki) oraz lekki czo│g M8 szybciej i za po│owΩ ceny ┐╣danej przez GM GDLS. Tymczasem wojsko z g≤ry odrzuci│o pojazdy g╣sienicowe i nie dopu£ci│o produkt≤w UDLP do pr≤b. Sprawa mo┐e siΩ nie zako±czyµ na decyzji UrzΩdu Nadzoru Finansowego, mo┐liwe jest odwo│anie do s╣du federalnego.
wg. "Nowa Technika Wojskowa".


Brytyjczycy zastanawia siΩ nad alternatyw╣ dla MRAY.

Brytyjski Urz╣d Zam≤wie± Wojskowych (DPA) poinformowa│, ┐e wystosowa│ zapytanie do co najmniej trzech producent≤w o warunki cenowe w przypadku zam≤wienia dla wojsk l╣dowych 500 lekkich pojazd≤w opancerzonych LAV. Ruch ten stawia pod znakiem zapytania przysz│o£ci programu MRAV realizowanego przez trzy pa±stwa. DPA wystosowa│a zapytanie do brytyjskiego Alvis Vehicles (produkuj╣cego transportery Piranha III}, ameryka±skiego GM/GDLS Defence Group (wersja transportera piechoty LAV III wybranego ostatnio przez wojska l╣dowe USA) i brytyjskiego Vickers Defence Systems (Piranha IV). Zwraca uwagΩ wybranie producent≤w trzech r≤┐nych wersji rozwojowych tego samego pojazdu - o£mioko│owca Piranha. Opracowano go w Szwajcarii, ale w 1999 roku firma MOWAG (konstruktor pojazdu) zosta│a przejΩta przez General Motors Defence of Canada, kt≤ry produkuje od ponad 20 lat na licencji r≤┐ne wersje Piranii na eksport i dla si│ zbrojnych Kanady oraz USA. Alvis Vehicles zbudowa│ do tej pory 200 Piranii II dla Omanu, Kataru i Arabii Saudyjskiej, a ostatnio zdoby│ zam≤wienie na 80 pojazd≤w dla Omanu. Alvis posiada mo┐liwo£ci budowy transporter≤w w wersji Piranha III, ale do tej pory nie wyprodukowa│ jeszcze ani jednego. Piranha IV jest ostatnim wcieleniem wozu i wyr≤┐nia siΩ lepsz╣ os│ona pancern╣, wiΩksz╣ pojemno£ci╣ kad│uba i │adowno£ci╣. Na razie nie przypuszcza siΩ, by Brytyjczycy z│o┐yli u kt≤regokolwiek z wykonawc≤w zam≤wienia na nowe transportery, a uzyskane odpowiedzi zostan╣ wykorzystane dla optymalizowania wielko£ci i struktury przysz│o£ciowego parku pojazd≤w wojsk l╣dowych. Zgodnie z planami Brytyjczycy chc╣ zam≤wiµ 1388 MRAV. Opracowywane razem z Niemcami i Holendrami pojazdy wesz│yby do uzbrojenia batalion≤w piechoty zmotoryzowanej, obecnie eksploatuj╣cych transportery Saxon. MRAV w wersjach specjalizowanych znalaz│by siΩ te┐ w batalionach piechoty zmechanizowanej, w kt≤rych g│≤wnym pojazdem jest ci╣gle bwp Warrior. Je£li zwyciΩ┐y│aby koncepcja zakupu dla piechoty zmotoryzowanej Piranii, a nie MRAV to temu ostatniemu pozosta│aby rola pojazdu dowodzenia i sanitarki. Znaczn╣ zalet╣ Piranii jest mo┐liwosµ transportowania samolotem C-130.
wg. "Nowa Technika Wojskowa".


Prognoza rynku czo│g≤w.

Dobra passa na rynku czo│g≤w, jaka mia│a miejsce w latach 60.-80. nigdy siΩ nie powt≤rzy - przewiduj╣ analitycy z firmy Forecast International/DMS. Jednak┐e twierdz╣ oni, i┐ w ci╣gu najbli┐szego dziesiΩciolecia na £wiecie zostanie wyprodukowanych ponad 9 100 egzemplarzy czo│g≤w o │╣cznej warto£ci 37 mld USD.
Obecnie zmor╣ producent≤w jest nasycenie rynku wozami wyprodukowanymi podczas zimnowojennego wy£cigu zbroje±. Firmy z Niemiec, Stan≤w Zjednoczonych i Rosji nie s╣ ju┐ monopolistami - pojawi│y siΩ nowe konstrukcje, kt≤re nadspodziewanie szybko odnios│y sukces (np. ukrai±ski T-84). Dodatkowo spodziewane jest zaastrzenie siΩ konkurencji na rynku.
Co ciekawe, analitycy Forecastu przewiduj╣, ┐e w najbli┐szej dekadzie pierwsze miejsce na rynku zajm╣ firmy Uralwagonzawod z Rosji i Avadi z Indii, dziΩki programowi czo│gu T-90. Drug╣ pazycjΩ zajm╣ Japo±czycy ze swoim Typ 90, za£ trzeci╣ AI-Khalid
- nowo£µ z Pakistanu. Na czwartym miejscu maj╣ znale£┐ siΩ Chi±czycy, kt≤rzy powinni wreszcie zako±czyµ program madernizacji si│ zbrojnych oparty na czo│gu Type 98. Na dalszych pozycjach maj╣ znale£µ siΩ firmy z Iranu, Izraela, Ukrainy i Chorwacji.Fomimo, i┐ wielko£µ produkcji potentat≤w: Giat Industries, General Dynamics,Krauss-Maffei Wegmann i Vickers Defence Systems jest obecnie ograniczona, to staraj╣ siΩ one o zdobycie nowych kontrakt≤w na dostawΩ 1958 czo│g≤w o warto£ci 8,108 mld USD. Wed│ug przewidywa± wszystkie w/w firmy maj╣ szansΩ na zdobycie zam≤wie±. Czo│g nowej generacji wejdzie do s│u┐by nie wcze£niej ni┐ w 2015 r.Jego konstrukcja bΩdzie diametralnie r≤┐ni│a siΩ od obecnie u┐ywanych pojazd≤w - ma on charakteryzowaµ siΩ mniejszymi gabarytami i posiadaµ wyposa┐enie z│o┐one z najnowocze·niejszych urz╣dze± elektronicznych. Niestety, takie podej£cie spowoduje, i┐ cena czo│gu nowej generacji bΩdzie bardzo wysoka, przez co bΩdzie on dostΩpny tylko dla najbogatszych. Obecnie programem badawczym, kt≤ry ma najwiΩksze szanse na realizacjΩ jest Future Combat System przeznaczony dla US Army.
wg. "Nowa Technika Wojskowa".

POWR╙T AKTUALNOîCI


⌐ all rights reserved/wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie, wykorzystywanie- materia│≤w, czΩ£ci lub ca│ych stron bez pozwolenia autora zabronione.

PANCERNI 2001
Opracowanie-TONY .