spis tre£ci Jam Session

 

Walos

Melodyka g│osu


Zapewne us│yszeli╢cie ju┐ jak wiele mo┐na wyraziµ sam▒ intonacj▒ g│osu, jego barw▒, sposobem wypowiadania s│≤w. Ka┐dy z Was jest wstanie bez problemu rozr≤┐niµ czy kto╢ czyta co╢ z kartki, czy recytuje wkuty tekst, czy naprawdΩ co╢ frapuj▒co opowiada. To siΩ czujΩ, to naprawdΩ s│ychaµ. S▒ jednak osoby, kt≤re potrafi▒ tak manipulowaµ sowim g│osem, ┐e zawsze s│uchamy ich z zainteresowaniem. Kim╢ takim powinien byµ Narrator.

W wiΩkszo╢ci opowie╢ci mamy do czynienia z dwoma aspektami narracji. Po pierwsze MG wciela siΩ w wszelkie napotkane przez graczy osoby. Jest chyba zrozumia│e, ┐e ka┐dy ma inny spos≤b m≤wienia, zachowania i naszym obowi▒zkiem jest to wszystko jak najlepiej graczom przekazaµ. Ten aspekt nie stwarza ╢redni do╢wiadczonym Narratorom problem≤w, wystarczy dodaµ jaki╢ manieryzm, lekko zmieniµ g│os, wstawiµ kilka powiedzonek i ju┐ wszystko gra. To naprawdΩ nie jest trudne, i kilkana╢cie minut pr≤b przed sesj▒ a za│atwi sprawΩ.

Druga strona medalu to narracja, opis ╢wiata, wydarze±. Tutaj melodyka g│osu odgrywa niebagateln▒ rolΩ. I co najgorsze jest bardzo rzadko wykorzystywane. Czemu? Bo jest naprawdΩ trudno zapanowaµ nad tym wszystkim (postacie, NPCy, mechanika, fabu│a). Po prostu po jakim╢ czasie porywaj▒ nas emocje, zaczynamy koncentrowaµ siΩ tylko na przekazaniu informacji, i magia gdzie╢ znika. Jak tego unikn▒µ. Trzeba ca│y czas byµ skupionym i pamiΩtaµ, ┐e tworzymy co╢ z pogranicza sztuki, dostarczamy graczom prze┐yµ i musimy to robiµ jak najlepiej. Prostym sposobem, mo┐e byµ np. zapisanie w kilku miejscach swoich notatek has│a GúOS. NaprawdΩ pomaga.

OK, za│≤┐my, ┐e ju┐ pamiΩtamy (pewnie po jakim╢ miesi▒cu prowadzenia). Ale o czym? No w│a╢nie czas zacz▒µ naukΩ.

Po pierwsze i najwa┐niejsze koniec z odczytywaniem gotowych formu│ek z kartek. TO NIEDPOUSZCZALNE. Koniec punktu pierwszego.

NastΩpne dwa, patrz wy┐ej.

Trzeba opowiadaµ z zaanga┐owaniem, trzeba ┐yµ histori▒. Zmieniaµ rytm g│osu, g│o╢no╢µ m≤wienia. Najpro╢ciej chyba bΩdzie to wyja╢niµ na przyk│adach podstawowych technik.

Szept

ªciszcie g│os. Tak aby gracze musieli nadstawiaµ ucha aby us│yszeµ to co m≤wisz. Aby musieli wstrzymaµ oddech i zamrzeµ w bezruchu. Tylko po to aby s│yszeµ tw≤j g│os. Ta technika sprawdza siΩ kiedy chcecie opowiedzieµ o czym╢ co trudno zauwa┐yµ (prawda ┐e lepsze ni┐ test spostrzegawczo╢ci), kiedy budujecie atmosferΩ oczekiwania, bezruchu, napiΩcia, skradania siΩ, ale r≤wnie┐ spokoju i ciszy.

Krzyk

Krzyk jest potΩ┐nym narzΩdziem, wspaniale kontrastuj▒cym z szeptem. Warto wykorzystywaµ go w powi▒zaniu z bezpo╢rednimi zwrotami do graczy np. "Uwa┐aj, kto╢ wyskoczy│ na drogΩ tuz przed tob▒." Warto te┐ zmusiµ gracza do odpowiadani tobie okrzykiem na okrzyk. CO CHCESZ ZROBI╞?

Sapanie

Wspania│e narzΩdzie, idealne do ukazani przera┐enia i panicznego strachu. Nieregularnie Wyrzucasz z siebie s│owa jednocze╢nie posapuj▒c. Po│▒cz to z opisem przypominaj▒cym odczucia bohatera, w pierwszej osobie "Nie wiem gdzie jestem, oni tu s▒".

Powolna recytacja

Kolejna technika pozwala na uzyskanie efektu odrealnienia, marzenia sennego. M≤wimy powoli, stonowanie, sprawiamy wra┐enie wa┐enia ka┐dego s│owa.

Szybki potok s│≤w

Idealny do chaotycznych scen akcji, barbarzy±skich atak≤w, niespodziewanych strzelanin. Najlepiej u┐ywaµ go w powi▒zaniu z krzykiem. Sesja mo┐e na chwilΩ przerodziµ siΩ w co╢ w rodzaju za┐artej k│≤tni.

Bezosobowa narracja

M≤wienie zupe│nie bez wyrazu, automatycznie, nuda. Doskona│e narzΩdzie do pokazania scen makabry i mordu dokonywanych przez odcz│owieczone istoty, sprawdza siΩ te┐ wy╢mienicie kiedy chcecie zasugerowaµ graczom, ┐e obrazy kt≤re ogl▒daj▒ nie wywo│uj▒ w nich ┐adnych odczuµ.

I wiele innych znanych tylko Wam technik, kt≤re warto wykorzystaµ. Najwa┐niejsze w tym wszystkim to zdawaµ sobie sprawΩ z mo┐liwo╢ci jakie niesie za sob▒ g│os, i pamiΩtaµ o ich wykorzystywaniu.


Na g≤rΩ strony