Peace, my linux_brothers! :)
W tym arcie chce opisaµ niekt≤re dystrybucje Linuxa. Nie za dobrze idzie mi pisanie wstΩpniak≤w (nigdy nie wiem co napisaµ;), wiΩc od razu przejd╝my do lektury mojego arta. Mam nadziejΩ, ┐e na co╢ siΩ Wam przyda. Nie╝le siΩ musia│em natrudziµ by "sp│odziµ" ten text, wiΩc mi│o bΩdzie je╢li go przeczytacie:) No dobra, koniec tych wstΩp≤w. 3, 2, 1, 0, START!!!

-<Red Hat>
http://www.redhat.com 

W r≤┐nych rankingach przeprowadzonych na r≤┐nych stronach WWW dystrybucje Red Hat przewa┐nie klasyfikuj▒ siΩ na czo│owych miejscach. Dzieje siΩ tak, poniewa┐ ta dystrybucja oparta jest na wygodnych RPMach (Red Hat Package Manager), kt≤re z │atwo╢ci▒ daj▒ siΩ zainstalowaµ i odinstalowaµ i jak niekt≤rzy twierdz▒, przez utrzymanie wzglΩdnego │adu w systemie pozwala │agodnie rozpocz▒µ przygodΩ z Linuxem. PotΩ┐na ilo╢µ aplikacji, skompilowanych i gotowych do zainstalowania, zapakowanych do porΩcznych RPM≤w, pozwala unikn▒µ ┐mudnych kompilacji. Je╢li jednak chcieliby╢cie skompilowaµ sobie jaki╢ software (╢ci▒gniΩty np. z sieci) to bΩdziecie zawiedzeni, poniewa┐ ca│a operacja zako±czy siΩ fiaskiem. Dlaczego? Poniewa┐ ze wzglΩdu na wa┐ne biblioteki systemu, kt≤re zainstalowane by│y z RPM≤w, mog▒ zostaµ "niewykryte" przez kompilowane ╝r≤d│a programu. Co do aktualizacji pakiet≤w, to firma Red Hat robi to do╢µ czΩsto. Czas na podsumowanie. Na dystrybucji Red Hata nie zawiod▒ siΩ pocz▒tkuj▒cy, jak i zaawansowani u┐ytkownicy, chc▒cy zaoszczΩdziµ trochΩ czasu na w│asnorΩcznej kompilacji. Zainstalowany na serwerze Red Hat tak┐e nie powinien sprawiaµ wiΩkszych k│opot≤w.

-<Mandrake>
http://www.linux-mandrake.com 

Moda na RPMy zaw│adnΩ│a r≤wnie┐ dosyµ m│od▒ dystrybucj▒ Mandrake, kt≤ra mo┐e poszczyciµ siΩ 90% zgodno╢ci▒ z dystrybucj▒, Red Hatem. Sporo wcze╢niejszych u┐ytkownik≤w przesiad│o siΩ z Red Hata na Mandrake, ze wzglΩdu na fakt, i┐ pakiety tej ostatniej dystrybucji zosta│y skompilowane pod procesory Pentium. Podobno mo┐na odczuµ nieznaczny wzrost szybko╢ci pracy systemu, jednak w ten spos≤b skompilowane pakiety mo┐na spotkaµ przewa┐nie jedynie na serwerze ftp firmy Mandrake. W zamys│ach autor≤w, Mandrake mia│ byµ trochΩ lepszy od Red Hata, a je╢li chodzi o │atwo╢µ obs│ugi, mia│ szczyciµ siΩ bezkonkurencyjnym dopracowaniem. Mia│ tak┐e byµ przyjazny dla pocz▒tkuj▒cego u┐ytkownika, niczym "okienka" z Redmond. Niekt≤rzy twierdz▒, ┐e spe│ni│ to zadanie, lecz mo┐na spotkaµ tak┐e g│osy mia┐d┐▒cej krytyki, szczeg≤lnie je╢li chodzi o nieudany instalator graficzny i b│Ωdy pope│nione ju┐ na etapie "projektowania" dystrybucji.

-<Debian>
http://www.debian.org 

Dystrybucja Debian swego czasu cieszy│a siΩ najwiΩksz▒ popularno╢ci▒ w╢r≤d administrator≤w, kt≤rzy ze wzglΩdu na stabilno╢µ, oraz wysoki stopie± bezpiecze±stwa, po zapoznaniu siΩ z systemem podejmowali decyzjΩ o wykorzystaniu Debiana na swych "dopieszczanych" serwerach. Dystrybucja oparta jest na pakietach zwanych "debami" (od rozszerzenia plik≤w "*.deb"), kt≤re kiedy╢ podobno przewa┐a│y swoj▒ liczno╢ci▒ nawet RPMy. Do╢µ trudny dla pocz▒tkuj▒cych proces instalacyjny odstrasza│ ewentualnych chΩtnych do rozpoczΩcia swej przygody z Linuxem. Pocz▒tkuj▒cy mieli problemy nie tylko z "postawieniem" Debiana, ale tak┐e z jego p≤╝niejsz▒ eksploatacj▒. Dlatego nie zaleca siΩ instalowania Debiana na domowych komputerach, a co gorsza, na s│u┐bowym komputerze. Przestrzegam jednak przed skre╢leniem tej dystrybucji. Je╢li jeste╢cie cierpliwi i wytrwali, to mo┐ecie zrobiµ z Debiana stabilny system z du┐▒ ilo╢ci▒ pakiet≤w (deb≤w), a tak┐e bΩdzie siΩ mogli cieszyµ poszanowaniem w╢r≤d linuxowej spo│eczno╢ci.

-<Slackware>
http://www.slackware.org 

Jedna z najwcze╢niejszych dystrybucji Linuxa, kt≤rej pocz▒tki siΩgaj▒ prawie czas≤w, gdy
Linus Torvalds (tw≤rca pierwszego j▒dra Linuxa i przyczyna ca│ego zamieszania) tworzy│ w 
zaciszach domowych pierwsze wersje swego dzie│a. Slackware na pocz▒tku tworzony by│ przez jednego programistΩ - Patricka J. Volkerdinga - kt≤ry przy p≤╝niejszej pomocy innych 
jemu podobnych rozwin▒│ swe dzie│o do - po dzie± dzisiejszy ciesz▒cej siΩ poszanowaniem w╢r≤d administrator≤w oraz u┐ytkownik≤w - dystrybucji. Osobi╢cie nie wiem w│a╢ciwie dlaczego tej dystrybucji przyszyto niechlubn▒ │atkΩ jednej z najtrudniejszych do instalacji oraz u┐ytkowania. Moim zdaniem w tej dziedzinie kr≤luje Debian. Byµ mo┐e mia│a na to wp│yw, przestarza│a ju┐ biblioteka lib5, na kt≤rej dosyµ d│ugo opiera│ siΩ Slackware. Ten fakt
powodowa│ czasem niezgodno╢µ z niekt≤rymi programami, kt≤re za nic nie dawa│y siΩ skompilowaµ na dystrybucji Slackware. Aktualnie pojawi│a siΩ wersja Slackware 7.0 oparta na bibliotece glibc2.1 (tej samej co Red Hat i ca│a masa innych), co spowodowa│o zwiΩkszenie kompatybilno╢ci z innymi dystrybucjami, oraz niejako przywr≤cenie popularno╢ci Slackware Pracuj▒c w jego ╢rodowisku, u┐ytkownik nie skorzysta z dobrodziejstw RPM≤w. Z tego w│a╢nie powodu w wiΩkszo╢ci przypadk≤w software trzeba kompilowaµ samemu. Chocia┐ ta dystrybucja uchodzi za stabiln▒ i bezpieczn▒, to wielu nawet zaawansowanych u┐ytkownik≤w rezygnowa│o z niej, ze wzglΩdu na bardzo rzadkie aktualizacje. Na zako±czenie recenzji tego systemu chcia│bym poleciµ wszystkim wypr≤bowanie Slackware-a. I to by by│o na tyle o tej dystrybucji.

-<S.u.S.E.>
http://www.suse.com 

Jest to jedna z nielicznych dostΩpnych na rynku dystrybucji - dostΩpna TYLKO w wersji 
komercyjnej. Tw≤rcy dystrybucji - niemieccy programi╢ci - nie spodziewali siΩ zapewne, i┐
docelowo przeznaczona na rynek niemiecki dystrybucja, stanie siΩ popularna niemal┐e na ca│ym ╢wiecie. Dzisiaj dostΩpna jest w kilkudziesiΩciu wersjach jΩzykowych, z telefoniczn▒ i
podrΩcznikow▒ pomoc▒ oraz dodatkowymi p│ytami CD zawieraj▒cymi r≤┐ne ciekawe, komercyjne programy jak StarOffice czy Word Perfect 2000 for Linux. Dla smaczku mo┐na sobie ╢ci▒gn▒µ z sieci wersjΩ demo tej dystrybucji. S.u.S.E. jak wiele innych "│atwych" dystrybucji, obs│uguje RPMy. CzΩsto uaktualniane pakiety, dba│o╢µ o u┐ytkownika oraz pomoc na szerok▒ skalΩ, niew▒tpliwie stanowi▒ uk│on w stronΩ pocz▒tkuj▒cego u┐ytkownika. Choµ mo┐e nie tylko, podobno Linus Torvalds u┐ywa dystrybucji S.u.S.E. w swojej codziennej pracy. Niestety za tΩ wysok▒ i cenion▒ przez wielu jako╢µ nale┐y zap│aciµ.

-<PLD (Polisch Linux Distribution)>
http://www.pld.org.pl 

Polacy nie gΩsi i swoja dystrybucjΩ te┐ maj▒. Niestety tworzona by│a przez niewielkie grono 
entuzjast≤w, po godzinach pracy i tempo jej rozwijania nie jest zbyt imponuj▒ce. Ta dystrybucja mo┐e odstraszaµ u┐ytkownik≤w ze wzglΩdu na brak "porz▒dnego" instalatora. Wcze╢niej, aby zainstalowaµ PLD nale┐a│o mieµ ju┐ skonfigurowanego i dzia│aj▒cego Red Hata (lub inny system oparty na RPMach) i aktualizowaµ jego pakiety do pakiet≤w dostΩpnych w dystrybucji PLD. Dzisiaj pod adresem http://www.cvsweb.pld.org.pl/
index.cgi/bootdisk/
  dostΩpny jest instalator, kt≤ry powinien trochΩ spopularyzowaµ tΩ wart▒ uwagi dystrybucjΩ. Autorom nale┐y siΩ uznanie za szybk▒ reakcjΩ na pojawianie siΩ nowych wersji ╝r≤de│ wa┐niejszych program≤w i niemal┐e natychmiastowe aktualizowanie pakiet≤w w dystrybucji PLD. Z tych i innych powod≤w PLD zawsze znajduje siΩ w fazie rozwojowej. Kolejnym plusem tej dystrybucji jest mo┐liwo╢µ skontaktowania siΩ z jej autorami i uzyskanie pomocy w jΩzyku polskim.

-<Corel Linux>
http://www.corel.com 

Mia│o byµ tak piΩknie, │atwo, lekko i przyjemnie. Niestety oparta na Debianie dystrybucja samej firmy Corel okre╢lona jako Corel Linux rozczarowa│a wiΩkszo╢µ u┐ytkownik≤w przygotowanych na prze│om w dystrybucjach Linuxa. Jak to zwykle w pierwszych wersjach bywa, Corel Linux nie unikn▒│ licznych b│Ωd≤w, niedoci▒gniΩµ i sporych, niewybaczalnych b│Ωd≤w. Wielu pocz▒tkuj▒cych "rzuci│o" siΩ na t▒ dystrybucjΩ, aby p≤╝niej na listach dyskusyjnych prosiµ o pomoc w konfiguracji tego czy tamtego. Corel Linux jest przeznaczony dla tych, kt≤rzy nie maj▒ zamiaru absolutnie niczego kompilowaµ,
uaktualniaµ i ulepszaµ, tylko zainstalowaµ i rozpocz▒µ jako tak▒ pracΩ. Byµ mo┐e nastΩpna wersja bΩdzie trochΩ bardziej dopracowana. 

I to by by│o na tyle co do dystrybucji Linuxa. Je╢li macie jakie╢ pytania, uwagi, albo po prostu chcecie do kogo╢ napisaµ to moja skrzynka mailowa stoi przed Wami otworem. Czekam na maile i pozdrawiam. Narka.

PaCan
pacan_ardix@go2.pl