Witajcie! Oto czytacie m≤j qrs Macromedia Flasha - najlepszego programu, jaki kiedykolwiek zrobiono!!! Tyle wstΩpu, ZACZYNAMY!!!

1. Podstawowe informacje

Okno programu:

OKNO DOST╩PNE TYLKO W WERSJI +

1. Sterowanie - pozwala zobaczyµ jak bΩdzie wygl▒daµ animacja.

2. Pasek standardowy -  zapisuje, otwiera plik, cofa operacjΩ, zmienia powiΩkszenie i inne podstawowe funkcje.

3. Pasek narzΩdzi - u│atwia rysowanie figur.

4. Pasek obiekt - manipulacja obiektu - obracanie, powiΩkszanie, kolor, grubo╢µ, itp.

5. O╢ czasu - na niej mo┐na umiejscowiµ w czasie okre╢lone zdarzenia.

6. Biblioteka - w niej pokazane s▒ wszystkie obiekty i d╝wiΩki wystΩpuj▒ce w animacji.

7. Miejsce robocze - tu tworzymy animacjΩ Flash.

Podstawowe informacje o programie:

Macromedia Flash Jest programem do tworzenia animacji na stronach WWW. Przez to strony wygl▒daj▒ du┐o bardziej atrakcyjnie.

»eby stworzyµ animacjΩ, najpierw musimy j▒ wykonaµ, o czym mowa bΩdzie p≤╝niej. Potem zapisujemy plik, np. na Pulpicie. Plik zapisze siΩ w formacie *.fla. Ale co komu z takiego pliku? Jak wstawiµ to na stronΩ WWW? To bardzo proste! Po uprzednim zapisaniu pliku jako *.fla, z menu File, wybieramy Publish. W folderze, gdzie zapisali╢my plik, w naszym przypadku jest to Pulpit, utworz▒ siΩ jeszcze dwa pliki: *.swf i *.html. To ju┐ wszystko wyja╢nia! Gdy uruchomimy plik *.html, zobaczymy stronΩ z animacj▒. Pliku *.swf nie mo┐emy otworzyµ, zawiera on animacjΩ. Plik *.fla nie jest nam ju┐ potrzebny, mo┐na go wyrzuciµ, ale radzΩ skopiowaµ go do innego folderu. Gdy go uruchomimy, otworzy siΩ program Macromedia Flash z nasz▒ animacj▒, kt≤r▒ mo┐emy dowolnie zmieniaµ. Natomiast pliku *.swf nie mo┐my ju┐ edytowaµ.

2. Rysowanie figur

Macromedia Flash nie ma zbyt du┐ych mo┐liwo╢ci co do rysowania skomplikowanych figur. Ale zobaczmy:

Opcje  figury

Oto pasek manipulacji obiektu. Mo┐na tu ustaliµ:

1. kolor linii lub krawΩdzi obiektu

2. grubo╢µ linii lub krawΩdzi

3. rodzaj linii lub krawΩdzi

4. kolor wype│niania obiektu.

Gdy ju┐ to ustalimy, pora narysowaµ obiekt

Z paska narzΩdzi wybieramy jeden z tych przycisk≤w. S▒ to kolejno: linia prosta, elipsa, prostok▒t, linia odrΩczna, gruba linia odrΩczna.

Aby narysowaµ obiekt, wybieramy z przybornika, np. elipsΩ i na obszarze roboczym przytrzymujemy przycisk i rysujemy elpsΩ. Gdy chcemy mieµ ko│o, przytrzymujemy Shift. Gdy dodatkowo wci╢niemy , figura bΩdzie przylegaµ do s▒siedniego obiektu, gdy bΩdzie blisko niego. Gdy kursor bΩdziemy trzymaµ nad krawΩdzi▒ obiektu i przeci▒gniemy, zniekszta│cimy nieco obiekt. Inny efekt osi▒gniemy, gdy w tym czasie przyci╢niemy Ctrl.

Piotrek 'Mazaq' Niewolski
mazaq@at.bjn.pl