W poprzedniej czΩ╢ci pozwoli│em sobie opisaµ system wyszukiwania dostΩpny na stronie Onet.pl. W tym miesi▒cu przybli┐Ω wam spos≤b wyszukiwania w portalu Poland.com i Wirtualna Polska. 

Poland.com - NEToskop

Ten ciekawy portal oferuje typowo polsk▒ wyszukiwarkΩ kryj▒c▒ siΩ pod nazw▒ NEToskop. 
Wyszukiwarka ta zosta│a napisana specjalnie na potrzeby rodzimych zasob≤w. Skanuje ona wszystkie polskie strony z ca│ego ╢wiata i te na polskich serwerach. Zosta│a uruchomiana pod koniec 1996 r. Jednak od tamtego czasu algorytm wyszukiwania uleg│ znacznej modernizacji. Teraz potrafi m.in.

- katalogowaµ wirtualne serwery, bez w│asnego adresu IP, 

- wprowadzono szybsz▒, obszerniejsz▒ bazΩ danych,

- opracowano, konsultuj▒c siΩ z informatykami w Trondheim ( Norwegia) nowe algorytmy przyspieszaj▒ce wyszukiwanie interesuj▒cych stron.

- najnowsza wersja wyszukiwarki pozwala u┐ytkownikowi okre╢liµ, co jest dla niego wa┐ne przy przeszukiwaniu bazy. Istnieje mo┐liwo╢µ ustalenia wag poszczeg≤lnych kryteri≤w, charakteryzuj▒cych strony. Do podstawowych parametr≤w nale┐▒: liczba powt≤rze± wyraz≤w na stronie, obecno╢µ wyraz≤w w wa┐nych miejscach (takich jak adres czy tytu│ strony), odleg│o╢µ poszukiwanych wyraz≤w na stronie, popularno╢µ strony mierzona liczb▒ odno╢nik≤w do niej na innych stronach oraz d│ugo╢µ adresu URL. Do ustalania wag s│u┐y formularz zaawansowany,

- sprawniejsz▒ aktualizacja bazy danych,

- wprowadzono mechanizm czΩstszego uaktualnia stron popularnych ( strony popularne s▒ du┐o czΩ╢ciej aktualizowane ni┐ strony rzadziej odwiedzane).

Wyszukiwarka dobrze radzi sobie z r≤┐nym kodowanie jΩzyka polskiego. Obs│uguje: 
ISO 8859-2, Latin-2, Windows CP - 1250, Mazovie, a tak┐e " polskawy" (czyli przy u┐yciu znak≤w │aci±skich zastΩpuj▒cych polskie: zamiast ▒ - a, µ -c, Ω -e, ≤ - o itd). Oznacza to, ┐e po wpisaniu w pole wyszukiwarki s│owa g┐eg┐≤│ka zostan▒ odnalezione strony zawieraj▒ce has│o napisane poprawnie ( jak w przyk│adzie), a tak┐e w kt≤rych wystΩpuje "gzegzolka". 

Korzystaj▒c z wyszukiwarki ma┐emy stosowaµ tryb prosty, tryb logiczny, okre╢lenie wyszukiwania do konkretnego miejsca. PrzypomnΩ - tryb prosty to zapytanie np. typu | e-zin komputerowy | ( wyszukiwarka odszuka strony, kt≤re zawieraj▒ s│owo e-zin i s│owo komputerowy), je╢li chcemy wyszukaµ ca│▒ frazΩ powinny╢my zastosowaµ cudzys│owy ( w naszym przypadku | "e-zin komputerowy" | ). Mo┐na stosowaµ po│▒czenie, czyli np. | "e-zin komputerowy" programowanie | . 
Tryb logiczny to stosowanie operator≤w AND ( | e-zin AND komputerowy | - w trybie prostym operator ten mo┐na zast▒piµ spacj▒), OR ( zostan▒ zwr≤cone adresy do stron zawieraj▒cych albo zapytanie1 albo zapytanie2 - | e-zin OR komputerowy | zwr≤ci nam adresy do strony zawieraj▒ce s│owo e-zin lub s│owo komputerowy), ANDNOT ( | e-zin ANDNOT komputerowy | - zostan▒ zwr≤cone adresy do stron zawieraj▒cych s│owo e-zin, ale na kt≤rych nie wystΩpuje s│owo komputerowy).
Mo┐emy ograniczyµ r≤wnie┐ poszukiwanie do konkretnych miejsc - domen, serwer≤w i katalog≤w. S│u┐y do tego symbol @. Na przyk│ad zapytanie sformu│owane w nastΩpuj▒cy spos≤b | chip @chip.pl | da w rezultacie adresy stron znajduj▒cych siΩ na serwerze Chip'a zawieraj▒ce s│owo chip. Mo┐emy jeszcze bardziej sprecyzowaµ obszar poszukiwa± deklaruj▒c nazwΩ katalogu znajduj▒cego siΩ na serwerze np. | chip @chip.pl/archiwum/ - z powoduje to przeszukanie tylko zasob≤w znajduj▒cych siΩ w katalogu "archiwum".

Mo┐emy tak┐e stosowaµ auto uzupe│nienie np. wpisanie frazy | proc* | spowoduje wyszukanie adres≤w stron zawieraj▒cych s│owa zaczynaj▒ce siΩ od tych 4 liter - bΩd▒ to np. 
"procesor", "procesy", "procesja" itp. 

Bardzo po┐yteczn▒ opcj▒ jest Turbowyszukiwnie. W standardowym wyszukiwaniu NEToskop wyszukuje tylko te strony, na kt≤rych znajduj▒ siΩ dok│adnie takie wyrazy jak w zapytaniu. Co czΩsto utrudnia znalezienie szukanych informacji, poniewa┐ poszukiwane wyrazy wystΩpuj▒ w r≤┐nych formach fleksyjnych. W takim przypadku powinni╢my u┐yµ opcji Turbowyszukiwania. W≤wczas NEToskop:
- skorzysta z polskiego s│ownika odmian, aby w odpowiedziach uwzglΩdniµ r≤wnie┐ strony, na kt≤rych wyrazy wystΩpuj▒ we wszystkich formach fleksyjnych (odmianach),

- je╢li pr≤ba ta siΩ nie powiedzie, tzn. w polskim s│owniku nie uda siΩ odnale╝µ odmian dla wpisanych wyraz≤w (gdy┐ wyrazy pochodz▒ z innego jΩzyka), NEToskop z angielskiego s│ownika, 

- je┐eli ta pr≤ba te┐ siΩ nie powiedzie, NEToskop postara siΩ odnale╝µ odmiany w spos≤b automatyczny, co sprawdzi siΩ w przypadkach, gdy poszukiwany wyraz jest np. nazw▒ w│asn▒, 
Przyk│adowo po wpisaniu s│owa komputer i wybraniu opcji Turbowyszukiwania spowoduje odnalezienie stron zawieraj▒cych wyrazy: komputer, komputerem, komputera, komputerowi itp.

Jak wiΩkszo╢µ wyszukiwarek NEToskop posiada formularz zaawansowany. Jest on na tyle ciekawy, ze warto mu siΩ bli┐ej przyjrzeµ. 
W formularzy mo┐emy okre╢liµ liczbΩ wynik≤w na stronie, rodzaj opis≤w, jΩzyk strony (polski, angielskim, niemiecki, francuski, hiszpa±ski, w│oski, rosyjski), sprecyzowaµ poszukiwanie do domeny lub katalogu. S▒ to jednak opcje standardowe. Ciekawe natomiast s▒ dalsze ustawienia. Mo┐na mianowicie w skali od 1 do 10 (gdzie 10 to najwiΩcej) okre╢liµ jak▒ wagΩ dla wyszukiwania maj▒ pozycje:

- CzΩstotliwo╢µ wyraz≤w - im wiΩcej razy wyrazy wystΩpuj▒ w╢r≤d tekstu, tym ta strona znajdzie siΩ wy┐ej na li╢cie wynik≤w ( standardowo ustawione na 3),

- Po│o┐enie wyraz≤w - je┐eli podane wyrazy znajduj▒ siΩ w wa┐nych miejscach strony (jej adres, tytu│, deklaracja s│≤w kluczowych w znaczniku meta), adres tego dokumentu znajdzie siΩ wy┐ej na li╢cie znalezionych stron ( standardowo na 5),

- Odleg│o╢ci miΩdzy wyrazami - stawia w╢r≤d wynik≤w wy┐ej te strony, na kt≤rych poszukiwane wyrazy znajduj▒ siΩ blisko siebie ( standardowo 8),

- Popularno╢µ strony - okre╢la wagΩ popularno╢ci strony, kt≤ra jest okre╢lana na podstawie liczby odsy│aczy do tej strony znalezionych na innych stronach WWW skatalogowanych przez NEToskop ( standardowo 8),

- D│ugo╢µ adresu - strony o kr≤tkich adresach URL maj▒ wy┐sz▒ rangΩ, d│ugo╢µ adresu liczona jest jako liczba cz│on≤w w adresie URL - strona o adresie http://www.poland.com/  ma du┐o wiΩksz▒ wagΩ ni┐ strona http://www.poland.com/pierwszy_czlon/  ( standardowo 10),

Na uwagΩ zas│uguje r≤wnie┐ prezentacja otrzymanych rezultat≤w wyszukiwania. Po wpisaniu s│owa "komputer" ( co prawda jest to bardzo og≤lne zapytanie, ale chcia│em zobaczyµ jak NEToskop sobie poradzi) otrzyma│em 19366 wynik≤w ( z u┐yciem Turbowyszukiwania ilosµ ta wzrasta do 63089) , kt≤re by│y pogrupowane w ciekawy spos≤b. 
Mianowicie na samej g≤rze zostaje podana informacja, ze mo┐na skorzystaµ z Turbowyszukiwania. Poni┐ej mo┐emy zaobserwowaµ jak dzia│a System Podpowiedzi Kontekstowych (SPK). Na czym to polega ? CzΩsto u┐ytkownicy wyszukiwarek nie mog▒ znale╝µ interesuj▒cych informacji poniewa┐ pope│niaj▒ prosty b│▒d - wpisuj▒ najczΩ╢ciej jedno s│owo ( tak ja to zrobi│em, z tym ┐e zrobi│em to ca│kowicie ╢wiadomie), powoduje to, ┐e w wyniku dostajemy bardzo du┐o stron, na kt≤rych co prawda poszukiwany wyraz istnieje, ale strony s▒ zazwyczaj lu╝no zwi▒zane z poszukiwan▒ informacj▒. System Podpowiedzi Kontekstowych ma na celu proponowanie gotowych zapyta± do wyszukiwarki poprzez wzbogacanie podanych przez u┐ytkownika zapyta± w taki spos≤b, aby odpowiedzi by│y bardziej warto╢ciowe i zbli┐one do oczekiwa± u┐ytkownik≤w. W praktyce wygl▒da to tak:
Po wpisaniu s│owa "komputer" jak ju┐ wspomnia│em otrzyma│em blisko 20 ty╢. wynik≤w. W tej sytuacji SPK zaproponowa│ wyszukiwanie dok│adniejsze nastΩpuj▒cych fraz:

- komputer ╢wiat, pc komputer, sprzedam komputer, komputer expo, sklep komputerowy, gie│da komputer. 

- program, serwer, site, gry, host, czΩ╢ci, serwis, pecet, macintosh, pc

Kolejna rubryka to odwo│ania do dzia│≤w znajduj▒cych siΩ w katalogu Poland.com, spe│niaj▒cych za│o┐enia wyszukiwania. ªrodkow▒ czΩ╢µ strony zajmuj▒ odwo│ania do stron 
w rodzimym internecie. Z kolei na samym dole podane s▒ odwo│ania do naj╢wie┐szych wiadomo╢µ (news) w kt≤rych znajduje siΩ szukane s│owo. W tym przyk│adzie by│a to tematyka komputerowa wiec wiadomo╢ci pochodzi│y z newsroomu Chip'a

NEToskop posiada jeszcze dwie unikatowe opcje. Jest to filtr rodzinny i s│ownik wyraz≤w bliskoznacznych. Podobne udogodnienia posiada na swoich stronach Onet.pl. Filtr rodzinny, przypomnΩ, ma na celu nie dopuszczenie do odnalezienia stron zawieraj▒cych tre╢ci wulgarne i obsceniczne. Oczywi╢cie nie mo┐emy mieµ pewno╢ci, ze je╢li uaktywnimy filtr rodzinny, w wy╢wietlonych wynikach wyszukiwania nie otrzymamy odwo│a± do stron o powy┐szej tematyce. 
CzΩstym problemem w wyszukiwaniu informacji jest, ┐e pomimo u┐ycia przemy╢lanego zapytania, nie mo┐emy odnale╝µ poszukiwanych informacji, gdy┐ wyrazy u┐yte w zapytaniu, wystΩpuj▒ na stronach w postaci synonim≤w. Dlatego NEToskop zosta│ wzbogacony o s│ownik "synonim≤w, wyraz≤w bliskoznacznych i skojarze±". Teraz NEToskop proponuje u┐ycie alternatywnych s│≤w w zapytaniach, dziΩki czemu dotarcie do poszukiwanych stron staje siΩ │atwiejsze.
Przyk│ad zaczerpniΩty ze strony portalu: 

- u┐ytkownik poszukuje informacji zwi▒zanej z telefoni▒ GSM, wpisuje wiΩc jako poszukiwan▒ frazΩ gsm; 

- opr≤cz odpowiedzi na zadane pytanie, otrzymuje te┐ zestaw wyraz≤w, kt≤re mo┐e u┐yµ, je╢li nie otrzyma│ satysfakcjonuj▒cych odpowiedzi, w naszym przypadku bΩdzie to: karta, ceny, plus, telefon, chip, idea, operator, era, pop, simlock. 

Podsumowuj▒c - NEToskop to dobra wyszukiwarka polskich zasob≤w www. Zbieraj▒c informacje do artyku│y, wielokrotnie zadawa│em r≤┐norodne zapytanie - wyszukiwarka radzi│a sobie zawsze w spos≤b satysfakcjonuj▒cy mnie. Wad▒ jej, jest ci▒gle zbyt d│ugi czas poszukiwa±. Mam nadzieje, ┐e w przysz│o╢ci to ulegnie zmianie. 

¼r≤d│o: http://netoskop.poland.com/help.php 


Wirtualna Polska - FastSearch

Wirtualna Polska udostΩpnia wyszukiwarkΩ przeszukuj▒ca Katalog Stron Internetowych, Polskie Strony WWW, ªwiatowe strony WWW, Serwisy Wirtualnej Polski, Pliki (FTPSearch), Grupy dyskusyjne (NewsGroups).

Katalog Stron Internetowych (Katalog Internetu) - jest najwiΩkszym w Polskim Internecie, posegregowanym w kategorie tematyczne zbiorem adres≤w i informacji o polskich stronach internetowych. Pod ka┐dym adresem umieszczono informacje dotycz▒ce strony: jej tytu│, opis i kategorie, w kt≤rych znalaz│a siΩ ze wzglΩdu na sw▒ tematykΩ. Ka┐da strona zosta│a przejrzana pod wzglΩdem merytorycznym przez Zesp≤│ Redakcyjny Wirtualnej Polski. 

Polskie Strony WWW - zindeksowanych w nich jest ponad 8.5 miliona polskich dokument≤w. Zasoby te stale siΩ powiΩkszaj▒ wraz z rozwojem Polskiego Internetu. Robot WP nieustannie przeszukuje zasoby sieciowe w celu znalezienia nowych dokument≤w, aktualizowania ju┐ istniej▒cych, a tak┐e usuwania niedzia│aj▒cych adres≤w b▒d╝ tych, kt≤re zmieni│y swoj▒ lokalizacjΩ.

ªwiatowe Strony WWW - przeszukiwane za pomoc▒ najlepszej na ╢wiecie technologii firmy Google. Zapewnia to unikalny spos≤b wyszukiwania wsparty, licz▒cym ponad miliard trzysta milion≤w pozycji, zbiorem dokument≤w. WiΩcej w tym artykule o Google nie napiszΩ - najlepsza wyszukiwarka na ╢wiecie wymaga osobnego artyku│u :-)

Serwisy Wirtualnej Polski - w wyszukiwarce WP mo┐esz korzystaµ tak┐e z bezpo╢redniego przeszukiwania zasob≤w serwis≤w Wirtualnej Polski. Wyszukiwarka zosta│a tak skonstruowana, aby has│a, kt≤re siΩ wpisuje w oknie wyszukiwarki odsy│a│y do miejsc, w kt≤rych prawdopodobie±stwo znalezienia interesuj▒cej informacji bΩdzie maksymalne.

Pliki (FTPSearch) - jest narzΩdziem s│u┐▒cym do wyszukiwania plik≤w znajduj▒cych siΩ na polskich serwerach FTP.

Grupy dyskusyjne (NewsGroups) - to nieocenione ╝r≤d│o wszelkich informacji. Przegl▒danie archiwum danej grupy ( czy nawet grup) w celu znalezienia konkretnej informacji by│o by "zab≤jcze". Warto dlatego skorzystaµ z wyszukiwarki. 

Przeszukiwanie powy┐szych zasob≤w odbywa siΩ nieco odmiennie dla ka┐dego z osobna. 
Katalog Stron WWW przeszukiwany jest pod wzglΩdem: tytu│u, opisu, s│≤w kluczowych podawanych przy rejestracji strony. Wyszukiwanie w Polskich Stronach WWW i Serwisach WP odbywa siΩ po: tytule, adresie, tre╢ci strony. W plikach (FTPSearch) po nazwach pliku. W grupach dyskusyjnych po: tytule wiadomo╢ci, tre╢ci wiadomo╢ci, autorze wiadomo╢ci, nazwie grupy dyskusyjnej. 

Nie mo┐na nie wspomnieµ o bazach wiedzy. WP oferuje prawdziw▒ kopalnie wszelkiego rodzaju InfoBaz. Podzielone s▒ one w 24 kategorie tematyczne. NaprawdΩ, ma│o jest rzeczy kt≤rych tam nie znajdziemy. O ile opisuj▒c wyszukiwarkΩ Onetu.pl poda│em adresy do tamtejszych baz wiedzy, tu tego nie zrobiΩ - jest ich po prostu za du┐o. 

Warto by napisaµ troszkΩ o formu│owaniu zapyta±. Wyszukiwarka:

- nie rozpoznaje wielko╢ci liter - ma│e i du┐e litery traktowane s▒ jednakowo. 

- u┐ywaj▒c "ogonk≤w" nale┐y pamiΩtaµ, ┐e rezultat poszukiwa± bΩdzie siΩ r≤┐ni│ od siebie w zale┐no╢ci czy wpisze siΩ s│owo z polskimi znakami czy nie. Po wpisaniu s│owa nie zawieraj▒cego polskich znak≤w otrzymamy wynik i dodatkowo wyszukiwarka na dole strony zaproponuje wyszukanie ponowne z polskimi znakami.

- mo┐na formu│owaµ zapytania przez stosowanie operator≤w

DostΩpne s▒ nastΩpuj▒ce operatory: +, -, " ", title: (znalezione dokumenty bΩd▒ w tytule zawieraµ wyra┐enia poprzedzone tym operatorem ), url: (znalezione dokumenty bΩd▒ w adresie zawieraµ wyra┐enia poprzedzone tym operatorem). Trzeba zaznaczyµ, ┐e operatory: +, -, "", akceptowane s▒ przez wszystkie modu│y wyszukiwawcze, natomiast title: i url: tylko przez Katalog WP, Polskie Strony WWW, Serwisy WP. Akceptowane s▒ operatory logiczne: 'AND', 'OR', 'ANDNOT'. 

Jak w ka┐dej porz▒dnej wyszukiwarce dostΩpny jest formularz zaawansowany. Mo┐emy w nim ustaliµ gdzie chcemy aby by│o szukane zadane zapytanie (adres, tytu│, tre╢µ strony), w jakim jΩzyku maj▒ byµ szukane dokumenty ( du┐y wyb≤r jΩzyk≤w ), czy stosowaµ odmianΩ czy nie itp. W sumie nic nowego tam nie znajdziemy ( no chyba, ze mo┐liwo╢µ zapisania ustawie± - pliki cookies). 


Opisaµ trzeba r≤wnie┐ prezentacjΩ otrzymanych wynik≤w.

Na samej g≤rze nad wynikami wyszukiwania z zasob≤w, w kt≤rych odbywa siΩ wyszukiwanie znajduje siΩ definicja encyklopedyczna szukanego. Po wpisaniu s│owa komputer otrzyma│em takow▒ definicjΩ. Jak dla mnie bardzo przydatna funkcja. 

Poni┐ej, pod belk▒ "Wyniki wyszukiwania w Katalogu i Polskich Stronach WWW" znajduje spis kategorii tematycznych Katalogu Stron Internetowych, kt≤re zdaniem redaktor≤w WP pasuj▒ tematycznie do zadanego Wyszukiwarce przez u┐ytkownika wyra┐enia. 

Je╢li chodzi ju┐ konkretnie o strony WWW to wyniki wyszukiwania prezentowane s▒ w ten spos≤b, ┐e domy╢lnie ustawione jest wyszukiwanie w Polskich WWW, kt≤re obejmuj▒ dwa zasoby: Katalog i Polskie WWW - w przypadkach wyszukiwania ze strony g│≤wnej WP czy ze strony g│≤wnej szukaj otrzymujesz te same wyniki wyszukiwania. Domy╢lnie otrzymujesz po 20 wynik≤w, do nastΩpnych przechodzisz klikaj▒c kolejna cyfrΩ, pod kt≤r▒ kryje siΩ nastΩpna dwudziestka wynik≤w.
Je╢li przeszukujesz dodatkowo inne zasoby ni┐ te, wspomniane wy┐ej, otrzymujesz po 10 wynik≤w wyszukiwania z tych zasob≤w. Ka┐dy z zasob≤w ma belkΩ z tytu│em okre╢laj▒cym jednoznacznie nazwΩ zasobu. 
Po prawej stronie pod ka┐dym dziesi▒tym wynikiem z konkretnego zasobu znajduje siΩ odno╢nik "poka┐ nastΩpn▒ stronΩ wynik≤w", po klikniΩciu kt≤rego, oczom uka┐e siΩ reszta wynik≤w z danego zasobu (10 wynik≤w, o ile nie zaznaczy│e╢ innej liczby w miejscu, w kt≤rym okre╢lasz liczbΩ wynik≤w na stronie "w przypadku przeszukiwania pozosta│ych zasob≤w" a ma to miejsce na stronie g│≤wnej szukaj). 

Opr≤cz samych wynik≤w wyszukiwania na stronie prezentowane s▒ box'y. S▒ to ma│e tabele, zawieraj▒ce ciekawe, pomocne informacje. W box'ie znajduj▒cego siΩ w lewym g≤rnym rogu strony (na niebieskim tle przy polu do zadawania pyta± Wyszukiwarce). Jak ju┐ by│o wspomniane znajduj▒ siΩ tam r≤┐ne ciekawe porady, z mo┐na korzystaµ. Ich tre╢µ zmienia siΩ po ka┐dym od╢wie┐eniu strony. W drugim boksie nawigacja mo┐na znale╝µ linki do strony z pomoc▒, do FAQ i formularza wyszukiwania ( mo┐na pobraµ odpowiedni kod, wkleiµ na swoja stronΩ i w ten spos≤b otrzymamy darmow▒ wyszukiwarkΩ - podobne us│ugi ╢wiadcz▒ tak┐e inne portale, w tym opisywany wy┐ej Poland.com). Kolejne odno╢niki prowadz▒ do InfoBaz, formularza, w kt≤rym mo┐na dodaµ w│asna stronΩ do katalogu i ostatni link prowadzi do strony, gdzie zawarta jest oferta dla firm. W ostatnim box'ie prezentowane s▒ najczΩ╢ciej zadawane pytanie jakie u┐ytkownicy zadaj▒ wyszukiwarce ( rzecz jasna kr≤luje sex, porno, mp3 ostatnio tak┐e DivX ). Po klikniΩciu na dane s│owo zostanie wy╢wietlona strona w rezultatami wyszukania. 

Wirtualna Polska podobnie jak Onet.pl daje nam do dyspozycji nie sam▒ wyszukiwarkΩ, ale ca│y, mo┐na powiedzieµ, zestaw - przeszukiwanie 6 zasob≤w. Bardzo dobrze sprawuje siΩ integracja wynik≤w wyszukiwania w r≤┐nych zasobach na jednej stronie. Powy┐szy opis wyszukiwarki WP dotyczy wersji nowej, powsta│ej kilka miesiΩcy temu. Wcze╢niej bowiem WP nie mog│a poszczyciµ siΩ dobrym modu│em wyszukiwawczym. Szczeg≤lnie dra┐ni│o mnie podawanie kilku lub nawet kilkunastu odwo│a± do jednej i tej samej witryny. WadΩ t▒ obecnie znacznie zredukowana, ale IMO Infoseek wypada pod tym wzglΩdem lepiej. 

W nastΩpnym numerze kolejne opisy - je╢li macie propozycje, kt≤r▒ tym razem wyszukiwarkΩ opisaµ, wiecie gdzie pisaµ :-)


¼r≤d│o: http://szukaj.wp.pl/pomoc.html 

úukasz Kryj
xboy@poczta.wp.pl
http://cmielow.w.interia.pl