W miarΩ popularyzacji komputer≤w upowszechniaj▒ siΩ tak┐e sieci lokalne ( LAN - Local Area Network ). Istnieje wiele rodzaj≤w sieci lokalnych - ATM, Token Ring, FDDI. Jednak nie s▒ one tak popularne jak Ethernet. Ethernet to standard sieci lokalnych opracowany przez laboratoria Xerox a. Zdefiniowa│y one rozproszony protok≤│ dostΩpu do wsp≤lnego medium transmisyjnego ( kabel ) - CSMA/CD - Carrier Sense Multiple Access/Collisions Detection. Ethernet doczeka│ siΩ tak┐e standaryzacji przez IEE E w normie 803.2. Czasami nawet w specyfikacji karty sieciowej mo┐na spotkaµ takie oznaczenie. Potocznie nadal siΩ jednak m≤wi o Ethernecie.

Jak to dzia│a?

To pytanie chyba najbardziej was nurtuje. Ot≤┐ zgodnie z protoko│em CSMA/CD karty sieciowe komunikuj▒ siΩ ze sob▒ w nastΩpuj▒cy spos≤b:

  • Stacja pod│▒czona do medium prowadzi ci▒g│y nas│uch wszystkiego, co siΩ dzieje w medium, czyli w kablu. Gdy nic nie ma do wys│ania, stacja odbiera wszystkie komunikaty i je┐eli karta rozpoznaje adres MAC odbiorcy jako sw≤j, wtedy wiadomo╢µ jest przesy│ana do przetworzenia przez protoko│y wy┐szych warstw sieci. Nie wyt│umaczy│em oczywi╢cie co to jest adres MAC. Adres MAC to adres karty sieciowej lub inaczej i bardziej poprawnie adres warstwy fizycznej sieci, teoretycznie jedyny i niepowtarzalny na ca│ym ╢wiecie. Teoretycznie, bo mo┐e siΩ zdarzyµ, ┐e znajd▒ siΩ dwa egzemplarze o identycznym MAC, a je╢li znajd▒ siΩ jeszcze w tej samej sieci to zgroza administratorze tego┐ oto przybytku. Wr≤µmy jednak do komunikacji w trybie odbioru. Je┐eli karta stwierdzi, ┐e adres MAC odbiorcy danej wiadomo╢ci jest inny ni┐ jej, to wtedy karta przepuszcza dalej wszystkie wiadomo╢ci.

  • Inaczej wygl▒da sprawa, gdy stacja chce sama co╢ nadaµ do innej stacji. Wtedy usilnie nas│uchuje, czy kto╢ co╢ nadaje. Usilnie, bo czΩsto siΩ zdarza tak, ┐e dwie karty zaczynaj▒ nadawaµ w tym samym lub bardzo zbli┐onym czasie. C≤┐ siΩ wtedy dzieje? Tworzy siΩ tzw. kolizja. W takich okoliczno╢ciach karty sieciowe, dziΩki uk│adowi wykrywania kolizji ( CD - Collision Detection ), natychmiast przestaje nadawaµ wiadomo╢ci. Jednak wysy│a tylko sygna│ s│u┐bowy, tzw. jam, kt≤ry u│atwi innym kart▒ wykryµ kolizjΩ w medium. Po losowym czasie jedna z kart zn≤w zaczyna nadawaµ.

Jak zapewne zauwa┐y│e╢, kolizje ╝le wp│ywaj▒ na transfer. Je┐eli sieµ jest ╝le skonfigurowana ( o konfiguracji ni┐ej ) transfer mo┐e siΩ zmniejszyµ o po│owΩ, lub nawet mo┐e siΩ tak zdarzyµ, ┐e nie bΩdzie mo┐liwe wys│anie jakiejkolwiek wiadomo╢ci. Ilo╢µ kolizji zale┐y g│≤wnie od ilo╢ci komputer≤w w segmencie. Segment to grupa komputer≤w w sieci. Je┐eli jest ich bardzo du┐o, to ruch mo┐e byµ bardzo trudny ( wyobra╝cie sobie gigantyczny korek na obszarze ca│ej Warszawy Centrum! Nie wiecie czy w twojej sieci dochodzi czΩsto do kolizji? Je┐eli masz koncentrator to na 90% masz tak┐e lampkΩ "collinsion" i w│▒cz np. NFS-a w sieci. Je┐eli bΩdzie lampka mruga│a tak jak lampki na choince to wsp≤│czucia. Je┐eli nie to macie szczΩ╢cie. DziΩki tej do╢µ nieprzyjemnej sprawie kolizji wyklucza siΩ kilka zastosowa± sieci ethernetowych - aplikacje multimedialne, telefonia komputerowe i inne, w kt≤rych jednocze╢nie siΩ nadaje i odbiera. Chyba ┐e mamy kartΩ full duplex, kt≤ra rozwi▒zuje parΩ problem ≤w, ale tylko parΩ.

Rodzaje lokalnej pajΩczynki

Wraz z rozwojem komputer≤w rozwija│y siΩ tak┐e sieci lokalne, a szczeg≤lnie Ethernet, kt≤ry ostatnio dosta│ do╢µ mocnego kopa. Na pocz▒tku bowiem teoretyczny transfer wynosi│ 10 Mb/s ( megaBIT╙W na sekundΩ ). W latach dziewiΩµdziesi▒tych zreformowano go, dziΩki czemu mo┐liwe jest przesy│anie danych z maksymalnym transferem 100 Mb/s ( tzw. Fast Ethernet ). Jednak ju┐ od pewnego czasu ( co najmniej dwa lata temu ) maksymalny transfer w sieciach Ethernet wynosi 1 Gb/s - w sieciach Gigabit Ethernet. Przy╢pieszenie swojego LAN-a wi▒┐e ze sob▒ zmianΩ sprzΩtu ( ale nie zawsze okablowania !!! ). Bowiem niekiedy stosuje siΩ to samo. To w│a╢nie okablowanie i transfer zakre╢la nam standardy Ethernetu. Spr≤buje do╢µ szczeg≤│owo opisaµ Wam ka┐dy ze standard≤w okablowania, wymieniµ ich wady i zalety. Aha jeszcze jedno wyja╢nienie - w okre╢leniu standardu okablowania stosuje siΩ nastΩpuj▒cy zapis - xBasey, gdzie x to maksymalny, teoretyczny transfer, a y to albo przy starszych przewodach koncentrycznych maksymalna d│ugo╢µ kabla podawana w setkach metr≤w, albo oznaczenie danego rodzaju kabla ( np. T - Twisted - skrΩtka )

10base5 - jak stara, brzydka i gruba kobieta.

Nie chcia│em oczywi╢cie nikogo uraziµ, ale to okre╢lenie idealnie wrΩcz okre╢la ten standard okablowania. 10Base5 to najstarszy standard w obrΩbie Ethernetu. Maksymalny transfer to 10 Mb/s, ale rzadko ( je┐eli w og≤le znajdziecie gdzie╢ co╢ tak starego ) go uzyskacie. NaprawdΩ trzeba siΩ naszukaµ, aby znale╝µ sieµ w standardzie 10Base5. Ten rodzaj Ethernetu pozwala na zastosowanie kabli o maksymalnej d│ugo╢ci 500 metr≤w ( bez zastosowania reperatora - urz▒dzenia podtrzymuj▒cego sygna│, kt≤re pozwala na zwiΩkszenie zasiΩgu sieci). 10Base5 opiera siΩ na przewodzie koncentrycznym RG-8. Dane przesy│ane s▒ tzw. gor▒cym kablem, kt≤ry jest izolowany przez ekran. Zmniejsza to │apanie z eteru r≤┐nych fal radiowych i nie tylko. Dlaczego w podtytule napisa│em gruba kobieta? Poniewa┐ ten kabel jest strasznie gruby. DziΩki tej grubo╢ci 10Base5 otrzyma│ potoczn▒ nazwΩ "gruby Ethernet". W wyniku zastosowania kabla RG-8 ten rodzaj Ethernetu siΩ nie przyj▒│? Dlaczego? Poniewa┐ grube kable s▒ zawsze sztywne, a te to ju┐ w og≤le nie nadaj▒ siΩ do uk│adania gdzie╢. Inn▒ wad▒ RG-8 jest cena i to wysoka. Og≤lnie przez zastosowanie grubego kabla ten rodzaj Ethernetu nie przyj▒│ siΩ w og≤le. Nie polecam go nawet najgorszemu wrogowi. Zast▒pi│ go na szczΩ╢cie...

10Base2 - nowe wcielenie koncentryka

Podobnie jak sw≤j starszy braciszek 10Base2 oparty jest r≤wnie┐ na kablu koncentrycznym. Tym razem jest to jednak RG-58 - cieniutki, │atwy do uk│adania kabelek, przypominaj▒cy przew≤d antenowy. I w tym przypadku teoretyczny maksymalny transfer to 10 Mb/s. NajwiΩksza odleg│o╢µ miΩdzy dwoma komputerami po│▒czonymi od siebie jednym kablem bez u┐ycia reperator≤w wynosi jednak 200 m, a dok│adniej 185 m. Ogranicza to co prawda zasiΩg, ale to powinno starczyµ chyba ka┐demu. Grubo╢µ kabla zn≤w decyduje tutaj o nazwie potocznej tego rodzaju okablowania - tym razem mamy do czynienia z "cienkim Ethernetem". WiΩkszo╢µ wad zwi▒zanych z okablowaniem zosta│a rozwi▒zana - jego grubo╢µ, cena ( tylko ok. 90 groszy za metr !!! ). Jednak pozosta│a inna cecha po grubym Ethernecie - topografia magistrali. Dla nie wtajemniczonych topografia magistrali to uk│ad po│▒cze± w sieci, kt≤ry przypomina │a±cuch , gdzie komputer jest jednym ogniwem. Przerwanie kabla w jednym miejscu spowoduje, ┐e ca│a sieµ pad│a ( tak jak w przypadku │a±cucha ) . Jednak ta sama wada mo┐e byµ zalet▒ - nie trzeba stosowaµ hub≤w , czyli co╢ w rodzaju central. Zmniejsza to koszty do zakupu kart i okablowania. Ten rodzaj Ethernetu dziΩki niskiej cenie idealnie siΩ nadaje do rozgrywek w sieci w co najmniej trzy osoby. W innych zastosowaniach radzΩ wykorzystaµ...

10BaseT - zakrΩcona skrΩtka

Ten rodzaj okablowania ma jedn▒ zaletΩ - mo┐na go zastosowaµ tak┐e w sieciach Fast Ethernetu. Okablowanie to w tym wypadku zwyk│a, popularna skrΩtka. UWAGA - niech nikt wam nie wci╢nie skrΩtki 4-┐y│owej. Ta jest co prawda troszeczkΩ ta±sza od 8-┐y│owej, ale tylko ta druga bΩdzie poprawnie dzia│a│a z transferem 100 Mb/s. Przy zakupie karty 10BaseT, warto siΩ zastanowiµ nad wersj▒ combo 10/100 Mb/s. úatwo mo┐na bowiem przekszta│ciµ p≤╝niej sieµ 10 na 100 megabit≤w. W tym standardzie mo┐na u┐yµ dw≤ch rodzaj≤w skrΩtki - ekranowanej - STP - Shielded Twisted Pair, i nieekranowanej - UTP - Unshielded Twisted Pair. CzΩ╢ciej spotyka siΩ jednak ten drugi rodzaj. Warto wspomnieµ, ┐e jeszcze w obrΩbie danego rodzaju wystΩpuj▒ podrodzaje, o kt≤rych jednak nie bΩdΩ pisa│. Ten standard okablowania ma maksymalny transfer 100 Mb/s, ale przy kartach sieciowych i/lub koncentratorach, mostkach i switchach 10 megabitowych. Maksymalna d│ugo╢µ kabla wynosi 100 metr≤w od koncentratora ( huba ). Ale czym on w│a╢ciwie jest? Na pierwszy rzut oka jaka╢ skrzynka, do kt≤rej pod│▒czone s▒ komputery. Spostrze┐enie to jest dobre i wyja╢nia nawet wszystkie zalety tego urz▒dzenia - gdy si▒dzie jeden z kabli, to od│▒czony jest tylko jeden komputer, a nie wszystkie jak w przypadku standard≤w opartych na topologii magistrali. Jednak hub mo┐e byµ tak┐e wad▒, g│≤wnie przy p│aceniu za sieµ. Bowiem najprostszy koncentrator 10 Mb/s to wydatek 200 - 300 z│. Dodatkowy koszt nie jest potrzebny przy po│▒czeniu dw≤ch komputer≤w. Mo┐na wtedy zastosowaµ tak zwany kabel skrosowany, kt≤ry │▒czy dwie jednostki bez po╢rednictwa huba. Ca│a idea tego kabla polega na przeplocie przewod≤w. Bowiem komputery pod│▒czone ze sob▒ zwyk│ym kablem nadaj▒ na jednym i tym samym przewodzie ( z reszt▒ odbieraj▒ te┐ ). Sytuacja, gdzie zamiast nadawanie=>odbi≤r i odbi≤r< =nadawanie jest nadawanie<=>nadawanie i odbi≤r<=>obi≤r, mo┐e nawet w drastycznych przypadkach uszkodziµ kartΩ sieciow▒. Dlatego pamiΩtajcie o skrosowaniu kabla ( najlepiej jest go jednak kupiµ w sklepie ).
Podsumowuj▒c, je┐eli CiΩ staµ na koncentrator, kup kartΩ combo w standardzie 10BaseT oraz 100BaseTX ( o tym standardzie p≤╝niej ) .

Fast Ethernet i Gigabit Ethernet - szybko, szybciej...

Te dwa gatunki Ethernetu wraz ze standardami okablowania om≤wiΩ razem, gdy┐ maj▒ one wiele wsp≤lnego. Najta±szy Ethernet 100 Mb/s to Ethernet 100BaseTX. U┐ywa on skrΩtki 8-┐y│owej i jest do╢µ tani▒ konstrukcj▒ ( szczeg≤lnie je┐eli siΩ u┐ywa dw≤ch komputer≤w i kabla skrosowanego - cena jest tylko troszeczkΩ wy┐sza ni┐ 10BaseT ). Cena zwiΩksza siΩ jednak radykalnie, gdy chcemy pod│▒czyµ co najmniej trzy komputery. Nale┐y wtedy kupiµ specjalny koncentrator, kt≤ry mo┐e obs│u┐yµ 100 Mb/s. Je┐eli nie to bye bye szybki transferze. Cena takiego huba ju┐ nie jest a┐ tak wysoka, ale trzy lata temu... lepiej nie m≤wiµ. Okablowanie skrΩtk▒ mo┐na tak┐e znale╝µ w sieciach Gigabit Ethernet - 1000BaseT oraz 1000BaseCX. Jednak nie bΩdΩ Wam o tym tru│, bo i tak sobie nikt tego nie kupi. Podobnie jest z okablowaniem typu ╢wiat│ow≤d - Fast Ethernet 100BaseFX oraz Gigabit Ethernet - 1000 BaseSX i 1000BaseLX. Do ich u┐ycia oczywi╢cie s▒ potrzebne naprawdΩ "bardzo tanie" koncentratory ╢wiat│owodowe, kt≤re zapewne ma ka┐dy sklep na stanie w setkach sztuk ;).

Zr≤b to sam - spos≤b pod│▒czania komputer≤w w sieµ.

Oczywi╢cie nie bΩdΩ Wam t│umaczy│ tego na ╢wiat│owodach i koncentryku RG-8 - je┐eli kto╢ sobie fundnie niech mi przy╢le maila. Om≤wiΩ natomiast na cienkim Ethernecie i 10BaseT/100BaseTX. S▒ to po prostu najbardziej popularne rodzaje kart sieciowych w standardzie Ethernet.

Cienki Ethernet

Cienki Ethernet do╢µ │atwo jest zainstalowaµ, szczeg≤lnie przy dw≤ch komputerach. Ot≤┐ wk│adamy karty sieciowe do gniazda kart rozszerze±. Je┐eli przez przypadek macie kartΩ ISA., to siΩ nie martwcie - i tak przecie┐ nie bΩdziecie korzystaµ z Fast Ethernetu. Je┐eli macie kartΩ PCI, to jeste╢cie w ciut lepszej sytuacji, bo PCI jeszcze nie jest skre╢lona z listy interfejs≤w ( ISA od 1999 roku tak ). Z reszt▒ trzeba siΩ mocno nabiegaµ, aby znale╝µ kartΩ sieciow▒ pod ISA. W ┐adnym sklepie ich nie ma. Mo┐e na gie│dzie siΩ znajdzie? Ale mniejsza z tym, wk│adamy kartΩ, przykrΩcamy j▒ do obudowy , zakrΩcamy obudowΩ i startujemy Windowsa lub inny system operacyjny. Powinien on wykryµ nowe urz▒dzenie Plug&Play i zainstalowaµ sterowniki. Je┐eli ich nie ma, to instalujemy te z dyskietki lub cidika. Je┐eli poprawnie zainstalowali╢cie kartΩ to wy│▒czcie kompa. NastΩpnie przy karcie powinni╢cie mieµ tr≤jnik. Umo┐liwia on pod│▒czenie wiΩkszej liczby komputer≤w. Po wkrΩceniu tr≤jnika pod│▒czcie dwa komputery kablem. W wolne miejsce tr≤jnika wkrΩµcie terminator ( rezystor) . Umo┐liwia on poprawne dzia│anie sieci. Je┐eli obu tych element≤w nie ma, to nale┐y je koniecznie dokupiµ. Inaczej sieµ nie bΩdzie dzia│a│a poprawnie . W przypadku pod│▒czenia trzeciego komputera nale┐y od│▒czyµ jeden z terminator≤w i w jego miejsce wsadziµ kabel prowadz▒cy do nowego komputera, a w tamtym zn≤w wkrΩciµ rezystor. Proste ! Co nie? Analogiczna sytuacja jest przy pod│▒czaniu innych komputer≤w.

10BaseT i 100BaseTX

Te rodzaje okablowania om≤wiΩ razem, gdy┐ r≤┐nica w ich pod│▒czaniu jest znikoma ( w│a╢ciwie m≤g│bym zaryzykowaµ stwierdzenie, ┐e r≤┐ni▒ siΩ one jedynie transferem ). Ot≤┐ podobnie jak w cienkim Ethernecie, r≤wnie┐ tutaj najpierw rozkrΩcamy obudowΩ, wk│adamy kartΩ ( tutaj ISA nie wchodzi w grΩ w zwi▒zku z 100 Mb/s, ze wzglΩdu na przep│ywowo╢µ szyny karta MUSI BY╞ pod PCI ). Dalej zakrΩcamy obudowΩ startujemy system operacyjny, on wykryje kartΩ i zainstaluje sterowniki. I tu siΩ ko±cz▒ podobie±stwa. Dalej po│▒czenia miΩdzy komputerami wygl▒daj▒ zupe│nie inaczej ( chyba ┐e mamy dwa komputery i kabel skrosowany, ale to inna historia ). Po takiej instalacji karty musimy gdzie╢ postawiµ koncentrator. Nale┐y go umie╢ciµ jako╢ w centrum sieci, aby ka┐dy mia│ blisko. NastΩpnie pod│▒czamy ka┐dy komputer do koncentratora skrΩtk▒. Trudno to zrobiµ ╝le. Inaczej i zupe│nie pro╢ciej wygl▒da sprawa kabla skrosowanego i dw≤ch komputer≤w. Tutaj wystarczy pod│▒czyµ jeden koniec do jednego komputera, drugi do drugiego. I to ca│a filozofia. Warto jednak wspomnieµ, ┐e nie mo┐na stosowaµ kabla skrosowanego w po│▒czeniu z koncentratorem. Mo┐e co╢ siΩ sfajczyµ. Zar≤wno w przypadku cienkiego Ethernetu, jak i 10BaseT i 100BaseTX nale┐y p≤╝niej zrobiµ...< /P>

Konfiguracja sieci

To jeden z prostszych etap≤w tworzenia w│adnego LAN-a. Ja om≤wiΩ to na przyk│adzie Windowsa :(((((((, bo Linuxa niestety za dobrze nie znam. Ot≤┐ otwieramy Panel Sterowania i klikamy na ikonkΩ Sieci. Klikamy teraz na ikonkΩ Protoko│u TCP/IP ( najbardziej popularny protok≤│ sieci LAN, co jednak nie oznacza, ┐e jego trzeba koniecznie u┐yµ ). Przenosimy siΩ do zak│adki Adres IP i pierwszemu komputerowi nadajemy adres 192.168.0.1, drugiemu 192.168.0.2 itd. MaskΩ sieci natomiast we wszystkich komputerach ustawiamy jako 255.255.255.0. Ustawie± w innych zak│adkach nie zmieniamy. Dlaczego akurat takie warto╢ci nale┐y ustawiµ? Ot≤┐ adresy zaczynaj▒ce siΩ od 192.168.0.0 s▒ niewidoczne w Internecie i zarezerwowane dla LAN-≤w. Maska natomiast m≤wi nam, ┐e wszystkie komputery s▒ przypisane do sieci 255.255.255.0. Zatwierdzamy KonfiguracjΩ TCP/IP OK'em. W g│≤wnym okienku Sieci klikamy teraz na zak│adkΩ Identyfikacja i zmieniamy zawarto╢µ p≤l Identyfikacja i Grupa Robocza. O ile w danej sieci lokalnej nie mo┐e byµ dw≤ch takich samych nazw identyfikacyjnych, to wszystkie musz▒ mieµ tak▒ sam▒ nazwΩ Grupy Roboczej. Inaczej tw≤j LAN nie bΩdzie dzia│aµ. W Win Me trzeba jeszcze u┐yµ Kreatora ( kreatury ) sieci domowych. Znajdziecie go w menu Start=>Programy=>Akcesoria=>Komunikacja. Tam siΩ odpowiada na pytania ( m.in. jak siΩ korzysta z Internetu, jednym s│owem takie tam bajery ). W Win 98 jest to bardziej skomplikowane, bo to trzeba robiµ rΩcznie w okienku Sieµ. Po poprawnym skonfigurowaniu mo┐esz teraz sobie pograµ w Quake'a czy inne bzdurne gry. Problem siΩ jednak dopiero zacznie, gdy sieci nie u┐ywasz sporadycznie, ale zawsze i to z kilkoma komputerami. Wtedy czeka nas...

Rekonfiguracja sieci

Rekonfiguracja sieci to powa┐ne zadanie. Czeka nas ona gdy lampka kolizji mruga jak szalona. Innym objawem jest coraz wolniejszy transfer, a w ko±cu brak mo┐liwo╢ci kontaktu z innymi komputerami. Najlepiej w takim przypadku zabraµ siΩ z tym z kartk▒ i o│≤wkiem. Nale┐y narysowaµ sobie kilka mniejszych sieci z tych komputer≤w. Wa┐ne jest np. w du┐ej firmie, aby w jednej "podsieci", czyli tzw. segmencie sieci nie by│y komputery np. z dzia│u sprzeda┐y i produkcji. Trzeba bowiem w segment zebraµ te komputery, kt≤re ze sob▒ najczΩ╢ciej pracuj▒. Inny uk│ad nie ma sensu. Dalej nale┐y segmenty po│▒czyµ czym╢? Koncentratorem? Nieee, to w niczym nie pomo┐e. Istniej▒ dwa typy urz▒dze± do │▒czenia segment≤w. S▒ to mostki ( bridge ) i prze│▒czniki ( switche ). Mostki s▒ starszymi i mniej doskona│ymi urz▒dzeniami. ú▒cz▒ one i separuj▒ dane segmenty, tworz▒c tzw. domeny kolizyjne. Mostki wyposa┐one s▒ w pewn▒ inteligencjΩ, gdy┐ "ucz▒" siΩ adres≤w MAC. Zasada dzia│ania mostka jest zaskakuj▒co prosta. Mostek analizuje adresy MAC i je┐eli stwierdza, ┐e dany adres jest w innym segmencie, retransmituje j▒ do niego. Gdy jednak stacja nadawcza i odbiorcza znajduj▒ siΩ w tej samej domenie kolizyjnej, mostek nie retransmituje tej wiadomo╢ci do s▒siedniego segmentu. Podobn▒ funkcjΩ do mostk≤w pe│ni▒ switche, ale s▒ one od nich doskonalsze. R≤wnie┐ prze│▒czniki maj▒ pewn▒ inteligencjΩ, bowiem tak┐e ucz▒ siΩ MAC adres≤w stacji pod│▒czonych do danych port≤w i na tej podstawie decyduj▒, jakie wiadomo╢ci maj▒ trafiµ do kt≤rych port≤w. W prze│▒cznikach s▒ stosowane r≤┐ne algorytmy. Jeden z nich - Fast Forward retransmituje wszystkie wiadomo╢ci, nie sprawdzaj▒c, czy s▒ one poprawne czy te┐ nie, co wp│ywa na szybko╢µ transmisji. Inny - Store, retransmituje tylko te poprawne. Zmniejsza to oczywi╢cie szybko╢µ dzia│ania sieci, ale powoduje tak┐e, ┐e nie jest ona za╢miecana informacjami, kt≤re s▒ niepoprawne. Inna cecha switchy to mo┐liwo╢µ tworzenia wirtualnych po│▒cze±, dziΩki czemu mo┐na osi▒gn▒µ maksymalny transfer 10 lub 100 Mb/s. Co ciekawe prze│▒czniki mo┐na stosowaµ tylko w sieciach 10BaseT i 100BaseTX. Jednak zastanawiaci e  siΩ zapewne po co Wam to? Wed│ug mnie trochΩ podstaw o prze│▒cznikach i mostkach mo┐e Wam siΩ przydaµ, mo┐e nie w tej sieci do grania, ale np. na 6 z infy ( ja mia│em takie zadanie ). I przy 60 kompach nie pod│▒czycie wszyskiego pod koncentrator, ale trzeba bΩdzie roz│adowaµ troszeczkΩ korek na tej szosie.

Drogi bajer

Tak w skr≤cie mo┐na oceniµ wa┐ny element sieci lokalnej z lini▒ dzier┐awion▒ - router. To urz▒dzenie to zazwyczaj taka fajna skrzyneczka, dziΩki kt≤rej mo┐na tworzyµ niezale┐ne podsieci IP lub gdy zachodzi potrzeba po│▒czenia dw≤ch oddzia│≤w firm oddalonych od siebie o setki kilometr≤w. Routery mo┐na tak┐e u┐yµ do pod│▒czenia naszego LAN-u do Internetu. Router przydziela sieci adres IP. Zazwyczaj ma tak┐e ciekawe algorytmy ochrony danych, mo┐e pe│niµ funkcjΩ firewalli, zabezpieczaµ nasz▒ sieµ przed dostΩpem niepowo│anych os≤b. Routery s▒ to bardzo zaawansowane technologicznie urz▒dzenia. Ich cena jest wiΩc niema│a. ╢redniej jako╢ci router mo┐na nabyµ za 2000 z│ i to bez dodatkowych funkcji zabezpieczaj▒cych! Dlatego ani ja , i raczej wy te┐ nie zastosujecie ich w swojej sieci. Ale warto wiedzieµ co╢ o tych cackach kryptologii.

Podsumowanie

LAN to fajna rzecz - mo┐na sobie pograµ w sieci, wymieniaµ dane np. w biurze, wsp≤│dzieliµ │▒cze internetowe itp. Jednak aby nasza rado╢µ z sieci nie sko±czy│a siΩ tak szybko, jak siΩ zaczΩ│a nale┐y co╢ o niej wiedzieµ i nie kupowaµ przede wszystkim starego sprzΩtu. Najlepiej teraz kupiµ kartΩ combo 10/100 Mb/s i kabel krosowany. Przy dw≤ch komputerach, a takie bΩd▒ zapewne wasze sieci nic innego nie warto kupowaµ - nie op│aca siΩ. Tak samo jak inwestowanie w bardzo drogie sieci Gigabit Ethernet przez wielkie firmy. Warto jednak inwestowaµ w 100BaseTX - to bΩdzie przysz│o╢µ LAN-≤w ( o ile kto╢ nie wymy╢li co╢ lepszego ). A je╢li nawet wymy╢li, to masz dobr▒ i szybk▒ sieµ.

gall_anoinim16
krzysiekpa@go2.pl
www.procesorki.hg.pl