Kiedy╢ wydawa│o mi siΩ, ┐e og≤lna sytuacja na rynku procesor≤w i chipset≤w jest do╢µ jasna. Jednak im d│u┐ej i dok│adniej analizowa│em poczynania i deklaracje poszczeg≤lnych producent≤w tym bardziej obraz traci│ swoj▒ pierwotn▒ klarowno╢µ. Obecnie za╢ ilo╢µ plotek, domys│≤w, sugestii czy pozw≤w s▒dowych jest tak wielka, ┐e z trudno╢ci▒ udaje mi siΩ zapamiΩtaµ same tylko fakty. Postanowi│em wiΩc sprawΩ jako╢ uporz▒dkowaµ. Moj▒ decyzjΩ jeszcze bardziej przyspieszy│a wiarygodna informacja, ┐e jeden z przedstawicieli VIA stwierdzi│, ┐e Intel jest znacznie wiΩkszym przyjacielem firmy, ni┐ AMD. Czy┐ nie zaskakuj▒ce? Je╢li interesuje Was szerszy ogl▒d tych┐e spraw to zapraszam dalej...
OD CZEGO ZACZí╞ - STANDARDOWY OBRAZ

Najtrudniejsze dla mnie pytanie to - od czego zacz▒µ. Ilo╢µ powi▒za± miedzy firmami na tym rynku tworzy bowiem prawdziwy wΩze│ gordyjski. ZacznΩ od przedstawienia typowo postrzeganej sytuacji. P≤╝niej za╢ bΩdΩ szuka│ dziury w ca│ym. Niecierpliwym za╢ mogΩ zdradziµ, ┐e na ko±cu stwierdzΩ, ┐e dziur jest wiΩcej ni┐ w serze szwajcarskim.

TSMC oraz UMC

Dw≤ch najwiΩkszych producent≤w p≤│przewodnik≤w, tajwa±skie TSMC oraz UMC przyjmuj▒ z ca│ego ╢wiata zam≤wienia na produkcjΩ chip≤w. Tam w│a╢nie w╢r≤d bardzo wielu innych komponent≤w powstaj▒ innymi ko╢ci graficzne Nvidii, chipsety VIA, Intela oraz ALi. Jedyny wym≤g dotycz▒cy TSMC oraz UMC polega na tym, ┐e trzeba sobie z paromiesiΩcznym wyprzedzeniem rezerwowaµ wolne moce produkcyjne obu firm. Nie nale┐y tak┐e zapominaµ, ┐e Tajwan jest obszarem sejsmicznie aktywnym, tak wiΩc trzΩsienie ziemi mo┐e spowodowaµ znaczne op≤╝nienie produkcji i w konsekwencji, czego zreszt▒ do╢wiadczyli╢my, astronomiczne ceny na przyk│ad pamiΩci DRAM (typu 1200 z│ za 64 MB). Warto tak┐e mieµ na uwadze, ┐e takie firmy jak Nvidia czy VIA posiadaj▒ tylko plany, patenty, technologie czyli w│asno╢µ intelektualn▒ kolosalnej warto╢ci, ale same nie s▒ w stanie czegokolwiek produkowaµ. Szybkie pytanie z podobnej bran┐y. Ilu pracownik≤w na ca│ym ╢wiecie zatrudnia Microstar - drugi, co do wolumenu sprzeda┐y, producent p│yt g│≤wnych? 1200, z czego 750 to in┐ynierowie pracuj▒cy na Tajwanie. Trzeba zatem pamiΩtaµ w jakiej skali siΩ poruszamy.

VIA

VIA uzyska│a pozycjΩ drugiego na ╢wiecie producenta chipset≤w g│≤wnie dziΩki produkcji chipsetu KT133 pod procesory AMD, tak wiΩc uwa┐a siΩ VIA oraz AMD za naturalnych sprzymierze±c≤w. M≤wi siΩ, ┐e VIA uczyni│a nawet ustΩpstwo wobec AMD w kwestii chipsetu KT133, gdy┐ zablokowana zosta│a obs│uga magistrali 133 MHz, gdy┐ w momencie jego premiery (prawie rok temu) AMD nie by│o w stanie produkowaµ procesor≤w pracuj▒cych na magistrali 133 MHz. VIA bardzo wspiera tak┐e DDR Forum czyli organizacjΩ, kt≤rej celem jest promowanie pamiΩci DDR jako rozwi▒zania przysz│o╢ci, a nie konkurencyjnych RDRAM Intela. W ramach tej organizacji AMD i VIA ╢ci╢le wsp≤│pracuj▒. Co wiΩcej, VIA by│a jedn▒ z pierwszych firm, kt≤ra zaoferowa│a chipset - KT266 - obs│uguj▒cy pamiΩci DDR dla procesor≤w AMD.

 

VIA produkuje tak┐e chipsety pod procesory Intel Celeron oraz Pentium III, z kt≤rych najbardziej znacz▒cy uk│ad to 694X. Opr≤cz niego, na fali entuzjazmu wobec DDR, VIA wyprodukowa│a tak┐e uk│ad Apollo Pro266 dedykowany procesorom Intela. W og≤lnym rozrachunku nie odgrywa on jednak znacz▒cej roli, gdy┐ na przyk│ad kombinacja Pentium III z pamiΩciami DDR jest bardzo droga i bardzo ma│o wydajna. Popularno╢µ rozwi▒za± pod procesory AMD jest taka, ┐e w produkcji stosunek chipset≤w Intel-AMD wynosi 6:4, choµ jeszcze trzy miesi▒ce temu by│ r≤wny 7:3. Jakby tego by│o ma│o, to VIA wykupi│a czΩ╢µ laboratori≤w graficznych od S3 i oferuje stosunkowo tani chipset zintegrowany KM133 (z nie╢miertelnym uk│adem graficznym Savege4) adresowany do procesor≤w AMD. Wszystko wskazuje zatem na to, ┐e AMD i VIA to zgodna kompania.

Jedyn▒ ma│▒ rys▒ na ich wsp≤│pracy sta│ siΩ zakup Cyrixa - producenta bardzo tanich i jeszcze mniej wydajnych procesor≤w. Przez to posuniΩcie VIA sta│a siΩ konkurentem AMD na rynku najta±szych komputer≤w. O procesorach VIA Cyrix III w Europie jest bardzo cicho; jednak nie w Azji gdzie sta│y siΩ przebojem. Podsumowuj▒c, ponad 10% zysk≤w VIA pochodzi z produkcji procesor≤w.

INTEL

O tej firmie mo┐na by rozprawiaµ bez ko±ca. Jednak spr≤bujΩ j▒ opisaµ jednym z│o┐onym zdaniem. NajwiΩkszy na ╢wiecie producent procesor≤w, wart obecnie oko│o 160 mld USD, a w gie│dowym szczycie nawet 500 mld, zatrudniaj▒cy setki tysiΩcy ludzi na ca│ym ╢wiecie, zaanga┐owany tak┐e w pamiΩci flash oraz DRAM, telekomunikacjΩ, superkomputery, rozwi▒zania sieciowe (najwiΩkszy producent kontroler≤w) oraz wszystko co mo┐e dzia│aµ na baterie. Intel, czy jak kto woli Chipzilla lub Szatan z siedzib▒ w Satan Clara, do tej pory nokautowa│ wszystkich przeciwnik≤w tak jak Mike Tyson dziesiΩµ lat temu. Intel decyduje i ca│y ╢wiat za nim pod▒┐a. Tak by│o... do tej pory. Ostatnia jednak decyzja giganta wzbudzi│a sprzeciw ca│ego niemal ╢wiata - chodzi│o o wybranie pamiΩci RDRAM jako rozwi▒zania przysz│o╢ci. Na papierze lub te┐ w czysto akademickich testach jest ona oczywi╢cie trzykrotnie szybsza ni┐ SDRAM czy dwukrotnie ni┐ DDR, ale jako╢ programi╢ci nie potrafi▒ wykorzystaµ drzemi▒cej w niej mocy, a konsumenci nie s▒ sk│onni p│aciµ prohibicyjnych cen za modu│y RDRAM. Z tym, przerysowanym nieco obrazem, wiΩkszo╢µ z nas chyba siΩ zgadza.

 

Zatem nie budz▒ zdziwienia decyzje o forsowaniu chipsetu i850 (tylko RDRAM) dla Pentium 4, nie przyznaniu licencji VIA na chipsety dla Pentium 4 (RDRAM, DDR, SDRAM), wybraniu ATI na pierwszego spoza Intela dostawcΩ chipset≤w dla Pentium 4 (pomimo braku do╢wiadczenia ATI w tej dziedzinie) czy te┐ kolejno╢ci obs│ugi typ≤w pamiΩci w kolejnych chipsetach (najpierw RDRAM, potem SDRAM i na ko±cu DDR). Wszystko siΩ niby tworzy sp≤jn▒ ca│o╢µ. Natomiast decyzje dotycz▒ce legendarnego chipsetu BX oraz licznych wersji i815 wydaj▒ siΩ nawet zrozumia│e. Do czasu...

NVIDIA

Firma, o kt≤rej jeszcze trzy lata temu nikt jeszcze nie s│ysza│ jest dzi╢, nieco z│o╢liwie, nazywana Graphzill▒. Wszystko to dziΩki temu, ┐e od p≤│ roku Nvidia jest najwiΩkszym producentem procesor≤w graficznych. Nvidia zdetronizowa│a ATI i ca│y czas utrzymuje nieziemskie tempo wprowadzaj▒c nowy uk│ad co r≤wno p≤│ roku. Ma│ym wyj▒tkiem by│ GeForce Ultra, ale tu akurat zawinili producenci pamiΩci, kt≤rzy na czas nie byli w stanie dostarczyµ odpowiednio szybkich modu│≤w. Jedn▒ z przyczyn sukces≤w Nvidia, kt≤ra w przysz│o╢ci mo┐e okazaµ siΩ s│abo╢ci▒, jest fakt, ┐e nie posiada ona ┐adnych fabryk i wszystkie jej ko╢ci powstaj▒ u TSMC oraz UMC. Jak do tej pory Nvidia nie mia│a jednak ┐adnych problem≤w z rezerwowaniem mocy produkcyjnych obu gigant≤w.

 

Uzyskawszy supremacjΩ na rynku ko╢ci graficznych do komputer≤w stacjonarnych Nvidia og│osi│a tak┐e plany wej╢cia na inne rynki, co du┐ym echem odbi│o siΩ w bran┐y. Po pierwsze, Nvidia zaprezentowa│a uk│ad GeForce2 Go dedykowany komputerom przeno╢nym. Pomimo taktowania rdzenia zegarem 140 MHz i tak uk│ad ten teoretycznie zostawia wszystkich konkurent≤w daleko w tyle, co ju┐ teraz przyprawia ATI o b≤l g│owy. To jednak nie koniec Nvidia zapowiedzia│a samodzielne zaprojektowanie zintegrowanego chipsetu Crush z GeForce2 MX na pok│adzie. Jest to cios dla wszystkich - dla producent≤w chipset≤w, tzn. Intela, AMD, VIA, ALi, SiS, jak i producent≤w uk│ad≤w graficznych - ATI, S3 czy Tridenta. Jakby tego by│o Nvidia og│osi│a swoje plany wej╢cia na rynek procesor≤w, bo przynajmniej je╢li chodzi o proces technologiczny, to Nvidia jest na to absolutnie gotowa. Zauwa┐yµ trzeba, ┐e Athlon sk│ada siΩ z 37 milion≤w tranzystor≤w, Pentium 4 z 42, a ko╢µ graficzna GeForce'a3 a┐ z 57.

AMD

Konkurent Intela na rynku procesor≤w i pamiΩci flash jest, z ksiΩgowego punktu widzenia, 25 razy mniejszy, ale planuje opanowanie w tym roku a┐ 30% rynku procesor≤w, co jest sol▒ w oku giganta z Santa Clara. Jednak, aby procesory dobrze siΩ sprzedawa│y AMD musi mieµ sprawnych dostawc≤w chipset≤w. Do tej pory bardzo sprawnie z tego zadania wywi▒zywa│a siΩ tr≤jka firm VIA, ALi, SiS. Jednak w przypadku pamiΩci DDR samo AMD wyprodukowa│o najwydajniejszy chipset 760, a dla rozwi▒za± dwuprocesorowych opartych na nowym rdzeniu Palomino AMD ma uk│ad 760MP.

 

Za╢ w raporcie firmy za 2000 rok znajdziemy miedzy innymi stwierdzenia, ┐e aby konkurowaµ z Intelem na rynku procesor≤w AMD utrzymuje ╢cis│e kontakty z producentami p│yt g│≤wnych, chipset≤w, kart graficznych, BIOS-≤w, ale te┐ firma zamierza znacznie rozszerzyµ swoj▒ ofertΩ w dziedzinie chipset≤w i oferowaµ producentom OEM ca│o╢ciowe rozwi▒zania. Obraz zatem wydaje siΩ byµ sp≤jny AMD chΩtnie licencjonuje dostΩp do swych technologii trzecim firmom (VIA, ALi, SiS), ale sama tak┐e planuje umocniµ siΩ na rynku chipset≤w, aby uniezale┐niµ siΩ od "kaprys≤w" licencjobiorc≤w.

ATI

Kanadyjska firma, kt≤rej rynkowa pozycja jest od kilku kwarta│≤w bardzo zagro┐ona. Straci│a na rzecz Nvidi miano najwiΩkszego na ╢wicie producenta uk│ad≤w graficznych, ponosi tak┐e du┐e straty finansowe. ATI musi siΩ teraz obawiaµ ataku Nvidii na segment komputer≤w przeno╢nych, gdzie ma 48% udzia│u w rynku. Jednak je╢li GeForce2 Go bΩdzie w miarΩ energooszczΩdny, to ATI po prostu zniknie z segmentu Full Size. Za╢ GeForce3 wyprzedzi│ o kilka miesiΩcy ATI Radeon 2 (lub II). Jednak ATI ca│y czas jest mark▒, z kt≤r▒ nale┐y siΩ liczyµ. Mo┐e perspektywy nie s▒ najja╢niejsze, ale...

 

Ostatnio ATI bardzo zainteresowa│ siΩ Intel. Po pierwsze, w dziedzinie chipset≤w zintegrowanych, tak do Pentium III czy Celeron uk│ady graficzny autorstwa Intela s▒ przestarza│e o kilka generacji, o czym mieli siΩ okazje przekonaµ u┐ytkownicy system≤w opartych o i810. Po drugie, ATI ma ju┐ du┐e do╢wiadczenie w produkcji uk│ad≤w obs│uguj▒cych DDR i prawdopodobnie, przy du┐ej pomocy samego Intela, by│aby w stanie wyprodukowaµ obs│uguj▒cy DDR chipset pod Pentium 4. By│oby to dla Intela znacznie lepsze rozwi▒zanie ni┐ przyznanie licencji staraj▒cej siΩ o to VIA, kt≤ra niemal┐e z dnia na dzie± mo┐e zalaµ ╢wiat uk│adami P4X266, co zako±czy│oby egzystencjΩ na rynku RDRAM-≤w.

ALI

Firma ta by│a jedn▒ z pierwszych, kt≤re podjΩ│y prace nad implementacj▒ pamiΩci DDR. Efektem tych┐e prac s▒ ALiMAGiK 1 pod procesory AMD oraz Alladin Pro5 dla platformy Intel. Premiera uk│adu ALiMAGiK 1 by│a wielokrotnie przek│adana ze wzglΩdu na liczne usterki techniczne. Na dzie± dzisiejszy ogromn▒ zalet▒ ALiMAGiK 1 jest mo┐liwo╢µ wsp≤│pracy tak z pamiΩciami SDRAM, jak i DDR. Problem w tym, ┐e jest to przy okazji najmniej wydajny chipset DDR. Okazuje siΩ bowiem, ┐e konfiguracja KT133A+SDRAM jest minimalnie szybsza ni┐ ALiMAGiK 1+DDR! Trzeba jednak zauwa┐yµ, ┐e ca│y czas ALiMAGiK 1 przechodzi przez choroby wieku dzieciΩcego i byµ mo┐e, gdy usuniΩte zostan▒ wszystkie niedoci▒gniΩcia bΩdzie to przeb≤j. Na razie jednak omija│bym p│yty na nim oparte. Ali produkuje oczywi╢cie tak┐e chipsety pod procesory AMD i pamiΩci SDRAM. Uk│ad ALi M1649 obs│uguje zar≤wno procesory na magistrali 100 MHz, jak i 133 MHz.

Inn▒ lini▒ produkt≤w firmy Ali jest linia chipset≤w ze zintegrowan▒ uk│adem graficznym TNT2. Jest to najbardziej zagro┐ona przez Crush linia produkt≤w ALi. Dlatego w│a╢nie w momencie og│oszenia przez NvidiΩ plan≤w zbudowania zintegrowane chipsetu z GeForce2 MX na pok│adzie Ali zako±czy│o wsp≤│pracΩ z Nvidi▒ i przychylniejszym okiem spojrza│o na ATI.

SIS

SiS jest pionierem w dziedzinie integracji chipsetu z innymi subsystemami. Rezultaty bywaj▒ r≤┐ne, jednak trzeba odnotowaµ bardzo udany, zintegrowany oczywi╢cie, chipset SiS630 (muzyka, grafika, modem, Ethernet) pod Celerony. Jest to bowiem jedyny ze zintegrowanych chipset≤w oferuj▒cy funkcje kompensacji ruchu przy odtwarzaniu DVD. Og≤lna jego wydajno╢µ jest jednak na poziomie i815. SiS oferuje tanie chipsety i pomimo ma│ej renomy uda│o siΩ ostatnio firmie sk│oniµ tak du┐ego producenta p│yt g│≤wnych jak Gigabyte do wypuszczenia dw≤ch typ≤w p│yt g│≤wnych GA-6SDX (Socket 370) oraz GS-7SDX (Socket A) opartych o uk│ady SiS633 oraz SiS733. Ostatnie za╢ zapowiedzi SiS dotycz▒ce obs│ugi pamiΩci DDR, to w pe│ni zintegrowany SiS740 oraz klasyczny SiS735.

 

SiS pozostaje jakby na marginesie, z boku sceny g│≤wnych zmaga±. Nie kupimy zapewne p│yt Asus, Abit czy Microstar z chipsetem SiS, ale trzeba odnotowaµ, ┐e gdy zaczynamy rozmawiaµ o komputerach z segmentu value, to trzeba wzi▒µ tΩ firmΩ pod uwagΩ.

SZUKANIE DZIURY W CAúYM I JEJ ZNAJDOWANIE

Przedstawiony powy┐ej obraz jest niezwykle jasny i klarowny. Niestety z tygodnia na tydzie± sytuacja siΩ coraz bardziej wik│a i komplikuje. Zacznijmy jednak od pocz▒tku.

W Europie tego zupe│nie nie widaµ, ale VIA sta│a siΩ powa┐nym konkurentem AMD na rynku procesor≤w do komputer≤w z segmentu value. Tam na ╢wiecie, gdzie u┐ytkownicy s▒ naprawdΩ oszczΩdni, to znaczy w Indiach czy du┐ej czΩ╢ci Chin procesory VIA Cyrix III ╢wietnie siΩ sprzedaj▒ skutecznie wypieraj▒c AMD. Wa┐ne jest te┐, ┐e wsp≤│pracuj▒ one z p│ytami na z│▒czu socket 370 czyli z platform▒ Intela. Dlatego w│a╢nie VIA musi zachowaµ r≤wnowagΩ w produkcji pomiΩdzy chipsetami pod AMD a chipsetami pod Intela (i tym samym Cyrixa). Je╢li skieruj▒ ca│▒ sw▒ produkcjΩ pod AMD, to najprawdopodobniej stratny bΩdzie oddzia│ firmy zajmuj▒cy siΩ procesorami. Inna sprawa to seri▒ zarzut≤w AMD, ┐e VIA zbyt p≤╝no zwiΩkszy│a poda┐ uk│ad≤w KT133 i przez to ceny p│yt Socket A bardzo wolno spada│y i przez to w magazynach AMD zalegaj▒ Durony. Trzecia za╢ sprawa to kwestia czysto techniczna - in┐ynierowie z AMD twierdzili ostatnio, ┐e przy konstruowaniu chipset≤w VIA nie postΩpuje zgodnie z ich zaleceniami przez co w niekt≤rych testach wydajno╢µ jest mniejsza o kilkana╢cie procent od oczekiwanej.

Ostatnim i chyba najwa┐niejszym terenem spornym pomiΩdzy AMD i VIA jest koncepcja Information PC czyli innymi s│owy Internetu bez PC. Skoro wiΩkszo╢µ gospodarstw domowych w wysoko uprzemys│owionych krajach posiada ju┐ jeden komputer, to, wed│ug bada±, okazuje siΩ ┐e drugi stanowi tylko wtyczkΩ do Internetu. VIA proponuje zatem w pe│ni funkcjonalny terminal internetowy oparty na uk│adach... VIA Cyrix III, VIA VT 8601 (zintegrowana grafika Trident Blade) oraz VIA VT8231 (d╝wiΩk, porty wej╢cia/wyj╢cia - USB 4x, Ethernet, Home PNA, etc.) W tym schemacie nie ma miejsca dla AMD. Za╢ kilka dni temu firma Trident poda│a do s▒du VIA twierdz▒c, ┐e ta druga systematycznie krad│a technologie poprzez zatrudnianie in┐ynier≤w z Tridenta. Oczywi╢cie je╢li s▒d przyzna racjΩ firmie Trident, to nie bΩdzie to oznacza│o ko±ca VIA, ale bΩdzie VIA zapewne zmuszona do zakupu technologii i chip≤w od Tridenta.

Ostatnia sprawa dotyczy VIA i subsystem≤w graficznych. Nieca│y rok temu VIA wyda│a ogromne pieni▒dze na zakup laboratorium graficznych S3. Oczywiste jest, ┐e Savage4 nie jest najnowszym rozwi▒zaniem, ale wydaje siΩ, ┐e jest jeszcze na tyle dobry, aby istnieµ na rynku. Wszystko mo┐e siΩ jednak zmieniµ wraz z wej╢ciem zintegrowanego chipsetu Crush od Nvidii z GeForce2 MX na pok│adzie. Innymi s│owy, VIA bardzo boi siΩ nowego uk│adu Nvidii. Dlatego w│a╢nie AMD od kilku tygodni deklaruje chΩµ bliskiej wsp≤│pracy z Nvidi▒. Ka┐dy chce mieµ jakiego╢ asa w rΩkawie.

Skoro ju┐ dotarli╢my do rozwi▒za± graficznych. Ostatnie zainteresowanie Intela firm▒ ATI nie jest bezinteresowne. Intel nie dysponuje bowiem ┐adnym konkurencyjnym na rynku rozwi▒zaniem graficznym do chipset≤w zintegrowanych. Oczywi╢cie Intel m≤g│by po prostu zam≤wiµ takowe u ATI, ale plany giganta z Santa Clara s▒ bardziej dalekosiΩ┐ne. Intel najchΩtniej wykupi│by ATI, kt≤re jest przecie┐ blisk▒ mu kulturowo firm▒. Wtedy jednak nie wyt│umaczy│by siΩ przed Federaln▒ Komisj▒ ds. Handlu, gdy┐ pewnikiem zosta│by uznany za monopolistΩ i przejΩcie nie zosta│oby zaakceptowane (najwiΩkszy producent procesor≤w, kontroler≤w do kart sieciowych, kart graficznych do komputer≤w przeno╢nych.... i nie wiadomo czego jeszcze). Intel zatem przyzna│ licencjΩ ATI na produkcjΩ chipset≤w pod Pentium 4 z obs│ug▒ pamiΩci DDR. Jasne jest, ┐e ATI nie jest tak dobrze na to przygotowane jak VIA, tak wiΩc takowy uk│ad najprawdopodobniej nie pojawi siΩ w tym roku.

Zupe│nie inn▒ spraw▒ jest wyd╝wiΩk marketingowy takiej decyzji - nie mo┐na ju┐ czyniµ zarzutu, ┐e Intel sztucznie broni dostΩpu do magistrali swych procesor≤w. Intel za╢ bardzo pragn▒│by, aby ATI zaczΩ│a wychodziµ na swoje oraz ┐eby na rynku chipset≤w pojawi│ siΩ kolejny nietajwa±ski producent. Ostatnia za╢ uwaga jest taka, Intelowi nadarza doskona│a okazja, aby przywi▒zaµ do siebie kanadyjsk▒ firmΩ. ATI faktycznie ponosi straty jednak firma wyda│a ogromne pieni▒dze na wypromowanie marki Radeon, kt≤ra przynosi zyski. Prawdziwe wybicie w g≤rΩ nast▒pi zatem wraz z premier▒ Radeona 2 (lub II). P≤ki co jeszcze go nie ma (choµ kompatybilne z DirectX 8.0 oprogramowanie jest ju┐ ponoµ w 99% gotowe) i przez najbli┐sze dwa kwarta│y ATI bΩdzie jeszcze trwaµ w zawieszeniu. Intelowi ATI jest pomocne tak┐e jako ewentualne rozwi▒zanie awaryjne. Za│≤┐my bowiem, ┐e Crush z Palomino zaczynaj▒ podbijaµ rynek komputer≤w przeno╢nych. Co wtedy zrobi Intel? Przystosuje seriΩ All-in-Wonder do wymaga± komputer≤w przeno╢nych i dziΩki skutecznemu marketingowi przekona ca│y ╢wiat, ┐e prawdziwe przeno╢ne multimedia to All-in-Wonder. No nie wiem, mo┐e to ma│a przesada...

Inna sprawa, ┐e do uk│adu Intel-ATI chΩtnie przysta│by ALi, kt≤ry zosta│ zaskoczony decyzj▒ Nvidii o zintegrowanym GeForce2 MX. O tym, ┐e Crush jest ju┐ blisko, ╢wiadczyµ mog▒ deklaracje Asusa, kt≤ry og│osi│, ┐e bΩdzie pierwsz▒ firm▒ produkuj▒c▒ p│yty g│≤wne z Crushem. Inna ciekawostka to wy╢cig w stronΩ mostka po│udniowego z │▒czem LDT. Nvidia zapowiedzia│a, ┐e w Crushu w taki w│a╢nie spos≤b bΩdzie po│▒czony GeForce2 MX z southbridge. Kto r≤wnolegle przygotowuje takie po│▒czenie mostka po│udniowego? VIA.

Gdzie w tym wszystkim znalaz│o siΩ AMD? Firma to zaniedbuje ostatnio wsp≤│pracΩ z VIA i koncentruje siΩ na swoich dw≤ch chipsetach - 760 oraz 760MP. Pierwszy to najwydajniejszy uk│ad pod Athlony (Durony) obs│uguj▒cy DDR. Drugi za╢ to prawdziwy hit - towar, z kt≤rym nale┐y siΩ jednakowo┐ spieszyµ. Za kilka dni AMD ma oficjalnie przedstawiµ swoje dwuprocesorowe rozwi▒zania z Athlonami na nowym j▒drze Palomino taktowane zegarami od 1.5 GHz w zwy┐. Jest to o tyle produkt priorytetowy, ┐e Intel op≤╝nia siΩ z wprowadzeniem Northwooda - odmiany Pentium 4 mog▒cej pracowaµ w trybie SMP. Obecna wersja Willamette nie jest w stanie pracowaµ w trybie SMP.

ZAKO╤CZENIE

Moja ostatnia uwaga jest taka, ┐e nie twierdzΩ, ┐e cokolwiek wyt│umaczy│em do ko±ca. Chcia│em tylko rzuciµ trochΩ ╢wiat│a na wielki i skomplikowany biznes zwany chipset. Czy teraz jest ju┐ nieco ja╢niejsze dlaczego na przyk│ad Intel jest wiΩkszym przyjacielem VIA ni┐ AMD? Mam nadziejΩ, ┐e tak.

Stefan Nowak
Artyku│ pochodzi z serwisu twojepc.pl
http://www.twojepc.pl