Kiedy firma Rambus wprowadzi│a na rynek pamiΩci RDRAM, wywo│a│o to wielki entuzjazm, wydawa│oby siΩ ┐e to rewolucyjna technologia, kt≤ra odmieni dzisiejsze komputery poprzez ogromny wzrost wydajno╢ci ich pracy. Jednak┐e ostatnio ucich│y "krzyki" wywo│ane tymi pamiΩciami... Dlaczego?
PamiΩci RDRAM ( Rambus DRAM ) mia│y siΩ charakteryzowaµ ogromn▒ przepustowo╢ci▒, jednak┐e przeprowadzone testy wykaza│y, i┐ technologia ta wypad│a gorzej ni┐ starsze uk│ady SDRAM (kt≤re s▒ wiele ta±sze).


   Co jest problemem RDRAMu? Okazuje siΩ, ┐e ciep│o... Technologia Rambus'a oparta jest o chipsety, kontroluj▒ce ciep│o pracy uk│ad≤w. Uk│ady pamiΩci pracuj▒ przy takiej mocy, ┐e przy du┐ym obci▒┐eniu mog▒ zostaµ spalone, dlatego do pamiΩci RDRAM, stosowane s▒ specjalne radiatory przejmuj▒ce ciep│o z uk│ad≤w pamiΩci. Je╢li ko╢µ Rambus'a nie zostanie dobrze sch│odzona, nastΩpuje ujma na stabilno╢ci systemu.


   Intel, kt≤ry jest wsp≤│tw≤rc▒ tych pamiΩci, sam do╢wiadczy│ ich niedoskona│o╢ci, podczas prac nad chipsetem i820. Jego premiera zostawa│a przek│adana, poniewa┐ i820 mia│ powa┐ne problemy podczas pracy z Rambusem. Jednak┐e, Intel nie m≤g│ staµ w miejscu i w ko±cu musia│ wypu╢ciµ na rynek i820, ukazuj▒c niedoskona│o╢µ RDRAMu. Na dodatek okaza│o siΩ, ┐e i820 nie m≤g│ sobie poradziµ przy pracy z trzema ko╢µmi pamiΩci, powoduj▒c destabilizacjΩ ca│ego systemu. Problem ten zosta│ rozwi▒zany niczym wΩze│ Gordyjski, poprzez usuniΩcie trzeciego slotu RDRAMu.


   Kolejn▒ charakterystyczn▒ cech▒ RDRAMu jest wiΩksza podatno╢µ na interferencjΩ elektromagnetyczn▒ ni┐ uk│ad≤w SDRAM, przez co zalecane jest (zw│aszcza dla szybszych uk│ad≤w PC-800) w│▒czenie kodu korekcji b│Ωd≤w ECC, jednak rozwi▒zanie to spowalnia system o oko│o 3% .
Jednak┐e najwiΩkszym poni┐eniem uk│ad≤w Rambus by│ test przepustowo╢ci. Rambus za przyk│ad potΩgi swojej technologii podaje konsolΩ do gier, PlayStation2, tam faktycznie RIMMy Rambusa maj▒ lepsze osi▒gi, w por≤wnaniu do tych jakie by ta konsola uzyska│a je╢li by│aby oparta o SDRAMy, jednak ma│e urz▒dzenia wykorzystuj▒ce pamiΩci RAM takie jak konsole do gier maj▒ zupe│nie inn▒ architekturΩ ni┐ komputery PC, przez co osi▒gaj▒ na RIMMach wysokie osi▒gi. W testach przeprowadzonych m.in. przez FiringSquad pamiΩci Rambus zadziwi│y wszystkich, jednak swoim "upo╢ledzeniem" w por≤wnaniu do pamiΩci SDRAM. W te╢cie przepustowo╢ci przeprowadzonych na obu typach pamiΩci SDRAM okaza│ siΩ szybszy (przy wy│▒czonym cache L2) o ok. 4% na procesorze PIII taktowanym zegarem 533MHZ, a na procesorze z zegarem 867MHz o ok. 12%. Natomiast przy w│▒czonym cache L2 wyniki dla procesora PIII taktowanego prΩdko╢ci▒ 400MHz wynios│y na korzy╢µ SDRAMu ok. 18%, a dla procesora taktowanego zegarem 1GHz, a┐ 35% !!! To ca│kowicie ukaza│o problemy RIMM≤w z przepustowo╢ci▒ danych (wyniki test≤w mo┐na zobaczyµ na stronach ). Wyniki testu czasu dostΩpu tak┐e okaza│y siΩ korzystne dla SDRAMu, kt≤ry by│ szybszy o oko│o 20%.

   Podsumowuj▒c, technologia firm Rambus i Intel, okaza│a siΩ niewypa│em, za kt≤rego posiadanie trzeba jeszcze nie╝le zap│aciµ. Nie jest prawd▒, ┐e RIMMy nie mog▒ osi▒gn▒µ swoich maksymalnych osi▒g≤w z powodu niskich czΩstotliwo╢ci taktowania dotychczasowych procesor≤w, w zasadzie przyrost wydajno╢ci w stosunku do wzrostu czΩstotliwo╢ci taktowania procesora pamiΩci RDRAM jest wiele ni┐szy od pamiΩci SDRAM. Uk│ady RIMM po przez pob≤r du┐ej mocy wydzielaj▒ w du┐ych ilo╢ciach ciep│o, kt≤re je╢li nie zostanie dobrze poch│oniΩte przez radiatory pamiΩci (kt≤rych obecno╢µ w du┐ym stopniu wp│ywa na wysoki koszt uk│ad≤w RIMM) dojdzie do przegrzania siΩ uk│adu, a przez to do destabilizacji systemu. Czas dostΩpu do pamiΩci SDRAM by│ o oko│o 20% kr≤tszy w stosunku do pamiΩci RIMM, a nie por≤wnywalny jak uwa┐a Rambus. Przepustowo╢µ RIMM≤w, ukaza│a s│abo╢µ tej technologii, gdy SDRAMy uzyska│y ogromn▒ przewagΩ nad Rambusami, jedynie przy wy│▒czonym cache 2L, Rambusy w niewielkim stopniu wyprzedzi│y SDRAMy.
Wychodzi na to, ┐e nie op│aca siΩ kupowaµ Rambus≤w - przep│acaµ za s│absz▒ wydajno╢µ ? Boom pamiΩci Rambus by│ wywo│any po przez promocjΩ jak▒ zafundowa│ mu "wujek" Intel. Na rynku ukaza│y siΩ ju┐ pierwsze p│yty, kt≤rych chipsety wykorzystuj▒ najnowsze pamiΩci DDR SDRAM, taktowane jak to w SDRAMowej "tradycji" ma miejsce dwukrotnie wiΩksz▒ czΩstotliwo╢ci▒ 200 i 266MHz. Nawet Intel, kt≤ry zapowiedzia│, ┐e procesor PIV bΩdzie pracowa│ jedynie z pamiΩci▒ Rambus, odwr≤ci│ siΩ od tej inicjatywy i ostatecznie bΩdzie mo┐na u┐ywaµ do tego procesora tak┐e modu│y SDRAM.

<DF>
frankosio@wp.pl

http://strony.wp.pl/wp/frankosio