Ostatnio na rynku pamiΩci zaczΩ│o siΩ robiµ t│oczno. Pojawi│o siΩ bowiem RDRAM ( Rambus Dynamic RAM ) i DDR SDRAM ( Double Data Rate Synchronus Dynamic RAM ). O ile RDRAM to nie nowo╢µ ( ju┐ w 1996 roku wykorzystano ten rodzaj pamiΩci w karcie graficznej Laguna 3D ), to DDR SDRAM jest now▒ jako╢ci▒ wyros│▒ na tradycji SDRAM. Dlaczego stare SDRAM ju┐ nam nie wystarczaj▒? Ju┐ w czasach procesor≤w o zegarze 500 MHz wydajno╢µ procesora by│a oko│o 2,5 raza wiΩksza ni┐ szyny FSB ( czyli tak┐e pamiΩci ). Dzi╢ stosunek wydajno╢ci procesora i FSB jest podobny. Praktycznie znaczna czΩ╢µ operacji nie wymaga maksymalnej przepustowo╢ci, ale wkr≤tce pamiΩµ mo┐e siΩ okazaµ kolejnym w▒skim gard│em.

RDRAM -

RDRAM to rodzaj pamiΩci dynamicznych o bardzo specyficznych w│a╢ciwo╢ciach. Maksymalna przepustowo╢µ przy szynie 64-bitowej to 6,4 GB/s. Taki transfer zaspokoi nawet najbardziej ┐ar│oczne procesory najbli┐szych lat. Niestety, aktualna szeroko╢µ szyny RAM dla pamiΩci RAMBUS wynosi marne 16 bit≤w. Daje to maksymaln▒ przepustowo╢µ na poziomie 1,6 GB/s. Jednak Rambus to tak┐e sporo wad. G│≤wn▒ jest cena - jest ona dwa razy dro┐sza od swojego konkurenta - DDR SDRAM. Jest ona taka wysoka, poniewa┐ ze wzglΩdu na "masowy" charakter przep│ywu danych wystΩpuj▒ du┐e trudno╢ci adresowania oraz tak┐e RDRAM zajmuje wiΩksz▒ powierzchniΩ ni┐ popularne SDRAM czy DDR SDRAM. To podstawowe aspekty wysokiej ceny ze strony sprzΩtowej. Cena by by│a jednak znacznie ni┐sza, gdyby nie Rambus Inc. - firma posiadaj▒ca patenty na pamiΩci typu Rambus. Ma ona co prawda pewne zawirowania prawne, co nawet mo┐e uniewa┐niµ jej patenty.
Powr≤µmy jednak do samych pamiΩci Rambus. Jak sama nazwa wskazuje Rambus to zesp≤│ przy│▒czanej do jednej szyny pamiΩci RAM, adresowanych przesuniΩtymi wzglΩdem siebie sygna│ami szyny adresowej. Zegar RDRAM pracuje z czΩstotliwo╢ci▒ 800 MHz. Wi▒┐e siΩ z tym pewne zagro┐enie- ╢cie┐ki mog▒ staµ siΩ anten▒ nadawcz▒, kt≤ra jest bardzo niepo┐▒dana we wnΩtrzu PC. Wymagania geometryczne i d│ugo╢ci ╢cie┐ek sprawi│y, ┐e na p│ycie g│≤wnej znajduj▒ siΩ trzy gniazda RIMM ( Rambus Integrated Memory Module - nazwa powszechnie niezbyt spotykana ). Musz▒ one byµ na dodatek wszystkie zape│nione! Mo┐na jednak stosowaµ modu│y "puste" - kt≤re imituj▒ RDRAM przez dopasowanie falowe szyny. Kiedy w 1998 roku my╢lano, aby wdro┐yµ Rambus jako nowy rodzaj pamiΩci RAM dla PC nikt nie policzy│ czasu op≤┐nie± dostΩpu do danych i ... strat wydajno╢ci z nich wynikaj▒cych. Wiadomo by│o tylko, ┐e mog▒ one byµ du┐e szczeg≤lnie do pojedy±czego adresu. M≤wiono w≤wczas, ┐e procesory musz▒ mieµ du┐o cache'u i dobrze nim zarz▒dzaµ. Jednak aby te op≤╝nienia by│y wzglΩdnie ma│e, np. Intel w Pentium 4 zastosowa│ 128 bajtowe wersy cache, poniewa┐ tylko w tym przypadku RDAM jest szybszy od DDR SDRAM. Zastosowanie tak d│ugich wers≤w cache powoduje jednak dziwn▒ rzecz - pamiΩµ cache jest bardzo za╢miecana, czyli nie spe│niono tego podstawowego warunku wydajnej pracy z 1998. Sprzeczno╢µ obu tych warunk≤w jest jednym z powa┐nych przyczyn s│abej wydajno╢ci procesor≤w z pamiΩci▒ RDRAM.

DDR SDRAM -

Zupe│nie inn▒ histori▒ jest DDR SDRAM. Nie wi▒zano z nim wielkich nadziei ze wzglΩdu na "niski" transfer, bo "tylko" podwojony z stosunku do SDRAM. Jednak to on najprawdopodobniej zwyciΩ┐y pojedynek z RDRAM. Na pocz▒tku by│ on popierany tylko przez producent≤w pamiΩci i p│yt g│≤wnych ze wzglΩdu na ma│e koszty wdro┐enia produkcji. Producenci procesor≤w patrzyli na DDR SDRAM niechΩtnie. Zar≤wno Intel, jaki i AMD upatrywali przysz│o╢µ RDRAM. Jednak AMD powoli siΩ opamiΩta│o i postawi│o ostatecznie na DDR SDRAM. Intel natomiast brnie w Rambusie, a jego Pentium 4 sta│ siΩ jego ofiar▒. DziΩki poparciu przez AMD i w ko±cu innych producent≤w ( ostatnio nawet Intela ) uda│o siΩ DDR SDRAM osi▒gn▒µ przep│ywno╢µ 1,6 GB/s. Ciekawostk▒ s▒ wyniki test≤w trzech rodzaj≤w pamiΩci - SDRAM, DDR SDRAM PC1600 i RDRAM o sumarycznej przep│ywno╢ci 1,6 GB/s ( tyle samo co DDR SDRAM ), jednak tylko te dwa ostatnie s▒ wa┐ne. Przeprowadzono je na platformach o trzech d│ugo╢ciach wiersza cache - 32 bajty ( Pentium ), 64 bajty ( Athlon ) i 128 bajty ( Pentium 4 ). Wyniki s▒ zaskakuj▒ce - przy 32 bajtowym wersie cache wyra╝nie lepszy jest DDR SDRAM, a nawet SDRAM. Jednak przy 128 bajtowym jest ju┐ odwrotnie i RDRAM jest szybszy. Inn▒ zalet▒ jest cena, kt≤ra nie jest ju┐ dzi╢ zbyt du┐a, a na jesie± zapowiada siΩ znaczny jej spadek. Mimo wspomnianego wy┐ej poparcia pewnego Intela dla DDR SDRAM, jest ono niskie. Dlaczego: dla Pentiuma 4, je┐eli w og≤le Intel wprowadzi chipset i845 z obs│ug▒ DDR SDRAM, jest to ╢rodowisko low-end ( ze wzglΩdu na przystosowanie architektury do RDRAM ). Dla Pentiuma III nawet nie warto siΩ zastanawiaµ nad kupnem pamiΩci DDR SDRAM - procesor nie jest w stanie wykorzystaµ dobrodziejstw DDR SDRAM, gdy┐ zastosowany protok≤│ szyny GTL+ nie jest najszczΩ╢liwszy. Tutaj w najlepszej sytuacji jest AMD z Athlonem. W celu rozwi▒za± wieloprocesorowych ameryka±ska firma zastosowa│a protok≤│ EV6 z Alphy. Szyna taka przy okazji zyska│a na przepustowo╢ci, kt≤ra teraz jest wykorzystywana przez DDR SDRAM. A wiΩc je┐eli AMD zwyciΩ┐y z Intelem wojnΩ o rynek performance i value PC, to walkΩ z Rambusem wygra tak┐e DDR SDRAM. Je┐eli wygra Intel z Pentium 4 ju┐ w nowej podstawce i wymiarze technologicznym 0,13 mikrona (Northwood ), to wiΩksz▒ przysz│o╢µ bΩdzie mia│o RDRAM.

Co zrobi klient?

To jest w tej chwili najwa┐niejsze pytanie. Kupuj▒cy zazwyczaj kieruje siΩ cen▒, a ta w przypadku wszystkich procesor≤w Intela nie jest najprzyjemniejsza dla oka. Z reszt▒ wyniki test≤w te┐ nie. Czy wiΩc wygra AMD z ultra tanimi i wydajnymi procesorami? To bΩdzie zale┐a│o od Palomino - nowego procesora, kt≤rego wej╢cie na rynek jest zapowiadane na pa╝dziernik. A mo┐e jednak wygra marketing Intela - reklama czterech idiot≤w z niebieskimi g│owami i "magia" Intel Inside?

gall_anmonim16
krzysiekpa@go2.pl