Czytaj▒c dzia│ "Magazyn" w numerze 10 @t-a natkn▒│em siΩ na tekst pod tytu│em "Informatyka w szko│ach". PozwolΩ sobie na przedstawienie mojego zdania co do tej kwestii. 

>Dzieci, cisza! Na dzisiejszej lekcji porozmawiamy o otwieraniu okna i tworzeniu skr≤t≤w na pulpicie! - Tak mniej wiΩcej zaczyna
SiΩ typowa lekcja informatyki. Czym my, webmasterzy, programi╢ci i graficy (oczywi╢cie ci m│odsi i bardziej uzdolnieni, ja 
edukujΩ siΩ w kierunku webmasterstwa :) zas│u┐yli╢my sobie na takie traktowanie? Takie lekcje powinno siΩ urz▒dzaµ dla 
przedszkolak≤w, gdy┐ ka┐dy, kto dosta│ komputer, niewa┐ne kiedy i za co, uczy siΩ w pierwszym tygodniu tego, co obejmuje trzyletni program nauczania w szkole podstawowej. "

Sytuacja tu przedstawiona dotyczy zapewne lekcji prowadzonej w szkole podstawowej lub gimnazjum.
W szko│ach tych ucz▒ siΩ dzieci ( proszΩ siΩ nie obra┐aµ za okre╢lenie "dzieci" ) o r≤┐nym stopniu znajomo╢ci obs│ugi komputera. Niekt≤rzy ( chyba nadal wiΩkszo╢µ) po raz pierwszy maj▒ 
kontakt z komputerem w pracowni szkolnej. Nie mo┐na od ucznia, kt≤ry nie ma dostΩpu do komputera 
w domu, wymagaµ obs│ugi peceta po tygodniu zajΩµ. Wspomniany trzy letni program nauczania, rzeczywi╢cie mo┐na "przerobiµ" w tydzie±, ale w tym celu trzeba mieµ dostΩp do komputera w miejscu zamieszkania. Poza tym nie wszyscy komputerami siΩ interesuj▒ ( wiem, redaktorom @ta i jego czytelnikom mo┐e siΩ to wydawaµ nieprawdopodobne ;-) ). WiΩc nie ka┐dy bΩdzie zainteresowany szybkim tokiem nauczania. Poza tym, moim zdaniem trzy lata przeznaczone na edukacjΩ informatyczn▒, nie s│u┐▒ wpajaniu wiedzy, ale przede wszystkim ich rola polega na "oswojeniu" ucznia z komputerem, oraz utrwaleniu podstawowych informacji zdobytych na lekcji.

>Po prostu nie wiadomo, czy siΩ ╢miaµ, czy p│akaµ, kiedy psor/psorka wstawia nam 6 za rysunek w PaintBrushu z wype│nieniami i liniami nieodrΩcznymi. Dla jednych radocha, dla innych zgroza. I spodoba siΩ takiemu dzieciakowi informatyka, p≤jdzie na studia informatyczne, gdzie zbaranieje, jak mu ka┐▒ wygenerowaµ stronΩ WWW z tytu│em "pierwsza strona" lub napisaµ program. 

U╢mia│em siΩ jak to przeczyta│em, ale nie z powodu zawartej tu ironii, ale z sugestii autora, 
┐e niejako po gimnazjum mo┐na i╢µ na studia !

>Moim zdaniem podzia│ informatyczny klasy nie powinien byµ na p≤│ (np. od 1 do 15 nr. w dzienniku), tylko na stopie± zaawansowania i kierunek edukacji Informatycznej.

Nie mo┐na dzieliµ uczni na mniej lub bardziej zdolnych. Tak samo nie mo┐na tworzyµ "podstaw≤wek/gimnazji" kierunkowych. BΩdziesz zdawa│ do szko│y ╢redniej to bΩdziesz mia│ mo┐liwo╢µ wyboru szko│y kierunkowej np. technikum/liceum o profilu informatycznym. 

>Mieszka±cy Windows s▒ niezwykle ┐yczliwi i uczynni, a przy tym chΩtni do rozmowy z turystami odwiedzaj▒cymi ich kr≤lestwo. Porozumiewaj▒ siΩ z nimi za pomoc▒ okien dialogowych, w kt≤rych to oczekuj▒ na polecenia i prosz▒ o podanie dodatkowych informacji. DziΩki ich ┐yczliwo╢ci praca z programem staje siΩ du┐o │atwiejsza(...)"

He, he, he ... he. :-)

>Jakbym dorwa│ tego m│ota zwanego poniek▒d Ministrem Edukacji, to bym za nogi powiesi│.

Te┐ mam kilka zastrze┐e±, co do posuniΩµ Ministra Edukacji Narodowej oraz jego Komisji. 
Na przyk│ad zakup komputer≤w Macintosh dla pracowni szkolnych ( podstaw≤wki i gimnazja ).
Rzecz jasna nie kwestionuje tu zalet technicznych owych maszyn, ale w pa±stwie gdzie ogromna
wiΩkszo╢µ os≤b fizycznych, prawnych, organizacji itp. u┐ywa "pecet≤w" zakup komputer≤w zgo│a odmiennych jest IMHO nietrafne. Chyba, ┐e chodzi│o tu o zapoznanie ucznia z r≤┐nymi platformami 
sprzΩtowymi ( je╢li o to chodzi, to mo┐na by│o zakupiµ kilka pecet≤w, kilka mac≤w i amig itp. ). Byµ mo┐e kuratorium kierowa│o siΩ trΩdami panuj▒cymi za "wielk▒ ka│u┐▒" :-). Dalej wnikaµ w ten problem nie bΩdΩ, gdy┐ nie jestem dok│adnie "w temacie". Dla tego bΩdΩ wdziΩczny, je╢li mi to kto╢ wyja╢ni.

>My╢licie, ┐e webmasterzy wszystkich polskich stron nauczyli siΩ HTML-a w szkole?

Szko│y og≤lnokszta│c▒ce, ( czyli podstaw≤wki, gimnazja, wiΩkszo╢µ szk≤│ licealnych) nie s▒ po to, aby uczyµ technik webmasterskich. Ich zadaniem jest wykszta│cenie absolwenta, kt≤ry bΩdzie zna│ na tyle komputer, aby m≤c z niego skorzystaµ w codziennym ┐yciu, bez obawy, ┐e co╢ popsuje jak dotknie klawiatury ( znajomo╢µ html-a wiΩkszo╢ci spo│ecze±stwa siΩ nie przyda) tak przynajmniej zak│ada nowy system nauczania. Nauka html-a, js itp. wymaga wielu µwicze±, a jak ju┐ wspomnia│em korzy╢µ ze jego znajomo╢ci bΩd▒ mieli nieliczni, tak wiΩc po co przymuszaµ do nauki ca│▒ klasΩ ?
Dlatego, je╢li kto╢ siΩ interesuje informatyk▒ powinien i╢µ do szko│y o takim lub zbli┐onym profilu. 

(Poza tym, aby zostaµ webmasterem nie trzeba znaµ HTML-a ( tak 
twierdz▒ reklamy edytor≤w WYSIWYG :-) ), oczywi╢cie ka┐dy, kto mia│ kontakt z tworzeniem stron wie, ┐e bez znajomo╢ci jΩzyka daleko siΩ nie pojedzie. ) 

>Znajomo╢µ tego jΩzyka to miesi▒ce ciΩ┐kiej pracy, kucia na pamiΩµ tag≤w, a tak┐e samouctwa, bo jako╢ przestudiowa│em od dechy do dechy kilka kurs≤w i nigdzie nie znalaz│em, ┐e mo┐na do linii poziomej dodaµ kilka prostych tag≤w, aby ustaliµ jej umiejscowienie, kolor i d│ugo╢µ. 

W│a╢ciwie to nie chodzi tu o wykucie wszystkich tag≤w i parametr≤w, ale o umiejΩtno╢µ ich stosowania. Natomiast je╢li chodzi o kursy kt≤re przestudiowa│e╢ to widaµ nie by│o w╢r≤d nich kursu P. Wimmera - nie musia│ by╢ siΩ sam mΩczyµ.

>Mam nadziejΩ, ┐e czyta ten artyku│ m│ode pokolenie i wreszcie we╝mie siΩ w gar╢µ i utopi w klozecie te gry... 

Jeszcze raz powtarzam nie ka┐dy musi zostaµ informatykiem.

>Dlatego again apelujΩ do tego z│ama MEN-a: zmie± ten system edukacji albo wprowad╝ podzia│ na mniej i bardziej zaawansowanych! 

Tak jak wspomnia│em wy┐ej jestem temu przeciwny. Osobi╢cie proponowa│ bym za│o┐enie k≤│ zainteresowa±, do kt≤rych nale┐eli by wszyscy, kt≤rzy s▒ chΩtni zg│Ωbiaµ wiedzΩ informatyczn▒ 
( powtarzam wszyscy chΩtni, a nie tylko Ci, co maja 5,6 z informatyki).

>Mam nadziejΩ, ┐e nak│oni│em m│odych do nauki programowania itp. 

Patrz dwa akapity wy┐ej.

Podsumowuj▒c nasuwa mi siΩ kilka spostrze┐e±, co do naszego systemu nauczania. Po pierwsze mo┐na krytykowaµ Ministra, Kuratorium, polityk≤w itd. trzeba jednak przyznaµ, ┐e je╢li chodzi o edukacjΩ informatyczn▒ dzieci i m│odzie┐y jest du┐o lepiej ni┐ kilka lat temu. Coraz wiΩcej szk≤│ ma pracownie komputerowe/internetowe z prawdziwego zdarzenia. DostΩp do nich jest coraz │atwiejszy i otwarty dla ludzi wykazuj▒cych zainteresowanie. Bardzo mi siΩ podoba tegoroczna akcja otwarcia szkolnych pracowni komputerowych na okres ca│ych wakacji. Oczywi╢cie zawsze mo┐na 
zrobiµ wiΩcej ( a je╢li chodzi o informatykΩ, to trzeba robiµ wiΩcej). 
Trudno mi co╢ wiΩcej napisaµ ( opr≤cz tego, co poda│em na pocz▒tku) je╢li chodzi o naukΩ informatyki w nowym systemie, bowiem trzeba bΩdzie poczekaµ kilka lat na rezultaty. 

Je╢li chodzi o informatykΩ w starym systemie nauczania, to nie mam najlepszego zdania w tej kwestii. ChodzΩ do liceum ekonomicznego, teraz zda│em do klasy IV, czyli zosta│ mi jeszcze jeden rok nauki ( dok│adnie to kilka miesiΩcy). W ca│ym toku nauki informatykΩ mia│em tylko w pierwszej klasie !!!. Po sko±czeniu liceum, czΩ╢µ moich znajomych nie p≤jdzie na studia, bΩdzie stara│a siΩ podj▒µ pracΩ w wyuczonym zawodzie. Niech mi kto╢ powie co taki technik ekonomista zrobi, gdy w nowej pracy dadz▒ mu stanowisko skomputeryzowane - nie chodzi mi to a specjalistyczne aplikacje finansowe, ale o Worda lub Excela ( nie wspominam o bazie danych i prezentacji). Zapewne bΩdzie na prΩdce kszta│ci│ siΩ na podstawie ksi▒┐ek z serii "Biblioteczka Komputer ªwiata" 

Na szczΩ╢cie to ju┐ przesz│o╢µ ( mam nadzieje, ┐e przesz│o╢µ) 

úukasz Kryj
xboy@poczta.wp.pl

http://cmielow.w.interia.pl