Jak wiadomo s│o±ce jest wielkim, prawie nie wyczerpanym ╝r≤d│em wielkiej energii. Ro╢liny korzystaj▒ z niej ju┐ od milion≤w lat. Cz│owiek tak┐e nauczy│ siΩ z niej korzystaµ.
Energia s│o±ca trafia do ziemi pod postaci▒ ╢wiat│a (foton≤w) a przez to tak┐e i ciep│a. DziΩki s│o±cu cz│owiek mo┐e korzystaµ z ciep│a. Fotony natomiast mo┐na wykorzystaµ do produkcji energii elektrycznej. 
niekt≤re pierwiastki posiadaj▒ zdolno╢µ produkcji pr▒du (a dok│adniej do wytwarzania r≤┐nicy potencja│≤w, "pompowania" elektron≤w), gdy tylko zacznie dzia│aµ na nie strumie± foton≤w (╢wiat│o). 
Obecne elementy p≤│przewodnikowe produkowane s▒ przewa┐nie z krzemu. Pierwiastek ten posiada zdolno╢ci fotoelektryczne. Jednak element czynny takiego tranzystora, lub diody jest szczelnie zamkniΩty przed dostΩpem ╢wiat│a. Istniej▒ pewne elementy zwane fotodiodami. Ich dzia│anie polega na przepuszczaniu pr▒du pod wp│ywem o╢wietlenia. Gdy jednak zastosujemy taki element jako ╝r≤d│o pr▒du (np. zamiast baterii) otrzymamy ma│▒ elektrowniΩ s│oneczn▒. 

Istnieje wiele tego typu element≤w. Najkorzystniej (wg mnie) wypada fotodioda BPW34. Wygl▒da jak ciemna, szklana p│ytka z dwiema n≤┐kami. nie jest to element tani (ok. 2 z│). Wyniki jego pracy te┐ nie s▒zachΩcaj▒ce. Pojedynczy element potrafi wytworzyµ napiΩcie od 0,3 do 0,55 V w zale┐no╢ci od ilo╢ci o╢wietlenia. Istnieje mo┐liwo╢µ │▒czenia szeregowego (wiΩksze napiΩcie) i r≤wnoleg│ego (wiΩkszy pr▒d) tych element≤w. Dopiero bateria kilkunastu lub kilkudziesiΩciu takich element≤w mog│aby zasilaµ jakie╢ urz▒dzenie. Dlatego fabryczne urz▒dzenia tego typu s▒ takie du┐e i drogie (np. bateria 2 na 1 metr to wydatek ok. 10000 z│).
»yczΩ powodzenia przy eksperymentach.

Micha│
thnd@wp.pl