Nowe szaty naszych gazet


Teraz niezwyczajnie. Nie napiszΩ s│owa o gazetach elektronicznych, czyli tych, kt≤re ukazuj╣ siΩ wy│╣cznie w sieci. Nie mniej jednak bΩdzie to s│≤w kilka o gazetach, ale tych tradycyjnie wydawanych - papierowych.

Kryzys na rynku wydawniczym spowodowa│, ┐e nawet te najwa┐niejsze i najpoczytniejsze gazety eksperymentuj╣ z estetyk╣ swych gazet. Teraz nie powinno nikogo zdziwiµ, jak s│awetna "Rzeczpospolita" ze statycznego pisma informacyjnego bΩdzie dos│ownie cyrkiem informacyjnym, szybkim fastnewsem - odpowiednikiem szybko obs│ugowych restauracji McDonalds.

Czytelnicy najwiΩkszego dziennika w Polsce - Gazety Wyborczej - zapewne zauwa┐yli, jak teraz wygl╣da pierwsza strona pi╣tkowego wydania dziennika. ZniknΩ│y artyku│y, a ich miejsce zajΩ│y ilustracje. Z do£wiadczenia wiem, ┐e takie strony nie czyta siΩ praktycznie wcale. Czy┐by magazynowa euforia prezentacji zdjΩµ dosiΩg│a w ko±cu dzienniki? Na to wygl╣da! Najciekawsze jest, ┐e sam zastΩpca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej - Piotr Pacewicz - m≤wi, ┐e testuj╣ czytelnik≤w. Na szczΩ£cie nie czujΩ siΩ jak szczur do£wiadczalny.
W ostatnich latach zmieni│o siΩ w gazetach wiele: Polityka zmniejszy│a format i obecnie przypomina nie tygodnik informacyjny, a jakie£, - aby nie za ostro to okre£liµ- szmat│awe pisemko dla ┐╣dnych informacji ludzi; Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza doda│a w ko±cu kolor. Widaµ teraz przyszed│ czas na modernizacjΩ szaty graficznej.
Widaµ Polacy to dziwny nar≤d, skoro przez tyle lat preferowa│ statyczny wygl╣d czegokolwiek. Nawet obecnie kr╣┐╣c po polskich stronach internetowych, widzimy jak wszΩdzie pe│no jest tej statycznej formy grafiki.
Obecnie gazety musza walczyµ o czytelnik≤w m│odych w wieku 20 - 30 lat. Takich ludzi jest najmniej w£r≤d czytelnik≤w pracy. Ja od dawna czytam kilka dziennik≤w na raz, mo┐e to dlatego, ┐e po prostu od dawna wiedzia│em, ┐e zajmowaµ siΩ bΩdΩ w│a£nie dziennikarstwem. Los chcia│, ┐e zaj╣│em siΩ tym najciekawszym - internetowym...
Czy pamiΩtacie jak kilka lat temu startowa│ dziennik »ycie T. Wo│ka? Dzisiaj to kolorowe pismo, kt≤re mo┐na przeczytaµ w ci╣gu 15 minut! Kiedy£ nie mog│em siΩ wyrobiµ w ci╣gu godziny! Obecny redaktor naczelny Pawe│ F╣fara stara siΩ umocniµ pozycjΩ dziennika i pozyskaµ nowych poprzez szeroko zakrojon╣ kampaniΩ o tym, ┐e »ycie ma ┐≤│to-pomara±czow╣ kropkΩ i niebieskie logo, oraz, ┐e bΩdzie to najszybszy dziennik w Polsce! Pomys│ wart uwagi, bo w Ameryce úaci±skiej to w│a£nie te pisma zyskuj╣ na swej sprzeda┐y.
Co raz czΩ£ciej dzienniki dodaj╣ kolorowe, tematyczne wk│adki, kt≤re nie tylko przyci╣gaj╣ czytelnik≤w, ale i reklamo dawc≤w.

Ja zawsze twierdzi│em, ┐e po okresie zapa£ci na rynku reklamy i Internetu nastanie czas, ┐e wszystko siΩ odrodzi. I tak siΩ sk│ada, ┐e chyba mia│em racjΩ!
Nie tylko wygl╣d gazet siΩ zmian. Zmienia siΩ te┐ spos≤b pisania tekst≤w. Co raz czΩ£ciej pojawiaj╣ siΩ teksty o tym, co szczΩ£liwe i weso│e. Gazety stroni╣ od przyd│ugich komentarzy publicyst≤w. Czasami wystarczy dobry rysunek satyryczny, by rozweseliµ czytelnika i przekazaµ mu informacje. Tak robi chocia┐by Wprost i Polityka...


Karol Bancerz, redaktor naczelny magazynu S│owo