:: Redakcyjne :: Klasyka & Emulacja :: Komputery & Internet :: Publicystyka :: Inne :: W sieci :: Staregry.pl ::



Komputery & Internet



      Kurs ¼dzicha #6




   I jak tam ? Zrobi│e╢ ten program z systemem menu ? Je╢li tak to przystΩpuj do tej lekcji. Programuj▒c systemy menu, czasem zauwa┐asz, ┐e instrukcja klawisz przechowuje tylko jeden klawisz. Je╢li chcesz, przechowaµ wiΩcej klawiszy np. ImiΩ u┐ytkownika programu do musimy pos│u┐yµ siΩ zmiennymi tekstowymi i instrukcj▒ CZYTAJ. Obejrzyj to na przyk│adzie :

Zmienna $Imie
Pisz Podaj swoje imiΩ >>
czytaj $Imie
Pisz Witaj
pisz $Imie
pisz !!!
Koniec

Jak widzisz, najpierw musimy zadeklarowaµ zmienn▒. Potem piszemy to co chcemy wycisn▒µ z u┐ytkownika ( w tym przypadku jego imiΩ ) a na ko±cu piszemy s│owo Witaj imiΩ ofiary i !!! Instrukcja czytaj bΩdzie czytaµ kolejne klawisze, dop≤ki nie naci╢niesz klawisza ENTER. Teraz zr≤b podobny program, kt≤ry pyta 2 osoby o ich imiona i m≤wi do nich cokolwiek np. Andrzej i Marek witajcie !!! lub Andrzej i Marek to piΩkne imiona. To µwiczenie pozostawiam bez rozwi▒zania.

Teraz zajmiemy siΩ sta│ymi. Sta│e maj▒ wiele wsp≤lnego ze zmiennymi, tylko warto╢µ sta│ej dajemy tylko raz !!! Oto przyk│ad programu ze sta│ymi :

Stala $Tekst1=Ten program
Stala $Tekst2=u┐ywa sta│ych

czy╢µ
pisz $Tekst1
pisz $Tekst2
pisz .
Koniec

Jak widaµ, miΩdzy sta│▒ a zmienn▒ prawie nie ma r≤┐nicy. Od razu przy deklaracji sta│ej piszemy jej warto╢µ, a potem j▒ wy╢wietlamy. Mog▒ byµ oczywi╢cie sta│e liczbowe. Je╢li chcemy, aby nasz program by│ w kilku wersjach jΩzykowych, to mo┐emy ka┐dej sta│ej zadeklarowaµ inny komunikat. Potem zmieniamy tylko t▒ czΩ╢µ programu, w kt≤rej wystΩpuj▒ sta│e (zwykle pocz▒tek programu) i po k│opocie. Nie musimy skakaµ po ca│ym programie i wszystkiego zmieniaµ. Spr≤buj ten przyk│ad zmieniµ tak, aby by│ w innej wersji jΩzykowej, lub wy╢wietla│ inny komunikat np. Marek do domu, bo zupa stygnie !!! czy co╢ podobnego.

Teraz trochΩ o zmiennych : Czasami w programie chcemy zwiΩkszyµ warto╢µ zmiennej o 2 czy o warto╢µ innej zmiennej. Pisz▒c %Zmienna1=%Zmienna1+6 kompilator sygnalizowa│ b│▒d. Jak zwiΩkszyµ warto╢µ zmiennej lub rejestru ? Do tego s│u┐y polecenie ZWI╩KSZ oto przyk│ad :

Zmienna %Liczba
%Liczba=4
pisz Pierwotna warto╢µ zmiennej :
pisz8 %Liczba
piszl
ZwiΩksz %Liczba,9
pisz P≤╝niejsza warto╢µ zmiennej :
pisz8 %Liczba
piszl
koniec

O instrukcji PISZ8 nie muszΩ nic m≤wiµ, bo ju┐ m≤wi│em. Dla przypomnienia : Instrukcja PISZ8 pisze warto╢µ zmiennej tekstowej lub rejestru. Interesuje nas instrukcja ZWIEKSZ. Pierwszym parametrem instrukcji ZWIEKSZ jest zmienna do zwiΩkszenia a drugim warto╢µ, o kt≤r▒ chcemy zmienn▒ zwiΩkszyµ. Je╢li rozumiesz, to przechodzimy dalej. Istnieje jeszcze jedna podobna instrukcja ZMNIEJSZ. Sama nazwa m≤wi co ta instrukcja robi. Spr≤buj zrobiµ podobny program do powy┐szego, tylko tyle, ┐e pocz▒tkowa warto╢µ zmiennej wynosi 10 a nastΩpna 6. Instrukcja ZMNIEJSZ u┐ywa takich samych parametr≤w jak instrukcja ZWIEKSZ. Ten program powinien wygl▒daµ tak :

Zmienna %Liczba
%Liczba=10
pisz Pierwotna warto╢µ zmiennej :
pisz8 %Liczba
piszl
ZMNIEJSZ %Liczba,4
pisz P≤╝niejsza warto╢µ zmiennej :
pisz8 %Liczba
piszl
koniec

Widaµ, ┐e te dwie instrukcje s▒ bardzo do siebie podobne. Opr≤cz tego zmienn▒(rejestr) mo┐na ZwiΩkszaµ/zmniejszaµ o LiczbΩ/zmienn▒/rejestr/sta│▒_liczbow▒. Zreszt▒ w asemblerze s▒ 2 podobne instrukcje ( robi▒ to samo, maj▒ taki sam format, ale maj▒ inne nazwy ) Instrukcje ZMNIEJSZ i ZWI╩KSZ przydadz▒ siΩ podczas uk│adania bardziej zaawansowanych program≤w ( np. pΩtle ) wiΩc je przer≤b bardzo dobrze.



www.zdzich.prv.pl





_________________________ 39_________________________

:: Poprzednia strona :: Menu :: NastΩpna strona ::



Prenumerata

Adres e-mail:





Kontakt

redaktor naczelny
macland@topnet.pl

z-ca red. nacz.
bosss@box43.gnet.pl

sekretarz redakcji
kkruczkowski@wp.pl


Zalecana konfiguracja

- Windows
- IE 4.0 +
- 800 x 600
- High Color (16 bit)











































































































Copyright(C)'2001 Memories Service
Wszystkie prawa zastrze┐one!