OglΩdziny zewnΩtrzne

OglΩdziny zewnΩtrzne przeprowadzamy w celu okre╢lenia stopnia zu┐ycia ca│ego pojazdu. Szczeg≤lnie dok│adnie nale┐y ogl▒daµ g│≤wkΩ ramy. Najmniejsze nawet pΩkniΩcia rur bocznych lub g≤rnej pod g│≤wk▒ kwalifikuj▒ ramΩ do wymiany.

Ogl▒daj▒c zespo│y, jak silnik, teleskopy przednie, tylne i zbiornik paliwa wraz z kranikiem, zwracamy uwagΩ na ewentualne przecieki oleju lub benzyny. Na zako±czenie nale┐y dowiedzieµ siΩ od w│a╢ciciela, jakie czΩ╢ci motocykla by│y ju┐ wymieniane, ile razy i z jakich przyczyn, jak r≤wnie┐, jakie obecnie ma trudno╢ci i k│opoty z motocyklem.

W ko±cu nale┐y sprawdziµ stan oleju w silniku, skrzynce bieg≤w i w komorze sprzΩg│owej.

Pr≤by na postoju

Pr≤by przeprowadzamy w kolejno╢ci: podwozie, silnik, instalacja elektryczna.

P o d w o z i e

Po sprawdzeniu czy ko│a s▒ w jednym ╢ladzie - okre╢lamy kolejno:

1. Naci▒g │a±cucha tylnego

W│a╢ciwy zwis │a±cucha tylnego, mierzony w po│owie odleg│o╢ci, miΩdzy ko│ami │a±cuchowymi, powinien wynosiµ co najmniej 10 mm, a nie przekraczaµ 20 mm. RozciΩcie spinacza │a±cucha powinno byµ zwr≤cone w kierunku przeciwnym do ruchu │a±cucha.

2. Luzy │o┐ysk kierownicy

Przy uniesionym przodzie motocykla i zluzowanym amortyzatorze skrΩtu kierownicy, widelec przedni powinien samoczynnie skrΩciµ siΩ do po│o┐enia maksymalnego skrΩtu. Niedopuszczalny jest wyczuwalny luz w │o┐yskowaniu widelca w g│≤wce ramy co sprawdzamy przez ujΩcie obiema rΩkami ko±c≤w widelca i usi│owanie poruszenia w kierunku osi motocykla. Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ czy │atwo wyczuwalne luzy nie s▒ luzami w prowadnicach kolumn.

3. Bicia obrΩczy, kt≤re w kierunku promieniowym i osiowym nie powinno przekraczaµ 2 mm.

4. Naci▒g szprych

Powinny byµ r≤wnomiernie napiΩte na ca│ym obwodzie i nie powinny siΩ uginaµ przy ╢ciskaniu rΩk▒.

5. Luz │o┐ysk k≤│

Nadmierne luzy s▒ │atwo wyczuwalne po uchwyceniu rΩk▒ za oponΩ i pr≤bie wykonania ruchu poprzecznego w stosunku do wide│ek teleskopowych lub wahacza. Warto╢µ dopuszczalna - poni┐ej 0,5 mm na obwodzie obrΩczy.

6. Luzy │o┐yska tarczy wie±ca zΩbatego, kt≤re sprawdzamy analogicznie jak w punkcie 5 ujmuj▒c rΩk▒ tarczΩ wie±ca.

7. Bicie promieniowe i osiowe tarczy wie±ca zΩbatego sprawdzamy wzrokowo obracaj▒c ko│o rΩk▒ po zdjΩciu │a±cucha.

8. Luzy │o┐yskowania wahacza

Luz │atwo wyczuwalny przy do╢µ energicznej pr≤bie ruchu wahacza w kierunku poprzecznym do ramy. Dopuszczalny ruch - poni┐ej 0,5 mm.

9. Luzy teleskop≤w widelca przedniego

UjΩte obur▒cz ko±ce prowadnic kolumny usi│ujemy poruszyµ w prz≤d i w ty│. Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ czy luzy wyczuwalne s▒ w prowadnicach kolumn, czy w g│≤wce ramy.

10. Resorowanie ko│a przedniego

Silnie naciskamy obur▒cz na kierownicΩ motocykla nie podpartego oraz z zahamowanym przednim ko│em, resorowanie widelca powinno ugi▒µ siΩ co najmniej o 45 mm, przy czym widelec powinien pracowaµ bez zaciΩµ, drga±, stuk≤w i ocierania os│on blaszanych. Ruch powrotny widelca powinien byµ t│umiony. Kierownica nie powinna zmieniaµ po│o┐enia w uchwytach.

11. Resorowanie ko│a tylnego

Siadamy na siodle motocykla ustawionego na ko│ach, przy ciΩ┐arze 75 kG, ugiΩcie element≤w resoruj▒cych winno wynosiµ 15-20 mm, przy czym nie powinny wystΩpowaµ zaciΩcia podobnie jak przy widelcu przednim.

12. Dzia│ania obu hamulc≤w

Przy ustawionym motocyklu na podstawce centralnej obracamy kolejno ko│ami i naciskamy na d╝wignie hamulc≤w. Ja│owy ruch peda│u hamulca tylnego, mierzony na ko±cu peda│u powinien wynosiµ 15-20 mm. Ja│owy ruch d╝wigni hamulca rΩcznego mierzony na ko±cu d╝wigni powinien wynosiµ 1-15 mm. SzczΩki zwolnionych hamulc≤w nie powinny ocieraµ o bΩbny hamulcowe.

S i l n i k

1. úatwo╢µ uruchomienia

W│▒czamy zap│on i naciskamy energicznie peda│ rozrusznika. Silnik w stanie zimnym i przy temperaturze otoczenia powy┐ej +5oC powinien daµ siΩ │atwo uruchomiµ.

2. Praca silnika na wolnych obrotach

Przy pracuj▒cym silniku na biegu luzem ustawiamy r▒czkΩ pokrΩtn▒ gazu do oporu (w pozycji zamkniΩtego dop│ywy mieszanki) - silnik powinien pracowaµ r≤wno. Przy skrΩcaniu kierownic▒ silnik nie powinien przyspieszaµ ani zwalniaµ biegu.

3. Wys│uchanie pracy silnika

Niedopuszczalne jest wystΩpowanie stuk≤w metalicznych, natomiast dopuszczalny jest r≤wnomierny szum k≤│ zΩbatych i │a±cucha sprzΩg│owego.

I n s t a l a c j a    e l e k t r y c z n a

Dzia│anie instalacji elektrycznej sprawdza siΩ przez:

  1. w│▒czenie po kolei wszystkich ╢wiate│ o╢wietleniowych
  2. stwierdzenie pr▒du │adowania akumulatora (╢wiat│o czerwone)
  3. sprawdzenie dzia│ania kontrolki biegu luzem (╢wiat│o zielone)
  4. sprawdzenie dzia│ania ╢wiat│a 'stop'
  5. parokrotne w│▒czenie sygna│u

Jazda pr≤bna

Przy przeprowadzaniu jazdy pr≤bnej nale┐y przestrzegaµ ni┐ej podanych wskaz≤wek:

  1. Przy zdejmowaniu motocykla z podstawki centralnej nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ czy dobrze ona zaskakuje.
  2. Przed ruszeniem obserwujemy czy motocykl nie wykazuje sk│onno╢ci do ruchu przy wy│▒czonym sprzΩgle i w│▒czonym biegu. W czasie ruszania zwracamy uwagΩ jak wy│▒cza sprzΩg│o, jak w│▒cza siΩ pierwszy bieg, jak nastΩpuje w│▒czenie sprzΩg│a - sprzΩg│o powinno w│▒czaµ │agodnie, a motocykl ruszaµ p│ynnie.
  3. W czasie jazdy kolejne w│▒czanie poszczeg≤lnych bieg≤w powinno odbywaµ siΩ bez zgrzyt≤w i zaciΩµ. Samoczynne w│▒czanie i wy│▒czanie siΩ bieg≤w oraz przeskakiwanie zmieniacza przez wiΩcej ni┐ jeden bieg przy jednorazowym naci╢niΩciu na d╝wigniΩ ╢wiadczy o nieprawid│owo╢ci dzia│ania skrzynki bieg≤w lub uk│adu zmieniacza.
  4. Podczas pr≤bnej jazdy sprawdziµ czy motocykl nie wykazuje sk│onno╢ci do zbaczania z drogi.
  5. Przy sprawdzaniu hamulc≤w - zahamowanie dwoma hamulcami motocykla jad▒cego z szybko╢ci▒ 30 km/godz. po poziomej suchej asfaltowej lub betonowej nawierzchni powinno nast▒piµ na d│ugo╢ci 7 m.

    Pr≤bΩ hamowania przeprowadziµ tak, aby nie dopu╢ciµ do zablokowania k≤│, lub zarzucenia motocykla.

Ustalenie niedomaga± oraz zakresu naprawy

Zebrawszy wszystkie notatki, kt≤re sporz▒dzili╢my w czasie wy┐ej wspomnianych pr≤b oraz pos│uguj▒c siΩ zamieszczon▒ tablic▒ niedomaga±, mo┐emy do╢µ dok│adnie okre╢liµ stan techniczny motocykla. Jest to analiza zu┐ycia po╢rednia, wed│ug objaw≤w zewnΩtrznych i zawiera w sobie pewien stopie± niepewno╢ci, jednak z uwagi na │atwo╢µ jej przeprowadzenia, jest znacznie ta±sza od kompletnej rozbi≤rki motocykla. Zawsze powinni╢my kierowaµ siΩ zasad▒, ┐e je┐eli zesp≤│ dzia│a zadowalaj▒co, to nie ma potrzeby naprawiaµ go przedwcze╢nie.

Je┐eli jednak zajdzie konieczno╢µ rozbi≤rki pewnych zespo│≤w, nale┐y wtedy korzystaµ przy ocenie z tabeli zawieraj▒cej wa┐niejsze wymiary i dopuszczalne zu┐ycia czΩ╢ci.

Okre╢lenie zakresu koniecznych prac nie jest wiΩc trudne. Zakres prac przy motocyklu dzielimy na: obs│ugowe, regulacyjne, kt≤re om≤wione s▒ szczeg≤│owo w "Instrukcji obs│ugi motocykla Junak M10", natomiast drobne naprawy i naprawy g│≤wne motocykla w niniejszej "Instrukcji napraw".

Copyright (C) 1999 - 2001 by Mariusz Gandzel