Konstruktorzy Szczeci±skiej Fabryki Motocykli opracowali
kontrakcjΩ trzyko│owych, towarowych, odmian motocykla Junak M07. Prototypy
przedstawiono publicznie w lecie 1958 roku na fabrycznej wystawie w Szczecinie.
Wersja oznaczona symbolem B21 mia│a skrzyniΩ │adunkow▒ z przodu i by│a
wyposa┐ona w ma│e kierowane ko│a przednie. úadowno╢µ tego pojazdu wynosi│a 300
kg. Uk│ad napΩdowy przejΩto z motocykla M07, zmieniono jedynie prze│o┐enie
ca│kowite, co ograniczy│o prΩdko╢µ maksymaln▒ do 60 km/h.
Przednia czΩ╢µ ramy pojazdu by│a trwale po│▒czona z ram▒ motocykla. W 1959 roku zbudowano kolejny prototyp, oparty ju┐ na modelu Junaka M10. Produkcji seryjnej tego pojazdu nie uruchomiono.
Silnik
- typu S-03 z zap│onem iskrowym czterosuwowy, dane jak w motocyklu Junak M07.
Instalacja elektryczna
- dane jak w motocyklu Junak M07 z nastΩpuj▒cymi zmianami: dwa reflektory o ╢rednicy uk│adu optycznego 160 mm ze ╢wiat│ami drogowymi symetrycznymi, ╢wiat│ami mijania i ╢wiat│ami pozycyjnymi.
Uk│ad napΩdowy
- dane jak w motocyklu Junak M07.
Uk│ad no╢ny
- rama pojazdu sk│ada│a siΩ z ramy motocykla M07 uzupe│nionej w przedniej czΩ╢ci ram▒ skrzyni │adunkowej i przedniego zawieszenia, zawieszenie k≤│ przednich niezale┐ne na pojedynczych wahaczach poprzecznych wsp≤│pracuj▒cych z p≤│eliptycznym resorem pi≤rowym umieszczonym poprzecznie. Zawieszenie ko│a tylnego na wahaczu wleczonym z dwoma elementami resoruj▒cymi ze sprΩ┐ynami ╢rubowymi i amortyzatorami hydraulicznymi dwustronnego dzia│ania. Skok ko│a tylnego 96 mm. Ko│a przednie tarczowe t│oczone z blachy stalowej. ObrΩcze o wymiarach 3.50x12". Ogumienie dΩtkowe o wymiarach
5.20-12". Ko│o tylne szprychowe. ObrΩcz o wymiarach 1.85x19". Ogumienie
dΩtkowe o wymiarach 3.50x19".
Uk│ad hamulcowy
- hamulce uruchamiane mechanicznie niezale┐ne bΩbnowe. Hamulec przedni (rΩczny) dzia│aj▒cy na dwa ko│a przednie. Hamulec tylny (no┐ny) dzia│aj▒cy na ko│o tylne.
Uk│ad kierowniczy
- kierownica motocyklowa z rury stalowej po│▒czona dr▒┐kami kierowniczymi ze zwrotnicami k≤│ przednich. D╝wignie sprzΩg│a i hamulca rΩcznego t│oczone z blachy stalowej.
Nadwozie
- skrzynia │adunkowa o konstrukcji drewnianej. Do ╢ciany przedniej zamocowano dwa reflektory oraz zderzak z blachy stalowej. Zbiornik paliwa spawany z wyt│oczek z blachy stalowej. Do zbiornika umocowany baga┐nik t│oczony z blachy. Kran paliwa tr≤jpo│o┐eniowy, siod│o kanapowe, dwuosobowe, poduszka z gumy porowatej, pokrycie z dermatoidu. W tylnej czΩ╢ci ramy motocyklowej schowek na akumulator, z jego lewej strony filtr powietrza, z prawej schowek na narzΩdzia. Podn≤┐ki kierowcy regulowane, z nak│adkami gumowymi. Podn≤┐ki pasa┐era sk│adane do g≤ry, z nak│adkami gumowymi. CzΩ╢ciowa os│ona │a±cucha napΩdowego. CzΩ╢µ sta│a umocowana do silnika, czΩ╢µ ruchoma do wahacza. P│ytki b│otnik tylny. Uk│ad wydechowy dolny, zamocowany po prawej stronie pojazdu.
Wymiary
rozstaw osi 1600 mm.
rozstaw k≤│ przednich 1100 mm.
d│ugo╢µ ca│kowita 2750 mm.
szeroko╢µ 1300 mm.
wysoko╢µ 1100 mm.
wznios przedniej czΩ╢ci siedzenia 760 mm. tylnej czΩ╢ci siedzenia 800 mm.
Masy
w│asna pojazdu ok. 300 kg.
│adowno╢µ 300 kg.
Pojemno╢ci
zbiornik paliwa 17 dm3.
komora sprzΩg│a 0,5 dm3.
uk│ad smarowania silnika 2,4 dm3.
skrzynka przek│adniowa 0,4 dm3.
Dane eksploatacyjne
prΩdko╢µ maksymalna 60 km/h.
zu┐ycie paliwa 5,5 dm3/100 km.
Copyright (C) 1999 - 2001 by Mariusz Gandzel
|