Uniwersalny wzmacniacz 100W


Wzmacniacz skonstruowany wed│ug ni┐ej opisanego uk│adu mo┐e byµ wykorzystany jako wzmacniacz estradowy, gitarowy oraz wzmacniacz do instalacji nag│a£niaj╣cych. WzglΩdna prostota uk│adu wzmacniacza wynika g│≤wnie z zastosowania tranzystor≤w mocy o uk│adzie Darlingtona.
Uk│ad wzmacniacza jest konwencjonalny. Stopniem wej£ciowym jest wzmacniacz r≤┐nicowy z tranzystorami T1 i T2. Przebieg zmienny uzyskany w obwodzie kolektorowym tranzystora T1 steruje drugi stopie± - wzmocnienia napiΩciowego - z tranzystorem T4. Zmienny przebieg o du┐ej warto£ci amplitudy, otrzymywany w obwodzie kolektorowym tego tranzystora steruje ko±cowym stopniem mocy, w kt≤rym zastosowano dwa komplementarne tranzystory o uk│adzie Darlingtona, T7 i T8. Do wyj£cia wzmacniacza jest przy│╣czony g│o£niká lub zesp≤│ g│o£nikowy o impedancji 4-8 om≤w. W stopniu z tranzystorem T4 jest zastosowane sprzΩ┐enie typu bootstrap (C5, R10), co zwiΩksza wzmocnienie tego stopnia i umo┐liwia uzyskanie przebieg≤w o wystarczaj╣co du┐ej amplitudzie, koniecznych do pe│nego wysterowania tranzystor≤w stopnia mocy, w celu wytworzenia w obci╣┐eniu mocy do 100-120 VA.
Tranzystor T3 wraz z rezystorem nastawnym P1 i rezystorami R7 i R8 s│u┐y do ustalania warto£ci i stabilizacji pr╣du spoczynkowego tranzystor≤w mocy. Stabilizacji warunk≤w pracy tranzystor≤w mocy sprzyja r≤wnie┐ zastosowanie, w obwodach emiterowych tych tranzystor≤w, rezystor≤w o rezystancji 1 oma. Powinny to byµ rezystory mocy co najmniej 8 W ka┐dy. Poniewa┐ musz╣ to byµ rezystory bezindukcyjne, w razie braku odpowiednich rezystor≤w du┐ej mocy, mo┐na zastosowaµ kilka rezystor≤w mniejszej mocy po│╣czonych r≤wnolegle. Tranzystory T5, T6 wraz z diodami D2, D3 i uk│adem rezystor≤w (R14, R16 i R15, R17) tworz╣ uk│ad zabezpieczaj╣cy przed przesterowaniem ko±cowych tranzystor≤w mocy. Przez te tranzystory mo┐e przep│ywaµ pr╣d o warto£ci nie wiΩkszej ni┐ 10A. W momencie, gdy warto£µ amplitudy natΩ┐enia pr╣du jest bliska 10 A, otwiera siΩ tranzystor T5 (lub T6), co powoduje gwa│towne zmniejszenie siΩ warto£ci napiΩcia steruj╣cego na bazie tranzystora T7 (lub T8). Rezystory R14, R16 i R15,R17 powinny byµ dobrane pod wzglΩdem warto£ci. Rezystory R14 i R15 powinny mieµ rezystancjΩ nie mniejsz╣ ni┐ 15 om≤w, a rezystory R16 i R17 - nie wiΩksz╣ ni┐ 220 om≤w.
Kondensatory C7 i C8 przeciwdzia│aj╣ wzbudzaniu siΩ wzmacniacza w zakresie czΩstotliwo£ci ponadakustycznych. Powinny one byµ zmontowane bezpo£rednio przy tranzystorach mocy. Kondensator C6 ogranicza pasmo sygna│≤w wzmacnianych przez stopie± z tranzystorem T4.

Schemat zasilacza jest przedstawiony na rys. 2. Jak wynika ze schematu, jest to konwencjonalny zasilacz nie stabilizowany, z kondensatorami wyg│adzaj╣cymi o do£µ du┐ej pojemno£ci. Dwie diody LED sygnalizuj╣ obecno£µ napiΩµ wyj£ciowych zasilacza. S╣ one przy│╣czone za bezpiecznikami topikowymi, a wiΩc sygnalizuj╣ jednocze£nie stopienie siΩ kt≤rego£ z bezpiecznik≤w.

 

Dane techniczne wzmacniacza
Moc wyj£ciowa przy 4 omacháááááááááááááááááááá 100 Wá
Moc wyj£ciowa przy 8 omacháááááááááááááááááááááá 70 Wá
Wsp≤│czynnik zawarto£ci harmonicznychááááá <0,1%áááááá
Pasmo przenoszeniaáááááááááááááááááááááááá 10 - 20000 Hzááááááá
Znamionowe napiΩcie wej£cioweáááááááááááááá 0,775 Váááááááá
Impedancja wej£ciowaááááááááááááááááááááá 100 kiloom≤w