HTML # 2

Strona g│≤wna

 

 Struktura dokumentu



W logicznej strukturze mo┐na wyr≤┐niµ trzy czΩ╢ci:

I - pierwsza czΩ╢µ to DTD, czyli linia opisuj▒ca typ dokumentu oraz wersjΩ (plus ewentualne jej rozszerzenia) jΩzyka HTML, w kt≤rej napisano stronΩ. DTD stanowi znak rozpoznawczy dokumentu, gdy┐ dziΩki niemu przegl▒darka wie jak w│a╢ciwie odczytaµ i zinterpretowaµ kod. Linie t▒ umieszcza siΩ na samym pocz▒tku strony i nie jest ona widoczna w oknie przegl▒darki:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC -//W3C//DTD HTML 4.0//EN>

Pozosta│▒ czΩ╢µ dokumentu rozpoczyna znacznik <HTML>, okre╢laj▒cy pocz▒tek opisu zawarto╢ci strony. Na ko±cu kodu umieszczamy znacznik zamykaj▒cy </HTML>

II - pomiΩdzy w/w znacznikami znajduj▒ siΩ dwa nastΩpne: <HEAD> i </HEAD> Ich zdefiniowanie jest niezwykle istotne, poniewa┐ zawieraj▒ tzw. META-tagi wsp≤│pracuj▒ce z przegl▒darkami i wyszukiwarkami, kataloguj▒cymi strony. Znajduj▒ce siΩ tutaj informacje dotycz▒ szczeg≤│owych danych na temat zawarto╢ci strony. Najwa┐niejszym znacznikiem META jest:

<META HTTP-EQIU="content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">

odpowiedziallny za prawid│owe kodowanie znak≤w (o tym p≤╝niej). Dwoma r≤wnie wa┐nymi poleceniami s▒:

<META NAME="keywords" CONTENT="wyraz1, wyraz2">

oraz

<META HTTP-EQUIV="description" CONTENT="opis strony">

Pierwsze to s│owa kluczowe dotycz▒ce merytorycznej zawarto╢ci strony, np. robi▒µ stronΩ o grach komputerowych w miejsce s│≤w: "wyraz1" i "wyraz2" powinni╢my wpisaµ: "gra, komputer, tipsy, porady, solucje" itd. Drugie to kr≤tki opis zawarto╢ci strony, wracaj▒c do przyk│adu: w miejsce s│≤w: "opis strony" nale┐a│oby wpisaµ: Jest to strona po╢wiΩcona grom komputerowym. Znajdziesz tu porady, recenzje, solucje i nowe poziomy." Informacje te s▒ bardzo wa┐ne, poniewa┐ wp│ywaj▒ na klasyfikacjΩ strony i u│atwiaj▒ jej odnalezienie w sieciowym g▒szczu danych. Opr≤cz tego w czΩ╢µi HEAD mo┐na umie╢ciµ:

<META HTTP-EQUIV="reply-to" CONTENT="adres e-mail autora strony">

<META NAME="author" CONTENT="imiΩ, nazwisko lub ksywa autora">

<META NAME="language" CONTENT="jΩzyk w jakim zosta│a stworzona strony, dla polskiego - pl">

<META HTTP-EQUIV="creation-date" CONTENT="data utworzenia strony">

<META NAME="generator" CONTENT="program, w kt≤rym zosta│a stworzona strona">

Powy┐sze informacje te nie pojawiaj▒ siΩ w oknie przegl▒darki, zobaczyµ je mo┐na jedynie poprzez wybranie polecenia "»r≤d│o" z menu widok. Jedynym widocznym elementem sekcji HEAD jest tytu│ strony, wy╢wietlany na pasku tytu│owym przegl▒darki. Tytu│ umieszczany jest pomiΩdzy znacznikami:

<TITLE>tytu│ strony</TITLE>

III - Ostatni▒ i najobszerniejsz▒ czΩ╢ci▒ jest tre╢µ umieszczona pomiΩdzy tagami <BODY> i </BODY> Informacje zawarte w tej czΩ╢ci s▒ widoczne w oknie przegl▒darki. Szerzej o tych znacznikach w nastΩpnym rozdziale.

Struktura plik≤w i zapisywanie

Pomocne przy tworzeniu strony bΩdzie stworzenie uporz▒dkowanej struktury plik≤w, czyli najlepiej za│o┐yµ jeden katalog gromadz▒cy wszystkie materia│y, strony, itd. A tym katalogu za│o┐yµ podkatalogi, w kt≤rych bΩdziemy gromadziµ osobno pliki graficzne, pliki do ╢ci▒gniΩcia z naszej strony, dokumenty HTML, itd. Przy zapisywaniu dokument≤w HTML nale┐y pamiΩtaµ, aby zapisywaµ je z rozszerzeniem *.htm. Istnieje te┐ rozszerzenie *.html, ale niekt≤re starsze systemy mog▒ nie obs│ugiwaµ czteroznakowych rozszerze±. Dobrze jest te┐ zapisywaµ dokumenty pod kr≤tkimi nazwami (6-8 znak≤w).

Od czego zacz▒µ?

Dobrym pomys│em jest stworzenie szablonu dokumentu HTML. Wed│ug tego szablonu mo┐na bΩdzie tworzyµ strony WWW. Poniewa┐ znajd▒ siΩ tam polecenia, kt≤re i tak trzeba umie╢ciµ na stronie, wiΩc ich tworzenie bΩdzie szybsze. Do przygotowania szablonu potrzebny bΩdzie jedynie Windowsowy Notatnik. Otw≤rz go i wpisz co╢ takiego:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC -//W3C//DTD HTML 5.0//EN>
<HTML>
<HEAD>

</HEAD>
<BODY>

</BODY>
</HTML>

Zapisz plik pod nazw▒, np. szablon.htm.

Nastepny rozdzia│ o znaczniku <BODY>.

Tygrys

tigers_e-mail@wp.pl