Wersje jΩzykowe

Strona g│≤wna

 

R≤┐ne wersje jΩzykowe w Delphi.

CzΩsto pisz▒c program chcesz, aby m≤g│ byµ w dw≤ch wersjach jΩzykowych - np: angielskiej i polskiej, ale bez konieczno╢ci wymiany ca│ego programu. Po prostu jeden plik, kt≤ry ca│kowicie zmienia wersje jΩzykow▒. Jest to mo┐liwe o czym zaraz siΩ przekonasz :)

Za│≤┐my, ┐e masz program w polskiej wersji jΩzykowej i chcia│by╢ zrobiµ angielsk▒. Delphi 5 ( nie wiem, czy starsze te┐ ) udostΩpnia przyjemny i │atwy w obs│udze program do zmiany wersji jΩzykowych. DziΩki niemu mo┐na zmieniµ wszystko - od w│a╢ciwo╢ci "Caption" komponentu po "dymki" podpowiedzi ( Hint ). 

Ok, przyjmijmy, ┐e masz program i chcesz zrobiµ angielsk▒ wersjΩ jΩzykow▒. Z menu "Project" wybierz "Languages", a nastΩpnie "Add". 
Pojawi siΩ okno, w kt≤rym kliknij klawisz "Next". NastΩpnie bΩdziesz musia│ wybraµ jΩzyk. Ja wybiorΩ "Angielski ( Stany Zjednoczone )". Postaw "haczyk" przy nazwie i kliknij "Next". Ponownie dwa razy "Next" i w ko±cu "Finish". Powinno wy╢wietliµ siΩ okno z podsumowaniem - kliknij OK - po chwili bΩdziesz musia│ zapisaµ "ProjectGroup" czyli kolejne udogodnienie "Borlanda" dziΩki, kt≤remu bΩdziesz siΩ m≤g│ │atwo prze│▒czaµ miΩdzy oknami. Nie bΩdΩ siΩ tutaj na ten temat rozpisywa│ gdy┐ to nie jest temat tego artyku│u. Zapisz "ProjectGroup" obojΩtnie gdzie. 
Teraz najwa┐niejsza czΩ╢µ. Oto wy╢wietli siΩ okienko ca│ego programu, w kt≤rym to bΩdziesz zmienia│ wersje jΩzykow▒. Klikasz na napisie "Angileski (Stany Zjednoczone)" po lewej stronie co spowoduje rozwiniΩcie  nastΩpnych kluczy.  Po klikniΩciu na "Forms" pojawi siΩ lista z u┐ywanymi przez Twoj▒ aplikacjΩ formami. Po klikniΩciu na kt≤r▒╢ z nich po prawej pojawi siΩ tabelka. W kolumnie "Polski" znajduj▒ siΩ nie przet│umaczone nazwy komponent≤w ( tzn. nie nazwy, ale texty z w│a╢ciwo╢ci "Caption" danego przycisku. ). W kolumnie "Angielski" mo┐esz wpisaµ angielskie odpowiedniki ( uwaga! musz▒ one byµ wpisane w apostrofy ). Ok, w kluczu "Resource Scripts" znajduj▒ siΩ jeszcze inne pozycje, kt≤re mo┐esz zmieniµ np. komunikaty b│Ωd≤w generowane przez Delphi oraz domy╢lne nazwy przycisk≤w ( "OK", "Cancel", "Abort" itp. ). Mo┐esz je tak┐e zmieniµ na jΩzyk polski. 
Teraz je┐eli to zrobisz musisz zapisaµ ( Ctrl + S ) i wcisn▒µ klawisze: Ctrl + U ( Update ). Spowoduje to zapisanie zmian. Teraz wci╢nij Alt + S ( "Set Active Language" ) co spowoduje wy╢wietlenie kolejnego okna. Zaznacz w nim "Angielski" i kliknij "Finish". W│a╢nie ustawi│e╢ jΩzyk angielski jako domy╢lny. Mo┐esz ju┐ zamkn▒µ to okno - dokona│e╢ przet│umaczenia na jΩzyk angielski. 

Teraz pozosta│o jeszcze skompilowanie ca│ego skryptu. Musisz klikn▒µ na ma│ym przycisku ze strza│k▒ obok przycisku "Run" ( na pewno wiesz o kt≤ry chodzi przecie┐ to nim uruchamiasz swoje programy! ). 
Rozwinie siΩ menu, w kt≤rym musisz wybraµ NIE pogrubion▒ pozycjΩ - spowoduje to aktywacje skryptu. Teraz wybierz "Project" -> "Build" - skrypt zostanie skompilowany. Zapisz wszystko. 

W katalogu z Twoim programem powinien znale╝µ siΩ plik z rozszerzeniem *.enu. To jest w│a╢nie nowa wersja jΩzykowa. Ten plik musi byµ zawsze do│▒czany do katalogu z programem je┐eli chcesz mieµ polsk▒ wersjΩ. W Delphi ponownie kliknij na strza│kΩ obok przycisku "Run" i wybierz NIE pogrubion▒ pozycjΩ - aktywowa│e╢ w│a╢nie sw≤j program. Mo┐esz go teraz uruchomiµ. 
O ile wszystko robi│e╢ tak jak to opisa│em w tym artykule to powiniene╢ mieµ zmienione napisy na komponentach na takie jakie zmieni│e╢.

To chyba nie jest trudny proces, co?

Je┐eli bΩdziecie mieli jakie╢ pytania - piszcie!

Adam Boduch