Strona g│≤wna

 

Ten dzia│ zawiera obja╢nienia s│≤wek, kt≤re mog▒ dla pocz▒tkuj▒cych programist≤w wydaµ siΩ niezrozumia│e. Oczywi╢cie ten dzia│ bΩdzie systematycznie uzupe│niany. Przepraszam, ┐e has│a nie s▒ uporz▒dkowane alfabetycznie.

Aplikacja konsolowa

Jest to aplikacja wywo│ywana z okna MS - DOS. W Delphi tak┐e mo┐esz pisaµ aplikacje wywo│ywane z okna DOS. Wystarczy, ┐e dodasz w kodzie programu tak▒ linie: {$APPTYPE CONSOLE}

Komponent dynamiczny

Jest to komponent stworzony podczas dzia│ania programu. Jak stworzyµ komponent dynamiczny? Poczytaj FAQ! [ Zobacz ]

Komponent

Jest to pewien obiekt. W Delphi komponent wykonuje pewne czynno╢ci dziΩki czemu u│atwia nam prace bo np. nie potrzeba w≤wczas pisaµ du┐ego kodu. Komponentem s▒ wszystkie kontroki w Delphi - np. Button.

W│a╢ciwo╢µ

Okre╢la zawchowanie oraz wygl▒d komponentu. Np. kr≤j czcionki widoczno╢µ komponentu oraz inne jak np. zawijanie wierszy w komponencie RichEdit.

Zdarzenie

Zdarzenie zachodzi w wyniku zachowania u┐ytkownika programu. Przyk│adem zdarzenia jest np. klikniΩcie przyciskiem myszy w obszarze formularza. To od programisty zale┐y jak zachowa siΩ program w takim wypadku. 

Procedura obs│ugi zdarzenia

Jest to fragment kodu, kt≤ry wykonywany jest w wyniku zaj╢cia jakiego╢ zdarzenia.

Modu│

Jest to plik tekstowy, kt≤ry kompilowany jest do postaci wykonywalnej. Modu│y zawieraj▒ przewa┐nie jakie╢ funkcje, procedury lub klasy, kt≤re p≤╝niej mo┐na wykorzystaµ bez zbΩdnego przepisywania. »eby modu│ wykorzystaµ nale┐y dodaµ jego nazwΩ do sekcji uses.

Komentarze

Jest to fragment koduu, kt≤ry nie jest brany pod uwagΩ przez kompilator podczas kompilacji programu. S│u┐y do opisywania procedur, umieszczania notatek, czy informacji o programie. Delphi rozr≤┐nia trzy rodzaje komentarzy:

// Komentarz jedej linii


    Komentarz wielu linii
}

(*
  Jeszcze jeden komentarz { mo┐na w nim umieszczaµ nawiasy }
*)

Kompilator

Jest to program, kt≤ry przekszta│ci plik tekstowy do postaci programu wykonywalnego EXE. Nowoczesne kompilatory przed skompilowaniem programu potrafi▒ "wy│apaµ" b│edy umieszczone w pliku ╝r≤d│owym.

DLL

Dynamic Link Library. Jest to biblioteka zawieraj▒ca procedury lub funkcje, kt≤re mo┐na p≤╝niej wykorzystaµ w programie. Biblioteki stosuje siΩ w przypadku gdy nie chce siΩ np. powielaµ kilka razy tego samego kodu. Kody zawarte w bibliotece mog▒ byµ p≤╝niej wykorzystywane przez r≤┐ne ╢rodowiska programistyczne. O bibliotekach mo┐esz poczytaµ klikaj▒c tutaj.

Wska╝nik

Jest to zmienna, kt≤ra przechowuje ADRES innej zmiennej. Nie warto╢µ tej zmiennej, ale adres kom≤rki pamieci, w kt≤rej ta zmienna siΩ znajduje. WiΩcej o wska╝nikach mo┐esz poczytaµ klikaj▒c tutaj

Stos

Fragment pamiΩci rezerwowany podczas uruchamiania programu. Przed uruchomieniem w pamiΩci komputera rezerowowany jest fragment pamiΩci potrzebny do funkcjonowania programu, a po zako±czeniu ta pamiΩµ jest zwalniana. 

Sterta

Jest to ca│a dostΩpna pamiΩµ wirtualna komputera.

Klasa

Jest to obiekt ( nie myliµ z komponentem ), kt≤ry zawiera procedury i funkcje ze sob▒ wsp≤│pracuj▒ce. 

type
  TMoja = class
    procedure MojaProcedura; 
  end;

O klasach mo┐esz poczytaµ w artykule Klasy [ Zobacz ]

Fonty

Inaczej czcionki.

Forma

Jest to potoczna nazwa formularza.

GDI

Graficzny Interfejs; obiekt. DziΩki temu na monitorze mo┐emy zobaczyµ czcionki, kolory, obrazki itp.

Hint

Jest to pomoc programu wy╢wietlona podczas gdy u┐ytkownik najedzie kursorem na komponent. Jest to zwykle kr≤tki tekst wy╢wietlony w ma│ym okienku ( taki dymek ) obja╢niaj▒cy dzia│anie okre╢lonego przycisku. 

Win32

S▒ to aplikacje dzia│aj▒ce w trybie 32 bitowym. Np. Delphi 1 by│o aplikacj▒ 16 bitow▒.

Wyj▒tki

Jest to sekwencja wykonywana podczas zaistnienia jakiej╢ nieprawid│owo╢ci, b│Ωdu programu, czy obojΩtnie jakiego b│Ωdu. W Delphi bardzo wygodnie wyj▒tki mo┐emy obs│u┐yc. Poczytaj artyku│ wyj▒tki [ Zobacz ]

Zasoby

Pliki z rozszerzeniem RES, RC, kt≤re zawieraj▒ bitmapy, kursory, ikony itp. S▒ one w│▒czane do pliku wykonywalnego EXE, aby p≤╝niej by│y wykorzystywane. [ Zobacz ]

VCL

Visual Component Library. Wizualna biblioteka komponent≤w. 

WinAPI

Inaczej API - Application Programming Interface. Jest to technika programowania oparta na wykorzystywaniu funkcji Windowsa, kt≤re s▒ po prostu │adowane z bibliotek DLL dostarczonych wraz z systemem operacyjnym. Daje ona du┐e mo┐liwo╢ci, pliki wynikowe s▒ bardzo ma│ych rozmiar≤w gdy┐ podczas programowania w WinAPI nie korzystamy z komponent≤w, ani formularzy. Umiej▒c programowaµ w WinAPI w C++ bΩdziesz tak┐e ( z ma│ymi r≤┐nicami ) potrafi│ pisaµ programy w Pascalu. WiΩcej: Kurs API [ Zobacz ]

 

Masz jeszcze jakie╢ pytania? Pisz: boduch@poland.com