Podstawy C++

Strona g│≤wna

 

Postaram siΩ zdradziµ Wam wszelkie tajniki sztuki, jak▒ jest programowanie.

I tu zapewne na wielu twarzach pojawi│ siΩ dziwny grymas-jaka sztuka C++ ma wsp≤lnego tyle ze sztuk▒, co s▒siedzi zza wschodniej granicy z abstynencj▒ :)

Ale w miarΩ up│ywu czasu przekonacie siΩ, ┐e programowanie (nie tylko w C++) jest wielk▒ sztuk▒. Ale czas zabraµ siΩ do pracy. 

Na pocz▒tek prosty program: 

   #include <iostream.h> 
   main() 
   { 
   cout<<”Jestem programist▒!”; 
   }  

Program wy╢wietla na ekranie nastΩpuj▒cy tekst: Jestem programist▒! 

 

Przyjrzyjmy siΩ temu programowi dok│adnie: 

Ka┐dy program napisany w jΩzyku C++ musi zawieraµ specjaln▒ funkcjΩ zwan▒ main. Od tej funkcji zaczyna siΩ wykonywanie programu. Tre╢µ tej funkcji, to jej cia│o-czyli instrukcje wykonywane w ramach tej funkcj. Ca│a jej tre╢µ zawarta jest w nawiasach klamrowych.

A jak to siΩ ma do naszego programu?

 Ot≤┐ w naszym programie funkcja main zawiera tylko jedn▒ instrukcjΩ:  

   cout<<”Jestem programist▒!”;

 

Instrukcja ta sprawia, ┐e na ekranie naszego monitora pojawia siΩ tekst zamieszczony w cudzys│owie. S│owo cout oznacza urz▒dzenie wyj╢ciowe (ekran monitora), natomiast znaki << oznaczaj▒ spos≤b dzia│ania cout- wyprowadzenie tekstu na ekran. Znajduj▒cy siΩ na ko±cu ╢rednik oznacza koniec instrukcji.

 

Wej╢cie/Wyj╢cie

 

Wspomnia│em wcze╢niej o tzw. urz▒dzeniu wyj╢ciowym. Aby program wykonywa│ operacje wej╢cia/wyj╢cia musi zawieraµ podprogramy kt≤re je obs│uguj▒; znajduj▒ siΩ one w jednej ze standardowych bibliotek, w kt≤re s▒ wyposa┐one kompilatory. Aby program m≤g│ korzystaµ z takiej biblioteki, musimy na jego pocz▒tku umie╢ciµ nastΩpuj▒c▒ linijkΩ:  

   #include <iostream.h>

 

Oznacza ona, ┐e chcemy, by kompilator przed przyst▒pieniem do dalszej pracy wstawi│ w tym miejscu plik nag│≤wkowy biblioteki iostream.

 

Kompilator? Co to jest i z czym to siΩ je?

 

Zako±czyli╢my omawianie pierwszego programu. Ale co dalej? Ot≤┐ tak napisany program jest dla naszego komputera niezrozumia│y. Musi zostaµ przet│umaczony na jΩzyk zrozumia│y dla niego-w│a╢nie do tego s│u┐y kompilator.

Skompilowana wersja programu musi jeszcze zostaµ po│▒czona z bibliotekami. Proces │▒czenia wykonywany jest przez program zwany linkerem-st▒d proces te potocznie bywa nazywany linkowaniem.

W wyniku linkowania powstaje program gotowy do uruchomienia. 

Pozosta│ jeszcze problem wyboru kompilatora.  

Kompilator≤w ci u nas dostatek. Ale najpopularniejsze chyba s▒ kompilatory firmy Borland. A je╢li chodzi o spos≤b ich u┐ywania ,to tutaj ju┐  mogΩ ci pom≤c; musisz zdaµ siΩ na siebie lub ewentualn▒ pomoc znajomych. 

Uwagi ko±cowe, czyli eksperyment≤w czar.

Kiedy program zadzia│a poprawnie (na ekranie pojawi siΩ tekst), mo┐na przyst▒piµ do zmian-eksperyment≤w. Co mo┐na zrobiµ? 

Mo┐na na przyk│ad: 

*zmieniµ tekst w cudzys│owu,

*mo┐na w ╢rodek tekstu wstawiµ znak \n – a co on oznacza, to zobaczcie sami. 

 

Serdecznie pozdrawiam i mam nadziejΩ, ┐e spotkamy siΩ w nastΩpnej czΩ╢ci. 

Serdecznie pozdrawiam i mam nadziejΩ, ┐e spotkamy siΩ w nastΩpnej czΩ╢ci.

Rafa│ Skopowski <black13.dark@tenbit.pl