WstΩp...

Strona g│≤wna

 

WstΩp, czyli zabawa z jΩzykiem C

Ten tekst jest przeznaczony dla Ciebie je┐eli dopiero zaczynasz przygodΩ z jΩzykiem C :) Je┐eli us│ysza│e╢ gdzie╢ nazwΩ tego jΩzyka, ale nie za bardzo wiesz jak siΩ do tego zabraµ. 

W tej chwili jΩzyk C jest najpopularniejszym jΩzykiem programowania, kt≤ry oferuje najwiΩksze mo┐liwo╢ci. Jest jednak do╢µ trudny na pocz▒tek dlatego te┐ nie poleca│bym tego jΩzyka jako pierwszy w ┐yciu :) Lepiej bΩdzie jak zaczniesz od Turbo Pacala. 

Sk▒d wzi▒╢µ kompilator C++?

Kompilatory jΩzyka C++ dostΩpne s▒ na wszystkie platformy sprzΩtowe. Je┐eli napiszesz program pod Windowsem to pewnie nie bΩdziesz mia│ wiΩkszych problem≤w z odpaleniem go na np. Linuxie. W tej chwili najpopularniejszym kompilatorem i co wa┐ne DARMOWYM jest DJGPP.
Tak wiΩc jest on darmowy, jest to ╢rodowisko DOS-owe - kompilator z wygl▒du jest prawie taki sam jak Turbo Pascal. Skompresowany kompilator zajmuje ok. 11 MB, a mo┐esz go ╢ci▒gn▒µ z ftp.icm.edu.pl - kompilator znajduje siΩ w katalogu: pub/simtelnet/gnu/djgpp 

Je┐eli chodzi o C++ pod Windowsem to chyba najpopularniejszym jest pakiet Visual C++ Microsoftu. Jest on jednak p│atny :( Oferuje on wiΩksze mo┐liwo╢ci w programowaniu gdy┐ piszemy pod Windowsem.  Visual C++ zawiera tak┐e biblioteki o nazwie MFC dziΩki czemu pisanie program≤w pod Windowsem staje siΩ jeszcze │atwiejsze. Programy w takim wypadku zajmuj▒ ponad 100 kB. Pisanie po czΩ╢ci odbywa siΩ na zasadzie budowania aplikacji. Tzn., mamy r≤┐ne tzw. komponenty jak np. przyciski, pola edycyjne itp. kontrolki Windows. Dwoma klikniΩciami myszy na programie mamy ju┐ przycisk. :) Naturalnie to nie wszystko - trzeba jeszcze oprogramowaµ zdarzenie itp. Obecnie najnowsza wersja Visual C++ to 6.0

Innym rozwi▒zaniem jest zakupienie C++ Buildera firmy Borland. ªrodowisko z wygl▒du jest bardzo podobne ( prawie identyczne ) jak w Delphi. Pakiet ten mo┐esz kupiµ na stronie www.borland.pl Builder oferuje du┐o wiΩksz▒ bibliotekΩ komponent≤w, kt≤r▒ to mo┐esz powiΩkszaµ ╢ci▒gaj▒c gotowe komponenty z sieci lub pisz▒c je sam. Programy napisane w Builderze jednak zajmuj▒ du┐o wiΩcej ni┐ te napisane w Visual'u i to jest podstawowa wada tego ╢rodowiska. Pisanie programu tak┐e w du┐ym stopniu opiera siΩ na budowaniu aplikacji. 

Je┐eli chodzi o prezentowanie grafiki w C++ to zar≤wno w Builderze jaki i w Visual'u mo┐esz korzystaµ z OpenGL'a ( kurs programowania w OpenGL znajdziesz w dziale Kursy ). DJGPP zawiera bardzo dobr▒ bibliotekΩ Allegro, kt≤ra ╢wietnie nadaje siΩ do przedstawiania ciekawych efekt≤w oraz programowania demek oraz gier. 

Teraz decyzja nale┐y do Cibie. Jakie ╢rodowisko wybierasz? 

Najwa┐niejsze w tym wszystkim jest jednak umiejΩtno╢µ programowania w C. Kursy znajdziesz w dziale Kursy, a swoj▒ wiedzΩ mo┐esz uzupe│niaµ czytaj▒c artyku│y w dziale C++.

Adam Boduch