Interview - kilka porad zanim p≤jdziesz
czyli lekcja robienia dobrego wra┐enia

Podwy┐szone tΩtno, nier≤wny oddech, dr┐▒ce rΩce, problemy z zebraniem rozbieganych my╢li, napiΩte nerwy, niespokojny sen... Co mo┐e wywo│ywaµ tak przykre objawy? W wielu przypadkach diagnoza brzmi: rozmowa kwalifikacyjna.

Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawc▒, zwana te┐ interview, praktycznie u wszystkich wywo│uje je╢li nie silny stres, to przynajmniej niepok≤j. Zdaniem specjalist≤w pewien niedu┐y poziom lΩku jest tu wrΩcz wskazany - pozwala na lepsz▒ koncentracjΩ i mobilizacjΩ; gorzej jednak, gdy strach nas parali┐uje i nie pozwala trze╝wo my╢leµ. To, ┐e siΩ denerwujemy, jest ca│kiem zrozumia│e: mamy przed sob▒ szansΩ zaprezentowania siΩ potencjalnemu pracodawcy i przekonania go, ┐e to w│a╢nie my jeste╢my idealnym kandydatem. W razie niepowodzenia nie mo┐emy liczyµ na poprawkΩ, ani powt≤rkΩ - nigdy nie dostaniemy drugiej szansy zrobienia dobrego pierwszego wra┐enia!!! Niestety prawdopodobnie wiΩkszo╢µ z nas czeka nied│ugo taki sprawdzian, gdy┐ interview to wci▒┐ najpopularniejsza technika rekrutacji. Mimo to nie nale┐y popadaµ w panikΩ - ca│e szczΩ╢cie, ┐e spotkania takie zwykle przebiegaj▒ w do╢µ podobny spos≤b i wiele sytuacji, a nawet poszczeg≤lnych pyta± mo┐na przewidzieµ i w porΩ siΩ do nich przygotowaµ. Oto trochΩ informacji og≤lnych, kt≤re pomog▒ Wam przygotowaµ siΩ do rozmowy.

Przed rozmow▒ kwalifikacyjn▒ dobrze jest zebraµ dok│adne informacje na temat firmy, do kt≤rej siΩ aplikujemy, jej produkt≤w, us│ug, osi▒gniΩµ, a tak┐e samego stanowiska, o kt≤re siΩ ubiegamy. Solidne przygotowanie do rozmowy od tej strony jest czΩsto kluczem do powodzenia: redukuje stres i dodaje pewno╢ci siebie. Wcze╢niejsze przemy╢lenie zagadnie±, kt≤re mog▒ zostaµ poruszone w czasie rozmowy, dobrze wp│ywa nie tylko na tre╢µ, ale tak┐e na styl naszych wypowiedzi - to r≤wnie┐ podlega ocenie. Dodatkowo zyskujemy na czasie - szybciej znajdujemy odpowiedzi na stawiane przed nami problemy, co nie jest bez znaczenia, gdy┐ s▒ one czΩsto bardzo skomplikowane, a czasu na zastanowienie praktycznie nie ma.

Je╢li podczas przygotowa± jakie╢ pytanie wydaje nam siΩ szczeg≤lnie trudne, lepiej nie liczyµ na to, ┐e nie zostanie zadane, albo ┐e co╢ wymy╢limy na miejscu. Taktyka "jako╢ to bΩdzie" rzadko daje w takich wypadkach dobre efekty. Zwykle ko±czy siΩ na tym, ┐e sprawiamy wra┐enie osoby, kt≤ra nie do╢µ, ┐e nie potrafi siΩ sk│adnie wypowiadaµ, to do tego jest niezdecydowana i nie wie sama, czego chce. Bo przecie┐ trudno jest bez uprzedniego przemy╢lenia satysfakcjonuj▒co odpowiedzieµ na takie pytania, kt≤re z pewno╢ci▒ padn▒, np.: "Dlaczego chcia│aby Pani pracowaµ akurat w naszej firmie?", "Jak▒ pozycjΩ chcia│by Pan zajmowaµ za 5 lat?", albo "Jakie cechy Pana charakteru sprawiaj▒, ┐e jest Pan dobrym kandydatem na to stanowisko?", czy "Jak wyobra┐a sobie Pani pracΩ w naszym przedsiΩbiorstwie i co sprawi│oby Pani najwiΩcej k│opotu?". Nie spos≤b wiΩc dobrze siΩ zaprezentowaµ, je╢li wcze╢niej nie zdobΩdziemy wystarczaj▒cych danych. Informacje o firmie s▒ tak ┐e podstaw▒ do tworzenia naszych w│asnych pyta± do prowadz▒cego spotkanie (patrz tekst "Role siΩ odwracaj▒"). Powinny one pog│Ωbiaµ nasz▒ wiedzΩ i ╢wiadczyµ o tym, ┐e ╢wiadomie dokonali╢my wyboru oferty potencjalnego pracodawcy.

NastΩpna przyczyna, dla kt≤rej warto po╢wiΩciµ trochΩ czasu na poznanie firmy, do kt≤rej siΩ aplikujemy, zwi▒zana jest z potrzeb▒ skonfrontowania naszych umiejΩtno╢ci i oczekiwa± zwi▒zanych z przysz│▒ prac▒, nasz▒ wizj▒ kariery, planami osobistymi, z faktycznymi mo┐liwo╢ciami oraz wymaganiami w firmie. DziΩki zestawieniu i por≤wnaniu marze± z rzeczywisto╢ci▒ mo┐emy zdecydowaµ, na ile tak naprawdΩ chcemy uzyskaµ dan▒ posadΩ. W ten spos≤b weryfikujemy nasz osobisty cel. CzΩsto zapominamy o tym, ┐e zadaniem, jakie sobie stawiamy przed spotkaniem, nie musi byµ koniecznie zdobycie pracy!!! Rozmowa kwalifikacyjna umo┐liwia zdobycie lepszej orientacji w rynku pracy, czy chocia┐by wypr≤bowanie si│ w nowej sytuacji, trening sztuki konwersacji w stresuj▒cych warunkach konkurencji. Jest to wspania│a lekcja o wymaganiach pracodawc≤w, ale te┐ okazja do poznania samego siebie - niestety bardzo rzadko doceniana. Ka┐da taka rozmowa daje nam cenne do╢wiadczenie, a tym samym lepsz▒ pozycjΩ wyj╢ciow▒ przy nastΩpnej. Zwykle na pierwszym interview wiΩkszo╢µ os≤b wypada poni┐ej swoich oczekiwa± i mo┐liwo╢ci, dlatego te┐ wybieraj▒c siΩ do firmy naszych marze± dobrze jest mieµ pierwsze do╢wiadczenia za sob▒. Lepiej wcze╢niej sprawdziµ siΩ gdzie indziej. Interview mo┐e w ko±cu s│u┐yµ przekonaniu siΩ, czy na pewno odpowiadaj▒ nam warunki proponowane przez drug▒ stronΩ.

Gdzie szukaµ informacji o firmie? ¼r≤de│ jest wiele, a przede wszystkim: media, materia│y promocyjne form, kontakty osobiste (szczeg≤lnie cenne, je╢li w╢r≤d naszych znajomych znajduj▒ siΩ pracownicy interesuj▒cej nas firmy), szkolenia i wyk│ady organizowane przez przedsiΩbiorstwa, targi pracy. Coraz wiΩkszego znaczenia nabiera te┐ Internet, gdzie mo┐emy znale╝µ strony www wiΩkszo╢ci du┐ych firm.

Co jeszcze zrobiµ przed interview? Koniecznie trzeba zadbaµ o dobr▒ kondycjΩ i odpowiedni wygl▒d. Ale o tym w nastΩpnej czΩ╢ci Przewodnika Kariery pt.: "Interview - przygotowania i przebieg". Znajdziecie tam wskaz≤wki dotycz▒ce ubioru, zachowania w czasie spotkania oraz obszern▒ listΩ najczΩ╢ciej zadawanych pyta±.

Ma│gorzata Hajdak


Powr≤t do przewodnika

Strona g│≤wna Centrum Kariery