Role siΩ odwracaj▒

Wcale nie musi byµ tak, ┐e to tylko Ty jeste╢ tym odpytywanym w kontaktach z przysz│ym pracodawc▒. Kandydat te┐ mo┐e, a nawet powinien zadawaµ pytania. W ten spos≤b wykazuje swoje zdecydowanie w ubieganiu siΩ o okre╢lone stanowisko, swoje zainteresowanie i chΩµ wyja╢nienia wszelkich w▒tpliwo╢ci. Twoim celem w procesie rekrutacji jest nie tylko zdobycie pracy, ale zdobycie pracy satysfakcjonuj▒cej, dobrej. Aby stwierdziµ, czy dana praca jest dobra i czy jest w│a╢nie dla Ciebie, powiniene╢ pytaµ - najlepiej u ╝r≤d│a, czyli samego pracodawcΩ. W tekscie ôRozmowa kwalifikacyjnaö pisali╢my jak przygotowaµ siΩ do interview korzystaj▒c z zewnΩtrznych ╝r≤de│ informacji o firmie (media, Internet, targi pracy). Najlepsz▒ i najbardziej szczeg≤│ow▒ informacjΩ otrzymasz jednak u samego pracodawcy. Wykorzystaj w tym celu moment spotkania z nim.

  1. Oceniaj.

  2. Mo┐na do tego podej╢µ z innej strony. Nie czuj siΩ jedynym ocenianym w tym uk│adzie. Sam te┐ masz prawo do oceny - w tym wypadku firmy, w kt≤rej chcesz pracowaµ. Staraj siΩ wybadaµ, czy na stawiane pytania otrzymujesz satysfakcjonuj▒ce odpowiedzi, czy rozm≤wca stara siΩ udzieliµ wyczerpuj▒cej informacji, czy czego╢ nie zataja.

  3. Wybierz w│a╢ciwy moment.

  4. PamiΩtaj, ┐e to nie Ty zosta│e╢ zaproszony na interview, ┐eby odpytywaµ. Pierwsze±stwo ma tutaj zapraszaj▒cy - on najpierw zadaje pytania. Najlepszy moment na zamianΩ r≤l przypada na koniec serii pyta± do Ciebie przygotowanych przez prowadz▒cego rozmowΩ.

  5. Pytaj o konkrety.

  6. Je╢li ju┐ wcze╢niej wiesz (np. z og│oszenia lub ze wstΩpnej rozmowy przez telefon), jaki mia│by byµ zakres obowi▒zk≤w na stanowisku, o kt≤re zabiegasz, najlepiej zapytaµ o to pracodawcΩ jeszcze raz. Uzyskasz wtedy potwierdzenie tego, co ju┐ wiedzia│e╢, a mo┐e dowiesz siΩ czego╢ nowego, o czym ciΩ wcze╢niej nie poinformowano. Lepiej p≤╝no ni┐ wcale... .Mo┐esz spytaµ o perspektywy swojego rozwoju zawodowego. WstΩpnie dowiedz siΩ, jakie s▒ kryteria awansu, jak▒ politykΩ szkoleniow▒ prowadzi firma wobec swoich pracownik≤w.

  7. Rozejrzyj siΩ.

  8. Rozmowa nie musi byµ statyczna i odbywaµ siΩ tylko w jednym miejscu. Popro╢ pracodawcΩ, aby pokaza│ Ci miejsce, w kt≤rym mia│by╢ pracowaµ. Mo┐e siΩ zdarzyµ, ┐e nie bΩdzie chcia│ tego zrobiµ i je╢li nie zostanie przy tym podany obiektywny pow≤d, mo┐esz mieµ ju┐ podstawy do pewnych w▒tpliwo╢ci. Je╢li jednak siΩ zgodzi, zamie± kilka s│≤w ze swoimi potencjalnymi wsp≤│pracownikami. Obejrzyj wyposa┐enie - czy przyjdzie Ci pracowaµ na Pececie z procesorem 486 i na robi▒cej potworny zgie│k drukarce ig│owej, czy na czym╢ lepszym.

  9. Podpuszczaj i uwa┐nie s│uchaj.

  10. Mo┐esz oczywi╢cie zadawaµ podczas rozmowy pytania podchwytliwe. Spytaj np. dlaczego stanowisko, o kt≤re siΩ ubiegasz jest wolne. Czy kto╢ na nim pracowa│ i odszed│ (je╢li tak to z jakich przyczyn) Czy jest to zupe│nie nowe stanowisko? Przeanalizuj odpowied╝. Spytaj siΩ tak┐e jak Tw≤j rozm≤wca ocenia atmosferΩ panuj▒c▒ w pracy.

  11. I jeszcze o konkretach

  12. NiezbΩdne jest uzyskanie informacji na nastΩpuj▒ce tematy: kiedy bΩdziesz m≤g│ podj▒µ pracΩ, w jakich godzinach bΩdziesz pracowa│ (i czy r≤wnie┐ w weekendy), jakie s▒ zasady przyznawania urlopu. Wreszcie rzecz bardzo wa┐na: je╢li kwestia zarobk≤w nie zosta│a wcze╢niej poruszona przez pracodawcΩ, dowiedz siΩ, na jakie pocz▒tkowe wynagrodzenie mo┐esz liczyµ i z czego bΩdzie sk│adaµ siΩ Twoje wynagrodzenie.

Oto wstΩp, kt≤ry wska┐e Ci czy warto brn▒µ dalej. Kto╢ mo┐e zaprotestowaµ w tym momencie i powiedzieµ, ┐e jak na pierwszy bli┐szy kontakt to zdecydowanie za du┐o i za szczeg≤│owo. Ale z drugiej strony przecie┐ musisz wiedzieµ, na co siΩ decydujesz.

Sebastian Urlik


Powr≤t do przewodnika

Strona g│≤wna Centrum Kariery