pixy/zoom_roznosci.gif

Austria/Graz

Steirischer Herbst 99

   Rokroczny, jesienny festiwal sztuk w Grazu. Teatralne i operowe premiery, debaty literat≤w, sesje z udzia│em publiczno╢ci i, oczywi╢cie, sztuki wizualne. Te ostatnie skupiaj▒ siΩ wok≤│ medi≤w globalnych i kultury masowej. Z wyst▒pie± programowych spisanych przez Petera Weibla i Christopha Gurka przebija poczucie niemocy sztuki wobec rzeczywisto╢ci globalnej i ╢wiadomo╢µ potrzeby redefinicji awangardy. Wszystko po to, by arty╢ci dogonili uciekaj▒c▒ rzeczywisto╢µ i nadali jej sw≤j rys. Pojawia siΩ zatem resentyment do heroicznych czas≤w pocz▒tku naszego stulecia.
Jaka rzeczywisto╢µ taka sztuka.

W programie sporo ciekawych wystaw zbiorowych i pokaz≤w indywidualnych, spo╢r≤d kt≤rych zwracamy uwagΩ na Re-Make/Re-Model. Secret Histories of Art, Pop, Avantgarde, NET_CONDITION [ patrz ni┐ej ] przygotowan▒ wsp≤lnie przez ICC Tokyo, MECAD Barcelona, ZKM Karlsruhe i Steirischer Graz, wystawΩ Australijczyk≤w Telling Tales oraz The Anagrammatical Body. The Body and Its Photographical Condition.

Ca│y program jesieni w Grazu jest przebogaty i wype│nia wszystkie instytucje kultury w mie╢cie. Zainteresowanym pielgrzymom z Polski polecamy przewodnik internetowy: www.stherbst.at

do 24.10.99


NET_CONDITION [Art in the Online Universe]

Wystawa odbywaj▒ca siΩ w Internecie konstruowana symultanicznie przez cztery presti┐owe centra nowych medi≤w: w Grazu (Austria) w ramach festiwalu Steirischer Herbst, ZKM w Karlsruhe, MECAD w Barcelonie i ICC w Tokio. Celem wystawy, kt≤ra prezentuje oko│o 100 projekt≤w, nie jest podsumowanie dorobku net.artu, lecz raczej wprowadzenie w ekonomiczny, polityczny i socjalny kontekst pracy artyst≤w paraj▒cych siΩ nowymi technologiami komunikacji. Na marginesie dodajmy, ┐e nadrzΩdn▒ ambicj▒ autor≤w wystawy jest reanimacja awangardy poprzez nadanie jej nowych idei i funkcji. Oczywi╢cie powi▒zanych z cyfrowym uniwersum informacji.

Na 'wystawΩ' mo┐na wej╢µ wystukuj▒c:
http://www.xspace.at/net_condition http://www.zkm.de/net_condition http://www.ntticc.or.jp/special/net_condition/index_e.html http://www.mecad.org/net_condition

[ wiΩcej > patrz > 'Telepolis' > www.heise.de/tp/english/inhalt/sa/3433/1html ]



Austria/Linz

Ars Electronica 99.
Festival for Art, Technology and Society

   W Austrii czas festiwali Festiwal Ars Electronica ma ju┐ 20 lat i od samego pocz▒tku stawia│ sobie zadanie prezentacji proces≤w przenikania nowych technologii do kultury i przekszta│cania siΩ technologii w kulturΩ a tak┐e ╢ledzenia przejaw≤w kultu kultury nowych medi≤w .W roku 1987 przyznano po raz pierwszy Prix Ars Electronica - nagrodΩ za rozw≤j i innowacjΩ zastosowania nowych technologii medialnych, kt≤ra jest barometrem wskazuj▒cym trendy rozwoju artystycznych narzΩdzi technologicznych. W roku 1996 w odpowiedzi na rosn▒ce zainteresowanie publiczne sztuk▒ i technologi▒ nowych medi≤w otwarto Ars Electronica Center. Jedn▒ z najwiΩkszych atrakcji festiwalu jest Ars Electronica FutureLab - interdyscyplinarne laboratorium s│u┐▒ce naukowcom i artystom do bada± w ramach programu Research&Residency.

Sam festiwal mo┐e byµ postrzegany jako znak wy│aniaj▒cego siΩ przez minione 20 lat spo│ecze±stwa globalnej informacji, kt≤ra staje siΩ determinuj▒cym warunkiem istnienia cywilizacji.

Has│em Ars Electronica 99 jest LifeScience.

Z programu festiwalu: (...)Po rewolucji industrialnej i cyfrowej, po erze Atomu i Internetu, nadchodzi czas proklamacji Rewolucji Biologicznej. Rewolucji, kt≤ra przez wielu postrzegana jest jako moralny imperatyw. Z punktu widzenia polityki spo│ecznej i kultury in┐ynieria genetyczna jest wspania│ym narzΩdziem rozwoju i bez w▒tpienia technologicznym kluczem do przysz│o╢ci.

G│≤wnym punktem programu tegorocznej edycji festiwalu jest ônet sympozjumö po╢wiΩcone bioin┐ynierii: www.aec.at/lifescience     lifescience@aec.at

Towarzyszy mu szereg wystaw pod wsp≤lnym tytu│em LifeScience - Installation. W tle cztery noce pe│ne wydarze± i performances, czyli tzw. Ars Electronica Nights, sympozja z okazji 20lecia festiwalu oraz wrΩczenie i prezentacja nagr≤d edycji 99.

do 09.09.99 www.aec.at/lifescience

Projekty OnLine


Mark Amerika,
Grammatron

Jeden z ameryka±skich recenzent≤w napisa│, ┐e prawdziwa kontrkultura nie jest przesz│o╢ci▒, bo jest Mark Amerika, kt≤ry niszczy to, co komercja czyni masowym.
Amerika - autor nowel ( The Kafka Chronicles, Sexual Blood ), redaktor antologii ( Degenerative Prose: Writing Beyond Category; In Memoriam to Postmodernism: Essays on the Avant-Pop ) - znany jest przede wszystkim jako animator nowego kierunku literackiego (ale nie tylko) zwanego Avant-Pop kre╢l▒cego przysz│o╢µ sztuki i literatury w globalnej Sieci.
Jego czo│owy hipertext, Grammatron po raz pierwszy zosta│ zaprezentowany w 1997 roku. Ten 'public domain narrative environment' publikowany w Sieci sk│ada sie z ponad 1200 stron tekst≤w, 2000 link≤w, podk│adu muzycznego oraz wirtualnej galerii.


www.grammatron.com

[wiecej o Marku Amerika i Avant-Popie > www.altx.com/who.is.mark.amerika.html ]

Container-ship

Od pewnego czasu bezmiar Matrixu przemierza stworzony przez Simona Faithfulla i Petera Moora [grupa e-2] statek kontenerowy, na pok│ad kt≤rego zapraszani s▒ arty╢ci do realizacji swych niecnych, mistyczno-digitalnych projekcji.
Pi▒tym, kolejnym go╢ciem na tym samotnym, nostalgicznym okrΩcie jest Susan Collins, kt≤r▒ wierni czytelnicy "Magazynu" zapewne pamiΩtaj▒ z projektu In Conversation [nr 18/98]. Tym razem zrealizowa│a ona w jednym z kontener≤w pracΩ zatytu│owan▒ Cruisin. Jest ona kolejn▒ pr≤b▒ badania ludzkich interakcji w przestrzeni cyfrowej.

Collins wsp≤│pracowa│a z programist▒ - Michielem Dethmersem, kt≤ry, w swej postaci cyfrowej, zamieszka│ w jednym z kontener≤w umieszczonych na statku tworz▒c w nim "chat-space": miejsce komunikacji z odwiedzaj▒cymi statek cybernautami.

www.c-ship.org > www.inconversation.com