Spis  

Ewa Witkowska
ul. Wiolinowa 2 m.32
02-785 Warszawa

Co to jest cyberfeminizm?

   Co to jest cyberfeminizm? Sformu│owanie definicji tego nowego w feministycznej teorii i praktyce, rodz▒cego siΩ na naszych oczach zjawiska przysparza niestety wielu trudno╢ci, a znajomo╢µ pojΩcia w╢r≤d samych kobiet jest na razie niewielka.
Helene von Oldenburg, cz│onkini niemieckiej grupy Old Boys Network, przeprowadzi│a badanie na grupie kobiet w r≤┐nym wieku i o r≤┐nym wykszta│ceniu, zadaj▒c im w│a╢nie to pytanie: "Co to jest cyberfeminizm ?"1. A┐ 27% badanych nigdy nie s│ysza│o o "takiej rzeczy", 21% twierdzi│o, ┐e jest to nazwa choroby, dla 14% cyberfeminizm by│ nowym rodzajem kosmetycznej serwetki. 11% pamiΩta│o, ┐e to s│owo pad│o podczas ostatniej konferencji, ale nie mog│o skojarzyµ kontekstu; 9% badanych uzna│o cyberfeminizm za nowoczesny rower dla kobiet, a 7% za co╢ sadystycznego. Kolejne 7% obieca│o robiµ "to" ka┐dego ranka, 2% - kupiµ "to" po ╢wiΩtach.
NastΩpne badanie Helene von Oldenburg przeprowadzi│a na grupie stu kobiet, sk│adaj▒cej siΩ g│≤wnie z prawniczek, dyrektorek muze≤w i businesswomen. 92 z nich uzna│y, i┐ przedrostek "cyber" czyni feminizm bardziej "PC", a 78 przyzna│o siΩ do nazywania siebie cyberfeministkami, by byµ bardziej na czasie. Z kolei 53 stwierdzi│y, ┐e ujawnienie siΩ jako feministki zrujnuje im karierΩ, dlatego te┐ a┐ 42 nie chcia│y w og≤le rozmawiaµ o femini╝mie, niezale┐nie czy "cyber", czy te┐ nie. NadziejΩ na powstanie nowego spo│ecze±stwa wewn▒trz cyberfeminizmu wyrazi│o 37 kobiet. 19 stwierdzi│o natomiast, i┐ cyberfeministki maj▒ wiΩcej humoru ni┐ feministki.
W ostatniej badanej grupie na pytanie: "Czy mo┐liwe jest bycie feministk▒ i cyberfeministk▒ w tym samym czasie ?" a┐ 53% kobiet odpowiedzia│o - "nie", 29% - "nie wiem", a tylko 18% - "tak".

   Badanie Helen von Oldenburg ukazuje, ┐e termin "cyberfeminizm" nie jest wcale powszechnie znany. Co jednak pod tym pojΩciem rozumiej▒ same cyberfeministki?

   Termin "cyberfeminizm" zosta│ wprowadzony przez dr Sadie Plant, badaczkΩ z Uniwersytetu w Birmingham w Anglii, na okre╢lenie przymierza kobiet z maszynami. Jej zdaniem, "cyberfeminizm to insurekcja epoki postcz│owieczej - bunt rodz▒cego siΩ systemu, kt≤rego czΩ╢µ stanowi▒ (miΩdzy innymi) komputery i kobiety, przeciwko ╢wiatopogl▒dowi i rzeczywisto╢ci materialnej patriarchatu, kt≤ry wci▒┐ stara siΩ ujarzmiµ jedne i drugie. To przymierze "przedmiot≤w" przeciw ich panom i w│adcom, sojusz kobiet i maszyn. Jest to bunt zniewolonych."2

Sadie Plant twierdzi przy tym, ┐e "rozmiary buntu s▒ imponuj▒ce"3. Cyberfeminizm jest zdolny podkopaµ fundamenty "╢wiatopogl▒du i materialnej rzeczywisto╢ci dw≤ch tysi▒cleci patriarchalnego nadzoru."4 Wszystko to dzieje siΩ ju┐ w tej chwili - jak pisze Sadie Plant - "dzie± jutrzejszy ju┐ nadszed│"5 , "nasz program zosta│ ju┐ wgrany do pamiΩci komputera"6.

Sadie Plant w oparciu o teoriΩ emergentyzmu z dwudziestych lat XX wieku stworzy│a koncepcjΩ, zgodnie z kt≤r▒ "ewidentny jest d│ugotrwa│y zwi▒zek miΩdzy rozwojem technologii informatycznej a wyzwoleniem kobiet"7. Wed│ug Sadie Plant, "tak, jak maszyny staj▒ siΩ coraz bardziej inteligentne, tak kobiety staj▒ siΩ coraz bardziej wyzwolone."8 Sadie Plant zgadza siΩ z francusk▒ my╢licielk▒ Lucy Irigaray, ┐e "podstaw▒ naszej cywilizacji i ┐ycia spo│ecznego jest (...) wymiana >kobiet, znak≤w, towar≤w i pieni▒dza<, kt≤ra odbywa siΩ wy│▒cznie miΩdzy mΩ┐czyznami."9 Jednak w ci▒gu ostatnich kilku dziesiΩcioleci "wszystkie obiekty, kt≤re niegdy╢ stanowi│y po prostu towar lub przedmiot wymiany w (...) mΩskiej grze, zaczΩ│y nagle wywieraµ wiΩkszy wp│yw na tΩ cywilizacjΩ, w kt≤rej dotychczas jedynie je wymieniano."10 Kobiety i maszyny zaczΩ│y wsp≤│pracowaµ, gdy┐ by│y traktowane tak samo przez swoich u┐ytkownik≤w - mΩ┐czyzn. Id▒c dalej, Sadie Plant stwierdza, ┐e maszyny, a zw│aszcza maszyny inteligentne, czyli komputery, s▒ rodzaju ┐e±skiego. Tak bowiem jak kobiety, "komputery s▒ symulatorami, brak im sta│ej, niezmiennej to┐samo╢ci i zamiast tego >dzia│aj▒ jako< (perform as)."11 Pos│uguj▒c siΩ terminologi▒ Lucy Irigaray, mo┐na powiedzieµ, ┐e kobiety i maszyny s▒ ">nie jedno╢ci▒<, lecz zawsze mnogo╢ci▒, bΩd▒c w tym samym czasie zar≤wno niczym (zero), jak i wszystkim/wszΩdzie."12 Znakiem ┐e±sko╢ci jest tu zawsze mnogie zero przeciwstawione Wielkiej Jedynce, czyli mΩsko╢ci. Osi▒gniΩcie przez kobiety poczucia w│asnej to┐samo╢ci jest niemo┐liwe, "poniewa┐ nie mog▒ one uciec od >lustrzanej ekonomii< (specular economy) mΩ┐czyzny. Ekonomii, w kt≤rej dziΩki kontroluj▒cym wszystko fallusowi i oku (cz│onek i podgl▒danie) kobieta bΩdzie zawsze pojmowana jako >niepe│na<. Kobieta jest zawsze >p│ci▒, kt≤ra p│ci▒ nie jest<, t▒ p│ci▒, kt≤rej niezmiennie brakuje wyposa┐enia niezbΩdnego, by p│eµ mieµ.

   Je╢li uwzglΩdni siΩ ten punkt widzenia, to cele stawiane sobie przez wcze╢niejsze wersje feminizmu, takie jak ┐▒danie dla kobiety nale┐nego jej miejsca jako >te┐podmiotu< historii oraz uznanie jej wk│adu w opanowywanie przez cz│owieka natury, uznaµ trzeba za cele niew│a╢ciwe. Pogo± za >mΩskim marzeniem o samokontroli, stanowieniu o w│asnej to┐samo╢ci, samopoznaniu, samookre╢laniu siΩ< - jak formu│uje to Plant - zawsze bΩdzie daremna, gdy┐ >dowolna teoria podmiotu zawsze zostanie w ko±cu zaw│aszczona przez rodzaj mΩski<.

   Jedyn▒ mo┐liw▒ lini▒ postΩpowania dla p│ci, kt≤ra p│ci▒ nie jest i nigdy ni▒ nie bΩdzie, jest taka linia, kt≤ra za sw≤j punkt wyj╢cia przyjmuje destrukcjΩ podmiotu."13
Zdaniem Sadie Plant, w wyniku wsp≤lnego dzia│ania kobiet i inteligentnych maszyn przeciwko mΩ┐czyznom powstanie nowy kobiecy gatunek, emergent. BΩdzie to "samoorganizuj▒ca siΩ technologia"14 , w sk│ad kt≤rej wejd▒ "kobiety po│▒czone ze sob▒, kobiety po│▒czone z komputerami, │▒cza komputerowe i telekomunikacyjne, z│▒cza i sieci"15. Ten nowy, wszechobecny emergent "pozwoli kobiecie znale╝µ jΩzyk dla samookre╢lenia siΩ (to assemble herself - gra s│≤w, dos│ownie: pozbieraµ siΩ, wzi▒µ siΩ w gar╢µ) z pomoc▒ jej (nowych) przyjaci≤│. Uwolniona od patriarchatu, kobieta >nakrΩca siΩ teraz maszyn▒<."16 Razem s▒ one zdolne dokonaµ dzie│a destrukcji, zniszczyµ dotychczasowy mΩski podmiot.

   Terminu "cyberfeminizm" Sadie Plant zaczΩ│a u┐ywaµ po zetkniΩciu siΩ z pracami australijskiej grupy VNS Matrix, kt≤ra powsta│a oko│o roku 1991, aby "wyrwaµ zabawki z r▒k technokowboj≤w"17. Pierwsz▒ akcj▒ grupy by│o stworzenie i rozpowszechnienie "Cyberfeministycznego Manifestu dla XXI wieku", kt≤ry r≤wnie┐ prezentuje wizjΩ wsp≤lnego buntu kobiet i maszyn. Jego fragment jest tak┐e przytaczany czasem jako mo┐liwa definicja cyberfeminizmu:

"Jeste╢my wirusem chaosu nowego ╢wiata
niszcz▒cym symboliczn▒ formΩ wewn▒trz
(...) wielkiego ojczystego komputera (...)."
18

   Jednak zar≤wno definicja cyberfeminizmu stworzona przez Sadie Plant, jak i przytoczony wy┐ej fragment manifestu grupy VNS Matrix, s▒ ╢ci╢le zwi▒zane z okre╢lonymi koncepcjami przez nie utworzonymi i nie daj▒ szerszego pojΩcia o tym zjawisku. Termin "cyberfeminizm" przynosi natomiast ze sob▒ wiele pyta±, jak choµby: jak go dok│adniej zdefiniowaµ, co kryje siΩ za fuzj▒ s│≤w "cyber" i "feminizm", co ma cyberfeminizm wsp≤lnego z wcze╢niejszymi wersjami feminizmu, jakie nowe mo┐liwo╢ci daje kobietom...

   W│a╢nie w celu uzyskania odpowiedzi na takie pytania zorganizowano w Kassel podczas Dokumenta X w dniach 20 - 28 sierpnia 1997 roku pierwsze miΩdzynarodowe spotkanie po╢wiΩcone cyberfeminizmowi - "The First Cyberfeminist International (FCI)". W spotkaniu wziΩ│o udzia│ 37 kobiet z 12 kraj≤w, w tym z USA, Niemiec, Japonii, Chorwacji, WΩgier, Kanady, Rosji i Austrii19. Miejscem spotkania by│a Oran┐eria w Kassel, gdzie przygotowano specjaln▒ "Hybrid Workspace"20. Organizatorem spotkania by│a grupa Old Boys Network (OBN), kt≤ra powsta│a w Berlinie na wiosnΩ 1997 roku. Jej celem jest u│atwianie kobietom dzia│alno╢ci na obszarze internetu, miΩdzy innymi poprzez udostΩpnianie w│asnego serwera dla r≤┐nych dzia│a± artystycznych i politycznych zwi▒zanych z cyberfeminizmem, przez tworzenie po│▒cze± poczty elektronicznej, czy te┐ organizowanie spotka± kobiet zajmuj▒cych siΩ problematyk▒ cyberfeminizmu21. Uczestniczki spotkania wywodzi│y siΩ z rozmaitych ╢rodowisk - by│y to zar≤wno programistki i kobiety na co dzie± pracuj▒ce z internetem, artystki, kobiety z wy┐szych uczelni zawodowo zajmuj▒ce siΩ feministyczn▒ teori▒. Przez 8 dni dyskutowa│y one o cyberprzestrzeni, zwi▒zkach kobiet i technologii oraz r≤┐nych obszarach internetu. Przygotowywa│y te┐ prezentacje dla publiczno╢ci Dokumenta X. Wiele z tych prezentacji, jak r≤wnie┐ codzienne raporty, by│o od razu wprowadzane do sieci, aby umo┐liwiµ kontakt z cyberfeministkami nieobecnymi podczas spotkania22.

Organizowane podczas FCI akcje mia│y u╢wiadomiµ brak wiedzy na temat kobiecej historii i rozwijaj▒cych siΩ obecnie kobiecych ruch≤w. Jednego dnia piΩµ uczestniczek spotkania wybra│o siΩ do supermarketu, by kupiµ perfumy o nazwie "Cybersp@ce. Pyta│y one obs│ugΩ sklepu, jak podoba im siΩ "zapach cyberprzestrzeni", z czym kojarz▒ s│owo "cyberprzestrze±" i co s▒dz▒ o internecie. Jak siΩ okaza│o, nikt z zapytanych nie wiedzia│, czym w og≤le jest cyberprzestrze±. Wtedy to na zewn▒trz sklepu jedna z kobiet wykrzyknΩ│a: "ZaczΩ│a siΩ rewolucja, a nikt tego nie zauwa┐y│!".

Brak wiedzy na temat historii kobiecej dzia│alno╢ci uwidoczni│ siΩ tak┐e podczas quizu "Co to za dziewczyna?". Zosta│ on zorganizowany na wz≤r teleturnieju. Do udzielania odpowiedzi zaproszono jedn▒ cyberfeministkΩ oraz troje ochotnik≤w z publiczno╢ci. W╢r≤d widowni siedzia│y te┐ uczestniczki FCI, kt≤re zachΩca│y ludzi do zabawy. Wysz│o na jaw, ┐e nikt nie wiedzia│ nawet, jak nazywa│a siΩ pierwsza kobieta - kurator Dokumenta. Celem tej akcji by│o te┐ rozszerzenie wiedzy uczestnik≤w na temat historii kobiet, poprzez poprawne odpowiedzi udzielane przez cyberfeministki.

   Jednak nawet podczas tego pierwszego miΩdzynarodowego spotkania cyberfeministek w Kassel pr≤by zdefiniowania zjawiska cyberfeminizmu nie przynios│y rezultatu. W obliczu niemo┐liwo╢ci ustalenia jednej wsp≤lnej definicji, uczestniczki spotkania spisa│y 100 anty-tez (w nawi▒zaniu do tez Marcina Lutra), m≤wi▒cych o tym, czym cyberfeminizm nie jest, na przyk│ad: "Cyberfeminizm nie jest ideologi▒", "Cyberfeminizm nie jest instytucj▒", "Cyberfeminizm to nie -izm" i tym podobne23.

   Spotkanie w Kassel u╢wiadomi│o jednak potrzebΩ dyskusji na temat nowych obszar≤w feminizmu i mo┐liwo╢ci oferowanych kobietom przez nowe technologie. O mitach, utopiach i historii cyberfeminizmu oraz o tym, co przynios│o spotkanie w Kassel, dyskutowano podczas kolejnego spotkania - "Next Cyberfeminist International" o roboczym tytule "Strategie dla nowego cyberfeminizmu", jakie odby│o siΩ w Rotterdamie w dniach 8 - 11 marca 1999 roku24.

   Jedn▒ z najbardziej aktywnych uczestniczek obu miΩdzynarodowych spotka± cyberfeministycznych oraz kobiet▒ na co dzie± zwi▒zan▒ z t▒ problematyk▒ jest Faith Wilding - artystka multidyscyplinarna, zajmuj▒ca siΩ r≤wnie┐ teori▒ i nauczaniem25. Jej praca odnosi siΩ do r≤┐nych aspekt≤w socjo-politycznej historii cia│a i od samego pocz▒tku wi▒┐e siΩ z feminizmem. W roku 1972 Faith Wilding wraz z innymi feministycznymi artystkami stworzy│a environment "Womanhouse" w California Institute of the Arts, odnosz▒cy siΩ do r≤l p│ciowych, a tak┐e sytuacji kobiet odizolowanych w sferze domu i prac domowych. Faith Wilding jest autork▒ ksi▒┐ki "By Our Own Hands: A History of the Women Artists' Movement in Southern California, 1970 - 1977" (1977, Los Angeles: Double X). Ostatnie prace Faith Wilding dotycz▒ zw│aszcza zwi▒zk≤w kobiet i technologii oraz rozwijaj▒cego siΩ cyberfeminizmu. Wsp≤│pracuje ona z grup▒ Old Boys Network, WomEnhouse26 , subRosa27 i CalArts Feminist Art Program28 , a tak┐e Critical Art Ensemble29 - grup▒ artystek r≤┐nych specjalizacji badaj▒cych zwi▒zki sztuki, technologii, biotechnologii, polityki i teorii krytycznej.

   Swoje dotychczasowe przemy╢lenia zwi▒zane z cyberfeminizmem, zw│aszcza te zainspirowane przez spotkanie podczas Dokumenta X w Kassel, Faith Wilding zebra│a w dw≤ch artyku│ach: "Notes on the Political Condition of Cyberfeminism"30 i "Where is Feminism in Cyberfeminism?"31 , kt≤re zd▒┐y│y ju┐ wej╢µ do klasyki tematu. Warto wiΩc pokr≤tce przedstawiµ rozwa┐ania Faith Wilding, jako niezwykle istotne dla problematyki cyberfeminizmu32.

   Zdaniem Faith Wilding, cyberfeminizm jest obiecuj▒c▒ now▒ fal▒ w postfeministycznym my╢leniu i praktyce. Choµ na razie niewiele kobiet dzia│a aktywnie w internecie, ich prace s▒ ╢wie┐e i bardzo obiecuj▒ce. Cyberfeminizm stawia dopiero swoje pierwsze kroki, co z jednej strony gwarantuje nieskrΩpowan▒ schematami swobodΩ dzia│ania, a z drugiej powoduje, ┐e jest on jeszcze ma│o dojrza│y w por≤wnaniu z innymi obszarami dzia│alno╢ci kobiet, na kt≤rych s▒ one od dawna obecne. Terytorium internetu i technologii jest tradycyjnie przypisane mΩ┐czyznom, dlatego te┐ kobiety dopiero musz▒ wywalczyµ sobie swoj▒ obecno╢µ w nim.

   Cyberfeminizm daje kobietom zupe│nie nowe mo┐liwo╢ci, niedostΩpne dla wcze╢niejszych faz feminizmu. Dawniej feminizm opiera│ siΩ o fizyczne spotkania kobiet - w ko╢cio│ach, organizacjach charytatywnych, na ulicach. Kobiety spotyka│y siΩ, by opracowaµ swoj▒ polityczn▒ kampaniΩ, nastΩpnie wychodzi│y razem w przestrze± publiczn▒, zaznacza│y swoj▒ obecno╢µ i torowa│y sobie drogΩ do terytori≤w tradycyjnie im niedostΩpnych.

Cyberfeminizm otwiera im drogΩ do nowej przestrzeni - cyberprzestrzeni. Ucz▒c siΩ z historii feminizmu, kobiety najpierw same musz▒ wywalczyµ sobie prawo wstΩpu na to nowe terytorium. Ich si│a bΩdzie tu r≤wnie┐ le┐a│a we wsp≤lnym dzia│aniu, lecz tym razem nie fizycznie, a poprzez obecno╢µ w sieci, ewentualnie spotkania typu FCI. Cyberfeminizm walczy o dostΩp kobiet nie tylko do cyberprzestrzeni, ale te┐ do instytucji, kt≤re zajmuj▒ siΩ projektowaniem i produkcj▒ sprzΩtu komputerowego. Jak na razie sprzΩt ten jest produkowany g│≤wnie z my╢l▒ o mΩ┐czyznach i zaspokojeniu ich potrzeb, na u┐ytek biznesu czy wojska. Na tym terytorium mΩ┐czy╝ni s▒ wci▒┐ g│≤wn▒ si│▒.

Kobiety oczywi╢cie tak┐e u┐ywaj▒ z│o┐onej technologii. CzΩsto jednak jest im ona dana, choµby przez pracodawc≤w, by uczyniµ z nich bardziej wydajne biurokratki33. W takim przypadku istniej▒cy dot▒d stan rzeczy tylko siΩ pog│Ωbia. Jest to sytuacja podobna do tej, kiedy w latach 50-tych i 60-tych mΩ┐czy╝ni z klasy ╢redniej chΩtnie kupowali drugi samoch≤d dla swojej ┐ony, by mog│a ona wydajniej pracowaµ dla ich domowego gospodarstwa. Technologia u┐yta w ten spos≤b nie wyzwala kobiet - przyczynia siΩ natomiast do jeszcze g│Ωbszego ich zniewolenia. W│a╢nie dlatego kobiety musz▒ same wywalczyµ sobie wstΩp do cyberprzestrzeni. Tylko wtedy bΩd▒ one pewne, ┐e wsp≤│pracuj▒ z technologi▒ dla swego w│asnego dobra.

   Na razie relatywnie ma│o kobiet potrafi poruszaµ siΩ w cyberprzestrzeni, a ich obecno╢µ na tym polu jest ignorowana. Dopiero wsp≤lne dzia│anie, jak choµby w Kassel, mo┐e pokazaµ ich si│Ω.
Pokazuje te┐ jednak, ┐e w╢r≤d kobiet istnieje wiele r≤┐nic i podzia│≤w. Dlatego tak trudno jest nawet zdefiniowaµ to wsp≤lne dzia│anie. Niekt≤re kobiety uwa┐aj▒, i┐ internet daje im now▒ szansΩ, pokazuje nowe strategie. Wiele m│odych kobiet w og≤le odcina siΩ od wcze╢niejszego feminizmu i okre╢la siΩ wy│▒cznie jako cyberfeministki. Inne z kolei uwa┐aj▒, ┐e te nowe media nie s▒ wcale takie nowe, s▒ natomiast silnie osadzone w spo│ecznych podzia│ach miΩdzy p│ciami.

W tej sytuacji celem nie jest zatem sformu│owanie definicji, a raczej okre╢lenie pewnych strategii dzia│ania i mo┐liwo╢ci, tworzenie koalicji dla realizacji wsp≤lnych zamierze±. W Kassel osi▒gniΩte zosta│o og≤lne porozumienie w sprawie obszar≤w przysz│ej dzia│alno╢ci, kt≤re maj▒ uczyniµ cyberfeminizm bardziej widocznym.

Jednym z najwa┐niejszych punkt≤w wsp≤lnego dzia│ania musi byµ edukacja kobiet w zakresie techniki i historii ruch≤w kobiecych, tworzenie grup dyskusyjnych, publikacje z zakresu elektroniki i informatyki skierowane do kobiet, listy adres≤w internetowych zwi▒zanych z cyberfeminizmem, bibliografii i stron instrukta┐owych. Tylko skuteczna edukacja umo┐liwi bowiem kobietom wej╢cie na obszar technologii. Wa┐ne jest te┐ tworzenie coraz to nowych o╢rodk≤w kobiecej dzia│alno╢ci w internecie, baz danych o historii feminizmu czy danych u│atwiaj▒cych kobietom poruszanie siΩ w cyberprzestrzeni, a tak┐e prezentacja dzia│alno╢ci cyberfeministek w muzeach, galeriach i na festiwalach sztuki wsp≤│czesnej.

Uciekanie od definicji nie oznacza wiΩc wymigiwania siΩ od tworzenia pewnej wsp≤lnej polityki. Jednak wiele kobiet obecnych na FCI w Kassel nie zgodzi│o siΩ z tym stanowiskiem, uznaj▒c, i┐ nale┐y jednak jasno przedstawiµ cele i filozofiΩ cyberfeminizmu, by nie popa╢µ w utopiΩ. Definicja nie musi oznaczaµ bowiem narzucenia ram, a raczej sprecyzowanie pragnie± i d▒┐e±, mo┐e stworzyµ solidarno╢µ w grupie pe│nej podzia│≤w - nie jedno╢µ, ale w│a╢nie solidarno╢µ, tak potrzebn▒ w efektywnym dzia│aniu na arenie polityki.

Podczas spotkania w Kassel ujawni│o siΩ te┐ nowe, niezwykle wa┐ne terytorium cyberfeministycznej dzia│alno╢ci. Na Dokumenta X obecna by│a Vesna Jancovic z Chorwacji, naczelny dyrektor magazynu ARKZIN, prowadz▒cego antywojenn▒ kampaniΩ. Opowiada│a ona34 , ┐e choµ trudno jest na razie m≤wiµ o silnym o╢rodku cyberfeminizmu w Chorwacji, wiele dzia│aczek na rzecz pokoju pos│uguje siΩ w swej dzia│alno╢ci internetem. Du┐▒ rolΩ odgrywaj▒ zw│aszcza Electronic Bulletin Boards (BBS), pomagaj▒ce w komunikowaniu siΩ, organizowaniu akcji antywojennych, propagowaniu pokoju oraz nawi▒zywaniu │▒czno╢ci z innymi krajami. Mo┐na tam te┐ znale╝µ projekty przygotowane specjalnie dla kobiet, informacje z zakresu teorii feministycznej, medycyny i techniki. Przyk│ad chorwackiego cyberfeminizmu pokazuje, i┐ mo┐liwe jest porozumienie ponad podzia│ami w celu budowania miΩdzynarodowego, silnego ruchu.

Cyberfeminizm, zdaniem Faith Wilding, jest wci▒┐ w swej pocz▒tkowej fazie rozwoju, dopiero siΩ krystalizuje. Wej╢cie do cyberprzestrzeni jest wci▒┐ drogie, broni▒ go choµby ceny, jakie osoba prywatna musi zap│aciµ za nabycie potrzebnego sprzΩtu komputerowego, a kraj za tworzenie odpowiedniej infrastruktury. Powtarza siΩ zatem sytuacja znana z wcze╢niejszej historii feminizmu - najnowsze mo┐liwo╢ci dzia│ania s▒ dostΩpne tylko dla kobiet o wysokiej pozycji spo│ecznej. DostΩp do internetu wci▒┐ pozostaje przywilejem, wiΩc te kobiety, kt≤rym jest on dany, powinny przetrzeµ szlaki i przygotowaµ drogΩ nadchodz▒cym.

   W tym miejscu nale┐y wskazaµ na pewne s│abe punkty cyberfeminizmu oraz sprzeczno╢ci tkwi▒ce wewn▒trz tego ruchu.

Choµ Faith Wilding prezentuje w swych wypowiedziach trze╝we spojrzenie na problem i stara siΩ nie uciekaµ od problem≤w, nie udaje jej siΩ jednak unikn▒µ popadniΩcia w retorykΩ, gdzie niekt≤re stwierdzenia wci▒┐ pozostaj▒ tylko w sferze teoretycznych za│o┐e±.

Wiele s│abych punkt≤w teorii Sadie Plant wykaza│a z kolei Caroline Basset35. Jej zdaniem, teoria Sadie Plant jest oparta na okre╢lonym pojmowaniu technologii. "Podczas gdy ekofeminizm uznaje technologiΩ za wrog▒ kobiecie, dok│adnie z tego powodu, ┐e zak│ada, i┐ "postΩp" technologiczny odzwierciedla podporz▒dkowywanie sobie przez "mΩ┐czyznΩ" nowych obszar≤w, przynale┐nych "naturze" i "kobiecie", to cyberfeminizm, przeciwnie, twierdzi, ┐e z│o┐one systemy i wirtualno╢µ przynosz▒ odwrotny skutek.(...) Dla cyberfeminizmu nowy charakter maszyn sprowadza siΩ do pojΩcia samo-organizacji. Jak ujmuje to Plant, >nastΩpuje mutacja narzΩdzi w z│o┐one maszyny, kt≤re same zaczynaj▒ my╢leµ i dzia│aµ dla siebie<. Maszyny owe, jako emergenty, nie maj▒ korzeni, kt≤rym musz▒ dochowaµ wierno╢ci. Uniezale┐niaj▒ siΩ tym samym od regu│ "lustrzanej ekonomii". W rezultacie zwracaj▒ siΩ ku temu, co ┐e±skie."36

Cyberfeminizm zak│ada poza tym, ┐e przekroczy│ ju┐ granicΩ nowej technologii. "Technologia zmieni│a siΩ - m≤wi Plant - ale nie wiemy, czy i w jakim stopniu odnosi siΩ to r≤wnie┐ do komputer≤w, sieci neuronowych, sieci telekomunikacyjnych, nano-technologii (...), biotechnologii i sztucznej inteligencji. (...) >Dzie± jutrzejszy ju┐ nadszed│< - m≤wi Plant, lecz sama przyznaje, i┐ wiele z tych technologii znajduje siΩ wci▒┐ w stadium rozwoju. (...) Twierdzenia Plant dotycz▒ce d│ugiej listy r≤┐nych technologii, kt≤re potrzebne jej do w│asnych cel≤w, czΩsto s▒ po prostu tylko twierdzeniami."37

Sadie Plant nie udziela tak┐e "jasnej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w cyberfeminizmie naprawdΩ chodzi o technologiΩ, czy o liniΩ postΩpowania i pogl▒dy polityczne. (...) prze╢lizguje siΩ miΩdzy oboma tematami - poruszaj▒c zar≤wno problemy zwi▒zane z tym, co da siΩ osi▒gn▒µ w wyniku ╢wiadomej polityki kobiet, jak i tym, co da siΩ osi▒gn▒µ dziΩki wirtualnym (i z│o┐onym) systemom. (...) wprowadza zamieszanie i bawi siΩ niejednoznaczno╢ci▒, systematycznie stapiaj▒c i zacieraj▒c rozr≤┐nienie miΩdzy kobiet▒, "nakrΩcan▒ przez maszyny", a samoorganizuj▒cymi siΩ maszynami jako takimi."38 "(...) w tym, co pisze, trudno znale╝µ sugestie na temat sposob≤w, kt≤re mog│yby doprowadziµ rodzaj ┐e±ski do mutacji."39

Cyberfeminizm Sadie Plant "wi▒┐e sw▒ przysz│o╢µ nie z cz│owiekiem (kobiet▒), lecz z emergentn▒ si│▒ maszyn, kt≤re - wed│ug za│o┐e± autorki - s▒ "rodzaju ┐e±skiego", Plant wydaje siΩ (...) zwracaµ nasz▒ uwagΩ nie tyle na pewne rozwi▒zania polityczne, co na koncepcje eschatologiczne; m≤wi o nadziei i d▒┐eniach zwi▒zanych z rzeczami, kt≤re pojawi▒ siΩ w przysz│o╢ci. W ten spos≤b, mimo (...) wrzasku i w╢ciek│o╢ci, charakteryzuj▒cych (...) oratorstwo cyberfeminizmu, i mimo potΩgi i precyzji jego atak≤w, kt≤rych celem jest destrukcja (...), cyberfeminizm znalaz│ siΩ tak niebezpiecznie blisko polityki wyciszania i uspokajania, polityki zachΩcaj▒cej nas do bierno╢ci"40 , w oczekiwaniu na "ma│▒ pomoc naszych (nowych) przyjaci≤│".

Do internetowych utopii nale┐y te┐ stwierdzenie, ┐e cyberprzestrze± jest rzeczywi╢cie wolna od wszelkich podzia│≤w p│ciowych, rasowych, ekonomicznych czy spo│ecznych. Zar≤wno Faith Wilding, jak i Rosi Braidotti w swym artykule "Cyberfeminism with a difference"41 podkre╢laj▒, ┐e nowe media istniej▒ wewn▒trz spo│ecze±stwa o zakodowanych od dawna podzia│ach, z kt≤rych g│≤wnym pozostaje podzia│ o pod│o┐u ekonomiczno - spo│ecznym.

Na ukszta│towanie siΩ przekonania o cyberprzestrzeni wolnej od podzia│≤w p│ciowych mia│ niew▒tpliwie wp│yw "Manifest Cyborg≤w" Donny Haraway z roku 198542. Kiedy opublikowano tekst po raz pierwszy, "nie bardzo ╢wiadomi byli╢my tego, jak g│Ωboko maszyny wtargnΩ│y nie tylko w nasze ┐ycie, ale i w nas samych. Postmodernizm jeszcze nie przybra│ posthumanistycznego grymasu, a w ka┐dym razie nie ten jego aspekt najbardziej wszystkich zastanawia│, jak dzieje siΩ to dzisiaj. Nawet je┐eli czasem uderza│a kogo╢ si│a zacie╢niaj▒cej siΩ wiΩzi z technologi▒, wzbudza│o to tylko obojΩtno╢µ, choµ mo┐e te┐ niechΩµ, mo┐e lΩk. Tekst Haraway nale┐y do klasyki. Jego warto╢µ nie polega tylko na tym, ┐e u╢wiadomi│ po raz kolejny w XX wieku znaczenie technologii, lecz na tym, ┐e u jego schy│ku, jako jeden z pierwszych, wskaza│ na rozmiary obecno╢ci w naszym ┐yciu czego╢, co wydawa│o siΩ bezpiecznie spoczywaµ na kartkach science fiction. (...) Przed technologi▒ nie mo┐emy ani uciec, ani wpa╢µ w bezkrytyczn▒ euforiΩ, raczej - jak sugeruje Haraway - z optymizmem, rado╢ci▒ i kreatywno╢ci▒ trzeba Meduzie spojrzeµ w twarz i wymy╢liµ jakie╢ ca│kowicie nowe sposoby wsp≤│┐ycia z monstrum, kt≤rym stali╢my siΩ my sami. (...) Proces przeobra┐e± dotkn▒│, zdaniem Haraway, wszystkie przejawy i zakresy w│adzy, a w tym tak┐e domenΩ p│ci, kt≤ra u feministek ci▒gle zachowuje swoje bipolarne, hierarchiczne i naturalistyczne kszta│ty. Sporo uwagi po╢wiΩca Haraway w tym tek╢cie dyskusji z feministycznymi dogmatami i fobiami (technologia jako wynalazek mΩ┐czyzn, d▒┐▒cych przy jej pomocy do przejΩcia kobiecych zdolno╢ci rozrodczych). Nic dziwnego, ┐e "Manifest" sta│ siΩ w latach 90-tych dla feminizmu jednym z najwa┐niejszych i najbardziej inspiruj▒cych tekst≤w."43

Jak pisze Donna Haraway, "cyborg to cybernetyczny organizm, hybryda powstaj▒ca ze skrzy┐owania maszyny i organizmu. To postaµ fikcyjna, a jednocze╢nie wytw≤r spo│ecznej rzeczywisto╢ci44. (...) Nasze czasy, koniec XX wieku, sprawiaj▒ wra┐enie mitologicznej epoki: wszyscy jeste╢my chimerami, steoretyzowanymi i sfabrykowanymi hybrydami, gdzie krzy┐uj▒ siΩ maszyny z organizmami. Jeste╢my, innymi s│owy - cyborgami45. (...) W ko±cu XX wieku zawali│a siΩ w ameryka±skiej nauce granica oddzielaj▒ca cz│owieka od zwierzΩcia46. (...) Druga nieszczelna granica rozci▒ga siΩ miΩdzy zwierzΩco-ludzkim organizmem a maszyn▒47. (...) Trzeci rozpadaj▒cy siΩ podzia│ jest wypadkow▒ drugiego: granica miΩdzy fizycznym a niefizycznym straci│a swoj▒ precyzyjno╢µ48. (...) M≤j mit o cyborgu m≤wi o przekraczaniu granic, o dokonywaniu potΩ┐nych fuzji i zwi▒zanych z tym niebezpiecze±stwach (...). W moich rozwa┐aniach wychodzΩ przede wszystkim z za│o┐enia, ┐e wiΩkszo╢µ ameryka±skiej lewicy, a w tym feministek, ci▒gle rozprawia o postΩpuj▒cym pog│Ωbianiu siΩ starego dualizmu umys│u i cia│a, zwierzΩcia i maszyny, idealizmu i materializmu w ┐yciu spo│ecznym, w symbolicznych formach i fizycznych artefaktach bΩd▒cych przejawem "rozwiniΩtej technologii" i wsp≤│czesnej nauki."49
Przekraczanie granic, o kt≤rym m≤wi Donna Haraway, pozostaje jednak nadal w cyberfemini╝mie utopi▒, w du┐ej mierze za spraw▒ samych cyberfeministek. Podczas gdy Donna Haraway pisze o cyborgu jako istocie bezp│ciowej, Sadie Plant wyra╝nie podkre╢la kobieco╢µ nowego emergentnego gatunku. »e±ska technologia ma ca│kowicie wykluczyµ mΩ┐czyzn, nie chodzi tu wiΩc w istocie o r≤wno╢µ, lecz o przejΩcie dotychczasowych r≤l mΩskich przez kobiety.

Cyberfeminizm z jednej strony postuluje zniesienie wszelkich podzia│≤w, a z drugiej d▒┐y do ich uwidaczniania. Do tego w│a╢nie przyczynia siΩ bowiem tworzenie stron internetowych przeznaczonych wy│▒cznie dla kobiet, jak choµby Femina50 , czy Webgrrls51 i Cybergrrl52 za│o┐one w 1995 roku przez AlizΩ Sherman. Na stronach Cybergrrl znale╝µ mo┐na miΩdzy innymi komiks "The Adventures of Cybergrrl"53 , kt≤ry ma byµ znakiem sprzeciwu wobec dostΩpnych w sieci komiks≤w przeznaczonych dla mΩ┐czyzn, gdzie dominuj▒ mΩscy bohaterowie otoczeni przez piΩkne kobiety.

   W internecie dzia│aj▒ te┐ grupy o radykalnym nastawieniu, czΩsto wywodz▒ce siΩ ze ╢rodowisk punkowych, jak: Riot Grrls, Bad Girls, Guerilla Girls, czy Geekgirl54 . Ironia, humor, z│o╢µ i pewna doza agresji cechuj▒ce te grupy s▒ istotne dla zaistnienia kobiet w cyberprzestrzeni, stwarzaj▒ jednak jednocze╢nie niebezpiecze±stwo odtworzenia pod przykrywk▒ zwyciΩskiego feminizmu praw i porz▒dku ustanowionego przez mΩ┐czyzn. Faith Wilding zwraca te┐ uwagΩ na rozd╝wiΩk, jaki panuje miΩdzy takimi w│a╢nie grupami, kt≤re w swych dzia│aniach nie zajmuj▒ siΩ teori▒, a cyberfeministkami skupionymi na uniwersytetach, kt≤re z kolei nie │▒cz▒ swej teorii z praktyk▒. Zdaniem Faith Wilding, prawdziwe efekty przynios│aby dopiero wsp≤│praca jednych i drugich.

Cyberprzestrze± stwarza oczywi╢cie mo┐liwo╢ci zacierania granic, podawania siΩ za osobΩ odmiennej p│ci, rasy, za kogo╢ zupe│nie innego. Jednak, wobec zakorzenionych podzia│≤w, mo┐liwo╢ci te zdaj▒ siΩ tkwiµ na razie w u╢pieniu. Jak pisze Rosi Braidotti, "wci▒┐ istnieje ogromna przepa╢µ miΩdzy tym, co obiecuje cyberprzestrze± i rzeczywisto╢µ wirtualna, a tym, co rzeczywi╢cie przynosi. Jak siΩ zdaje, w istocie przyczynia siΩ ona do pog│Ωbienia przepa╢ci i polaryzacji miΩdzy p│ciami."55

   Na zako±czenie nale┐y powr≤ciµ do pytania: "Co to jest cyberfeminizm?". W ╢wietle powy┐szych rozwa┐a± widaµ, i┐ termin ten nie posiada jeszcze jasnej definicji, dlatego te┐ niesie ze sob▒ du┐y potencja│ i wiele nowych mo┐liwo╢ci. Byµ mo┐e nigdy nie da siΩ ustaliµ jednoznacznej definicji cyberfeminizmu. Podobnie bowiem jak w samym femini╝mie, za tym jednym s│owem kryje siΩ wiele nurt≤w, grup, teorii. Autorki zajmuj▒ce siΩ t▒ problematyk▒ przewa┐nie zastΩpuj▒ w swych tekstach s│owo "cyberfeminism" przez "cyberfeminismS". Zatem ju┐ u samych pocz▒tk≤w kszta│towania siΩ cyberfeminizmu pewni mo┐emy byµ jednego - i┐ nie jest to ruch jednolity, ale │▒cz▒cy w sobie wiele postaw. A spogl▒daj▒c wstecz na dotychczasow▒ historiΩ feminizmu nale┐y siΩ raczej spodziewaµ, ┐e taki stan rzeczy pozostanie, a nawet bΩdzie siΩ pog│Ωbia│. Nasze pytanie nale┐a│oby wiΩc postawiµ inaczej: "Czym s▒ cyberfeminizmy?" i na bie┐▒co ╢ledziµ, jak rozwinie siΩ ten najnowszy rozdzia│ w kobiecej, i oczywi╢cie og≤lnoludzkiej, historii.

Przypisy

  1. Wyniki badania dostΩpne pod nazw▒ "The Truth about Cyberfeminism" na stronie internetowej grupy Old Boys Network - http://www.obn.org
  2. Caroline Bassett, Z ma│▒ pomoc▒ naszych (nowych) przyjaci≤│?, "Magazyn Sztuki" nr 18 (2/1998), s. 219. Przedruk z "Mute" no 8, 1997; tytu│ orygina│u: Caroline Bassett, With a Little Help from Our (New) Friends?. T│umaczenie na jΩzyk polski - Ma│gorzata Tec│aw - Nowakowska
  3. j. w.
  4. S. Plant, cytat za: C. Bassett, op. cit., s. 219
  5. j. w.
  6. C. Bassett, op. cit., s. 219
  7. cytat z rozmowy Sadie Plant i Rosie X, zamieszczonej na stronie internetowej: http://www.lynx.net.au/~122/mindflux/mv2-articles/nutek.html; t│umaczenie: Ewa Witkowska
  8. j. w.
  9. Elektroniczna wymiana zda± miΩdzy Sadie Plant i Joann▒ Krys▒, Londyn, 27 - 30 kwietnia 1998, "Magazyn Sztuki" nr 18 (2/1998), s. 226
  10. j. w.
  11. C. Bassett, op. cit., s. 222
  12. j. w.
  13. j. w., s. 220
  14. j. w., s. 221
  15. S. Plant, cytat za: C. Bassett, op. cit., s. 221
  16. C. Bassett, op. cit., s. 221
  17. cytat ze strony internetowej po╢wiΩconej grupie VNS Matrix (t│um. E. Witkowska), adres: http://www.geekgirl.com.au/geekgirl/001stick/vns/vns.html
  18. cytat w wolnym t│umaczeniu E. Witkowskiej na podstawie tekstu zamieszczonego na stronie internetowej "Women in Cyberspace", adres: http://www.livjm.ac.uk/~mccscubi/homepage.html
  19. Pe│n▒ listΩ uczestniczek spotkania oraz wiele innych materia│≤w o FCI znale╝µ mo┐na pod adresem grupy Old Boys Network: http://www.obn.org
  20. ZdjΩcia dostΩpne pod adresem: http://www.obn.org/kassel/workspace.html
  21. WiΩcej informacji na temat grupy pod adresem: http://www.obn.org
  22. Raporty te s▒ dostΩpne pod adresem OBN: http://www.obn.org
  23. Wszystkie anty-tezy mo┐na przeczytaµ pod adresem: http://www.obn.org/cfundet/100antitheses.html
  24. WiΩcej informacji o spotkaniu pod adresem: http://www.obn.org oraz na stronie "The Feminist Art Worksite": www.calarts.edu/~thefword/PGRecentNews032599.html
  25. Obszerne materia│y o Faith Wilding znajduj▒ siΩ na jej w│asnej stronie:
    http://www-art.cfa.cmu.edu/www-wilding/ oraz na wielu stronach zwi▒zanych z cyberfeminizmem, np.: http://eserver.org/cultronix/wilding/
  26. http://www.cmp.ucr.edu/womenhouse/
  27. http://www-art.cfa.cmu.edu/www-wilding/subrosa.html/
  28. http://www.calarts.edu/~thefword
  29. Obszerne materia│y o grupie, projekty i teksty krytyczne na stronie: http://mailer.fsu.edu/~sbarnes artyku│ napisany wsp≤lnie z grup▒ Critical Art Ensemble, opublikowany w " Art Journal" vol.57, 1998, no. 2, s.46 - 59 oraz dostΩpny na stronach:
    http://www-art.cfa.cmu.edu/www-wilding/notes.html;
  30. http://mailer.fsu.edu/~sbarnes/lectures/fem.html
  31. artyku│ opublikowany w "n.paradoxa" no.3, 1998, Londyn oraz dostΩpny na stronie:
    http://www-art.cfa.cmu.edu/www-wilding/wherefem.html
  32. Poni┐sze refleksje s▒ oparte na przytoczonych artuku│ach Faith Wilding, dlatego nie podajΩ dok│adniejszych przypis≤w.
  33. M≤wi o tym te┐ jeden z tekst≤w grupy Critical Art Ensemble: "Tactical Media", fragment "Cyborg as Bureaucrat", znajduj▒cy siΩ pod adresem: http://mailer.fsu.edu/~sbarnes/lectures/script.html
  34. Wywiad przeprowadzony przez Faith Wilding z Vesn▒ Jancovic dostΩpny jest na stronie:
    http://re-lab.net/nettime/97/10-12/0109.html
  35. C. Bassett, Z ma│▒ pomoc▒ naszych (nowych) przyjaci≤│?, "Magazyn Sztuki" nr 18 (2/1998), s. 225; przedruk z "Mute" no 8, 1997, tytu│ orygina│u: C. Basset, With a Little Help from Our (New) Friends?; t│umaczenie na j. polski Ma│gorzata Tec│aw-Nowakowska
  36. j. w., s. 221 - 222
  37. j. w., s. 223
  38. j. w., s. 224
  39. j. w., s. 223
  40. j. w., s. 224 - 225
  41. Rosi Braidotti, Cyberfeminism with a difference, artyku│ dostΩpny na stronie Cluster II: Feminist Cultural Studies pod adresem http://www.let.ruu.nl/womens_studies/rosi/cyberfem.htm
  42. Donna Haraway, Cyborgs Manifesto, "Socialist Review" 1985, t. 80, s. 65 - 108; fragmenty w t│umaczeniu Ewy Franus w "Magazynie Sztuki" nr 17 (1/1998), s. 204 - 213
  43. Ze wstΩpu Ewy Franus, "Magazyn Sztuki" op. cit., s. 205
  44. D. Haraway, op. cit, "Magazyn Sztuki" op. cit., s. 206
  45. j. w., s. 207
  46. j. w., s. 208
  47. j. w., s. 209
  48. j. w., s. 210
  49. j. w., s. 211
  50. http://www.femina.cybergrrl.com/home.html
  51. http://www.wegrrls.com
  52. http://www.cybergrrl.com
  53. http://comics.cybergrrl.com
  54. http://www.geekgirl.com.au/
  55. Rosi Braidotti, op. cit., fragment w wolnym t│umaczeniu E. Witkowskiej