Wojciech Pitala i Bart│omiej Zobek

Poni┐szy felieton Bart│omiej Zobek napisa│ wraz z Wojciechem Pital▒. Adres Wojciecha: voyteck@ids.pl.

Reforma systemu edukacji

    W kt≤rym roku umar│ Oliver Cromwell? Jakie warto╢ci mo┐e przybieraµ magnetyczno-spinowa liczba kwantowa? Ile procent masy objΩto╢ciowej ska│ stanowi▒ ska│y krystaliczne i zmetamorfizowane? Jak przebiega│o do╢wiadczenie Millikana? Kim jest Terpsychora? Czy nalepian jest wieloszczetem czy sk▒poszczetem?

    Osoba posiadaj▒ca ╢rednie wykszta│cenie powinna bez trudu odpowiedzieµ na powy┐sze pytania. Przecie┐ wszystko jest w programie...

    Niezale┐na i niesforna rzeczywisto╢µ ma jednak bardzo niewiele wsp≤lnego ze szkolnym programem, bo, jak wykazuj▒ przeprowadzane czΩsto badania statystyczne, zdecydowana wiΩkszo╢µ doros│ych Polak≤w, tak┐e tych z matur▒, nie potrafi na podobne pytania znale╝µ odpowiedzi.

    Po co wiΩc spΩdzaµ tak wiele czasu na uczeniu siΩ rzeczy, kt≤re (je╢li nie s▒ zgodne z wybranym kierunkiem studi≤w) z regu│y zapomina siΩ zaraz po uko±czeniu szko│y (albo wcze╢niej)?

    Dlaczego wielu Polak≤w, nawet przy posiadanych wysokich kwalifikacjach nie potrafi efektywnie poszukiwaµ pracy, poprawnie napisaµ ┐yciorys, radziµ sobie ze stresem?...

    Dlaczego tak niewielu zna dobrze jΩzyki obce, umie znale╝µ poszukiwane informacje, orientuje siΩ, co siΩ dzieje w ╢wiecie kultury i sztuki, potrafi w pe│ni zrozumieµ przeczytany tekst czy us│yszan▒ w radiu lub telewizji wiadomo╢µ, wie jak niebezpieczny dla ╢rodowiska mo┐e byµ ╢nie┐nobia│y papier i rzeczywi╢cie zdaje sobie sprawΩ ze szkodliwo╢ci nadmiaru cholesterolu.

    Podobne "po co" i "dlaczego" pojawi│y siΩ, i to ju┐ do╢µ dawno, tak┐e "na g≤rze". Odpowiedzi▒ na nie jest, jak mog│oby siΩ wydawaµ, wszechobecna w mediach, wrΩcz przereklamowana REFORMA.

    Mimo du┐ych stara± os≤b odpowiedzialnych za wdra┐anie reformy, ╢wiadomo╢µ spo│ecze±stwa na temat reformy jest niewielka. Na ten temat spisano ju┐ tysi▒ce dokument≤w, ale na przedstawienie g│≤wnych cel≤w reformy wystarczy kilka akapit≤w.

    Reforma o╢wiaty jest ╢ci╢le powi▒zana z reform▒ administracyjn▒, w wyniku czego od 1. stycznia szko│y ponadpodstawowe, do kt≤rych uczΩszcza czΩsto m│odzie┐ tak┐e spoza gminy, przesz│y pod opiekΩ powiat≤w. Za szko│y podstawowe oraz przysz│e gimnazja odpowiada gmina lub miasto.

    Jednym z g│≤wnych zada± reformy jest upowszechnienie wykszta│cenia ╢redniego, ale bynajmniej nie w takiej postaci jak obecnie. Wykszta│cenie ╢rednie ma zapewniµ m│odej osobie przysz│▒ pracΩ, kt≤ra bΩdzie w pe│ni wykorzystywaµ jego umiejΩtno╢ci, kt≤ra bΩdzie sprawiaµ mu przyjemno╢µ i w ko±cu, kt≤ra bΩdzie go satysfakcjonowaµ finansowo. Poza tym szko│a ╢rednia dziΩki r≤┐nym profilom, bΩdzie rozwijaµ jego zainteresowania, uczyµ go poszukiwania interesuj▒cych informacji, tak aby potrafi│ samodzielnie poradziµ sobie w ┐yciu. Szko│a nie bΩdzie ju┐ uczyµ wszystkiego (a wiΩc niczego jak zosta│o wy┐ej wyt│umaczone), ale wykszta│ci doros│ego cz│owieka, kt≤ry przy pomocy najnowszych osi▒gniΩµ techniki bΩdzie w stanie dociec wszystkiego, co tylko bΩdzie go fascynowaµ.

    Choµ znane s▒ ju┐ programy takich szk≤│, to jednak zaczn▒ one dopiero dzia│aµ za 3 lata, gdy pierwsi uczniowie opuszcz▒ mury gimnazj≤w. Ale wszystko od pocz▒tku...

    Dzieci, kt≤re 1. wrze╢nia p≤jd▒ do I klasy podstaw≤wki, nie spotkaj▒ siΩ z matematyk▒, jΩzykiem polskim, czy muzyk▒. W klasach I-III wprowadzone zostanie tzw. kszta│cenie zintegrowane, kt≤re bΩdzie polegaµ na podstawowym wykszta│ceniu dzieci (czytanie, pisanie, rachowanie, itd...), ale bez podzia│u na konkretne przedmioty. W dalszym etapie edukacyjnym (kt≤ry nie ominie dzisiejszych trzecioklasist≤w), a wiΩc w klasach IV-VI obowi▒zywaµ bΩd▒ bloki programowe. Nazywaµ bΩd▒ siΩ podobnie jak dzisiejsze przedmioty, np. matematyka, jΩzyk polski. Ale nie tylko, bo dla przyk│adu muzyka i plastyka bΩd▒ nauczane w ramach jednego bloku sztuka. Podczas sze╢cioletniego kszta│cenia nowym elementem bΩd▒ ╢cie┐ki edukacyjne. BΩd▒ to bardzo nowoczesne programy nios▒ce ze sob▒ takie tre╢ci jak: edukacja prozdrowotna, wychowanie do ┐ycia w spo│ecze±stwie, wychowanie patriotyczne i obywatelskie, edukacja regionalna, wychowanie do ┐ycia w rodzinie, itp...

    Szko│a podstawowa zako±czy siΩ egzaminem sprawdzaj▒cym (nie bΩdzie on jeszcze obowi▒zywa│ dzisiejszych sz≤stoklasist≤w), kt≤rego wynik bΩdzie mia│ wp│yw na to, do jakiej klasy gimnazjalnej zostanie przyjΩty dany ucze±. Uczniowie mniej zdolni p≤jd▒ programem, kt≤ry przygotuje ich do podjΩcia pracy robotniczej tu┐ po zako±czeniu obowi▒zkowej edukacji (a wiΩc z ko±cem gimnazjum). Jednak podstawowy program bΩdzie obowi▒zywa│ wszystkich uczni≤w. Trzyletnie gimnazjum ma pom≤c m│odemu cz│owiekowi w wybraniu przysz│ego kierunku kszta│cenia, zapoznaµ go z najr≤┐niejszymi dziedzinami ┐ycia, kszta│towaµ jego indywidualne predyspozycje. Osoba, kt≤ra uko±czy gimnazjum bΩdzie zna│a swoj▒ warto╢µ, bΩdzie umia│a podejmowaµ samodzielnie decyzje, bΩdzie przygotowana do nowoczesnego ┐ycia w nowoczesnym spo│ecze±stwie (umiejΩtno╢µ pos│ugiwania siΩ komputerem, internetem, jΩzykiem obcym), bΩdzie umia│a znale╝µ ciekaw▒ pracΩ (napisanie CV, czy te┐ odbycie rozmowy kwalifikacyjnej nie bΩdzie ju┐ dla nikogo stanowiµ problemu). Nowoczesny program wprowadzi edukacjΩ europejsk▒, obronΩ cywiln▒ i inne bloki, kt≤rych zawsze brakowa│o.

    Absolwent gimnazjum, kt≤ry zdecyduje siΩ kontynuowaµ naukΩ, bΩdzie m≤g│ wybraµ miΩdzy dwuletni▒ szko│▒ zawodow▒, a trzyletnim liceum profilowanym, ko±cz▒cym siΩ egzaminem dojrza│o╢ci, kt≤ry bΩdzie przepustk▒ na studia wy┐sze. Ale to ju┐ inna historia...






Tekst pochodzi ze strony http://www.5000slow.w3.pl.
Prawa autora tekstu zastrze┐one