|
Audi TT dostΩpne w Europy Zachodniej (1999-07-31)eMCe
Audi TT w wersji studyjnej pokazane zosta│o po raz pierwszy w 1995 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Model ten wzbudzi│ ogromne zainteresowanie publiczno╢ci i ju┐ w≤wczas zarz▒d koncernu podj▒│ decyzjΩ o jego produkcji seryjnej.
Produkowane seryjnie Audi TT niewiele r≤┐ni siΩ od zaprezentowanego trzy lata temu modelu studyjnego. Jest to sytuacja wyj▒tkowa, gdy┐ zazwyczaj samochody produkowane seryjnie odbiegaj▒ znacznie od swych studyjnych prototyp≤w. Jedyne zmiany wprowadzone przez stylist≤w to wyd│u┐enie linii bocznych okien i zmiana kszta│tu os│ony wlot≤w powietrza.
Na obraz nowego Audi TT sk│ada siΩ nie tylko to, co widzimy, ale r≤wnie┐ to co czujemy i s│yszymy. Styli╢ci Audi d│ugo zastanawiali siΩ nad doborem odpowiednich materia│≤w dla element≤w wyko±czenia wnΩtrza. I tak w Audi TT - samochodzie sportowym i eleganckim - dominuje aluminium. Z tego materia│u wykonane zosta│y: d╝wignia zmiany bieg≤w, obw≤dki wlot≤w powietrza, uchwyty schowka i drzwi, p│ytka pod kt≤r▒ ukryty zosta│ radioodbiornik oraz konsola ╢rodkowa. Unikaj▒c przepychu ograniczono siΩ do umieszczenia na tablicy rozdzielczej najwa┐niejszych przyrz▒d≤w pomiarowych: prΩdko╢ciomierza, obrotomierza, wska╝nika zu┐ycia paliwa i wska╝nika temperatury cieczy ch│odz▒cej oraz zegara analogowego. Wszystkie przyrz▒dy, wska╝niki i uchwyty s▒ okr▒g│e lub kuliste.
Konstruktorzy Audi pracowali r≤wnie┐ nad d╝wiΩkami s│yszanymi przez pasa┐er≤w Audi TT. Pierwszy i ostatni d╝wiΩk dobiegaj▒cy do uszu kierowcy i pasa┐er≤w to d╝wiΩk zamykanych drzwi, kt≤ry w przypadku Audi TT nie jest bynajmniej d╝wiΩkiem przypadkowym. Wiele czasu po╢wiΩcono tak┐e d╝wiΩkom wydawanym przez silnik, wydobywaj▒cym siΩ z rury wydechowej oraz d╝wiΩkom wydawanym przez otwierane i zamykane schowki.
Nowoczesna technika Audi TT
Audi TT napΩdzane bΩdzie przez dwa rzΩdowe silniki czterocylindrowe zbudowane w technice piΩciozaworowej o pojemno╢ci skokowej 1,8 litra. S│abszy silnik, je┐eli tak mo┐na powiedzieµ o silniku o mocy 180 KM, pozwala na osi▒gniΩcie prΩdko╢ci 225 km/h i rozpΩdzenie samochodu od 0 do 100 km/h w 7,4 sekundy. Silnik ten montowany bΩdzie w samochodach z napΩdem przednim lub napΩdem na cztery ko│a. Silnik o mocy 225 KM bΩdzie wystΩpowa│ w Audi TT r≤wnie┐ z napΩdem quattro. Ten samoch≤d osi▒ga bez problemu prΩdko╢µ 243 km/h, a 6,4 sekundy to wystarczaj▒cy czas na rozpΩdzenie go ze startu zatrzymanego do 100 km/h.
Audi TT ma sportowe zawieszenie i doskonale trzyma siΩ jezdni. Z przodu zastosowano kolumnΩ McPhersona, a z ty│u podw≤jne wahacze poprzeczne.
Pasa┐erowie nowego Audi TT mog▒ czuµ siΩ bezpiecznie. Samoch≤d ten wyposa┐ony jest bowiem seryjnie w poduszki powietrzne przednie i boczne, pasy bezpiecze±stwa z pirotechnicznie wyzwalanymi napinaczami i ABS. Nadwozie zosta│o odpowiednio wzmocnione tak, by spe│niaµ maj▒ce obowi▒zywaµ w przysz│o╢ci europejskie normy dotycz▒ce odkszta│ce± karoserii przy zderzeniach czo│owych i bocznych.
Audi TT ma bogate wyposa┐enie standardowe. Obok wspomnianych wcze╢niej element≤w gwarantuj▒cych bezpiecze±stwo wymieniµ nale┐y: elektrycznie ustawiane i ogrzewane lusterka, elektrycznie podnoszone i opuszczane szyby, zdalnie sterowany zamek centralny, system mocowania fotelika dzieciΩcego Isofix, podgrzewane dysze spryskiwaczy oraz ogrzewane fotele przednie.
Audi TT ma futurystyczn▒ formΩ, op│ywowe linie, ciekawie ukszta│towane reflektory i wlew paliwa. Samoch≤d ten jest niski i szeroki: ma d│ugo╢µ 4,04 metra, szeroko╢µ 1,86 metra i wysoko╢µ 1,35 metra.
Doskona│a aerodynamika Audi TT
W 1982 Audi 100 ustanowi│ nowy ╢wiatowy rekord aerodynamiki dla limuzyn, uzyskuj▒c wsp≤│czynnik oporu (cw)=0,30. Od tego czasu Audi uwa┐a siΩ za pioniera w dziedzinie aerodynamiki samochodowej. Technologia ta jest tak┐e cech▒ nowego samochodu sportowego. Jego nadwozie zosta│o zoptymalizowane pod wzglΩdem aerodynamicznym w tunelu aerodynamicznym i komorze wodnej. Pomimo ┐e w samochodzie zastosowano du┐e opony, a do ch│odzenia silnika z turbodo│adowaniem konieczny jest dop│yw dodatkowego powietrza, uzyskano wsp≤│czynnik oporu cw = 0,34, co jest wynikiem niespotykanym w samochodach sportowych. W po│▒czeniu z powierzchni▒ czΩ╢ci przedniej wynosz▒c▒ tylko 1,99 m2, uzyskano wyj▒tkowo niski op≤r przep│ywaj▒cego powietrza.
Istotn▒ rolΩ odgrywa tu sp≤d samochodu. Korzy╢ci wynikaj▒ce z zastosowania op│ywowego nadwozia mog▒ byµ utracone, je┐eli dolna powierzchnia jest │amana lub posiada zbyt wiele element≤w pogarszaj▒cych aerodynamikΩ. Dolna powierzchnia Audi TT CoupΘ zosta│a zoptymalizowana w trakcie symulacji w tunelu aerodynamicznym. Testy aerodynamiczne prowadzone by│y inaczej ni┐ w konwencjonalnym tunelu aerodynamicznym; w testach tych samoch≤d "porusza│ siΩ po drodze. Efekt ten uzyskano dziΩki zastosowaniu szybko poruszaj▒cych siΩ pas≤w, powoduj▒cych obracanie siΩ k≤│. Ponadto obok samochodu umieszczono dodatkowe pasy symuluj▒ce nawierzchniΩ drogi. Ta nowa metoda da│a wyniki znacznie bli┐sze rzeczywistym i poszerzy│a mo┐liwo╢ci optymalizacji.
D▒┐▒c do uzyskania perfekcyjnego samochodu sportowego, specjali╢ci od aerodynamiki zastosowali kilka pomys│owych rozwi▒za±. Na przyk│ad, jak dostarczyµ odpowiedni▒ ilo╢µ powietrza ch│odz▒cego dla tak du┐ego silnika bez zak│≤cania aerodynamiki samochodu?
Audi pomy╢lnie rozwi▒za│ ten problem w modelu TT CoupΘ i w innych modelach, dziΩki zastosowaniu rozwi▒zania opracowanego w przemy╢le lotniczym wlotu powietrza NACA. Nazwa ta pochodzi od organizacji, bΩd▒cej poprzedniczk▒ lepiej znanej agencji aeronautycznej NASA.
In┐ynierowie lotnictwa mieli na celu opracowanie nowego systemu ch│odzenia dla samolot≤w, w kt≤rym jak najwiΩksza ilo╢µ powietrza by│aby wprowadzana do odpowiednich przewod≤w w celu ch│odzenia silnik≤w i oleju. Najlepszym rozwi▒zaniem okaza│o siΩ zastosowanie specjalnie ukszta│towanej szczeliny; rozwi▒zanie to z powodzeniem stosowane jest w samochodach wy╢cigowych. Wloty NACA stosowane s▒ w os│onach silnika r≤┐nych modeli Audi.
W modelu TT przednia os│ona poprawia przep│yw powietrza nad przednim mostem i wok≤│ silnika; z ty│u tak▒ sam▒ funkcjΩ spe│nia pokrywa obudowy zbiornika paliwa, maj▒ca du┐▒ powierzchniΩ. Pr▒dy wirowe wok≤│ k≤│ wyt│umiane s▒ przez spojlery zintegrowane z doln▒ czΩ╢ci▒ nadwozia.
Niski poziom szum≤w powietrza przy du┐ych szybko╢ciach jest niezawodn▒ oznak▒ dobrej aerodynamiki. Pod tym wzglΩdem Audi TT CoupΘ daje taki sam komfort jak limuzyny Audi. Na przyk│ad specjalne uszczelnienia drzwi zapobiegaj▒ powstawaniu rezonansu w wewnΩrznej przestrzeni drzwi. Zastosowanie bocznych szyb pozbawionych ram sprawia, ┐e przy najwy┐szych szybko╢ciach s│yszalny jest tylko niewielki szum powietrza. Przy tym, aby umo┐liwiµ zamykanie drzwi bez niepotrzebnego wysi│ku, wynikaj▒cego ze szczelnego przylegania szyb do uszczelnie±, przy ka┐dym otwieraniu drzwi okno uchyla siΩ na szeroko╢µ d│oni, a po ich zamkniΩciu - podnosi siΩ z powrotem.
zdjΩcia:
|
|