Sk│adnia zdania z│o┐onego podrzΩdnie

W zdaniu z│o┐onym podrzΩdnie jedno ze zda± sk│adowych jest okre£leniem drugiego. Zdanie nadrzΩdne jest zdaniem okre£lanym. Zdanie podrzΩdne jest zdaniem okre£laj╣cym. ZastΩpuje ono w zdaniu z│o┐onym czΩ£ci wyr≤┐niane w zdaniu pojedynczym, np. podmiot w zdaniu pojedynczym: Syty g│odnego nie zrozumie. zast╣piono zdaniem podrzΩdnym podmiotowym: Kto jest syty, ten g│odnego nie zrozumie.

Rodzaje zda± z│o┐onych podrzΩdnie nazywaj╣ siΩ podobnie jak czΩ£ci zdania, kt≤re zastΩpuj╣.

a) Zdanie z│o┐one podrzΩdnie orzecznikowe: pe│ni funkcjΩ orzecznika zdania nadrzΩdnego, rozwija tre£µ orzecznika wyra┐onego zaimkiem. Odpowiada na pytania: kim (czym) jest?, kim (czym) zosta│?,  jaki (-a, -e) jest?.

b) Zdanie z│o┐one podrzΩdnie podmiotowe: pe│ni funkcjΩ podmiotu zdania nadrzΩdnego, rozwija tre£µ podmiotu wyra┐onego zaimkiem. Odpowiada na pytania podmiotu: kto?, co?.

c) Zdanie z│o┐one podrzΩdnie przydawkowe: zastΩpuje przydawkΩ zdania nadrzΩdnego lub jest rozwiniΩtym w zdanie okre£leniem rzeczownika. Pytamy o nie jak o przydawkΩ: jaki? (-a, -e), kt≤ry? (-a, -e), ile?.

d) Zdanie z│o┐one podrzΩdnie dope│nieniowe: zastΩpuje dope│nienie zdania nadrzΩdnego. Odpowiada na pytania przypadk≤w zale┐nych (wszystkich opr≤cz mianownika i wo│acza).

e) Zdanie z│o┐one podrzΩdnie okolicznikowe: zastΩpuje okolicznik zdania nadrzΩdnego. Ze wzglΩdu na znaczenie wyr≤┐niamy zdania okolicznikowe: miejsca, czasu, sposobu, stopnia, celu, przyczyny, warunku, przyzwolenia. Pytamy o nie tak samo, jak o odpowiadaj╣ce im okoliczniki.